• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

[Makieta] Moduły łukowe

OP
OP
ciekma

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#61
Moduł jak moduł, klecony naprędce przed kolejna imprezą bo trzeba,
ale sukces bo przejezdny, okablowany i z nogami już na 2 dni przed imprezą (a nie w ostatnią noc :)
Wreszcie znalazłem coś do cięcia styropianu - drut oporowy wywleczony z zepsutej (silnik) suszarki - po podłączeniu do zasilacza kolejkowego i podaniu zeń kilku woltów rozgrzewa się
w sam raz aby ciąć a nie palić.

Paweł, a jak tam bliźniaczy moduł przejściowy?
 

Załączniki

M.Smoczkiewicz

Użytkownik
KKMK
Reakcje
0 0 0
#63
ciekma napisał(a):
Wreszcie znalazłem coś do cięcia styropianu - drut oporowy wywleczony z zepsutej (silnik) suszarki - po podłączeniu do zasilacza kolejkowego i podaniu zeń kilku woltów rozgrzewa się w sam raz aby ciąć a nie palić.
Doskonałe, a jakie proste - gratuluję :grin: Pozdrawiam - Marek
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.517 33 0
#64
Ciekma mam do Ciebie dwa pytania. Czy na tym POLU UPRAWNYM patynowałeś ziemię jakimiś pigmentami czy mi się tylko wydaje :?: Jeśli tak to jakimi. Czary czy czarny czy coś innego.

Pytanie 2 czy ziemia na tym SEGMENCIE jest tą samą ziemią zastosowaną na segmencie ze zdjęcia powyżej. Pytam bo mam wrażenie że są to różne odcienie ale to może aparat płata nam figle ;)
 
OP
OP
ciekma

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#65
Szymku, nie pamiętam czy do tamtego pola dawałem pigment, ale jeżeli tak,
to czarny i umbrę Kremera w małych ilościach do mojej gliny.

Na pewno dawałem te pigmenty do pola po lewej stronie drugiego zdjęcia.
Tu jest inna fotka ale niestety lampa błyskowa prześwietliła:
http://www.forum.martel.pl/download.php?id=10010146
przy okazji - klej do tapet się nie sprawdził, trawa słabo trzyma.

Na drugim zdjęciu pas ziemi to sama glina, ale kładziona na kleju polimerowym i miejscami "na mokro",
czyli zasypywane cienką warstwą tak aby przemokła od spodu - dlatego ciemniejsze.
 
OP
OP
ciekma

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#66
Re: Moduły łukowe

Dawno mnie tu nie było, a to dlatego że w między czasie robiłem moduły proste :)
Oraz pomagałem przy budowie łuków 2-torowych, ale to inny temat jak będą gotowe.
Obecnie dorabiam do mojej bocznicy Prefabetu moduł będący przejściówką z 2 torów na jeden:
http://layer.uci.agh.edu.pl/~mczapkie/Train/tmp/modele/warsztat/luk15r270-przejsciowka2t1tLL.png
zachodni profil to Fremo F96, wschodni to 2M,
główny tor łukiem o kącie 15 stopni i promieniu 270cm odchodzi na południe,
tor bocznicy odchodzi ostrym łukiem na północ, zakończony profilem LL.

Kształt jest trochę nieregularny a ja się nie znam na stolarstwie, więc proszę tego nie uważać za jakiś instruktaż, raczej za próbę udowodnienia że mimo lewych rak da się zrobić coś innego niż prostopadłe pudło z prostym torem :)
 

arch_przemo

Aktywny użytkownik
Reakcje
6 0 0
#68
Re: [Relacja] Moduły łukowe

Witaj Maćku.
Ciekaw jestem jak Ci wyjdzie ten dziwnokątny segment, bo i ja się powoli przymierzam do jednego na moim module - przy okazji - niedługo pewnie jakaś relacja (pewnie okaże się, że zostanie wykonany metodą LL, coby trzymał wszystkie kąty... ;) ). Z niecierpliwością więc obserwuje Twoje w tym temacie poczynania :D
P.S. Czy widzę jakiś znajomy profil? :D
 
OP
OP
ciekma

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#69
Re: [Relacja] Moduły łukowe

Tak, dziękuję za poratowanie profilem 2M :)

Dziś postanowiłem jednak wydrukować rysunek pomniejszony 25% aby się na A4 zmieściło i skserować na A0, aby się w czymś nie zamotać, a przy okazji mieć oś toru przyklejoną do korka (klejem w spraju, aby się papier nie deformował).

Przy okazji wklejam też 3 gniazda na nogi.
 

Załączniki

OP
OP
ciekma

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#70
Re: [Relacja] Moduły łukowe

Nie miałem czasu na relację, bo oprócz 5ciu moich modułów które obecnie robię zajęty byłem innym projektem, ale o tym potem,
na razie zdjęcie pokazujące przygotowanie do kształtowanie terenu siatką metalową:


Tymczasem moduł "rozejście" ma wreszcie wklejone ławy,
zdjęcie od spodu przed wklejeniem:

i po wklejeniu ław:
co było nieco upie...we ze względu na różną wysokość podsypki w standardzie PMM i Fremo.

Tymczasem w module 2-torowym (przejściówka Fremo/KKMK),
który w stanie surowym zamkniętym kurzył się od wiosny na półce,
ruszyły prace melioracyjne:
 

Załączniki

OP
OP
ciekma

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#71
Tradycyjnie już, przed kolejną wystawą, kolejny moduł,oczywiście łukowy - 2-torowy, kąt zwrotu 30 stopni, promienie łuków 157.5 i 162.5cm - mało realistycznie ale dużo potrzebne :)

Zdjęcia z budowy:
 

Załączniki

_medyk_

Aktywny użytkownik
Reakcje
145 1 0
#75
no widzę że walczymy. Mam tylko pytanie czy góra nie zleci po opadach deszczu jak skarpy na autostradowym węźle Gliwice Sośnica. Pochyłość powiedział bym bardziej przypomina górski szczyt niż skarpę przy szlaku.
 
OP
OP
ciekma

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#76
W założeniach chciałem odwzorować skalne zbocze, coś jak tu:
http://layer.uci.agh.edu.pl/~mczapkie/Train/tmp/Milevsko2008/DSCF5224.jpg
stąd taka stromizna.
Skały zrobiłem z gipsu barwionego w masie.
Chciałem barwić pigmentami suchy gips aby uzyskać pożądany ciemno-brunatny kolor,
ale po wsypaniu ćwiartki słoiczka do ciągle szarego gipsu zrobiło mi się żal i postanowiłem użyć zwykłej plakatówki - porażka, to co już wyschło wyszło "jasny lilaróż" :(
 

Wyrwiząb

Aktywny użytkownik
KKMK
Reakcje
329 14 1
#80
ciekma napisał(a):
Moduł jest już ustawiony w zajezdni na Wawrzyńca.
Nie zrobiłem trawy z braku czasu oraz dlatego że gips jest wciąż wilgotny.
Nie wiem czy będę pomocny, ale dodanie do gipsu trochę soli kuchennej znacznie przyśpiesza jego wiązanie. Z własnego doświadczenia, na około 300ml już rozmieszanego gipsu z wodą (konsystencja gęstej smietany) po dodaniu jednej łyżeczki soli, twardnieje w ciągu 3 minut. Jak dodam mniej soli, oczywiście czas ten się analogicznie wydłuża.
Natomiast jeżeli chodzi o już związany gips i jego podsuszenie, to kaloryfer załatwi sprawę w godzinę ( w zalezności od ilosci gipsu i jego warstwy oczywiście)

Pozdrawiam
Wojtek
 

Podobne wątki