• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Stocznia PRL

OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.417 110 1
#22
Kity będą do zamówienia w H0, TT, N, Z
Gotowce - jak zwykle na zamówienie, w zależności od tego czy będę miał czas.
 
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.417 110 1
#23
Kuter rybacki zacumował przy "nabrzeżu wyposażeniowym", bo impreza w Szczecinie zbliża się wielkimi krokami, a tymczasem na deski kreślarskie biura projektowego naszej stoczni trafia "Mały Holender". Jednostka powstaje podobnie jak jej pierwowzór na zamówienie portu wrocławskiego do obsługi żeglugi na górnej Odrze. Tym razem nie zamawia jej rząd polski tylko @Artur ;)
Zamówienie opiewa na dwie bliźniacze jednostki, a trzecia powstanie jako portfolio mojej pracowni. Zgodnie z tradycją stoczniową, zanim właściciel zamówi do nich kalki z nazwami, tymczasowo otrzymały robocze nazwy "Artur", "Agata" i "Adela":podstepny:

Więcej o "Małych Holendrach" można przeczytać tutaj
A kto chce obejrzeć go na żywo, może udać się do Wrocławia.

Poniżej garść fotek
Nadbor_001_1958.jpg
Nadbor_002_1958.jpg
Nadbor_006.jpg



Lista "Przyjaciół Stoczni" powiększyła się ostatnio o kolegę @kozaa który zasugerował mi wykonanie statku ratowniczego R-17 i zaoferował plany w/w jednostki. Te piękne i zgrabne jednostki (o dwa metry dłuższe od kutrów rybackich) spod znaku krzyża maltańskiego, bazowały w wielu portach naszego wybrzeża i rzeczywiście mogłyby stać się uzupełnieniem nabrzeża portowego. Jeśli kutry rybackie znajdą Wasze uznanie, będę projekt stoczni PRL rozwijał dalej i jest realna szansa, że powstanie jednostka z poniższego zdjęcia:)

zefir.jpg
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
810 71 5
#24
Czy można wiedzieć o jakich kwotach mówimy za gotowy model? Szacunkowo oczywiście, bo może i mógł powstać 4, Zbyszko.
Czy te statki będą wykonywane do linii wody, czy cały kadłub?
 
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.417 110 1
#26
@Zbyszek
Na razie powstaje model wirtualny holownika. Myślę że jak tylko ogarnę proces technologiczny równolegle powstanie kosztorys.
Planowałem wyjonać jednostkę do linii wodnej, ale w razie potrzeby wykonam także to co pod wodą.
@kozaa
Nie miałem pojęcia że bratnia NRD miała je na stanie. To bardzo cenna informacja dla mnie i z przyczyn oczywistych zwiększa moją determinację do wykonania takiej jednostki:)(y)
 

kozaa

Aktywny użytkownik
Reakcje
800 2 0
#27
Dostarczono je w połowie lat 70. W NRD nosiły nazwy Arkona i Stoltera. W latach 90 zostały odkupione przez PRO/służbę SAR i emerytury dosłużyły w Polsce. Od polskich R-17 różniły się brakiem haka holowniczego.
 
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.417 110 1
#28
Dziś jeszcze jeden wpis z dwoma bardzo interesującymi fotkami z Władysławowa. Kutry podczas zimowych napraw. Fajnie widać sposób przemieszczania jednostek na slipie. Fantastyczny motyw na makietę. Jeśli nie w H0 to w mniejszych skalach na pewno.
Zastanawiam się czy nie zmodyfikować nieco koncepcji swojego portu bałtyckiego w skali 1/700:niepewny:
kuternoga.jpg
kuternogb.jpg
 
Ostatnio edytowane:

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
810 71 5
#29
Adam, jakie są wymiary tego parowego cudeńka? Szer./wys? Myślę o zastosowaniu go jako ładunku na platformę, więc pełen kadłub jest konieczny. Zdjęcie Nadbora holującego barki jest bardzo klimatyczne!
Po rejsie kanałem Elbląskim pokochałem wodę.:)
 
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.417 110 1
#31
@Zbyszek
Niech Cię nie zmyli nazwa "Małe Holendry". W rzeczywistości to były spore, 250cio konne jednostki. Wymiary holowników typu "Światopełk", które znalazłem w necie wahają się dość znacznie, ale długość to nie mniej niż 28 m (czyli ok 320mm), a szerokość to najmarniej 5,5m czyli 63mm. Niektóre źródła podają szerokość nawet 6,5m ale po analizie zdjęć wydaje mi się to wątpliwe. Skończy się więc na kontakcie z wrocławskim muzeum.

Co ciekawe, nie ma oryginalnych planów tej jednostki, bo cała dokumentacja stoczniowa i eksploatacyjna wszystkich holowników holenderskiej budowy trafiła... na makulaturę i do tego do Belgii. Wszelkie dostępne dziś informacje dotyczące historii użytkowania tych jednostek muzeum wrocławskie zebrało jako ustne relacje ludzi pływających na tych jednostkach. Na marginesie dodam, że holenderskie holowniki były perfekcyjnie wykonane i uznawane są do dziś za najsolidniejsze w historii żeglugi rzecznej w Polsce.

A poniżej jeszcze jedno klimatyczne zdjęcie "pociągu rzecznego z lokomotywą". Wprawdzie w roli głównej występuje "Duży Holender", ale chodzi właśnie o klimat:love:
zestaw.jpg


Jak zrobisz Halnego, na którym albo obok którego spędzałem połowę wakacji we Władku to normalnie pokłony będę robił przed Tobą.
Piotrze, daj spokój, wystarczy jak zadeklarujesz zakup jednego kitu;)
 
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.417 110 1
#32
Ciekawy filmik z "Nadborem" w roli głównej. Zwróćcie uwagę na składane elementy pomostu nawigacyjnego i przede wszystkim komina.
W moich holownikach także planuję zrobić ruchomy komin.
A swoją drogą, to dobrze, że wrocławskie muzeum dba o tę unikatową w skali kraju jednostkę.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.394 463 29
#33
Film jest sprzed 3 lat. Czy kolega Adam ma informację, czy planowany remont doszedł do skutku i holownik jest teraz w pełni sprawny?
 
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.417 110 1
#34
Kontakt z fundacją jest taki, że zostawia się na poczcie głosowej lub mailowej wiadomość i czeka na odpowiedź.
Właśnie czekam na informację, czy "Nadbora" można już zwiedzać, bo chciałbym pojechać do Wrocławia na dokumentację zdjęciową i pomiary.
 
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.417 110 1
#37
Niestety ten planik jest mało przydatny bo dotyczy prawdopodobnie jednostek budowanych już w Koźlu zgodnie z pierwotnymi planami holenderskimi (BTW, Holendrzy zbudowali jednostki niezgodnie ze swoimi planami:podstepny:). Zmienione są też okna nadbudówki dziobowej (na bardziej nowoczesne i dzielone). Pierwotnie "Holendry" miały okna jak na czarno białych zdjęciach z barkami.

Decyzja zapadła, jedziemy z Arturem do Wrocławia na normalną dokumentację zdjęciową i pomiary.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.394 463 29
#38
Niestety ten planik jest mało przydatny bo dotyczy prawdopodobnie jednostek budowanych już w Koźlu
Ale koledze Zbyszkowi powinien wystarczyć do stwierdzenia, że statek jest trochę za duży i nie bardzo się nadaje na ładunek na platformę kolejową. ;)

Szkoda, że remont nie doszedł do skutku, ale prawdę mówiąc, nie jestem zdziwiony... :(
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
810 71 5
#39
Adam, decyzja zapadła. Jeden Zbyszko, Zbyszek zamawia! Z tym ładunkiem na wagon, to troszkę pojechałem-fakt, nie spodziewałem się takich wymiarów, ale zakochałem się w temacie, gdy wyczytałem o transporcie Władysława Hibnera z Wrocławia do Zagórza Śląskiego koleją, zanim byłem pierwszy raz nad kanałem Elbląskim.
https://www.portel.pl/wiadomosci/o-statku-ktory-jezdzil-koleja/112398
Zawsze na wagon można załadować mniejsze łupinki:
https://www.wrphoto.eu/details.php?...Aa_QCOyW7m1dpNyShK2wgrYazoNdrJK20fvGGzZ16UCXg
O! nie widziałem wpisu Andrzeja.
 
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.417 110 1
#40
- Zbyszku... kwiecie pachnie...:sleep:
- Danuśka nie umieraj...:cry:
- Pokaż Zbychu Hibnera, to mi się polepszy...:niepewny:

Matkoboskaczęstochoska... jak mawiała moja Babcia - a skąd u licha tyś tego Hibnera wytrzasnął. Słowo daję cud urody motorowczyk i jakaż piękna i barwna historia - prawdziwy Obieżyświat. Wciągam Cię Zbyszku i twojego "Zbyszka" na listę stoczniową, nawet moja "Adela" ustąpi Wam miejsca w kolejce w myśl zasady "Nasz klient, nasz per Pan":cool:
 

Podobne wątki