• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Druk 3D w kolorze

parvuselephantus

Aktywny użytkownik
Reakcje
122 13 1
#1
I znów technologie (przynajmniej mnie) zaskakuje. To się dzieje zbyt szybko:


Wydawać by się mogło, że to prototyp, że to jeszcze dużo wody upłynie itd. Ale nie, spójrzcie na stronę tego producenta:

https://www.mimakieurope.com/industries/3d/

Cytuję: "10 milionów kolorów w 1200 DPI" - to jest w dziale 'produkty'.

Modelarstwo będzie miało wkrótce nową gałąź, gdzie rękodzieło nie będzie miało znaczenia. Tylko elektronika (ciekawe kiedy elektronika też będzie drukowana) oraz umiejętność zaprojektowania/narysowania modelu w odpowiednim programie. Jedyne co nas powstrzymuje to cena, bo postęp chyba jest szybszy niż moglibyśmy tego oczekiwać.
 

sun71

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
648 9 1
#3
Pozwolę sobie odrobinę nie zgodzić się w kwestii "tylko" narysowania modelu. W zasadzie można w ten sposób powiedzieć, że model z blaszek wymaga "tylko" narysowania blaszek, a model fabryczny "tylko" zrobienia formy. To nie jest tak, że jeżdzący model zjeżdza z drukarki 3D. Przy rysowaniu modelu, od początku trzeba myśleć o aspektach konstrukcyjnych, ale też późniejszej łatwości malowania - podziale na elementy, sposobie montażu tych elementów, wzmocnieniach konstrukcji, koniecznych przewymiarowaniach, konstrukcji i sposobie montażu napędu (przekładnie, mocowanie silnika, wyważeniu modelu - czyli miejscach na balast, sposobie montażu elektroniki i oświetlenia...
 

daromaro

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.261 103 84
#4
@sun71 Wszystko się zgadza co napisałeś. Tylko, że ta drukarka 3D, właśnie TA: MIMAKI załatwia wszystko - i malowanie i składanie. Oczywiście wszystko 'programuje' się w odpowiednim programie 3D. I wychodzi 'gotowiec' ;) . Tylko ta cena...
 
Ostatnio edytowane:

daromaro

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.261 103 84
#9
No dobra - fakt, żeby włożyć szybki np. do kabiny to trzeba ręcznie. Ale... Któż to wie... może za rok już szybki też będą 'drukowane' :p
A ile to chińskich rączek straci prace przy malowaniu figurek... Echhhh....

Ale trzeba przyznać, że technologia wymiata.
 

dmvip

Znany użytkownik
Reakcje
1.479 18 1
#10
Bardzo fajny bajer, cena zakupu i zwrotu pomijając materiały eksploatacyjne jest na chwilę obecną baaaardzo nieopłacalne. Cena jakiegokolwiek modelu w skali H0 była by ogromna. Ale drukarka fajna :):).
 

daromaro

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.261 103 84
#11
Spokojnie... Za rok będzie kosztowała połowe ceny obecnej. No i pojawią się używki ;) Także, ten, teges najwyżej sobe nie kupicie drugiego samochodu :p
 
OP
OP
P

parvuselephantus

Aktywny użytkownik
Reakcje
122 13 1
#13
Nie rozumiem czemu narzekacie na cenę tej drukarki - jeśli chcecie ją kupić, musielibyście ją skonfigurować i obsłużyć. Mi tylko (widze, że to słowo jest tu lubiane) wystarczy, żeby ktoś kilka razy tą maszynę dla mnie w odpowiedni sposób uruchomił.
@sun - upieram się przy 'tylko' - w sytuacji, gdzie będzie wystarczy narysować lokomotywę. W załączonym wyżej filmiku występuje cały budynek, z ukrytą częścią ścian - firma się chwali, że cały model wydrukowała w jednym rzucie. Czyli nikt tego nie składał (i nie martwił się jak to poskładać), nie sklejał, nie malował. Upieram się - nawet jeśli projektowanie będzie bardziej skomplikowane (bo wymagania wobec detali wzrosną), to jednak nadal zostanę przy 'tylko'.
 
Reakcje
10 0 0
#15
Cześć,
Czuję się trochę wywołany do tablicy w tym wątku. Jestem specjalistą Sygnis od maszyn Mimaki. Chętnie odpowiem na kilka wątpliwości, które się tu pojawiły. Po pierwsze cena. Tak maszyna produkcyjna 3DUJ-553 wraz z instalacją i materiałami na start to koszt ponad 1mln zł netto, jest jednak maszyna 3DUJ-2207, która w pełnym pakiecie z podstawą, materiałami i instalacją kosztuje €40k netto. Szyb nie trzeba wstawiać ręcznie, mamy transparentne materiały. Ruchomy model można wydrukować, w jednym procesie, dzięki wodorozpuszczalnemu materiałowi podporowemu. Także można wydrukować złożony, ruchomy, w pełni pomalowany model w jednym procesie. Jeśli nadal cena jest przeszkodą, możemy na naszej maszynie wydrukować model w ramach usługi. Oprócz wypłukania podpór model należy zabezpieczyć bezbarwnym lakierem, najlepiej z filtrem UV. To wydobędzie jaskrawość kolorów i doda przezroczystości elementom z materiału transparentnego. W razie innych pytań, chętnie odpowiem.
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.810 301 15
#16
No, idea rozpuszczalnych podpór mnie urzekła. Chyba sobie mojego Ziła spatynuję jeszcze w 3d i wydrukuję w całości. A ile taka usługa dla autka w h0 wyjdzie? Chodzi mi o rząd wielkości: tysiąc, dwa, pięć...?
 

t_domagalski

Znany użytkownik
Reakcje
1.350 18 9
#17
No, idea rozpuszczalnych podpór mnie urzekła.
To akurat nic nowego. Dzisiejsze drukarki "stołowe" obsługują już tę technikę. Warunek - muszą posiadać dwa ekstrudery, jeden z materiałem do podpór, drugi z materiałem roboczym.

Z tekstów w filmach o kolorowych drukarkach 3D wynika, że drukują one w sposób podobny do "plujek" 2D, czyli muszą mieć bardzo rozbudowane głowice, mogące używać naraz wielu materiałów. Zapewne jest tam materiał bazowy (biały), materiał kolorowy (CMYK) oraz materiał na podpory (usuwalny). Wychodzi minimum 6 ekstruderów. To nieco tłumaczy cenę takiej drukarki... ;) Materiały eksploatacyjne też zapewne tanie nie są. :confused:
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.810 301 15
#18
To akurat nic nowego. Dzisiejsze drukarki "stołowe" obsługują już tę technikę. Warunek - muszą posiadać dwa ekstrudery, jeden z materiałem do podpór, drugi z materiałem roboczym.
oczywiście wiem, ale nie spotkałem do tej pory drukarki drukującej warstwy grubości 20 mikronów i jednocześnie w 2 materiałach. PLA czy inne technologie oczywiście, ale tu mamy do czynienia teoretycznie z jakością drukarek SLA i jednocześnie z rozpuszczalnymi podporami.
 

daromaro

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.261 103 84
#19
Myślę, że materiały to tu są najtańsze. Pytanie czy są zintegrowane z głowicami? "Zintegrowane" w sensie wymiennych pojemników.
 

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.718 30 1
#20
Rozpuszczalne podpory są znane, to nie nowość. N razie nikt nie spytał jednak o technikę druku - żywica czy system dyszy? Żywica to super jakość, dysze na razie nie dorównują, ale może się zmieniło? W naszej skali jak na razie tylko żywica UV wchodzi w grę.
 

Podobne wątki