• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Piwiarki

wolfik

Znany użytkownik
Reakcje
999 1 0
Chodziło mi o wagon, którego zdjęcie zamieścił Andrzej Jaroszewicz:
Clipboard04.jpg
następnie schemat zamieszczony przez Ciebie:
WAGON SA - 16.jpg
Linki do tych postów są wyżej.
 

Młodzikowski

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
3.575 8 0
Rysunek powstał w WAGON-ie - to prawda. No i pasuje do wagonu z fotografii zamieszczonej przez Andrzeja. Pytanie - czy w Ostrowie zbudowano taki/takie wagony ?

Podobnych rysunków wagonów różnych typów opracowanych w Ostrowie jest znacznie więcej. Czy trafiły do realizacji - nie wiem. Nie ma żadnych fotografii, natomiast w zestawieniach zbudowanych wagonów towarowych są wykazane tylko wagony kryte, platformy i węglarki.
Sądzę, że większość opracowanych we firmie rysunków (jeszcze na kalkach technicznych), była rysunkami ofertowymi skierowanymi do potencjalnych klientów i przedstawiającymi możliwości produkcyjne WAGON-u. Ale mogę się mylić - "oficjalne dane" często rozmijają się z rzeczywistością ...
 
Ostatnio edytowane:

wolfik

Znany użytkownik
Reakcje
999 1 0
No to mamy zagadkę, jest rysunek i zdjęcie. Może przyjdzie czas, że uda się potwierdzić producenta wagonu.
 

Młodzikowski

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
3.575 8 0
Może zagadka kiedyś się wyjaśni ...
Ale wracając do zamieszczonych w wątku zdjęć i linków - piwiarka z Twojego zdjęcia (ta na pierwszym planie w pierwszym rzędzie, z charakterystycznym oknem przedziału konwojenta), to w/g mnie też produkt WAGON-u. Potwierdzenie - fotka tej samej piwiarki o której pisałem wcześniej ale już w "barwach" browaru, jeszcze na torach zakładowych w Ostrowie.
 

Załączniki

wolfik

Znany użytkownik
Reakcje
999 1 0
Wydaje mi się, że masz rację. Mamy więc widok wagonu od drugiej strony.
Zachował się jakiś rysunek w archiwum?
 

Młodzikowski

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
3.575 8 0
... Zachował się jakiś rysunek w archiwum?
W archiwum nie, bo swego czasu wyrzucili większość nikomu niepotrzebnych "staroci". Ale zachował się u mnie ... I powiem szczerze, że nawet nie wiedziałem że taki mam.
Przy okazji fotka kolejnego rysunku chłodni ze zbiornikami na lód na dachu, ale tym razem bez przedziału konwojenta. Może i takie wersje wagonu gdzieś się na starych fotkach "załapały" ...

Jakość zdjęć mizerna, bo robione szybko bez przygotowania i porządnego światła. Przy okazji spróbuję wykonać nowe - takie porządne ...
 

Załączniki

wolfik

Znany użytkownik
Reakcje
999 1 0
Zdjęcie z ebay'a, pewnie z oferty użytkownika, którego nazwa na nim widnieje. Mam je już jakiś czas i dopiero teraz się dopatrzyłem co tam stoi w tle. A stoi: BROW .... M
Czyżby Okocim? Według opisu zdjęcie zrobione w Mielcu.
Polen Bahnhof Mielec polnische Juden bei der Arbeit polscy żydzi jew polish.jpg
 

sebek1974

Aktywny użytkownik
Reakcje
993 1 1
Myśle ze trocha podobny do tego modelu Langenschwalbachera jest. A co to zdjęcia to musziało być po walkach we wrześniu lub pażdzierniku 1939 roku kiedy Ńiemcom wydawało się że są panami świata a podludzie muszą naprawic szkody które one wyrządziły.
s-l1600.jpg
 

Kriz8

Aktywny użytkownik
Reakcje
460 5 3
Co prawda bez ikonografiki, wycinki z międzywojennej prasy, które może rzucą "nowe światło" w kwestii poszukiwań piwiarek z czasów PKP(A).

W połowie 1929 r., Browar parowy "Jeleń" w Lublinie, wśród środków lokomocji posiadał 1 "wagon-chłodnię". Browar wchodził w skład przedsiębiorstwa "Dom Handlowo-Przemysłowy" H. J. Zybler w Lublinie".

W maju 1938 r., Browar w Jędrzejowie miał do sprzedania lub wydzierżawienia, "wagon chłodniczy dla celów browarnianych, mleczarskich, itp.", o ładowności 10 ton, po rewizji okresowej w 1937 r.
 
OP
OP
Ariel Ciechańsk
Reakcje
270 3 0
Co prawda bez ikonografiki, wycinki z międzywojennej prasy, które może rzucą "nowe światło" w kwestii poszukiwań piwiarek z czasów PKP(A).

W połowie 1929 r., Browar parowy "Jeleń" w Lublinie, wśród środków lokomocji posiadał 1 "wagon-chłodnię". Browar wchodził w skład przedsiębiorstwa "Dom Handlowo-Przemysłowy" H. J. Zybler w Lublinie".

W maju 1938 r., Browar w Jędrzejowie miał do sprzedania lub wydzierżawienia, "wagon chłodniczy dla celów browarnianych, mleczarskich, itp.", o ładowności 10 ton, po rewizji okresowej w 1937 r.
Nowe, nowe jak nowe ;-). Mi znane. "Jelenia" wstępnie nie udało się potwierdzić. Ale ktoś mi robił kwerendę i mógł przeoczyć - wystarczy, że zapisano go np. jako wóz piwny czy piwiak.