• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Spalinowo-elektryczny hyde park (ale tylko nasze koleje i bez czasów współczesnych)

yahya

Znany użytkownik
Reakcje
35 0 0
Epizod kolejowy strajku w czerwcu 1976 r. w Ursusie między innymi spychanie lokomotywy EP05 - 22 z torów (podobno teraz stoi w Chabówce jako EU05-22, ciekawe ile osób o tym wie ze lokomotywa brała udział w strajku i była zepchnięta ztorów), EW54-44rb i przemarsz strajkujących do centrum miasta


http://www.czerwiec76.ipn.gov.pl/c76/fotogaleria/2404,Ursus.html
Ciekawe zdjęcia. A czy wiadomo, kto je robił? Protestujący czy SB? Na stronie IPN te z Ursusa nie są pod tym względem opisane.

Pierwsza mapka (zdjęcie) też ciekawa: widać jeszcze linie kolejową na Okęcie przecinającą Łopuszańską.
 
OP
OP
Szwed1978

Szwed1978

Znany użytkownik
Reakcje
5.351 58 3
Ciekawe zdjęcia. A czy wiadomo, kto je robił? Protestujący czy SB? Na stronie IPN te z Ursusa nie są pod tym względem opisane.

Pierwsza mapka (zdjęcie) też ciekawa: widać jeszcze linie kolejową na Okęcie przecinającą Łopuszańską.
Też się nad tym zastanawiałem ale wyjścia to protestujący, tajniacy SB lub jacyś dziennikarze
 

bstok70

Znany użytkownik
MSMK
PGM
Reakcje
1.451 34 1
Epizod kolejowy strajku w czerwcu 1976 r. w Ursusie między innymi spychanie lokomotywy EP05 - 22 z torów (podobno teraz stoi w Chabówce jako EU05-22, ciekawe ile osób o tym wie ze lokomotywa brała udział w strajku i była zepchnięta ztorów),
]
Wydaje mi się, że nie była zepchnięta, tylko przyspawana do torów. Jeżeli przyjdzie 800 mężczyzn zdolnych do uniesienia 100kg, może daliby radę, no chyba żeby zastosowac jakąś dźwignię? Ale cos mi się w głowie kolebie, że jednak przyspawali.
 

Bronco_Billy

Znany użytkownik
Reakcje
1.358 18 1
Wydaje mi się, że nie była zepchnięta, tylko przyspawana do torów. Jeżeli przyjdzie 800 mężczyzn zdolnych do uniesienia 100kg, może daliby radę, no chyba żeby zastosowac jakąś dźwignię? Ale cos mi się w głowie kolebie, że jednak przyspawali.
Marek Majewski, kierowca-mechanik w nowej odlewni ZM Ursus:
25 czerwca 1976 miałem pierwszą zmianę. [...] Pociągi były zatrzymane. Siedzieliśmy na trawie [...] Przyleciał helikopter. […] Dołączyła do nas druga zmiana. Komuś przyszło do głowy, żeby rozkręcić szyny. Ale trudno rozkręcać szyny, kiedy się nie ma odpowiednich narzędzi.

Wtedy powiedziałem o moim bracie — Ireneuszu Majewskim. Cięty był na komunę [...]. Kiedy zjawiłem się u niego i powiedziałem, co się dzieje, zatarł z radości ręce. „No, wreszcie skończy się!” — powiedział. Załadowaliśmy butlę z tlenem i palnikiem acetylenowym na starego forda z lat 50. i pojechaliśmy pod fabrykę. Nawet nie musieliśmy ciąć szyn, tylu było chętnych. Tyle, że w butli było mało tlenu, ledwo nadcięli szynę. Musieliśmy jechać po nową butlę. Kiedy wróciliśmy po raz drugi, to ci na torach jakoś sobie poradzili; rozkręcili szyny, odłączyli elektrowóz od pociągu i zepchnęli z szyn.

Ursus, 25 czerwca

Za:
http://www.xxwiek.pl/dzien/1976-06-25/Ursus_Blokowanie_drog_przez_strajkujacych_robotnikow/5277
Ale ile w tym prawdy to ja nie wiem
 

Podobne wątki