• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Druk 3D w kolorze

Kamilb

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.131 28 6
#61
W latach 70'tych ludzie pukali się w głowy po co każdemu komputer. Może do przemysłu, ale taki "Personal Computer" był zupełnie nielogiczny.

Co do dyskusji i trwałości PLA - a Wasze modele, szanowni Panowie, to niby super trwałe? Ile to wpisów: "Właśnie wyjąłem z pudełka i już ułamane". Wydrukowałem sobie kiedyś z PLA mocowanie do lampki na rower. Trzymany na zewnątrz: w śnieżycę, lipcowym słońcu. Wytrzymało około 3 lat (ktoś chyba przechodząc obok roweru musiał go z kopa potraktować, bo nie tylko mój wydruk pękł, ale trzymająca go trytytka także). Z drugiej strony - nikogo do niczego nie przekonuję - różnorodność opinii jest nam tylko na rękę :)

A co do śmieci - oj, tak. Fajnie gdybyśmy potrafili lepiej!
A co pisałem wcześniej - nigdy druk nie będzie tak trwały jak tworzywo wtrysniete w masie to raz, dwa - i to istotniejsze - brak dodatków, zabezpieczenia przed UV.
A poza tym, jak sam zauważyłeś opaska też trzasnęła:D
 

daromaro

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.265 103 84
#63
Wszyscy o UV. Ale zapominacie o być może ważniejszym czynniku. Wszędobylskim tlenie. OXYGEN to jest to co prowadzi do rozpadu (entropia) wszystkiego co jest na tej planecie ;) No i oczywiście czas - czwarty wymiar, który należy wziąć pod uwagę, opisując istniejące zjawiska. ;)
 

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.718 30 1
#65
To będzie tylko dla wąskiej grupki pasjonatów. Łatwiej kupić w sklepie. A na zabawki na razie żywica się nie nadaje bo jest toksyczna w dotyku..
 

sun71

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
648 9 1
#66
Nawet sobie nie zdajecie sprawy, jak zrobienie takiego elementu "dla domu" poprawia generalny odbiór wydawania pieniędzy na drukarkę. Po tym jak wydrukowałem brakujący element syfonu w brodziku żona łaskawie stawierdziała, ze "może i do czegoś sie ta drukarka przydaje". Oczywiście pojawia sie pytanie ile osób będzie umiało zwymiarować i rozrysować element? Bo cała masa dostepnych w internecie modeli wprost nie nadaje się do drukowania, a automatyczna "plastifikacja" raczej nie działa za dobrze.
Na dzisiajszym etapie drukarka 3D - jak sami wiecie - nie jest sprzętem powszechnego użytku, gdzie proces sprowadza się do kliknij i wydrukuj. Ja powiem szczerze zmarnowałem pare litrów żywicy i co najmniej jeden wyświetlacz w drukarce zanim nauczyłem się podstaw jest uzytkowania (zupełnie poza samym projektowaniem 3D)
 

Kamilb

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.131 28 6
#69
Druk 3d sądzę, że trafi pod strzechy jako dodatek do jakiejś usługi, np za opłatą dostaniesz dostęp do bazy projektów 3d dla domu od jakiegoś Amazona i będzie Thermomix 3d
 

Kamilb

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.131 28 6
#71
To zależy. Ja drukuje do domu rzeczy, których nie kupisz lub ciężko dostać, albopo prostu są bardziej dopasowane do wymagań. Cenowo też różnie jest (nawet głupi uchwyt na końcówki do odkurzacza był w cenie 1kg filamentu, projekt gotowy w necie).
 
OP
OP
P

parvuselephantus

Aktywny użytkownik
Reakcje
122 13 1
#72
Tylko że ja nadal uważam, że w sklepie jest dużo taniej.
To trochę jak z meblami - po co nam stolarz jak mamy ikea? Chcę stół, kupuję stół sztuk jedna. Ale jednak jest całe stado wariatów (pozwalam sobie na takie słówko, bo sam się do nich zaliczam), którzy chcą sami podać wymiary/kolor/materiały. I tak będzie z drukiem - podajesz parametry, klikasz i masz. Marketing przepchnie wszystko, a już dzisiaj sprzedawcom udało się wmówić nam, że my wszyscy - każdy jeden z milionów ludzi jest "tak samo unikalny" :) Tak więc klips do płatków będzie musiał mieć napis 'płatki tatusia', końcówka szczotki do zebów będzie musiała mieć wymarzony kształt. Byleby tylko przetwarzanie odpadów nadążyło...
 

Kamilb

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.131 28 6
#74
Raz, że przenośnia, nikt nie wymaga 100% pokycia biurek :D
Dwa - po co komu komputer, to do zastosowań profesjonalnych, nam wystarczy kalkulator i suwak logarytmiczny. A teraz - każdy ma conajmniej jeden (smartfon to też komputer), nie licząc ukrytych typu dekoder TV, routery (komputerki na linuxie).
Upowszechni się się druk 3D, kto wie, czy nawet nie w innych zastosowaniach (a gdyby tak z kukurydzy drukować chrupki, ciastka nie mówiąc o innych materiałach jadalnych) :D
 

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.718 30 1
#75
Porównianie do smartfonów i pecetów nie musi się sprawdzić, zauważmy że było sporo wynalazków, które nie przetrwały chociaż też wróżono im przyszłość i powszechny użytek - telewizory 3d, atomowe samochody i tym podobne...
 

Kamilb

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.131 28 6
#76
OK, tylko jest ta różnica, że druk 3D od lat funkcjonuje i zwiększa swój udział na rynku. Nie można patrzeć tylko przez pryzmat zastosowań domowych - w przemyśle jest masowo stosowany. Np. oprzyrządowanie produkcyjne się drukuje i to w coraz większym stopniu.
 

daromaro

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.265 103 84
#78
@Kamilb W przemysle przy oprzyrzadowaniu to ma duzy sens. Raz - duza rodnorodnosc towaru: dzisiaj na tasmie to, jutro tamto, więc i oprzyrządowanie się zmienia. Jest jeszcze aspekt ceny no i miejsca na ewentualne przechowywanie po skończonej serii.

W przypadku 3D przerabia się a nie przechowuje. A w razie wznowienia serii można druknąć nowe i jeszcze je zmodyfikować dostosowując do zmian w produkcie przystosowanym do nowych warunków rynkowych.
 

sun71

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
648 9 1
#79
Jeszcze raz wrócę do funkcjonalności - na obecnym etapie rozwoju drukarek 3D wymagają one umiejętności obsługi i dość rygorystycznego przestrzegania zasad pracy i czystości. Do tego na biurku drukarka chyba nie stanie nigdy, bo opary mogą byc toksyczne. A kolejna sprawa to utylizacja odpadów i IPA uzywanego do mycia. Raczej myślę, że rozwój pójdzie w kierunku salonów druku, gdzie za rozsądną cenę bedzie można zamówić wydruk.
 

Podobne wątki