• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Stocznia PRL

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.417 110 1
#1
Od jakiegoś czasu gromadziłem dokumentację i fotografie 17sto metrowych kutrów rybackich. Plany otrzymałem od znajomych shiploverów z Wybrzeża, a dokumentację zdjęciową robiłem w Jastarni w głównie w oparciu o kuter JAS-102, który jest unikatową jednostka, bo do dziś zachowaną w niemal niezmienionym kształcie.

Mowa o jednostkach typu KS-17, potocznie określanych jako typ STOREM (od nazwy szczecińskiej Stoczni Remontowej). Jednostka wywodzi się z typu 368 z roku 50-go (choć prototyp powstał już w 47-mym). Kuter miał być przeznaczony do połowów na całym Bałtyku, wszystkich gatunków ryb. Szczególny nacisk położono na dzielność morską i zapewnienie przyzwoitych warunków bytowych dla załóg. Mimo, że nasz przemysł nie miał wielu doświadczeń w budowie kutrów, jednostki zaprojektowane przez profesora Jerzego Doerffera okazały się bardzo udane.

W środowisku miłośników morza, jednostka uchodzi za kultową i jeśli ktoś był nad morzem w jakimkolwiek porcie musiał je widzieć. Dziś wiele z nich przemalowanych na jaskrawe kolory i głęboko zmodernizowanych, nie przypomina dawnych "żółtków". Ja postaram się zbudować jednostkę w pierwotnym kształcie i w tradycyjnych barwach. Poniżej dwie piękne fotki. Ta druga jest mi szczególnie bliska bo do dziś mam przed oczami widok portu w Łebie, do którego uwielbiałem chodzić jako dzieciak, i obserwować pracę rybaków na nabrzeżu. Pamiętam też pochylnie łebskich warsztatów remontowych, gdzie po raz pierwszy zobaczyłem jak wygląda śruba okrętowa.
STOREMaa.jpg
STOREMa.jpg


Poniżej mój kuter we wczesnym stadium projektowym. Coś już się wyłania z egipskich ciemności ekranu. Liczę że wodowanie prototypowej jednostki nastąpi w styczniu. Wcześniej pracowałem przy okrętach głównie w skali 1/700 więc nie mam wielkiego doświadczenia z prawie dwudziesto centymetrowymi kolosami, ale może jakoś się uda. Zwłaszcza, że wraz z kutrem powstawać będzie drugi statek (jeszcze większy), tym razem żeglugi śródlądowej, ale o tym w kolejnej odsłonie.
STOREM1.jpg
STOREM2.jpg
STOREM3.jpg
STOREM4.jpg
 
Ostatnio edytowane:

ALA

Znany użytkownik
Reakcje
1.306 23 0
#2
Będę śledził z zaciekawieniem. Robisz to tylko dla siebie, czy będzie możliwość nabycia?

... powstawać będzie drugi statek, tym razem żeglugi śródlądowej ...
Jeśli by to miał być SP150, to byłbym zainteresowany.
Marzy mi się model statku wycieczkowego serii SZ600 (lub SZ390). Może też o nim pomyślisz?
 
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.417 110 1
#3
Jeśli by to miał być SP150, to byłbym zainteresowany
Sam byłbym zainteresowany:love: Bo pasuje i na Warszawę i Wrocław i Kraków i Giżycko:)
Stopięćdziesiątka to prześliczna jednostka, tyle że to 35cm długości - niezła kolubryna. Poza tym, zanim rzuciłbym się w te okna, wolę najpierw potrenować na czymś łatwiejszym.
Kuter to dobry początek, choć i przy nim trochę mnie te okna niepokoją.

Wszystko co projektuję jest na sprzedaż. Czasem nawet to czego jeszcze nie zacząłem projektować;)
 
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.417 110 1
#5
Jakbyś w myślach czytał. Ostatnio, jak robiłem makierę w N-ce to modelując wodę wyobrażałem sobie 150tkę sunąca po wodzie.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.417 110 1
#6
W dyskusji trochę zdryfowaliśmy z kursu:)
Póki co moim celem jest kuter rybacki, a za chwilę powieje też górną Odrą i serem Gouda:cool:

Przerwę techniczną na forum wykorzystałem pracowicie. między innymi do do podrobienia "żółtego golasa". Dopracowałem nadburcia, drzwi i bulaj na rufie, klapy nad komorą silnikową. Całość zaczyna już przypominać rasowy kuter rybacki a nie mdłą i bezkształtną kluskę. Zostaną jeszcze drewniane listwy na burtach (wsunięte w otwór na burtach), kluza kotwiczna z kotwicą i winda koło ładowni.
STOREM5.jpg
STOREM6.jpg
STOREM7.jpg
STOREM8.jpg
STOREM9.jpg


Przy okazji prac nad jednostką publikować będę fotki kutrów doby PRLu.
STOREMab.jpg
STOREMad.jpg


I klimatyczne zdjęcie z Łeby jaką pamiętam z wakacji. Moja Mama jak nie mogła mnie znaleźć, wiedziała że szwendam się w porcie
kuter7.jpg
 
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.417 110 1
#7
Pierwszy test już za mną. Model trochę podszlifowałem i wrzuciłem podstawowe kolorki, na razie bez bez grama patyny. Bez masztów i olinowania jednostka wygląda na razie bardzo ubogo, ale wszystko w swoim czasie.

Nadbudówka jest osobnym elementem, dzięki temu łatwiej mi będzie zrobić oszklenie. Pomyślałem, że gdybym tylko był bardziej kumaty w kabelkach i elektryce, to taki model pięknie by wyglądał z zapalonymi światłami nawigacyjnymi na nadbudówce i masztach:love:
IMG_2308.JPG
IMG_2310.JPG
IMG_2315.JPG
IMG_2316.JPG


Jeśli któremuś z Was zapałka wyda się zbyt duża, to pewnie dlatego, że model na razie jest w skali 1:220;)
Przy okazji testu zrobiłem też wydruk w N-ce, bo marzy mi się dioramka z kawałkiem toru na nabrzeżu i białym wagonem do przewozu ryb. Zostały mi jeszcze jakieś ludziki Preisera po projekcie Liwu. Musiałbym jeszcze skombinować jakieś betonowe płyty i mógłbym w zasadzie taki kawalątek portu zrobić...
IMG_2309.JPG
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.417 110 1
#8
W kadłubowni naszej stoczni zaczęły się prace przy części podwodnej kutra, to będzie opcja. Pierwotnie na STOREMach montowano czterołopatowe śruby wolnobieżne, a potem w toku modernizacji montowano śruby trzyłopatowe. Ja na razie do modelu wrzuciłem trzyłopatówkę, ale dla chętnych jedną łopatę dorzucę jako gratis;)
Storem_dno.jpg
Storem_śruba.jpg


A teraz tradycyjnie, dla dodania klimatu, kilka fotek z przeszłości. Na fotkach z Ustki - niemożliwie obładowany skrzynkami na ryby Korab i "żółtki" (to typ z nieco innymi nadbudówkami).
kuter8.jpg
STOREMaj.jpg
STOREMak.jpg
 
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.417 110 1
#9
Pomyślałem, że forum modelarskie powinno mieć także walor informacyjny. Jeśli uznacie, że niepotrzebnie truję to proszę o jasny sygnał:)

Ostatnio dostałem pytanie, dlaczego skrzynki na ryby piętrzono na pokładzie zamiast wrzucać je do ładowni.
Wychodząc w morze, na pokładzie zostawiano tyle miejsca by było gdzie wysypać zawartość sieci stawnych lub pławnic. Po opróżnieniu sieci, ryby sortowano (gatunkami i rozmiarem), układano w skrzynkach i szły do luku. W ten sposób nie było bałaganu w ładowni (i noszenia skrzynek w obie strony) a szyper i załoga zawsze wiedzieli ile skrzyń jest jeszcze do zapełnienia.

Na żółtkach (i nie tylko) skrzynki ustawiano zawsze na bakburcie (czyli po lewej stronie statku), bo ze sterburty wybierano sieć (jest tak do dzisiaj).
Dla wytrwałych, jeszcze dwie fotki, tym razem z Kołobrzegu.
STOREMaf.jpg
STOREMag.jpg
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.417 110 1
#12
Co tam słychać w stoczni ?
Wykańczam kuter w Ztce dla jednego klienta, który kupił go na pniu. W tym tygodniu bardzo bym chciał zapuścić druk pierwszego kutra w H0, tylko maszyna musi przejść przegląd, bo ostatnio dużo pracowała, a jeszcze sporo przed nią.

@newermind
Piotrusiu, dziecko ty moje...:)
To ja sobie całą systematykę kutrów ułożyłem, materiały z Centralnego Muzeum Morskiego zanabyłem, rodzaje wszystkich kutrów od przedwojnia określiłem. A Ty mi nieproszony wyskakujesz jak jakiś cholerny forumowy Włodek Smolarek, dwa dryblingi i cała moja wiedza pada jak obrona drużyny Peru w 82gim:eek:

I co Ty sobie do cholery wyobrażasz? Kto Cię prosił o zdjęcie tego tego kutra cudaka/składaka? Przez chwilę dopadł mnie dysonans poznawczy, bo mój mózg nie chciał się zgodzić na to co widzą oczyo_O
A teraz serio-:)
To że ten kuter ma rufę przerobioną to mnie nie dziwi, bo nasze rybaki nie takie numery uskuteczniali z tymi kutrami, ale nadbudówka to istny patchwork. Tył nadbudówki jest z kutra jaki robię (dwa prostokątne okna), ale przód jest z kutrów o wyższych i dłuższych nadbudówkach. Jeśli masz ujęcia z bliska tego kutra to poproszę bo zżera mnie ciekawość jak oni te dwie części pospawali. Już nieco poszukałem w necie i widzę, że ta jednostka to istny biały kruk. Uratowana od zagłady przez shiploverów z Pomorza.

Za fotę masz u mnie pyszną babeczkę sezonową do kawy.
Oczywiście jak już uda Ci się trafić na Fabryczną i wsiąść we właściwy pociąg do Stolicy:cool:
 
Ostatnio edytowane:

newermind

Łowca cech
Zespół forum
ŁKMK
Reakcje
3.497 45 1
#13
Postaram się jeszcze przeszukać fotki z letniego pobytu we "Władku", może coś jeszcze znajdę, ale nie obiecuję, że takie mam.
To zdjęcie zrobiłem zza płotu, z peronu, bo kuter wyglądał mi na starawy, ale musisz mi wybaczyć, bo na kutrach to się akurat w ogóle nie znam. ;)
Idę sprawdzić rozkład jazdy. :cool:
 
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.417 110 1
#16
Kuter w skali H0 nabiera realnych kształtów:D
Na razie wszystkie elementy wydrukowałem i zacząłem już mozolny proces szlifowania.
Nie byłbym sobą, gdybym nie ustawił jakiejś scenki z gotowymi drobiazgami i figurkami. Ponieważ pod koniec miesiąca wybieram się do Szczecina, bardzo bym chciał zabrać ze sobą gotowy kuter. W sumie gdzież powinien mieć swoją prezentację jeśli nie w mieście gdzie powstawał oryginał:)

Elementy na razie stoją poskładane na sucho. Wszystko do siebie pasuje jak ulał:cool: Drzwi sterówki i pokrywy przedziału silnikowego będzie można montować jako otwarte. W otwarty luk ładowni włożyłem skrzynki z rybami. Myślę że po pomalowaniu wszystko będzie ładnie się prezentować.
IMG_2690.JPG
IMG_2691.JPG
IMG_2687.JPG
IMG_2688.JPG
IMG_2689.JPG


Komandor przy kotwicy. Swoją drogą nasi okrętowcy zrobili kawał dobrej roboty. Porównując STOREM'a do budowanych wówczas kutrów NRDowskich, człowiek przestaje się dziwić czemu nasze jednostki miały dużo lepszą dzielność morską. Zwróćcie uwagę na piękną stewę dziobową. Przypomina bardzie okręt wojenny niż kuter rybacki:love:
IMG_2679.JPG


Ostatnie zdjęcie zamieszczam dla porównania gabarytów. Ten kuter to kawał łajby:)
IMG_2684.JPG
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
#19
Jak będziesz robił całość to nie zapomnij o oznakowaniu "trałuję". Rybacy tego nie zdejmują praktycznie nigdy i nawet w porcie stoją z podwójnym stożkiem. Idealny chyba powinien być trawiony - bo robią je najczęściej z kawałka sieci.
 

Podobne wątki