• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

1 (1:32) Budowa modeli w skali 1:32

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.394 463 29
A kto tu wali bezsensownie w klawisze? Co mają ceny gotowych wyrobów firmy Viessmann do kosztów materiałów na ręcznie robione modele kolegi @spur 1?
 

śledź

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.695 58 9
Odniosłem się tylko do wypowiedzi kolegi, który twierdzi że drogo za materiał wyszło.
2500,- za osiem semaforów w tej skali to chyba nie tak źle? Wręcz chyba całkiem dobrze.
Gotowe wyroby w H0 firmy, którą wymieniłem kosztują nawet 67€ za sztukę co przy tej ilości daje podobną cenę.
Czy tu już na forum nic nie można napisać?!
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.394 463 29
Kolego Adamie (@sledz), 2500 za 8 semaforów daje ponad 300 zł za sztukę. Za gotowy semafor w skali 1:32 byłaby to całkiem dobra cena biorąc pod uwagę ilość pracy, jaką trzeba włożyć, żeby taki model zrobić. Ale wątpliwości może budzić koszt materiału: czy blacha i pręty (druty) potrzebne do wykonania jednego takie arcydzieła rzeczywiście kosztują ponad 300 zł? Może i tak, nie znam cen takich materiałów, ale chyba przyzna Kolega, że wydaje się to dość dużą sumą. I powtórzę: porównywanie ceny gotowego wyrobu z kosztem materiału do samodzielnego wykonania wydaje się mało sensowne i nic niedające. Tak że ja nie uważam tego za bezsensowne walenie w klawisze. Na forum można wyrazić każdą opinię, ale wszystko zależy też od formy wypowiedzi. Stwierdzenie:
Tak to jest jak się wali w klawisze bezsensownie i nie ma się pojęcia co i ile kosztuje.
nie wydaje się właściwe w tej sytuacji, nawet, jeżeli by się okazało, że te wątpliwości nie są uzasadnione.
 

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.472 12 6
Uważam że kolega Adam, twórca tych semaforów, gdyby chciał się wypowiedzieć, to rozwiał by wątpliwości co do tych kosztów. Bo tak to jest tylko gdybanie.
 

Meggido

Znany użytkownik
Reakcje
2.667 12 2
Ale farmazony piszecie. Dosłownie klepiecie w klawiaturę nawet nie zadawszy sobie trudu aby przyjrzeć się bliżej surowym detalom. Gdzie tam widzicie blachy i pręty?? Większość detali jest odlewana z mosiądzu na zamówienie z modeli-matek, które jak znam Adama, sam najpierw zrobił uwzględniwszy skurcz odlewniczy.
Miałem się nie odzywać, ale dziś jestem mało tolerancyjny.
 

t_domagalski

Znany użytkownik
Reakcje
1.351 18 9
Gwoli ścisłości - nigdzie nie zostało napisane, że to semafory projektowane i robione samodzielnie... :rolleyes:
Ale nawet gdyby to były tylko semafory typu "kup i złóż se sam", to biorąc pod uwagę liczbę i wielkość blach (to skala 1), liczbę detali odlewanych z mosiądzu oraz ceny za usługi trawienia i odlewania (szczególnie przy wyrobach jednostkowych, gdy koszt klisz i form nie "amortyzuje się"), to cena ~300 PLN za jeden semafor nie jest wcale wysoka...

Koszt surowego mosiądzu, jako materiału, nie odgrywa tu istotnej roli. To tak, jakbyśmy wyceniali diament licząc tylko wartość węgla (C) jako pierwiastka wchodzącego w strukturę diamentu. ;)
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.394 463 29
Ale farmazony piszecie. Dosłownie klepiecie w klawiaturę nawet nie zadawszy sobie trudu aby przyjrzeć się bliżej surowym detalom. Gdzie tam widzicie blachy i pręty?? Większość detali jest odlewana z mosiądzu na zamówienie z modeli-matek, które jak znam Adama, sam najpierw zrobił uwzględniwszy skurcz odlewniczy.
Miałem się nie odzywać, ale dziś jestem mało tolerancyjny.
No to szkoda, że kolega @Meggido nie odezwał się wcześniej. Nie każdy musi znać technikę wykonywania takich modeli, a zgadywanie ze zdjęć, zwłaszcza, jak ktoś, jak ja, się na tych szczegółach nie zna, niewiele pomoże. Szkoda tylko, że z pozoru niewinne pytanie musiało spowodować bezsensowną dyskusję, zamiast przynieść jasną i zwięzłą odpowiedź na wyrażone wątpliwości. Ja na przykład sądziłem, że semafory zostały polutowane z blaszek fototrawionych. Wystarczyło wyjaśnić, jak i z czego są te modele zrobione i nie byłoby zbędnej dyskusji.
 
OP
OP
spur 1

spur 1

Znany użytkownik
Reakcje
1.372 2 0
Praca nad semaforami to, zaprojektowanie dwóch blach 0.5x 250x500mm na trawienie ,około 8m kątownika 1.5x1,5, 2m 4x4mm(zakup w Condrad) 5 elementów do odlania (przygotowanie elementu plus formy)około 1,5kg ,malowanie ,piaskowanie. Zaprojektowanie i wydruk z foli oznaczeń ,10 serw plus dwa sterowniki i jeszcze kilka drobiazgów (diody ,przewody kolorowe filtry na przysłony). Gotowych semaforów w skali 1 nie ma, czasami się trawi coś na eBayu ale
mi nie odpowiadają .W ofercie ma firma KM1 ale koszt jednego to około 220euro i trzeba czekać. Gwoli ścisłości,mysłałem ze jest oczywiste ze ja wszystko buduje samodzielnie.Wystarczy czy jeszcze coś dodać;)
 
Ostatnio edytowane:

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.394 463 29
Dziękuję za te informacje. Myślę, że nikt nie miał wątpliwości, że kolega @spur 1 buduje modele samodzielnie, ale jak to robi, z jakich elementów i materiałów korzysta oraz z jakimi kosztami to się wiąże to już chyba nie wszyscy wiedzieli, nie mówiąc już o znajomości zastosowanej technologii - ja o tym wszystkim nie wiedziałem.
 

radek_m

Aktywny użytkownik
Reakcje
145 3 0
Ludzie, czytać nie umiecie. Jasno napisałem "koszt materiałów". Materiał to materiał. Usługi zewnętrzne (np wycianie lub trawienie), to nadal składowa kosztu wykonania modelu + ekwiwalent kosztów pracy własnej. Ale na litość, to nie koszt materiału. Wyrażajmy się precyzyjnie i zrozumiale.

I nie mam naprawdę nic do kosztów rozumianych jako całość i wiem że niskie nie są i nigdy nie będą. I szacunek dla kolegi za umiejętności i jakoś wykonania.

Naprawdę moje wątpliwości wzbudziła tylko kwota za same materiały. Nawet jeśli są tam też uwzględnione materiały na formy do odlewów itp. Nie szacunkowy koszt całości.
 
OP
OP
spur 1

spur 1

Znany użytkownik
Reakcje
1.372 2 0
Kilka zdjęć z wystawy na którą byłem zaproszony w Moguncji. Świetny obiekt w starej lokomotywowni, nie zburzono tylko wyremontowano, trochę dobudowano i powstało świetne miejsce na rożne imprezy.
 

Załączniki

OP
OP
spur 1

spur 1

Znany użytkownik
Reakcje
1.372 2 0
Nowy projekt, tym razem parowóz Ok22-27 z MD Choszczno, baza to Marklin BR38, wykorzystam wózki tendra i ramę z napędem parowozu . Tender gotowy, ostoja parowozu przedłużona.
 

Załączniki

OP
OP
spur 1

spur 1

Znany użytkownik
Reakcje
1.372 2 0
Tydzień urlopu i trzeba było go twórczo wykorzystać, tym razem relacja z prac nad kotłem Ok22. Nowe belki stawidła, dymnica i pomosty .
 

Załączniki