Wczoraj byłem na wernisażu wystawy „Dolny Śląsk pnie się w górę. Rzemiosło i przemysł wzdłuż Śląskiej Kolei Górskiej”, która jako wystawa czasowa (do 18 sierpnia 2024) jest otwarta w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze.
LINK.
Wystawa, której tytuł właściwie wszystko wyjaśnia, pokazuje kluczową rolę kolei w rozwoju rzemiosła i przemysłu Dolnego Śląska. Zobaczyć można wyroby przemysłu szklarskiego, rzemiosła koronkarskiego albo pierwszy na świecie rozkładany stół do jadalni. Na wystawie pokazano część kolekcji taboru (w wielkości H0) Klausa Christiana Kaspera – urodzonego w 1931 roku w Lubaniu autora i publicysty prac z zakresu historii współczesnej Dolnego Śląska, w tym książek o historii kolei tych ziem.
W kontekście bieżącej sytuacji gospodarczej i cen energii w naszym kraju warto przytoczyć trzy zdania z okolicznościowego katalogu towarzyszącego wystawie: „Z powodu mechanizacji wielu śląskich tkaczy straciło pracę w pierwszej połowie XIX wieku. Aby utworzyć nowe miejsca pracy, należało stworzyć dobre warunki do rozwoju przemysłu i rzemiosła. Do tego potrzebna była przede wszystkim tania energia z węgla”.
Zdecydowanie polecam odwiedzić tę wystawę, jak i w ogóle Muzeum, jeśli będziecie w pobliżu. Poniżej kilka moich zdjęć wykonanych telefonem (jak to brzmi…).