• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zamek Gotycki w N-ce

Adam66

Znany użytkownik
Temat nie bardzo kolejowy, bo makieta pochodzi z czasów, gdy wóz zaprzężony w konia był luksusem (czyli połowa XVIw). Ale że skala się zgadza, a i techniki modelarskie użyte do budowy makiety jak najbardziej aktualne, postanowiłem zamieścić kilka fotek makiety, którą ostatnio skończyłem, a którą od połowy listopada będzie można oglądać w piwnicach zbrojowni w Liwie niedaleko Węgrowa.

Z uwagi na relatywnie krótki czas realizacji i niski budżet, posiłkowałem się techniką, która pozwala na szybkie projektowanie i precyzyjne pasowanie wszystkich elementów w czasie montażu. Mam na myśli druk 3D. Z początku myślałem o kartonie, ale że mam więcej doświadczenia projektowego w trójwymiarówce a i model był mocno skomplikowany do swojej ukochanej frezarki CNC dokupiłem precyzyjną drukarkę i poszło nader gładko. Okazało się, że w sumie, mimo stosunkowo drogich materiałów eksploatacyjnych, jest to rozwiązanie bardzo opłacalne. Oszczędza sporo roboczo godzin przy gotowym modelu, malowanie nie wymaga podkładowania, a obróbka ręczna jest bezproblemowa. Poznawaliśmy się z drukarką w zasadzie na bieżąco w trakcie pracy i bardzo się polubiliśmy.

Przez szczupłość czasu, przy modelowaniu terenu zaprosiłem do siebie "desant ze Ślónsko". Adam @zepfot to facet którego z czystym sumieniem polecam wszystkim kolegom i koleżankom. Chłop ma sporą wiedzę i doświadczenie, które były dla mnie bardzo pomocne. To bardzo solidny i wartościowy modelarz a przy tym kulturalny człowiek o szerokiej wiedzy pozamodelarskiej. Cholernie miło było z nim pracować.

Drzewa to produkt FREON'a. Figurki to częściowo Preiser dostosowany przeze mnie do epoki, częściowo druk 3D a częściowo robota od podstaw.

Wymiar całości to ok 145x125cm. Zamek ma wysokość ok 20cm

liw0.JPG
liw1.JPG
liw2.JPG
liw3.JPG
liw4.JPG
liw5.JPG
liw6.JPG
liw7.JPG
liw8.JPG
liw9.JPG

daromaro

Znany użytkownik
Szkoda, ze nie ma zdjec z budowy. Taki surowy material 3D. A cos wiecej o drukarce? SLA, FDM/FFF?

Zastanawiam sie jak drukowales cegly i dachowke.

Ostatnio edytowane:
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Grządki najpierw modeluję formując odpowiednio piach helski (zawsze jak jestem nad morzem przywożę sobie bańkę 5cio litrową). Potem idzie piach szynszyli a na koniec pył z kartofli (cała makieta była nim wysypana). Po wyschnięciu maluję gęstym klejem Woodlanda (scenic glue) grzbiety grządek i okładam to wszystko na gęsto drobnymi posypkami. Ugniatam z czuciem i czekam 12 godzin. Następnie wyczesuję delikatnie miękkim pędzlem nadmiar gąbek wciągając je w odkurzacz (ustawiam słaby ciąg). na koniec mgiełka kleju Fallera dla utwalenia.

Wydeptana ziemia to pył z kartofli (przesiany zgrubnie) zmieszany z rewelacyjnymi pudrami belgijskimi Jeweha
http://www.jeweha-modelbouw.be/
których zapas kupiłem sobie na targach w Lipsku, ale można z powodzeniem używać pudrów AK czy Vallejo (tylko są kilkanaście razy droższe). Mieszam je na oko z pyłem z kartofli by uzyskać właściwą barwę.
Wąskie ścieżki obsadzam trawą, którą potem "depiluję" szczypcami by były nieco nieregularne i to wszystko delikatnie pudruję jasnym pudrem z Belgii.

Mam nadzieję, że pomogłem.

OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Szkoda, ze nie ma zdjec z budowy
Nie myślałem że kogoś może interesować taki rozgrzebany temat. Jak znajdę jakieś fotki to wrzucę.

A przy okazji, jeśli kogoś z Braci N-kowej interesowałyby beczki i worki jakie są widoczne na makiecie to mogę je odlać, bo zrobiłem je własnoręcznie i mam na nie formy.

Ostatnio edytowane:

holosal

Aktywny użytkownik
Dla mnie to wręcz niebywałe i kompletnie nieosiągalne, by w 3 miesiące osiągnąć taki efekt. Wszystko zbudowane od podstaw, a materiału ikonograficznego z archiwum zapewne nie było wiele. Figurki świetnie ożywiły makietę.