• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

1:35 G10 i inne wynalazki (1:35)

Tempest

Znany użytkownik
Reakcje
622 1 0
Dziękuję za zdjęcie.

Trochę chuda wydaje mi się ta przegroda pomiędzy przewodami kominowymi ale być może i tak murowano (jakieś betonowe płyty bo cegły raczej nikt nie łupał) ale aby przekonać się jak ten mój komin wygląda z narażeniem życia (samochodu dziś już prowadzić wg drakońskich przepisów nie mógłbym:devil:) udałem się na dach gdzie mnie przewiało bo kurtki z tego zaaferowania nie ubrałem i uwieczniłem "mój" komin. To jest wersja komina po przebudowie bo stary się rozklekotał (te wszystkie remonty i przebudowy kosztowały tyle że spokojnie można by nowy dom za to postawić) ale raczej nic tam nie kombinowano tylko zastąpiono stare cegły nowymi bo przewód kominowy ani się nie zwęża ani nie rozszerza.

komin.jpg


I to byłoby tyle z mojej strony w kwestiach kominiarskich. :)

w niemieckiej przedwojennej kamienicy
Ten tekst przywołał mi wspomnienie gdy podczas jakiejś dyskusji żona brata stwierdziła "że w takim poniemieckim domu jak wasz cośtam, cośtam" moja żona wzbudziła się jakby ją ktoś nafaszerował adrenaliną i uniesionym głosem stwierdziła "Że co ???? Jaki poooniemiecki !!! Mój dziadek specjalnie się z Gliwic przeprowadził do Tarnowskich Gór aby mieszkać w Polsce !!! I ten dom wybudował". Nie znałem jej z tej strony. :love:

No to temat pieco/komino-logii chyba został wyczerpany a do producenta zestawu proponuję wysłać zdjęcie "mojego" komina, które udostępniam bez tantiem, niech się douczy.:devil:

t_domagalski napisał(a):
Ale u ciebie ta druga strona nie ma gdzie wychodzić, bo za ścianą twojego domu jest już świeże powietrze. :D
I tak na dobranoc ... wyjaśniło się wreszcie skąd się wzięło to glo.al.e ocie.lenie.:cenzura:
 
Reakcje
210 0 0
Z moich obserwacji starych budynków i kominów mogę przekazać parę uwag:
- komin był budowany z domem, a później piec - nie budowano "pieco-kominów". W Twoim wykonaniu palenisko jest w środku komina o_O (komin miał mały fundament)
- budowane były takie typy pieców, że przenikały przez ścianę by grzać 2 pomieszczenia z obu stron ściany, ale piec nie przenikał przez komin
- może to nienajlepsze rozwiązanie, że do jedngo kanału kominowego podłączano dwa piece ale i tak bywało ( jeździłem do domu w który kuchnia węglowa i piec kaflowy (w pokoju) miały wspólny kanał)
- masz trochę za cienkie stropy - w starych kamieńcach było to grubsze.

1711442390321.png


Wykonanie detali masz bardzo ładne -przyjemnie się ogląda - ale niepotrzebnie łamiesz lub olewasz zasady sztuki budowlanej.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Greif1

Greif1

Znany użytkownik
club 0
Reakcje
848 1 0
Tak wyszło, brak planów i tak na siłę dopasowanie się do modelu plastikowego... no wyszło jak wyszło, jak ktoś ma plany małej stacji i się podzieli chętnie zbuduję od A do Z.
Stan na dzisiaj
20240327_220538.jpg
20240327_220530.jpg
20240327_220800.jpg
20240327_222515.jpg
 

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.545 12 6
Kolego t.domagalski, wtedy zimy były naprawdę zimami, jednocześnie ten piec na parterze nie tylko ogrzewa poczekalnię lecz również pomieszczenie kasowe.
 

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.545 12 6
Zdjęcia dla kol. t.domagalski, pierwsze 2 zdjęcia przedstawiają piec który ogrzewa 2 pokoje, piec znajduje się w pomieszczeniach na 1 piętrze, taki sam układ jest pomieszczeniach na 2 i 3 piętrze . Na parterze oraz na 4 piętrze układ pieców jest następujący, w każdym pokoju był 1 piec kaflowy dla każdego z tych pokoi. Budynek z którego pochodzą zdjęcia został wybudowany w 1932 roku i posiada 5 kondygnacji, parter i 4 piętra. Dym z pieca jest odprowadzany do komina rurą której kawałek widać z prawej strony 1 zdjęcia.
Resized_20240329_184835.jpeg
Resized_20240329_184853.jpeg
Resized_20240329_210504.jpeg
Resized_20240329_210520.jpeg
Resized_20240330_074655.jpeg
 
Ostatnio edytowane:

t_domagalski

Znany użytkownik
Reakcje
1.422 19 9
Zdjęcia dla kol. t.domagalski, pierwsze 2 zdjęcia przedstawiają piec który ogrzewa 2 pokoje, [...] Dym z pieca jest odprowadzany do komina rurą której kawałek widać z prawej strony 1 zdjęcia.
Dzięki. Piękne piece. :D
Ale te zdjęcia to chyba bardziej dla kolegi @Greif1 na dowód, że piece nie są "wbudowane" w komin, tylko jednak stoją osobno.
 

t_domagalski

Znany użytkownik
Reakcje
1.422 19 9
Ja tu widzę współcześnie wybudowaną konstrukcję, stojącą na świeżo wylanym stropie. Bez otworów wyczystkowych. Jesteś pewien, że to działający piec kaflowy, a nie atrapa? Albo piec przerobiony na jakiś inny system ogrzewania?
Piec kaflowy o tyle nie może być scalony z pionem kominowym, że jedno i drugie buduje się z materiałów o zupełnie innych właściwościach. Ponadto piece kaflowe co do zasady były konstrukcją demontowalną - dobry zdun był w stanie przemurować taki piec "od zera", gdy ten uległ przepaleniu. I musiało to być możliwe bez ingerencji w konstrukcję nośną budynku, w tym kominy.
 
OP
OP
Greif1

Greif1

Znany użytkownik
club 0
Reakcje
848 1 0
jak mówiłem bywa różnie, u mnie w domu piec nie miał wyczystek, jak czyściłem go z ojcem to wycieliśmy po kilka kafli żeby się dostać i tyle, czy piec był częścią komina nie wiem ale musiał być dość blisko skoro sam piec wystawał na pół kafla a przewodu kominowego jako takiego nie było widać (był w ścianie nośnej? bo pamiętam że była gruba jakieś 50cm między przedpokojem a pokojem) , tak zrobiłem i nie ma już sensu piłować tematu.
Natomiast pytanie z innej baczki, jaki kolor farby na poczekalnie? Czy malowano takie klasyczne wzorki czy tylko na gładko?
Podobnie sugestia ad kasy biletowej? Bo nieuchronnie zbliża się czas na pomalowanie i poczekalni i kasy.
20240329_224025.jpg
20240331_140315.jpg
 

t_domagalski

Znany użytkownik
Reakcje
1.422 19 9
Natomiast pytanie z innej baczki, jaki kolor farby na poczekalnie? Czy malowano takie klasyczne wzorki czy tylko na gładko?
Podobnie sugestia ad kasy biletowej?
Jako że poczekalnia to pomieszczenie użytku publicznego, to stawiałbym na boazerię pomalowaną jednolicie farbą olejną, w kolorze kości słoniowej lub jasnego orzecha.
Co do kasy biletowej, to najbardziej prawdopodobna wydaje mi się zwykła farba kredowa bez żadnych szlaczków. Ewentualnie z olejną lamperią, żeby się ściany nie brudziły za szybko.
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.987 505 29
Serio.

Biurko – mebel skrzyniowy z szufladami, szafkami i skrytkami. Używany we Francji i Anglii termin bureau pochodzi od słowa bure, oznaczający typ zgrzebnego płótna, którym w średniowieczu przykrywano stoły i pulpity kancelistów. Obecnie jest najczęściej używane jako pulpit do pisania i podstawka pod komputer.

ZNACZENIA I DEFINICJE "BIURKO"
  • mebel, który służy do wygodnego pisania i czytania
    Janek siadł przy biurku i zaczął odrabiać lekcje.
  • rzad. zdrobn. od: biuro
  • noun
    mebel skrzyniowy z blatem i szufladami, czasem także szafkami, przy którym można pisać, siedząc

Moderator stwórz dział "modelarstwo sajens fikszyn" bo Kolega nam odpływa w krainę fantazji fantazji.
 
OP
OP
Greif1

Greif1

Znany użytkownik
club 0
Reakcje
848 1 0
i tak eksperymentalnie zagadka?
W jakich kolorach pomalowano kasę biletową ?
Zdjęcia
A.jpg
B.jpg
C.jpg


wzorowałem się na tych zdjęciach
50338.jpg
hg.jpg

i jak doskonale wiadomo wróżenie z c/b zdjęć ale ja wybrałem chyba docelowo już jeden wariant, czy poprawny nie wiem ale mnie się podoba ;)
A piętro na dzień dzisiejszy, pierwsze kolory.
20240414_181109.jpg
20240414_181121.jpg
20240414_181211.jpg
20240414_181346.jpg

|