• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta modułowa wg norm Fasty - most

OP
OP
Asan

Asan

Aktywny użytkownik
Reakcje
579 1 5
Pod skrzynkę z przystankiem wykorzystałem dekoder funkcyjny esu, zaprogramowałem wyjścia tak aby można było sterować każdy led oddzielnie. Po wykonaniu płytki montażowej i obudowy mam wszystko zamknięte w estetycznej i praktycznej obudowie 5x6cm. Zamontowałem ją pod skrzynką, zazieleniło się i dziś podczas próby przejazdowej kilka fotek w dzień i po zmroku z pracy na przystankiem.
 

Załączniki

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.036 4 1
Też dla mnie bardziej sielankowo było bez tych choinek albo zrób różne wysokości bo wygląda to jak zrobione od "szablonu". Bez tych drzewek słychać było świerszcze grające muzykę wieczorową porą na polanie skąpanej całym dniem przez słońce i to wszystko patrząc na zdjęcie :)
 
OP
OP
Asan

Asan

Aktywny użytkownik
Reakcje
579 1 5
Zabrałem się w miedzy czasie za skrzynki pod stację .Po próbnych ułożeniach torowiska widzę że jednak do wymiany idzie jeden rozjazd z lewej strony. Z EW1 na EW3 nowy schemat, reszta zostaje jak w zamyśle początkowym. Rezygnuję z wąskiego peronu zostanie jeden przy stacji. Kilka fotek jak wykonałem skrzynie i nogi. Rozjazdy będą sterowane w dwojaki sposób analogowo za pomocą przycisków jak i cyfrowo z command station ESU do zdjęcia zamontowałem przycisk do sprawdzenia. Wszystko to aby było jak najwięcej zabawy i radości z obsługi. Mile widziane sugestie i pomysły.
 

Załączniki

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.652 133 3
Ja lata temu (jakiś 12) poczyniłem przygotowania to takiego projektu. Jak zobaczyłem teraz Twój układ makiety to jakoś tak mi się skojarzyło :)
To też miały być 3m długości jak dobrze pamiętam. Potem z z tych skrzynek powstało Pb Błonie. Tam skrzynka to 103,5 x 60/65 cm. Na schemacie widać 2 tory pod plac ładunkowy ale na rysunku odręcznym jest tylko.

Stacja Artura2.JPG
plan mała stacja.jpg
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Asan

Asan

Aktywny użytkownik
Reakcje
579 1 5
Elektryka zrobiona dziś próbne przejazdy oj było zabawy ;) Jestem bardzo zadowolony z efektu. W miedzy czasie dokonałem przeróbki ST- 44 piko ,dekoder MS 450 zimo i nowy głośnik też zimo. Moim zdaniem rewelacyjne dzwięki 16 bit choć musiałem dograć własne Rp1 :cool: i teraz jest OK.
 

Załączniki

OP
OP
Asan

Asan

Aktywny użytkownik
Reakcje
579 1 5
Zastanawiam się nad peronem wychodzi bardzo wąski, ale dobrze aby znalazł się na makiecie. Mam 40mm szerokości od podkładów peron z boczkami to 32mm czyli po 4mm z każdej strony .Nie był by wysoki posiadam boczki na 11mm wysokości. Robiłem przymiarki na rysunkach z jednokrawędziowym ale nie wychodzi to za ładnie. Może coś poradzicie Koledzy bo szkoda czasu na eksperymenty.
peron.jpg
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
Zastanawiam się nad peronem.
OK, a ja się zastanawiam, czy jak przyklejałeś tory, to robiąc to planowałeś peron? Czy pomysł z peronem zrodził się potem?

Myślę, że szerokość jest wystarczająca na peron. Bywały takie wąskie, nawet dwukrawędziowe: https://www.bazakolejowa.pl/foto/1075/16049402873dafffb1884c97a7f378d87cf9b85cf8-4066.jpg ...
...z tym, że taki wąski dwukrawędziowy to raczej 3m w realu minimum, i na człowieka niewiele miejsca zostaje między liniami. Przynajmniej tyle wychodzi z geoportalu (Zajezierze koło Dęblina).

Tyle miejsca co Ty masz, to raczej na jednokrawędziowy (wg. przepisów minimum to 2,8m w realu), czyli jakieś Pi x OKO = 32mm, choć wiemy, że przepisy przepisami, a życie, życiem (ale wtedy przydała by się podkładka w postaci zdjęcia jak to z Zajezierza)....

A w ogóle , to polecam lekturę: Podstawy projektowania linii i stacji kolejowych (kontrakt-bhp.com.pl)

...i jeszcze jedno. 11mm jak na wysokość krawędzi peronowej to prawie 1m.... Taki wysoki peron to raczej nie na szerokość 30mm w H0 (czyli 2,6m w realu)...... Jak już to w realu 30cm nad główkę szyny, czyli krawędź peronowa 3,4mm nad główką szyny w H0....

....ten na zdjęciu z Zajezierza ma 30cm nad główkę szyny...

Poza tym, "nie wiem, nie znam się, zarobiony jestem".
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Asan

Asan

Aktywny użytkownik
Reakcje
579 1 5
Dziękuje skorzystam z lektury,11mm ma boczek peronowy od podłoża. Podkład pod torowisko 3mm+tor 5,5mm i zostaje idealnie 3,5mm nad główką szyn. Może na tym rysunku będzie to lepiej widoczne.
PERONY.jpg
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
@Asan ... pierwsza wersja z jednokrawędziowym bardziej mi "leży". Ale jak widać po zdjęciach kolegi @Astro wszystko jest możliwe :) ...czyli jak się to mówi.... "do dzieła".
 
OP
OP
Asan

Asan

Aktywny użytkownik
Reakcje
579 1 5
Dziękuje wszystkim Kolegom za zainteresowanie i przykłady. Przepisy przepisami a życie życiem, ''peronik'' zamieszczę na swojej makiecie i nie będzie on fikcją z czego bardzo się cieszę.;) Zaciekawił mnie peron Goleszów przyznam że takiego nigdy nie widziałem zaradność i pomysłowość wykonawcy oceniam na 5+(y) Mam płytki chodnikowe i z nich chciałem wykonać peron, ale w zbiorach znalazłem płyty takie jak na foto oj kusi...:niepewny:
 
OP
OP
Asan

Asan

Aktywny użytkownik
Reakcje
579 1 5
Witam,po długim zastanowieniu i przemysleniu (90 % mojego taboru to parowozy)doszedłem do wniosku iż lepiej mniej ale dobrze.Coż popełniłem błąd nie odwracalny w odległości między torami nastąpi mała zmiana.Bedzie trochę prucia torowiska ale przebudowa jest konieczna.Wybrałem stacje malutką ale klimatyczną zaznaczyłem na zdjęciu pomieszczenie w którym zamierzam umieścić wszystkie urządzenia nastawni tu pytanie do Kolegów będzie to po prawnie?.Zamieszczam też nowy układ odległość między torem 6cm, 2 krany wodne i stanowisko do naweglania bo parowoziki muszą coś pić i jeść.Znalazło się też miejsce na plac ładunkowy,perony jednokrawedziowe piaskowe.
SCHEMAT#1.jpg
GOYATZ.jpg