• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

1:35 G10 i inne wynalazki (1:35)

OP
OP
Greif1

Greif1

Znany użytkownik
club 0
Reakcje
793 1 0
i tak powoli jedzie Ko z daleka :)
20220929_222637.jpg
20220929_222703.jpg
20220929_222807.jpg

i mały zonk niestety jeszcze nie opanowany, kalkomanie w wersji cyfrowej -drukowane na laserowych drukarkach - mają inny film, kompletnie nie współpracujący z płynami SET i SOL, szukam jakieś alternatywy - jak zaradzić wrzodowi bo ciągle widać podkład- ktoś ma jakieś sprawdzone co i jak i podzieli się wiedzą?
 
OP
OP
Greif1

Greif1

Znany użytkownik
club 0
Reakcje
793 1 0
testowalem pomarańczowy rozpuszczalnik z Gunze, agresywny jak stare Nitro bo to co obecnie w butelkach jest to z Nitro ma już niestety niedużo wspólnego, ale właśnie problem bo żre też druk...
Czekam na paczkę bo jest z Ultimate płyn do kalek extra strong, zobacze czy da radę czy nadal będzie lipa...
 

t_domagalski

Znany użytkownik
Reakcje
1.342 18 9
...to co obecnie w butelkach jest to z Nitro ma już niestety niedużo wspólnego
"Nitro" to mieszanina toluenu i acetonu w stosunku zazwyczaj 6:4. Nawet wyroby hipermarketowe zachowują (z grubsza) ten skład i proporcje... W moim przypadku są one wystarczająco agresywne, żeby "wtopić" kalki w model.
...ale właśnie problem bo żre też druk...
Zgadza się. To taka cecha rozpuszczalników organicznych. ;) Dlatego trzeba stosować na kalkę, a nie na napisy. Nawet jeśli nie uda ci się podsączyć pod całą kalkę, to zawsze możesz rozmyć ostre krawędzie arkusików nakładanych na model.
płyn do kalek extra strong, zobacze czy da radę czy nadal będzie lipa...
Generalnie każdy specyfik do kalek zawiera w sobie albo aceton, albo octan etylu lub butylu. Bo te substancje zmiękczają (czyt. częściowo rozpuszczają) film do kalek. Mieszając je z woda destylowaną można samemu zrobić sobie płyn do kalek o dowolnie dobranej mocy.
 

teigrekty2

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
3.860 111 7
i tak powoli jedzie Ko z daleka :)
Zobacz załącznik 921606 Zobacz załącznik 921607 Zobacz załącznik 921608
i mały zonk niestety jeszcze nie opanowany, kalkomanie w wersji cyfrowej -drukowane na laserowych drukarkach - mają inny film, kompletnie nie współpracujący z płynami SET i SOL, szukam jakieś alternatywy - jak zaradzić wrzodowi bo ciągle widać podkład- ktoś ma jakieś sprawdzone co i jak i podzieli się wiedzą?
Nigdzie nie znalazłem czy Kolega sprejował model lakierem hi-gloss przed nałożeniem kalek, metoda nieodzowna na maksymalne ukrycie filmu kalek. Poza tym piękny "traktorek", aż się prosi wystawić na zewnątrz na słoneczko i cyknąć kilka zdjęć w plenerze abyśmy oczy nacieszyli.
 
OP
OP
Greif1

Greif1

Znany użytkownik
club 0
Reakcje
793 1 0
Kalki na Gx100klasycznie niestety, poprzednie z sitodruku nie sprawiały żadnych kłopotów, ad zdjęć słoneczko w Szkocji o tej porze roku toż to ewenement ;) a bieganie z modelem w deszczu raczej nie sprawia przyjemności, na prawdę nie bez powodu jest powiedzenie pogoda w kratkę :)
 

Tempest

Znany użytkownik
Reakcje
549 1 0
Greif1 napisał(a):
nadal walczę
A ja gupi myślałem, że modelarstwo to ma być sama przyjemność a nie walka* ;)

Pięknie to wygląda.

Ale...

Być może to złudzenie optyczne ale ta górna pokrywa przedziału silnikowego jakaś taka wygięta w dół mi się wydaje. Przyłóż na górę jakąś linijkę aby to sprawdzić.

Sprzęg zaprezentowany w poprzednim Twoim poście świetnie wygląda choć to wyrób 3D komputerowy/drukarkowy a nie rękodzieło co powoduje że zamiast OCH-ów i ACH-ów muszę tylko och-ów i ach-ów użyć ;). I w kontekście tego 3D modelowania/drukowania ciekawi mnie czy był on wydrukowany w "jednym kawałku" czy też każdy z elementów był drukowany osobno i potem sprzęg poskładany został w całość ? Gdzieś tam, kiedyś, w necie widziałem filmik z drukowania klucza tzw. francuskiego, który po wydrukowaniu i pierwszym przekręceniu stał się kluczem działającym. Czy w przypadku tego sprzęgu można pokręcić śrubą i sprzęg zacznie 'działać' ?

*) nie dotyczy niektórych modeli firmy Italeri:cool:
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Greif1

Greif1

Znany użytkownik
club 0
Reakcje
793 1 0
@Tempest walka dlatego że to model opracowany od podstaw, i niestety 3d a 3d to błędy wychodzą tak czy siak- trakcie montażu weryfikuję i robię poprawki tak aby końcowo był to "składalne" a nie jak obecnie walka.
Ad krzywizn, to i owo ucieka, nie wiem czy to wina kleju -użyłem slow dry od "modelarskiej renomowanej" firmy - no i jak wysechł to się wygło ...
jak zmontuję całość się naprostuje.
Sprzęg jest drukowany jako osobne części do złożenia, niemniej posiada prawy i lewy gwint i TAK działa.
Tak więc fianlnie będzie może kilka sztuk Ko dla modelarzy ;) na chwilę obecną walka :)
I tak jest jeszcze kilka rzeczy nie rozwiązanych mam tak do końca, niestey brak materiałów i mnogość wersji tylko generuje więcej problemów niż bym chciał.
 

Tempest

Znany użytkownik
Reakcje
549 1 0
Greif1 napisał(a):
użyłem slow dry od "modelarskiej renomowanej" firmy
Czyli ... ?

Greifq1 napisał(a):
jak zmontuję całość się naprostuje
Czy na pewno taka operacja będzie możliwa ?

Greif1 napisał(a):
I tak jest jeszcze kilka rzeczy nie rozwiązanych mam tak do końca, niestety brak materiałów i mnogość wersji tylko generuje więcej problemów niż bym chciał.
I dlatego jakiś czas temu rozpocząłem sklejanie modelu chińskiego transportera opancerzonego - nazwy którego nie pamiętam - bo ... zero planów, mało zdjęć w necie, czyli sama przyjemność ze sklejania i malowania modelu wg instrukcji. :)

Choć nie wszystko w tym modelu idealnie pasuje, czyli jednak modelarstwo to ... walka :)
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Greif1

Greif1

Znany użytkownik
club 0
Reakcje
793 1 0
sklejać z pudełka można ale jak się chce mieć model który raczej nie będzie produkowany to co zrobić ;)
ad kleju to jest AK zrobię próbę z innym i zobaczę czy ten sam efekt się zrobi czy nie, ad prostowania, tak spokojnie jak się doklei dolne profile to będzie równo, a to i tak w oczekiwaniu na "nowe rozwiązanie" ale to na razie ciiii ;)
ad sklejania według instrukcji i to co w pudełku - no kto co lubi :)
 
OP
OP
Greif1

Greif1

Znany użytkownik
club 0
Reakcje
793 1 0
Dawno mnie nie było... jak to bywa życiowe to i owo, "zmęczenie materiału" itd. trzeba było znowu jakiś skok w bok i o...
20230125_140538.jpg
20230125_140421.jpg
20230124_230432.jpg

taki wózek na akumlatorach gdzieś na foto się trafił więc mniej więcej wydlubałem gada ;)