• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Ciężarówki z okresu PRL - skala 1:43

OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
25.142 387 20
Tak Janku. Wstawię, choć czasu na fotografowanie mało.

Kolejny model gazetkowej serii. Dla jednych kultowy, dla innych nie... Dla mnie praktycznie obojętny. W rzeczywistości był jeden oryginalny egzemplarz przygotowany na wizytę papieską w 1979 r. Samochód do wożenia Papieża przygotowano ze Stara 660.
Model zrobiony przez DeA oczywiście ma błędy, a jakżeby inaczej. Nie wiem, kto odpowiada za projekty tych modeli, ale błędy są tak rażące, że właśnie model stał mi się obojętny. Nie piszę tu o mnogich nadlewkach, niedokładnościach montażu, czy malowania. Nie wiem kto wpadł na ten pseudo-genialny pomysł, żeby godło Polski dać z orzełkiem... :eek:o_O. Poza tym herby miast są na zupełnie innej podstawce, niż godło Polski. Dla herbów miast ustalono półkole od dołu.
Kolejna nieścisłość to umieszczenie na prawym boku samochodu z lewej strony herbu papieskiego... :eek:o_O Zasady dyplomacji są jasno określone. Patrząc na bok samochodu z prawej strony umieszcza się godło lub herb gościa, który przyjechał z wizytą, a z lewej godło państwa które przyjmuje gościa.
Następny to brak herbu papieskiego od dolnej strony baldachimu...
No i ostatni błąd to opony... terenowe... :eek:o_O Jakby ten samochód miał wozić Papieża po bezdrożach...

Zdjęć oryginału w necie jest mnóstwo, także jakość pracy projektantów z DeA określam na - mniej niż zero...

A teraz model. Star 660 M2 Papamobile.

Star 660 M2 Papamobile 001.jpeg
Star 660 M2 Papamobile 002.jpeg
Star 660 M2 Papamobile 003.jpeg
Star 660 M2 Papamobile 004.jpeg
Star 660 M2 Papamobile 005.jpeg
Star 660 M2 Papamobile 006.jpeg
Star 660 M2 Papamobile 007.jpeg
Star 660 M2 Papamobile 008.jpeg
Star 660 M2 Papamobile 009.jpeg
 
Ostatnio edytowane:

Brodagaz

Znany użytkownik
Reakcje
27.488 108 2
Co do opon Maćku one w oryginale też były terenowe bo do Stara nie było wtedy opon szosowych w tym wymiarze, ale prawda że miały całkiem inny bieżnik a to co oni dali to opony rolnicze do traktora. Na tej fotce widać że jest to typowa terenowa opona do Stara : https://flic.kr/p/9ZPqcv Wszystkie firmy niestety popełniają błędy, większe i mniejsze ale popełniają a my kupując takie modele nie jako przyzwalamy na te błędy. Z Drugiej strony szacun Maćku jeśli chodzi o oznaczenia heraldyki i dyplomacji , 98% ludzi nie zwróci na to uwagi. Do mojej kolekcji i tak trafi ten model ze względu na prenumeratę która niestety dalej ma kolosalne opóźnienia.
 

Irokez46

Znany użytkownik
Reakcje
11.023 47 0
Model ciężarówki, która kompletnie nie jest dla mnie ani kultowa ani jakoś mocno potrzebna w kolekcji. Fajny pojazd chyba tylko dla tego że był w jednym egzemplarzu zrobiony i to wszystko.
No ale jak zbierasz całą tą serię to nie wypadałoby go nie kupić.;)
 

ALA

Znany użytkownik
Reakcje
1.386 23 0
... Zasady dyplomacji są jasno określone. Patrząc na bok samochodu z prawej strony jest godło państwa które przyjmuje gościa, a z lewej godło lub herb gościa, który przyjechał z wizytą.
Chyba odwrotnie, bo tak, jak napisałeś, to jest na modelu i jest nieprawidłowo!
Nawiasem mówiąc, to wzór tego papieskiego herbu też jakiś dziwny i na dodatek, chyba, odbity lustrzanie ... :oops::rolleyes:

prl_Star 660 M2 Papamobile 009 a.jpg
 
Ostatnio edytowane:

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.546 12 6
Co do ilości egzemplarzy to podobno był wykonany drugi samochód na wypadek gdyby ten pierwszy zdefektował, może ktoś z kolegów ma na ten temat informacje.
 
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
25.142 387 20
Tak Janku, były dwa identyczne Stary. Drugi był zrobiony właśnie jako zapasowy, jakby pierwszy się zepsuł.
 
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
25.142 387 20
Nawiasem mówiąc, to wzór tego papieskiego herbu też jakiś dziwny i na dodatek, chyba, odbity lustrzanie ... :oops::rolleyes:
Próbuję dotrzeć do informacji i są niestety nie do końca pewne. Z jednej strony podobno papież przyjechał oficjalnie nie jako głowa kościoła, tylko jako szef państwa Watykan, takie dane rozpowszechniała wtedy władająca Polską partia PZPR. Jeżeli tak było, to na boku Stara był herb państwa Watykan, a nie godło Stolicy Apostolskiej. I to by się na modelu zgadzało. Jednakże patrząc na dostępne zdjęcia wydaje się, że kolory kluczy na oryginalnym Starze były odwrotne niż w modelu. Co prawda nie znalazłem zdjęć oryginalnych w kolorze pokazujących prawy bok Stara, ale na zdjęciu skośnym od prawego rogu kolory kluczy wydają się takie same jak na osłonie grilla, na którym był herb papieski. A właśnie w herbie papieskim układ i kolory kluczy jest taki sam jak w godle Stolicy Apostolskiej.

184-261577_g.jpg



Natomiast na kolorowych zdjęciach z tamtej pielgrzymki widać dokładnie herb papieski zamontowany na osłonie grilla

idwk9kqTURBXy9kNzM5Y2UyNjc2NWY2ZGE3NDQ3MmE4MDY0MjdmZDBkMi5qcGVnkZMCzQNIzQJT3gACoTABoTEB.jpeg


Więc biorąc te zdjęcia pod uwagę, na modelu zrobionym przez DeA jest błąd w godle na prawym boku Stara.
Może uda się gdzieś znaleźć zdjęcia kolorowe prawego boku tego oryginalnego Stara i rozwieje to nasze wątpliwości. Jakby ktoś znalazł takie fotki, to proszę o wklejenie ich tu, w tym temacie.
 
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
25.142 387 20
Udało mi się znaleźć kolorowe zdjęcie prawego boku tego Stara.
Fotografię zrobił E. Mier-Jędrzejowicz, tytuł zdjęcia - "Jan Paweł II i kard. Stefan Wyszyński podczas pielgrzymki do Polski w 1979 r."

E Mier-Jędrzejowicz, Jan Paweł II i kard Stefan Wyszyński podczas pielgrzymki do Polski w 1...jpg

Zdjęcie jest ze strony https://ipjp2.pl//pliki/2019-ipjp2-konferencja-dla-nauczycieli-czestochowa-04-scaled.jpg

Jak się powiększy to wyraźnie widać, że klucz złoty jest skierowany piórem w lewo do góry, a klucz srebrny w prawo do góry.
Powiększenie z fotki E Mier-Jędrzejowicz.png


Także na modelu z DeA jest błędnie zrobione godło.
 
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
25.142 387 20
Do następnej ciężarówki jeszcze tydzień, ale wreszcie udało się zrobić kilka zdjęć modelowi, który dostałem w prezencie od modelarza kolegi Przemka przy okazji spotkania u mnie w domu, za co serdecznie dziękuję. Przemka nie ma na naszym forum, jest na sąsiednim, dawniej nazywanym "zielonym forum".
Model gazetkowy traktora gąsienicowego, której oryginał pracował m. in. w naszych lasach...

Traktor DT-75 "Kazachstan"

Traktor DT-75 Kazachstan 001.jpeg
Traktor DT-75 Kazachstan 002.jpeg
Traktor DT-75 Kazachstan 003.jpeg
Traktor DT-75 Kazachstan 004.jpeg
Traktor DT-75 Kazachstan 005.jpeg
Traktor DT-75 Kazachstan 006.jpeg
Traktor DT-75 Kazachstan 007.jpeg
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.518 63 2
Tak traktor DT75 miał wiele zastosowań i różnych konfiguracji osprzętu. W mojej pamięci jednak najbardziej mi utkwił w wersji z wyposażeniem jako spychacz. Z tego też powodu nabyłem model najpierw w kolorze pomarańczowym (kupiony kilka lat temu w Rosji na Ebayu), a później także czerwony (tym razem w Polsce na naszym serwisie aukcyjnym).
20230406_003625.jpg
20230406_003654.jpg
20230406_003718.jpg
20230406_003747.jpg

Obydwa modele są wykonane z tej samej formy ale nie wiem czy z tej samej kolekcji. Są niewielkie różnice w wykonaniu reflektorów i czerwony ma jeszcze z przodu pod ramą dwa haki czego nie ma w modelu pomarańczowym.
20230406_005647.jpg
20230406_005721.jpg

O ile dobrze zrozumiałem to napis Kazachstan miały traktory z tamtejszej fabryki.
Poszukuję dokumentacji z wymiarami spychacza w wersji z dwoma siłownikami lemiesza. Bo chciałbym jeden z tych modeli przerobić na spychacz.
Szkoda tylko że ten czerwony kolor jest w takim spłowiałym odcieniu. Bo ja właśnie kojarzę spychaczem DT75 właśnie w czerwonym kolorze i to takim dość soczystym strażackim.
20230406_011310.jpg

A tutaj widać kontrast z kolorem Tatry.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
25.142 387 20
Kolego @Jacek765! Cieszę się, że też kupiłeś te traktory gąsienicowe, ale załóż proszę swój temat w dziale Modelarstwo i tam pytaj oraz pokazuj swoje przeróbki. Wklejając tu swoje informacje doprowadzisz do rozwinięcia się dyskusji o przeróbkach modeli, a to jest temat założony przeze mnie i w założeniu o moich modelach.
Z góry dziękuję.
 

Brodagaz

Znany użytkownik
Reakcje
27.488 108 2
Kolego @Jacek765! Cieszę się, że też kupiłeś te traktory gąsienicowe, ale załóż proszę swój temat w dziale Modelarstwo i tam pytaj oraz pokazuj swoje przeróbki. Wklejając tu swoje informacje doprowadzisz do rozwinięcia się dyskusji o przeróbkach modeli, a to jest temat założony przeze mnie i w założeniu o moich modelach.
Z góry dziękuję.
Fajny ciągnik , co do wcinania się komuś w temat , niestety to zjawisko robi się bardzo typowe szczególnie intesywne zachowanie na Facebooku , wstawiasz swój model a jakiś mądrala musi się w komentarzu swoim pochwalić z reguły nie na temat, no cóż wydaje mi się że przyczyny są dwie pierwsza brak kultury osobistej i przeświadczenie wyniesone z domu o swojej zajebistości , drugie to brak czytania regulaminu ze zrozumieniem. Maćku jesteś moderatorem może usunąć niechciane wpisy :)
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.518 63 2
Najwyraźniej doszło tutaj do nieporozumienia bo widocznie źle zrozumiałem zamysł wątkodawcy co do udostępnienia dla innych tego wątku. Za co przepraszam.
Mój wpis już dwukrotnie zgłosiłem do usunięcia. Jednak nadal jest.
Przez to pojawiają się takie wpisy.
Fajny ciągnik , co do wcinania się komuś w temat , niestety to zjawisko robi się bardzo typowe szczególnie intesywne zachowanie na Facebooku , wstawiasz swój model a jakiś mądrala musi się w komentarzu swoim pochwalić z reguły nie na temat, no cóż wydaje mi się że przyczyny są dwie pierwsza brak kultury osobistej i przeświadczenie wyniesone z domu o swojej zajebistości , drugie to brak czytania regulaminu ze zrozumieniem. Maćku jesteś moderatorem może usunąć niechciane wpisy :)
No cóż Kolego @Brodagaz bardzo dziękuję za cenną lekcję kultury osobistej. Szczególnie to że nie mam ani nie korzystam z Facebooka ani podobnych internetowych wynalazków, a mimo to oceniasz mnie chociaż nic o mnie nie wiesz. Wybacz że jednak nie skorzystam z Twojej lekcji kultury osobistej i nie zamierzam Ciebie oceniać.
Dlatego jeszcze raz proszę o usunięcie wspomnianego wpisu a w dalszej kolejności w związku z
Kolego @Jacek765! a to jest temat założony przeze mnie i w założeniu o moich modelach.
Z góry dziękuję.
Proszę w dalszej perspektywie o usunięcie wszystkich moich wpisów w których prezentowałem modele z mojej kolekcji.
A po usunięciu wspomnianych wpisów proszę także usunąć ten wpis
 
Ostatnio edytowane:

Podobne wątki