• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Impreza Iława – XIII Ogólnopolska Wystawa Modeli – 10-11 lipca 2021 r.

Elvis

Znany użytkownik
Reakcje
1.685 62 3
Jakie były kłopoty? Ślizgał się?
Tak
Przyczyną były blaszki odbierające prąd z kół w każdym członie, zwiększały opory ruchu. Oryginalnie ten model nie ma w każdym członie blaszek.
Przyczyną nie były dorobione blaszki w każdym członie, a blaszki oryginalne w ostatnim członie. To one hamowały cały skład i na miejscu została naprawiona niedoróbka producenta.
Wątpię, żeby to akurat ten model był wystawiony na sprzedaż. A wytłumaczenie jest proste. Trafił po wystawie spowrotem do mnie na poprawienie światełka w wagonie sterowniczym.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
Dzięki obu kolegom za te informacje, ale dalej jestem ciekaw, czy mała liczba osi napędzanych miała tu znaczenie? Jak jest napędzany ten model?
 

Elvis

Znany użytkownik
Reakcje
1.685 62 3
Dzięki obu kolegom za te informacje, ale dalej jestem ciekaw, czy mała liczba osi napędzanych miała tu znaczenie? Jak jest napędzany ten model?
Na wystawie było jeszcze jedno pendolino, to pewnie ono poszło szybko w ręce nowego właściciela, ale na pewno nie było to te z filmu powyżej.
Napędzane są dwa wózki pierwszego członu. Moim zdaniem na makietę modułową, gdzie mamy łagodne łuki wystarczy. Tym bardziej, że widać na filmie pełny skład, jadący płynnie.
 

qwertas

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.341 37 2
Na którymś zagranicznym forum przeczytałem kiedyś, że dociążenie jednostki napędowej zdecydowanie poprawiło właściwości jezdne ETR610 Limy.
 

jacekz

Znany użytkownik
Reakcje
1.308 6 0
Moje uwagi co do jazdy modelu "Pendolino"
- w filmie zamieszczone są ujęcia w którym model jeździł poprawnie.
- nie pokazałem ujęć w których model wyskakiwał z torów, na prostej i na zakrętach! A takich było sporo!
- wg mnie model jest za LEKKI ?
- ja mam b. podobny model LIMY /b. stary/ ET403/404 i też mi wyskakiwał z torów. Dociążyłem go ołowiem i śmiga jak się patrzy. Pokażę go na jakimś filmie z mojej makiety.(HOBBYRAUM)
- na spotkaniu w Iławie widziałem 3 (trzy) modele. Nie wiem które zarejestrowałem? Może jeden, a może wszystkie.
- film jest kompilacją ujęć.
pozdrawiam
Jacek Niwiński
 

feymo

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KSK Wrocław
Reakcje
475 3 0
Jako właściciel przedmiotowego Pendolino pozwolę sobie na mały komentarz

Przy pierwszym postawianiu na tory były następujące problemy:
- ciężki rozruch o którym pisał @robertmuszka
- skład wyłaził na łukach - na łączeniu pomiędzy wagonami.

I tak jak pisał @grosiszcze odgięliśmy blaszki na wagonach, które były zamontowane przez Elvisa na moje dodatkowe zlecenie. Natomiast Elvis zrobił to samo w członie końcowym, który ma fabrycznie zamontowane blaszki. Po tym problem zniknął

Co do punktu drugiego to przyczyną były harmonijki pomiędzy członami, które na ciasnych łukach się o siebie zapierały i skład się wykolejał. W niedziele zdemontowałem po jednej harmonijce na takim łączeniu i problem znikł. Docelowo trzeba po prostu skrócić te harmonijki.
Generalnie model jest wrażliwy na wszelkie nierówności na łączeniach modułów, których było kilka na makiecie i w takich newralgicznych miejscach dochodziło do wyskakiwania wózka.

Odpowiadając na pytania @Andrzej Harassek napęd jest tylko w jednym członie napędowym ale tak jak napisałem po zabiegach związanych z blaszkami skład śmigał bez problemów. Nawet nie byłem w stanie wykręcić prędkości maksymalnej ma Fredzie.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
Co do punktu drugiego to przyczyną były harmonijki pomiędzy członami, które na ciasnych łukach się o siebie zapierały i skład się wykolejał. W niedziele zdemontowałem po jednej harmonijce na takim łączeniu i problem znikł. Docelowo trzeba po prostu skrócić te harmonijki.
No to jest chyba błąd fabryczny/konstrukcyjny modelu, bo jak się mają "ciasne" łuki na modułach do łuków stosowanych na tortach, czy po prostu przy zabawie na podłodze? Model fabryczny powinien bez problemu przechodzić łuki o promieniu rzędu 400-450 mm, a nawet minimalne stosowane w H0 łuki, o promieniu ok. 360 mm.
 

Podobne wątki