• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

[Makieta] Moduły łukowe

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#42
ciekma napisał(a):
Tory już położone i pomalowane :)
ale tylko na 5ciu modułach.
Nie no szacunek :!: Kurcze widzę że robota sie pali w rękach ;) Mam nadzieje że eleketrykę też dorobisz Bananową ;) A jak z terenem uda ci sie coś tam wymodzić z jakimś przynajmniej brązowym podkładem tak jak u mnie :?:
 
OP
OP
ciekma

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#43
Elektryka będzie bananowa, jak kupię jakieś bananki, może trochę tańsze niż te moje Hirschmany, bo trochę ich szkoda do tych modułów.
Na razie są luzem kabelki przylutowane do szyn, teren jest zgrubnie uformowany ale biały,
trzeba zaziemić, zazielenić a tor zaszutrować, 3 moduły przyniosłem do klubu ale zostały bo niestety nikt się tym nie zainteresował -trudno, idzie zima, będą w szacie zimowej.
2 moduły zostały u mnie bo kończę teren formować, z klubu wziąłem jeszcze jeden surowy od Zbyszka.
 

Lupino

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#44
Witam ponownie,
Następne pytanie - czy tor na łuku może iść po paraboli? W sytuacji gdy mamy do czynienia z krzyżowaniem się szlaków; jeden idzie dołem a drugi przecina go górą po wiadukcie i powiedzmy zbudowany jest ( przeważnie ) jednotorowy łącznik spinający obie linie który nie dość że "schodzi" z nasypu to jeszcze po dość ostrym promieniu. Ciekawe czy policzony jest tak że z korony nasypu do połączenia z torami na dole ma jeden i ten sam R czy też możliwe jest że z jednej strony zaczyna się łukiem o dość dużym promieniu, który zbliżając się do toru z którym ma się połączyć "dogina się" zmniejszając R? Patrząc z góry wychodzi parabola ( czy też elipsa ). Można tak zrobić czy też oba promienie łuku na torze ( w tym samym kierunku ) powinny zostać oddzielone prostym odcinkiem?
 
OP
OP
ciekma

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#45
Ostawiłem temat, bo nie było czasu - trzeba było doprowadzić do przejezdności 9 z 12tu przygotowanych przez kolegę Zbyszka skrzynek, aby zdążyć na grudniową wystawę
Wszystkie otrzymały nogi mocowane słowackim sposobem, imitacje podsypki z korka,
tor po przyklejeniu został pomalowany brązową farbą w spraju.
Część modułów została oddana kolegom do zaszutrowania, na niektórych wyrosła trawa.
Ja zostawiłem sobie dwa moduły do wykończenia, aby nie było syndromu pola golfowego,
na jednym zrobiłem drogę z powierzchnią typu "trylinka" mojej produkcji, na drugim
tytułem eksperymentu zrobiłem mur oporowy z gipsu.
Na wszystko miałem tydzień czasu - prawdziwy maraton.
Niestety nie starczyło czasu aby zdążyć z trawą i porządną elektryką - teraz na spokojnie robię jedno i drugie.

Magistralę elektryczną robię z kabla głośnikowego 1.5mm², zakończonego wtyczkami i gniazdkami bananowymi zgodnie z normą Fremo.
Polecam ten sposób zamiast czinczów lub XLRów, gdzie są problemy męski-żeński, polaryzacja, zgubione łączówki - tu te problemy nie występują.

Na modułach robię teraz zieleń niską, ponadto chciałem zrobić eksperyment z polem z kiełkującym zbożem - na warstwę wikolu nasypałem pył gliniany, przejechałem grzebieniem, w rowki wsypałem trawę Polaka 1mm. Pierwszy zagon był OK,
potem na wikolu zrobił się kożuch który bruździł bruzdom.
Trawa jest siana bez elektrosadzarki, na dwa sposoby - klasycznie moją metodą "młotkową" oraz zmodyfikowaną przez TTkowca Bujagera metodą rozsadnika foliowego -
w ten sposób, siejąc trawę na krople lub plamy wikolu kapnięte na sztywna folię do transparencji, można uzyskać kępki długiej trawy - po wyschnięciu kleju odrywa się je bez problemu. Najlepiej zrobić to w tym samym dniu a nie miesiąc później, bo stary klej jest b. sztywny i wklęsły - ciężko się przykleja.

zapraszam do fotorelacji:
 

Załączniki

OP
OP
ciekma

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#47
Czesław Turko napisał(a):
Fajna hala. Jest tam światło dzienne czy tylko na sztucznym?
Jest dzienne - okna po obu stronach i świetliki - to zabytkowa zajezdnia, była tam przecież grudniowa wystawa makiet:
http://www.kocjan.pl/thumbnails-67.html
http://ds5.agh.edu.pl/~qziou/viewtopic. ... &start=210

Wracając do tematu - zieleń niska zrobiona, niestety niezbyt ładnie, mam kłopoty z klejem Pattex - chyba jest za dobry - mam wrażenie że schnie i wiąże szybciej niż zwykły wikol.
Trzeba się będzie przeprosić z wikolem który w między czasie wysechł, zresztą do trawy szkoda porządnego kleju do paneli.
 

Załączniki

OP
OP
ciekma

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#49
Szymek, nie bardzo - gips się niezbyt nadaje do malowania, trzeba by zagruntować.
Ponoć gips jest odpowiednikiem betonu, ale jakiś taki strasznie biały po wyschnięciu.
Toteż zamiast malowania, trochę go zapaskudziłem.
Zapaskudzenie było zbyt duże (zbyt ciemny pigment mi wyszedł bo biały się bryli zamiast mieszać), toteż zacząłem przecierać papierem ściernym.
Tak tarłem że wyskoczyła dziura (przy zalewaniu formy gips szybko twardniał i porobiły się kawerny).
Na szczęście dziura wypadła we właściwym miejscu - zamurowałem ją wstawiając rurkę odwadniającą stok za murem.
Pigment częściowo zmyłem za pomocą mokrego pędzla, starając się naśladować Naturę.
Mam nadzieję że Natura się nie obrazi ;)
 

Załączniki

dziurasek

Znany użytkownik
Reakcje
612 11 0
#52
Mur wyszedł całkiem fajnie - mam tylko pytanie co on opiera ? zaraz za nim jest spad w dół, a wielki jest jaki by była spora górka ...
 
OP
OP
ciekma

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#53
Dziurasek, brawo, zastanawiałem się kiedy ktoś to zauważy -
oczywiście w zamyśle stok miał się obniżać z północy na południe modułu,
ale robiłem w pośpiechu tuż przed wystawą i się pomyliłem przy cięciu styropianu, a na poprawki nie miałem czasu.
Jest też kilka baboli, korona muru chyba nieteges, droga sknocona i krzywa, za płytka miąższość nad rurami przepustów, o krawężnikach nie wspomnę...
ale to są dwa z 12tu modułów klubowych, pozostałe mają jeszcze szanse być lepsze - jak je ktoś dokończy :)
Z tymi dwoma na razie koniec, zarosły chaszczami i drzewkami z komosy i korzonków.
Niestety zajęło mi to całe popołudnie i zrobiło się trochę za ciemno na zdjęcia.
 

Załączniki

Paweł

Aktywny użytkownik
KKMK
Reakcje
11 0 0
#54
Ciekma, dobra robota ;) Sugeruję nadać drodze kolor rzeczywisty, dodać trochę pyłu, wyrwać kilka płytek, żeby wyglądała jak prawdziwa i po bokach trochę trawy elektrostatycznej i gąbkę z heki flor. I spróbuj dorobić mniejsze krzaki z samego heki flora(wytnij kawałek 2x2cm, rozciagnij obie warstwy żeby w środku została pusta przestrzeń i przylep na wikol lub lakier do włosów).
Przykłady z mojego tematu:
http://ds5.agh.edu.pl/~qziou/files/pict2683_445.jpg
http://ds5.agh.edu.pl/~qziou/files/pict2678_213.jpg
http://ds5.agh.edu.pl/~qziou/files/pict3277_147.jpg
Na wystawę dokleję słupy telegraficzne to będzie super :)
 

Hoart

Znany użytkownik
Reakcje
1.953 6 0
#55
Na tym wzniesieniu dziwnym oporowanym ścianą z gipsu udającą beton , na jego górze zakiepuj papierosa , powstanie ślad w skali H0 po ognisku KOGOŚ , może to Ty tam byłeś i paliliście ognicho , zimno było i robiło się coraz ciemniej....karamba
Mc na ile ekologiczną uważasz swoją całą makietę modułową ? Realistyka - rewelacyjna , przydałoby się ujęcie ( czarno białe rzekomo kupione na w internetowej giełdzie z okresu CK) na wysokości średniego wzrostu.Szabo Ba , .karamba
 
OP
OP
ciekma

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#57
Na polu biało, ale moduł łukowy będący założycielem tego tematu zdołał się zazielenić.
Pozostało jeszcze dorobić parę rzeczy, ale to kiedy indziej, bo na tapecie następne dwa moduły łukowe i też przejściówki między standardami zarazem.
Tym razem postanowiłem przetestować wspomniany przez Dominika patent z kserem wielkoformatowym.
Trochę drogo to wychodzi, 14zł za 2xA0.
 

Załączniki

OP
OP
ciekma

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#59
Owszem, drugi moduł był podobny, ale o trochę innej geometrii z racji niesymetryczności profilu KKMK.

Patent z kserem A0 to fajna rzecz, zarówno przy budowie skrzynki, jak i wycinaniu ławy podtorza - wydruk przykleiłem klejem w spraju, więc się nie marszczył.

Również pasy korka łatwiej się przykleja mając wydrukowany wzornik.

Po przyklejeniu korka zamontowałem ławę stosując patent Szymka - 2 wkręty poziomujące i jeden od góry mocujący - najpierw na końcach aby korek licował w pionie z profilem, potem korekta na środku - pomocna jest łata do kontroli czy wszystko płaskie.

Teraz można montować tor. W planie mam położyć tor Tilliga i tor Peco.
Na środku flexa Tilliga rozsunąłem podkłady, przeciąłem szyny, przylutowałem złączki szynowe do jednego końca toru, dosunąłem szyny zostawiając minimalny odstęp i przylutowałem złączkę do drugiego końca.
Złączki cynowałem tylko na ich końcach, aby mogły sprężyście pracować.

Tory uformowałem w łuk kładąc je "na plecach" a właściwie na główkach ;)
Mogłem dzięki temu we właściwym miejscu usunąć plastik i dolutować kabelki, bez ryzyka że potem podkłady zaczną robić zygzak.

W torze Peco, niby że bezstykowy z przytwierdzeniem sprężystym, nie robiłem przerwy dylatacyjnej, więc z jednej strony modułu przykleiłem go klasycznie - podkłady cyjanopanem.

Z drugiej strony modułu przykleiłem wpierw podkłady wycięte z epoksydu miedziowanego, pocynowane w miejscach gdzie nad nimi będą szyny.
 

Załączniki

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#60
Widziałem moduł wczoraj na własne oczy, Całkiem ładnie się prezentuje. Jak tylko będzie tam szuterek i trawka to już wogóle bajka ;)
 

Podobne wątki