• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Elektromechanika "u Lucky'ego"

trainbrains

Użytkownik
Producent
Reakcje
133 0 0
Każdy chce po swojemu, powstaje milion wersji, a później pies z kulawą nogą nie chce tego olać, bo trzeba zapłacić.
A to chyba wszędzie tak jest.

Zastanawiam się czy to trochę nie wynika z tego że "na zewnątrz" czasem nie widać ile pracy, prototypów, kosztów, stoi opracowaniem czegoś takiego.

Sam pokazywałem wersje "oprockowane" które śmigają już w pracowni prawie rok temu.


Możliwości mają sporo, ale jak mówisz to koszt kilkudziesięciu zł za "aktywna" kostkę.
Z drugiej strony, porównując to do płytek oświetlenia wagonów za stówkę czy więcej to i tak nic. Jeśli komuś naprawdę zależy na realistycznym odwzorowaniu i działaniu to musi się nastawić, że to nie jest koszt jak za kable i diodę Led.
 

Kamilb

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.264 33 6
Czy w realu żółty kolor nie pochodził po prostu ze słabszego prądu żarówki (lub zapalenia jednej z dwóch)? Można dać kluczowany rezystor, PWM w takiej sytuacji, ale IMHO po co - to pulpit makiety, nie symulator nastawni :D

Pomysł @Lucky naprawdę ciekawy (i w pełni "czysty" funkcjonalnie - jeśli dobrze zrozumiałem na bazie mentalnego reverse engineering) - taka odskocznia od ładowania wszędzie DCC, które nie jest wszędzie dobrym pomysłem.

porównując to do płytek oświetlenia wagonów za stówkę czy więcej
Są dostępne tańsze;)

@Lucky - z czego powierzchnia czołowa kostek jest zrobiona?
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Lucky

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.335 3 0
PS-HI, PCV, ABS, PMMA, wczoraj nawet jedna ze sklejki 4mm :)
Cały czas się uczę (jak taki jeden)...

IMG_20230430_113439.jpg


Taki pulpit to garstka diod i tranzystorów.

IMG_20230430_114858.jpg


Układ testowy kostki do podawania semafora.
Dwa bistabilne + wygaszanie czerwonego.
Na koniec wszystko wyląduje w kostce w postaci elementów SMD.
Elementy to nawet nie wiem, czy 2zł.
Po co tu procesor?

Już gdzieś pisałem, że ładowanie dekodera DCC do semafora żeby MÓC wyświetlić każdy możliwy sygnał, to przerost formy i kasy nad treścią.
Na koniec okazuje się, że wyświetlasz na TYM semaforze tylko S1/S10, S1/Ms2, bo miejsce w którym dany semafor się znajduje pozwala tylko na takie sygnały.

Tu komplecik do rozjazdu (czoło ze sklejki)

IMG_20230430_120050.jpg
 
Ostatnio edytowane:

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
12.085 499 30
Już gdzieś pisałem, że ładowanie dekodera DCC do semafora żeby MÓC wyświetlić każdy możliwy sygnał, to przerost formy i kasy nad treścią.
Na koniec okazuje się, że wyświetlasz na TYM semaforze tylko S1/S10, S1/Ms2, bo miejsce w którym dany semafor się znajduje pozwala tylko na takie sygnały.
No fajnie, na tym semaforze tylko takie sygnały, ale na innym inne sygnały. Nie jestem elektronikiem, ale wydaje mi się, że są dwie możliwości: 1) procesor, który można zaprogramować odpowiednio dla konkretnego semafora, albo 2) indywidualne rozwiązania (jak to wyżej) zaprojektowane do różnych możliwych sytuacji. Nie wiem, co będzie lepsze (łatwiejsze, wygodniejsze w produkcji/używaniu, tańsze itd. itp.).
 
OP
OP
Lucky

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.335 3 0
Nie wiem, weźmy głowicę, 6 torow, 6 semaforów wyjazdowych. Z, CZ, P, B.
Szlak 1 torowy.
Na każdym z nich wyświetlasz S1.
Na 1 z nich S2
Na 5 pozostałych S10...

6 dekoderów po 100zł, czy 6 analogów za 30zł + jeden dekoder akcesoriów do obsługi tych analogów?

Zawsze zmieniasz sygnał zezwalajacy z S1, na Sx, Ms2, Sz.

Dekoder semafora z wieloma różnymi sygnalami - tak, ale do semafora wjazdowego.

W pozostałych sytuacjach nie widzę sensu.

Oprogramowania zaszytego w uC nie widać, ale zapewniam, że tez kosztuje.
Trainbrains już o tym pisał.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
12.085 499 30
OK, nie znam się tak dobrze na tym. Ale jednak trzeba przygotować kilka-kilkanaście wersji takich sterowników, bo możliwości jest znaczne więcej. Na przykład semafor wyjazdowy na szlak 2-torowy zbanalizowany, gdzie spod każdego semafora można wyjechać na oba tory szlakowe (podobna sytuacja jest gdy ze stacji można wyjechać na dwie różne linie): wtedy z toru głównego zasadniczego można wyjechać na wprost (S 2) albo na bok (S 10). A jeżeli jeszcze wyjazd jest na szlak z sbl, to semafory wyjazdowe muszą być 5-komorowe i wyświetlają kilka różnych sygnałów zezwalających - wtedy wychodzi to praktycznie tak samo, jak przy semaforze wjazdowym. Ale może faktycznie warto zrobić kilka podstawowych wariantów analogowych (bez procesora) i jeden z dekoderem dla semaforów wjazdowych i innych bardziej skomplikowanych sytuacji.
 

daromaro

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.536 119 86
Jezeli wycinasz cnc frezem to polecam twarde pvc. To na prawdę super materiał. Niestety nie nadaje się do cięcia laserem (w trakcie cięcia wydziela się HCl).
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:
OP
OP
Lucky

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.335 3 0
Tak, mam. Najlepsze.
Laser w sumie nie nadaje się do większości zastosowań. Laserem nie zrobię otworu do połowy grubości materiału itp :)
Natomiast okleinki do wskaźników, czy przesłony mleczne w latarniach do Anglików - idealnie.

Z początku planowałem zrobić to z dibondu, ale wychodzi najdrożej.
 

daromaro

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.536 119 86
Dibond sie do tego nie naddaje. Fakt, ze pierwsza i ostatnia warstwa to aluminium ale wszystko psuje to tworzywo piankowe w srodku. Nie tedy droga w tym przypadku.
 
OP
OP
Lucky

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.335 3 0
Najmniejsza jaką da się zrobić - 20x20mm i to tylko ze względu na wymiary przycisku (6x6mm).
Mam mniejsze uSwitche, ale trzeba by takiego guzika na kostce szukać :)

IMG_20230501_174228.jpg
IMG_20230501_174151.jpg
 
OP
OP
Lucky

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.335 3 0
Pomału do przodu.
Tak powstaje wersja LITE.
Podświetlana ustawiona droga, sterowanie serw, lub tradycyjnych napędów elektromagnetycznych.
W układaniu planu torów - pełna dowolność.
Kostki będą osadzone w panelu i łączone od spodu kabelkami z BLS 3 pin.
IMG_20230503_175851.jpg
 
OP
OP
Lucky

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.335 3 0
Przyjacielu, żeby to było takie proste...
Roboty od cholery, stolarz ze mnie średni i jeszcze parę innych "przeciw".

Mówiąc szczerze, to musiał bym się zająć tylko tym.

Jeśli coś będzie dostępne (i to też od czasu do czasu), to raczej moduły do budowy (kostki, sterowniki serwa, elektromagnesów, semafora/tarczy nanewrowej - w formie kostki)

To wersja podstawowa, bardziej dla radochy dzieciaków.

Nie posiada zależności, nie rozróżnia kierunku, ot - tam gdzie ustawione, tam się świeci, no i steruje zwrotnicami (na razie na serwach, docelowo każdym typem)

Przynajmniej złożenie tego do kupy będzie proste. Wszystko na wtyczki, wtyczki wkładane obojętnie w którą stronę, a i tak będzie działać itd.

Kostka rozjazdu podłączana do kontrolera serwa/elektromagnesów, z niej tak jak idą tory - tak podłączane są następne kostki.

IMG_20230503_214842.jpg


Jedyne co mogę wykonać, to narobić modułów wg zamówienia i planu czyjejś stacji. Pokazać co gdzie podłączyć.
Obudowa niestety juz we własnym zakresie.

Docelowo kostki będą z białego PCV.

IMG_20230503_214954.jpg
 

daromaro

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.536 119 86
Ja bym dopracował odległości między płytkami tak, żeby się tych szpar między nimi pozbyć.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
12.085 499 30
Ja bym dopracował odległości między płytkami tak, żeby się tych szpar między nimi pozbyć.
żebym mógł w każdej chwili wydłubać kostkę, bez rozbierania połowy pulpitu.
To jest podstawowa sprawa, tak powinno być w wersji docelowej. W prawdziwym pulpicie kostkowym kostki są na styk, ale każda ma wycięcia w krawędziach, a do wyjmowania pojedynczych kostek służą specjalne szczypce.
 

Kamilb

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.264 33 6
Ja bym dopracował odległości między płytkami tak, żeby się tych szpar między nimi pozbyć.
Ja bym zostawił tak jak jest, lub nawet zwiększył szczeliny i w to miejsce dać ew ramkę (ale raczej sceptycznie jestem nastawiony. O ile cięcie CNC zapewnia dokładność, o tyle zmniejszanie szczelin będzie wyolbrzymiać wszelkie nierówności i skosy, co niekoniecznie będzie na plus (zejście na zero spowoduje z kolei problemy bo gdzieś pojawią się dodatnie tolerancje wymiarów i będzie się piętrzyć).
Ten pulpit raz, ze nie jest symulatorem realnego, a raczej uzupełnieniem (fajnym, ale zawsze uzupełnieniem) makiety.

W realu - spójrzcie np na Dacię - nie bez powodu szczeliny między blachami są większe niż w innych autach ;)