• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Elektromechanika "u Lucky'ego"

OP
OP
Lucky

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.335 3 0
Pulpit w wersji podstawowej.
Posterunek odgalezny Kłodzko Nowe.
Nie ma tam pulpitu, ale gdyby był, może by tak wyglądał ;)

Kto nie wie - po lewej szlak dwutorowy w stronę Kłodzka. Po prawej (od góry):
Stronie Śląskie, Międzylesie i Kudowa Zdrój.

 
OP
OP
Lucky

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.335 3 0
Mikropulpit na ukończeniu, testy ok, a co najważniejsze - działać zgodnie z założeniami.

Tak wygląda w konfiguracji 4 rozjazdy sterowane + 1 sprzężony (w zestawie są 2 sprzężone) i 4 semafory.
Kostek jest trochę więcej, ale przeciez nie wszystkie wykorzystane.
IMG_20230615_224017.jpg

(+) Udało się nawet uzależnić semafory od ułożenia rozjazdów.
Semafor podamy tylko jeśli droga ustawiona jest na (z pod) niego.
(-) Zależność ta nie będzie działać jednak w drugą stronę.
Podanie sygnalu zezwalajacego nie blokuje możliwości przestawienia rozjazdów.

Chociaż i tak lepsze to jak zbutwiała decha z przełącznikami i rysunkiem torów.
:)
Jak pisałem wcześniej (a może miałem napisać)
Każda kostka 20x20mm, wyposażona od razu w elektronikę (LED, przyciski), wszystko łączone od spodu kulturalnie złączkami.

Złączek są trzy typy.
Zwykła, jednostronnie izolacyjna i rozdzielająca.
IMG_20230615_223659.jpg

Dzieki nim możemy łączyć wszystko ze wszystkim, zaświecać całe tory, lub ich część od obu lub jednej ze stron głowicy.

Może niedługo doczeka się obudowy, chociaż to tylko prototyp - do ćwiczeń, co nie zmienia faktu iż jest pełnowartościowym pulpitem sterującym.
Obsługuje 4 rozjazdy (+2) i 4 semafory / tarcze manewrowe.

Jak bozia da, to może nagram cykl filmików pokazujących "co i jak"...

Na zdjęciu płyty główne 2x4 sterowniki Serwo/Semafor, rama z czarnego dibondu i połączenia kostek.

IMG_20230615_220922.jpg

IMG_20230615_224114.jpg

IMG_20230615_211512.jpg


Jak czas pozwoli, to dojdzie jeszcze trzecia płyta na 4 sterowniki.
Dołożę wtedy jeszcze 2 rozjazdy (L i P) i 2 semafory.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Lucky

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.335 3 0
Jest też najprostsza opcja, dla elektromagnetycznych PIKOwców :)

IMG_20230617_160618.jpg


Działa ze standardowymi napędami elektromagnetycznymi i pulpitem przyciskowym np PIKO.
Nie potrzebuje zasilania, kostki podłączane do kontrolera uSwitch, a ten do pulpitu PIKO.
 
OP
OP
Lucky

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.335 3 0
A tu już wersja finalna.
Wbudowany przerzutnik i układ pobierający Zasilanie z napędów.
Podłączenie - 3 lub 4 przewody.
Współpracuje ze wszystkimi napędami elektromagnetycznymi, z krańcówki lub bez i pulpitami z przyciskami stabilnymi i niestabilnymi.
IMG_20230618_142505.jpg


Do tego ramki i pozostałe kostki torów.
 
OP
OP
Lucky

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.335 3 0
Jest już możliwość zakupu wersji podstawowej (Basic)
Ramki, kostki rozjazdów z elektroniką i kostki ślepe + okleiny (czarna lub szara) ze wzorami torów.
Mogę udostępnić pliki oklein - można wykonać to w formie blaszek FT jeśli ktoś ma możliwość.

Może źle napisałem. Kostka rozjazdu przewidziana była do współpracy z napędami EM, ale działa ze wszystkim co ma sterowanie dwoma przyciskami, bądź przełącznikiem. Byle masa (-) była na przełącznikach.
(mogę wykonać kostki z odwrotną polaryzacją)

W przygotowaniu wersja LITE (na foto ta szara).
 
OP
OP
Lucky

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.335 3 0
Dobry pomysł.
Chciałbym tylko mieć już wszystko ogarnięte, fotki, filmiki i tę bardziej rozbudowaną wersję pulpitu też.
Z tego co pamiętam, to w tamtym dziale nie da się już edytować swojego raz zamieszczonego wpisu.

Dojdzie jeszcze pulpit w wersji monoblok pod zamówienie konkretnego planu torow (ale o tym kiedy indziej)
 
OP
OP
Lucky

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.335 3 0
Tu sterownik i kostka z dwoma przyciskami (dla ograniczenia miejsca na pulpicie, w końcu to ma być mikropulpit)
Całe połączenie i mamy sterowanie dwiema komorami za pomocą dwóch guzików.
IMG_20230705_202800.jpg

Semafor podłączamy bezpośrednio pod przyciski, do tego możemy pod czerwone podłączyć czujnik torowy do kasowania semafora przez pociąg.
 
OP
OP
Lucky

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.335 3 0
Powstał jeden monoblok dla Kolegi z forum, ale nie będę się chwalił, może on go kiedyś gdzies pokaże, a tym czasem...

Powstaje kolejny potworek dla jednego Kolegi z forum :)
6x15 kostek.

To mix wersji BASIC z bebechami od LITE.
Będzie więc pełne sterowanie i sygnalizacja, ale szczeliny torów nie podświetlane.
Podświetlane będą szczeliny rozjazdów, semafory i kontrolki kasowania.
Może uda się upchnąć dwa przejazdy.

IMG_20230708_211644.jpg
 

kareks

Aktywny użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
ŁKMK
Reakcje
239 10 2
Wieczorem wrzuce fotki, paczka przyszła jak byłem w drodze do Iławy i nie mam jej ze sobą. Chyba, że Łukasz zrobiłeś fotki to możesz udostępnić. :)