• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Elektromechanika "u Lucky'ego"

Kamilb

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.264 33 6
Współczesnej. Z autopsji znam problem ze z dustera 1 drzwi z jednego egzemplarza nie pasowały do drugiego.
 
OP
OP
Lucky

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.335 3 0
Na tranzystorach :) 817
Myk polega na tym, że zamiast podawać glebę na bazy, to podajemy na kolektory. Na to samo wychodzi w dzialaniu, a dwa druty mniej do podłączania.
Do tego mniejsza rezystancja w jednym kolektorze i na dzień dobry zielone się "zatyka"
 
OP
OP
Lucky

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.335 3 0
daromaro - nie mam już dostępu do komputera, w necie tego pełno.

Kamilb - można i na dwóch w jednej obudowie, tylko nie ma już czego zmniejszać, wiązka kabelkow będzie większa od płytki :)

IMG_20230505_220704.jpg
 
OP
OP
Lucky

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.335 3 0
Wracając do pulpitu.

Najbardziej realna w stosunku ilości pracy do ceny wydaje mi się opcja pulpitu w jednym kawałku, oczywiście z podświetlanymi szczelinami, przyciskami, semaforami itd, tylko nie pocięta na kostki.

Odpada frezowanie kilkudziesięciu pojedynczych kostek i ramki pod to wszystko. Wtyczki, gniazdka, złącza.
Potem składanie tego z powrotem w całość, żeby znów było w jednym kawałku.

To zajmuje najwięcej czasu, a jak wiemy - czas to... Niepotrzebny wynalazek.

Przecież jeśli zamawiasz pulpit do swojej stacji, to można wykonać go raz wg planu, a tam nic już się później i tak nie zmieni.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Lucky

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.335 3 0
Próba wycięcia cakegi panelu w płycie HDF.
To strona wewnętrzna.
Frezarka ryje szczeliny, otwory i kieszenie pod PCB.
Po drugiej stronie powstaną nacięcia imitujące kostki.
IMG_20230507_123252.jpg
 
Ostatnio edytowane:

rfryca

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
Przecież jeśli zamawiasz pulpit do swojej stacji, to można wykonać go raz wg planu, a tam nic już się później i tak nie zmieni.
W zasadzie tak, jak masz już wszystko zaprojektowane i przemyślane. Mi to by też pasowało.

Pulpit modułowy (kostkowy), oprócz późniejszej rozbudowy (zmiany na makiecie), umożliwi jeszcze coś takiego, jak możliwość konfiguracji i przypinania jednego pulpitu w różnych konfiguracja i wykorzystania w przypadku kilku różnych makiet.
Tylko czy komuś to potrzebne ?
Zawsze może zamówić nowy panel ,który nie będzie raczej najdroższym elementem całości.
Zwłaszcza, że w Twoim projekcie elementy sterujące masz już w kostkach (lub w pulpicie) i trzeba będzie je tylko na nowo podpiąć. Elementy wykonawcze (serva, napędy, semafory) są na makiecie. To powoduje, że właściwie prawidłowo podłączając kabelki nie trzeba już niczego programować, ani używać jakiś zmyślnych aplikacji.
Więcej kabli pomiędzy makietą, a pulpitem niż przy wykorzystaniu kontrolerów DCC bezpośrednio per element / grupa elementów na makiecie.
Przez to zmniejszenie kosztu całości sterowania.
Oczywiście dla osób, którym pewne uproszczenia nie przeszkadzają.
Jeśli ktoś będzie chciał pełnego, rzeczywistego SRK z zależnościami to proszę bardzo - https://trainbrains.eu/
tylko mam wrażenie ze budżet tego drugiego dla skomplikowanej makiety będzie już w zupełnie w innych widełkach.
Ważne że jest wybór.

Kibicuję rozwojowi projektu i czekam na finalizację prototypowania. Z chęcią nabędę taki gotowy pulpit dla mojej makiety.
 
OP
OP
Lucky

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.335 3 0
Zmiana planu makiety polegała by na wyfrezowaniu nowego panelu, poprzekładaniu elementów ze starego (dodanie nowych/odjęcie niepotrzebnych) i połączenie wszystkiego wg planu.

Widzę taki pulpit jako trzy wersje:

1. Podstawowa - podświetlane tory wg ustawień rozjazdów, sygnalizatory stój/wolna droga.

2. Pośrednia - Podświetlane przebiegi po podaniu wolnej drogi, albo manewrowego.
Sygnalizatory podające dodatkowo Ms2 i Sz.
Gotowy na podłączenie czujników zajętości (we własnym zakresie), szczeliny wyposażone w 2 kolory diod.
Wystarczy podać na tor na pulpicie masę z czujnika zajętości, żeby szczeliny zmieniły kolor na czerwony.

(Ewentualnie "domniemanie zajętości" jak ma to miejsce na "Maltance")

3. Wersja max.
Trainbrains :)
Chociaż moja się pomału buduję (osobne kostki łączone na wtyczki itd) , ale nie będzie dostępna (nie mam czasu na takie produkcje)
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Lucky

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.335 3 0
Dzisiaj dla odmiany - Sygnalizator położenia do rozjazdów ze zwykłym napędem elektromagnetycznym.

IMG_20230512_205515.jpg


 
Ostatnio edytowane:

Bolesław 102

Bolesław Wielki Znawca Wszystkiego
Reakcje
362 98 10
Doceniam, ale napisz czy te czarne przyciski sterujące są stabilne czy chwilowe?:niepewny:
Jeżeli stabilne, to napęd elektromagnetyczny musi posiadać wyłącznik krańcowy. A jak to wygląda w przypadku napędów em. np: Roco to sam sie przekonałeś czas temu.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Lucky

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.335 3 0
Cześć.

To przyciski chwilowe.
Cały ten układzik został stworzony do napędów elektromagnetycznych, bez wyłączników krańcowych.

Chyba wiem co chodzi Ci po głowie :)

Działa tylko z prądem stałym.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Lucky

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.335 3 0
Można, tylko trzeba wtedy zasilić na stałe układ z zewnątrz.
Plus musi być na napędach, a minus (masa) musi iść przez pulpit (przyciski)