• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Różności w klimacie PRL (lub przynajmniej zbliżonym).

przemek_lipski

Aktywny użytkownik
Reakcje
759 10 0
#1
Na początek pierwsze próby drukowania 3D figurek w H0
Pliki stl na licencji cc z thingverse od użytkownika "hennysavenije". Znaczy wydrukowałem ich kilkadziesiąt różnych na próbę, ale te są już pomalowane. Akurat te postacie najbardziej pasowały mi wyglądem na lata 80. mimo że gość skanował współczesne postacie. Chyba muszę sobie ogarnąć jakiś niedrogi ręczny skaner 3D, by tworzyć własne stylizacje i figurki :)
ps. drukarka Anycubic mono x

001- figurki.jpg
 
OP
OP
P

przemek_lipski

Aktywny użytkownik
Reakcje
759 10 0
#3
Znów pobawiłem się trochę drukarką i zmniejszyłem trochę postacie (o 1-2mm), a i znalazłem trochę palet i skrzyń na thingiverse. Zrobiła się nawet w miarę wyglądająca ekipa. W tle Jelcz z naczepą Zremb od GPM:

wIMG_2969.jpg
 
OP
OP
P

przemek_lipski

Aktywny użytkownik
Reakcje
759 10 0
#4
W końcu stworzyłem własny projekt 3D. Nic spektakularnego na początek (uczę się) - paleta standardowa 1200x1200mm, ale wszyscy tylko euro mają w ofercie, a standardowych mi brakowało to zrobiłem. Może tylko do druku odwrócę żeby ślady po podporach schować (na razie zdałem się na automatyczne ustawienia). Tak na szybko pomalowana do zdjęcia
paleta 1200x1200.jpg
:
 

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.036 4 1
#9
To są wszystkie z jednego druku? Ta po lewej wydaje się równa, 2 i 3 powyginana? To przez brak utwardzania? Zastanawiam się czy nie lepiej zrobić grubsze a np potem je spiłować papierem ściernym? Chodzi mi o samą górę i boki
 
OP
OP
P

przemek_lipski

Aktywny użytkownik
Reakcje
759 10 0
#10
To są wszystkie z jednego druku? Ta po lewej wydaje się równa, 2 i 3 powyginana? To przez brak utwardzania? Zastanawiam się czy nie lepiej zrobić grubsze a np potem je spiłować papierem ściernym? Chodzi mi o samą górę i boki
Tak, to z jednego wydruku. Są elastyczne i się wyginają, myślę że jak się utwardzi przed usunięciem podpór będzie ok, ewentualnie można "wyprasować" i utwardzić (nie jest to trudne), ale zrobię kolejną wersję grubszą i bez spiłowania powinna być ok.
 
OP
OP
P

przemek_lipski

Aktywny użytkownik
Reakcje
759 10 0
#11
Kolejne podejście do palet. Tym razem zrobiłem palety standardowe 1200x1000mm z ciut grubszymi deskami i same palety są ok, ale zrobiłem też stos palet i tu trochę podpory nie podeszły i od strony z której zaczynał się druk z lekka się popsuło, ale nie jest źle, tylko trzeba podpory poprawić.

02- paleta 1200x1000.jpg
01- paleta 1200x1000.jpg
 
OP
OP
P

przemek_lipski

Aktywny użytkownik
Reakcje
759 10 0
#13
Od chwili ujrzenia filmu "Kino objazdowe" z 1986 roku chodził mi po głowie pomysł przerobienia Nyski z GPM na Nysę podobną do tej filmowej. Pierwszy etap czyli zrobienie megafonów prawie jest. Projekt zrobił z pamięci w kilkanaście minut kolega z pracy (jego kanał poświęcony projektowaniu 3D na yt: Krzysztof G.), ja go tylko delikatnie poprawiłem (i z tego co widzę jeszcze stożek do zmniejszenia i uchwyt można obniżyć).
Oczywiście zostaje jeszcze załatanie okien bocznych, przemalowanie (może ktoś podpowie co to za kolor w kadrze z filmu?), plakaty w oknach i kalki z logo Przedsiębiorstwa Rozpowszechniania Filmów w Rzeszowie. No, ale powoli do przodu :)

01- Nysa kino objazdowe.jpg
 
OP
OP
P

przemek_lipski

Aktywny użytkownik
Reakcje
759 10 0
#14
Jako że mam dostęp "na żywo" do podnośnika P100 z Bumaru Koszalin, to jakiś czas temu postanowiłem zrobić jego model. No i w końcu zaczyna coś powoli mi wychodzić :) Podnośnik jest o tyle ciekawy, że był zabudowywany na różnych pojazdach - od wózków akumulatorowych po Tarpany, Żuki i Lubliny. Na razie kreślę podstawę:
 

Załączniki

OP
OP
P

przemek_lipski

Aktywny użytkownik
Reakcje
759 10 0
#15
Podstawa już rozrysowana i zrobiłem próbny wydruk. Jest jeszcze sporo do poprawienia: przeskalowanie kilku detali by były solidniejsze i wyraźniejsze, zmiana orientacji detalu w czasie wydruku (odwrócenie, bo automat mi obrócił nogami do góry), no i poprawienie podparcia. Ale wygląda to optymistycznie jak na pierwszy konkretniejszy projekt :) Projektowane w Fusion 360 (bo darmowe do domowego użytku i lepsze od sketchupa), druk Anycubic Photon Mono X.

01- p100.jpg
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Budownictwo i pozostała infrastruktura 9

Podobne wątki