• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Duży model Pm36-1 w Muzeum Polskim w Chicago

tomek 05

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#61
Shepard napisał(a):
od DOKUMENTACJI technicznej pojazdu w skali 1 do 1, do dokumentacji MODELU w wybranej skali - droga jest dość długa...
Dokładnie tak.Dłuuuuga droga.
Shepard napisał(a):
Jeśli już - jest jak jest - to lepiej trzymać jęzor na kłódeczkę, i nie gadać na prawo i lewo o tym o czym nie należy gadać. :D Bo przecież... cholera wie kto przeczyta, nie?
Tajemnica? O.K. Niech będzie... Ale TAJEMNICA zobowiązuje do jej zachowania... :D
Jaka tajemnica??Nie mogę rozpowszechniać i sprzedawać tzn czerpać korzyści majątkowych a pochwalić sie mogę
Shepard napisał(a):
Skoro sami szukają - a nie mają... :razz:
co niby fabryka szuka?? :D
Mnie nikt nie pomógł sam znalazłem.Kogo o pomoc przy budowie modelu prosiłem to sie wypinał a teraz wielce zainteresowani.
Maverick33 napisał(a):
dokumentqacja targowa
:D :D znów piszesz o czymś co nie wiesz.Jest to pełna dokumentacja techniczna do budowy parowozu w skali 1:1
Spokojnie można odtworzyć taki w skali 1:1 tylko kto ma tyle luźnej kasy :D
Nie które arkusze są datowane 1931r ale większość 36-37r
Rysunki powstały w Sosnowcu i są tak rysowane że dziś mało kto je rozumie (chodzi mi o to że to stara szkoła kreślenia) dziś sie zupełnie inaczej rysuje.
Na szczęście mam wujka też ze sosnowca co sie uczył takiego rysunku i pomaga mi rozszyfrować niektóre.
Ciekawostką jest też to że chodził na studia z synem konstruktora tego parowozu panem Xsiężopolskim tylko za komuny zmienił nazwisko na Księżopolski.
 

hugwa

Moderator
Zespół forum
Reakcje
371 26 4
#62
Shepard napisał(a):
Weź se zadzwoń
A po cholerę? Tak tylko sobie przy czwartej kawie rozwazałem ten przykład "Pokropińskiego Bis". Nie piję, ale i nie podpier*m. A mi kwity na nic, nie umiałbym przecież zrobić z nich pożytku, znaczy modelu na poziomie.
 

hugwa

Moderator
Zespół forum
Reakcje
371 26 4
#63
tomek 05 napisał(a):
Nie mogę rozpowszechniać i sprzedawać tzn czerpać korzyści majątkowych a pochwalić sie mogę
A na jakiej podstawie? Jeśli zdobyłeś legalnie, to możesz robić z tym co chcesz. Jeśli wysępiłeś złodziejowi, to nie powinieneś nawet pisnąć. Może po prostu łechce Twoje ego jęk tłumów.
tomek 05 napisał(a):
Dokładnie tak.Dłuuuuga droga.
Dlatego nie podjąłem się pomocy przy modelu.
tomek 05 napisał(a):
Mnie nikt nie pomógł sam znalazłem
...i teraz kochane dzieci, pocałujcie misia w d***.
tomek 05 napisał(a):
Rysunki powstały w Sosnowcu i są tak rysowane że dziś mało kto je rozumie
Interesujące. Ja lepiej rozumiem rysunki z XIXw niz współczesne.
Ale widocznie dziwny jestem.
tomek 05 napisał(a):
Na szczęście mam wujka też ze sosnowca co sie uczył takiego rysunku i pomaga mi rozszyfrować niektóre.
To kolejny powód, żeby nikomu nie oddać. Przecież hołota nie zakuma!
tomek 05 napisał(a):
Ciekawostką jest też to że
Aha. Rozumiem, że z tej ciekawostki też nie mozesz czerpać korzyści, ale pochwalic się możesz?
 

Shepard

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#66
"... Wiecej... 90% planow jest zupelnie nieprzydatna bo tu trzeba isc na kompromisy rezygnujac z pewnych rzeczy... "

Ot, i wszystko. Dodałbym jeszcze: niektóre rzeczy trzeba zwyczajnie przeskalować. Najlepiej to wiedzą projektanci miniaturowych modeli samochodów. Aby miniatura była w charakterze...

"... znów piszesz o czymś co nie wiesz... "

Tak? A kiedy był ten pierwszy raz? :oops:
Napisałem: "choćby targowa"... należy rozumieć co się czyta, bo samo tłumaczenie raz napisanej wypowiedzi - jest żenujące... :D

"... ACAD jak pisał mauser to totalna porażka. Praca z dużymi projektami nie wchodzi w grę.... (...) Ten program jest dinozaurem. Świat już dawno poszedł dalej: Catia, Solid Works, Inventor, Top Solid. To są programy, przyjazne dla projektanta... "

Świetny tekst. Pewnie i nawet zgodny z prawdą...
Powiem tylko tak: I CO Z TEGO?
Co z tego, że można wycyzelować w jednym z tych cudów modelowania - prototyp 3D?
Gdzie TO później użyjesz, tak aby mieć NAPRAWDĘ dobry model/prototyp w realu? CNC? Stereolitografia? Ktoś próbował - W KRAJU - ale tak bez ściemy i zwykłego plotera czy amatorskiego urządzenia cnc - wykonać model tak, aby oddawał w STU procentach to, co wykona w 3D? Realnie: ściągam z maszyny i robię formę? :D Chętnie zerknę na efekty. (Ale nie chodzi mi np. o niedawno publikowane tu koła do Pm-36, bo taki efekt mnie jednak nie interesuje...)
A na marginesie: mam i uzywam CAD'a. Pewnie dlatego, że się przyzwyczaiłem... a pewnie też dlatego, że... nie stać mnie na Catie czy inne superkoromysła, które jednak kosztują se trochę więcej... Bo zakładam oczywiście, że wszyscy, którzy chwalą te programy - mają i użwają wersje oryginalne... :D

Pozdr,
S.

"... Na szczęście mam wujka też ze sosnowca co sie uczył takiego rysunku i pomaga mi rozszyfrować niektóre... "

No, sorry... ubawiłem się po pachy. :D
Wujek z Sosnowca... Wcześniej staruszek kolejarz, który ma w głowie encyklopedię taboru i bez pudła rozpoznał BR01 jako Peem...
To się nazywa MIEĆ FARTA... :D
Teoria - co tu dużo gadać - NA MEDAL... Szkoda, że... praktyka nie idzie w parze... :D
 

Maverick33

Aktywny użytkownik
Reakcje
8 0 0
#67
no ja tak poczytałem sobie jeszce raz ten wątek i co wyczytałem ?

""... Jak ktoś będzie budował model na poziomie takim co by mógł wykorzystać takowe plany i je zrozumie(dla początkujących na nie wiele sie przydadzą)to mu udostępnie... "

a później
"Nie mogę rozpowszechniać ani sprzedawać tych planów.Jestem zobligowany umową.
Przykro mi.Dałem słowo."

i nic tu już z tego nie rozumiem
czy to znaczy że tylko ty potrafisz odczytac i wykozystac takie rysunki ?

Dariusz napisał(a):
tomek 05 napisał(a):
Jest to pełna dokumentacja techniczna do budowy parowozu w skali 1:1
dariuszu - nie mamy pewności że jest to pełna dokumentacja techniczna - oryginalna - nie wiemy ile jest arkuszy stron ani zdjęcia okładki dokumentacji. Oprócz dokumentacji techniznej była robiona uproszczona dokumentacja "targowa" która pojechała z modelami do USA i byc może są to skany takiej dokumentacji .
oj niedouczony ten kraj
dobrze że są jescze firmy które udostepnija dokumentacje techniczne modelarzom - zrobie sobie teraz wagon z dokumentacji a coo - nie potrafie czytac dokumentacji i modeli nie potrafie zrobić :)
niech żyje karton a tak na marginesie - .... ehhhh no dobra juz mi sie odechcialo pisać złote myśli :razz:
 

Grzeju

Aktywny użytkownik
Reakcje
22 0 0
#69
""... Jak ktoś będzie budował model na poziomie takim co by mógł wykorzystać takowe plany i je zrozumie(dla początkujących na nie wiele sie przydadzą)to mu udostępnie... "

Nawiązując jeszcze do tej wypowiedzi...

Tomek, masz tu w tym wątku odpowiedzi kilku osób które naprawdę podołaja takiemu projektowi. Udostępnij plany tylko kilku osobom (Darek Wandtke - i bedzie piękny kartonowiec w skali 1:25 do kupienia dla wszystkich, Dariusz- a małe koreańskie rączki spreparują Peeme za 500 dolców z dzwiękiem, Hugwa - a dostaniesz kit fototrawiony, Shepard - a bedziemy mogli kupić budę odlaną z najlepszej zywicy) ( tu mi jeszcze EFC i Tolo przychodzą do głowy, ale tu się nie udzielaja) i zobaczysz, że tylko wszyscy na tym skorzystamy. Pewnie z 4 modeli jakie przedstawiłem powstanie 1 albo 2, ale to i tak będzie sukces.

W końcu to jest "zaginiona" prawda historyczna do której mamy wszyscy prawo.
 

Maxeus

Znany użytkownik
Reakcje
250 4 0
#70
hugwa napisał(a):
Maverick33 napisał(a):
czy to znaczy że tylko ty potrafisz odczytac i wykozystac takie rysunki ?
no skąd! wujek mu tłumaczy ;)
Hmm ... to jak naprawdę będzie wyglądał ten parowóz po przetłumaczeniu na nasze, bo już się pogubiłem ..... :neutral:

Morał z tego taki, że posługując się sztuką kompromisu tu sie zgodzę z Shepem i nie tylko), można zbudować model Pm36 na bazie planów z książki pt. "Miniaturowe kolejnictwo" autorstwa Pana Tadeusza Dąbrowskiego, wspomagając się zdjęciami kolegi Dariusza i .... i kij w nery, bo robi i tak ten co potrafi lub ten co usiłuje.

A koła do modelu ..... i tak się kręcą w czasie jazdy to nic nie widać :D
 
A

Anonymous

Gość
#71
Grzeju napisał(a):
""... Jak ktoś będzie budował model na poziomie takim co by mógł wykorzystać takowe plany i je zrozumie(dla początkujących na nie wiele sie przydadzą)to mu udostępnie... "

Nawiązując jeszcze do tej wypowiedzi...

Tomek, masz tu w tym wątku odpowiedzi kilku osób które naprawdę podołaja takiemu projektowi. Udostępnij plany tylko kilku osobom (Darek Wandtke - i bedzie piękny kartonowiec w skali 1:25 do kupienia dla wszystkich,

W końcu to jest "zaginiona" prawda historyczna do której mamy wszyscy prawo.
Właśnie , niewiem czy powinienem to pisać , ale Adrian Wandtke powiedział mi że jeśli będzie miał dostęp do tej dokumentacji to natychmiast siada do projektowania modelu kartonowego w 1:25, a wiem ze zrobi to doskonale , niech Mawerick 33 wypowie sie na temat np Pm 2 w skali 1:25 .

Darek Wandtke


Albo takie cuś , też skala 1:25 z kartonu (Adrian nie pierniczy głupot tylko działa)

http://images32.fotosik.pl/258/ad74e505b404b458m.jpg
 

Twardy

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#72
Grzeju napisał(a):
(Darek Wandtke - i bedzie piękny kartonowiec w skali 1:25 do kupienia dla wszystkich, Dariusz- a małe koreańskie rączki spreparują Peeme za 500 dolców z dzwiękiem, Hugwa - a dostaniesz kit fototrawiony, Shepard - a bedziemy mogli kupić budę odlaną z najlepszej zywicy) ( tu mi jeszcze EFC i Tolo przychodzą do głowy
A gdyby Ci panowie założyli jedną wspólną firmę ... nooo to by było COŚ :!:
 

Maverick33

Aktywny użytkownik
Reakcje
8 0 0
#73
Ano potwierdze słowa Darka W
Jest już zapowiedziany model Pm2 - pieknie zrobiony a na zdjątku jak widać model Pm3
Wiec tomku 05 - udostępnij Adrianowi Wandke dokumentacje i sam zobaczysz jaki piekny model z tego stworzy
 

Podobne wątki