• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Wagonowy hyde park na PKP (po 1945 roku)

techno

Moderator
Zespół forum
Reakcje
1.045 18 0
Mam pytanie do znawców. Czy ktoś spotkał się może w Polsce z tymi wagonami, które na wynajem oferuje ZUT Wągrowiec?


Źródło fotografii: strona ZUT Wągrowiec.

Poszukiwanie po oznaczeniach oryginalnych oznaczeniach Hbbks (DB) jakoś poza zdjęciami na stronach producentów modelowych niewiele daje. Przyznam, że wagon mnie zaciekawił, a jeżeli jest jeszcze zarejestrowany w Polsce, to bym bardziej temat interesujący, bo w takim malowaniu jak powyżej wydaje go w tym roku Liliput w skali H0 i N. Niestety w Wągrowcu prędko nie będę, to i zdjęć żadnych szybko nie zrobię (jeżeli tam w ogóle stoją).

W wątku poświęconym kolei DB i jej modelom znalazłem taki post o nich, z którego wynika, że przyjeżdżały do Polski, ale nie że ktoś w Polsce je nabył.

(..) Rzeczone modele to zestaw wagonów krytych budowy specjalnej do przewozu ładunków o bardzo małym ciężarze właściwym.(...)

(Bez zdjęć - dopisek techno)

(...) Ja natomiast najbardziej kojarzę te wagony w malowaniu G+H ISOVER najpierw je spotkałem w katalogach modeli a potem na początku lat 2000-nych w skali 1:1 kiedy zaczęły przyjeżdżać do fabryki Isovera w Gliwicach. Nawet wielokrotnie podstawiałem te wagony na tą bocznicę i je stamtąd odbierałem. Przewożono w nich wełnę mineralną. Wagony te były produkowane przez firmę Talbot w dwóch zasadniczych odmianach różniących się długością, pojemnością i kształtem dolnej krawędzi pudła. Była jeszcze mało liczna pododmiana z nieznacznie obniżonym dachem. (...)
 

techno

Moderator
Zespół forum
Reakcje
1.045 18 0
Mam zdjęcia tych wagonów, mam też zdjęcie ich w ruchu (choć nie swoje - najwyżej zacytuję lub podam link). Wieczorem uzupełnię wpis.
Będę baardzo wdzięczny, jak się uda, szczególnie jeżeli to już będą te po zarejestrowaniu w Polsce :)

https://www.bsk.isdr.pl/galeria/39/19.jpg
Takie malowanie miały wagony, jak przybyły do Wągrowca. Czy to ten sam typ wagonu, nie wiem.
Tak, to jest dokładnie ten wagon, tutaj jeszcze dodatkowo obrandowany ISOVER.
 

Krzysiek 66

Użytkownik
Reakcje
70 1 0
Wagony były częstym gościem Zakładów ISOVER w Gliwicach ,skąd transportowano w nich wyroby zakładu ,czyli maty izolacyjne .Rok 2005,manewry na bocznicy zakładów ISOWER w Gliwicach . Fot. Krzysztof Jakubina.
PICT0621.JPG
PICT0614.JPG
PICT0613.JPG
PICT0626.JPG
 

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.852 116 22
Lata temu w moje ręce wpadła poniższa fotografia. Nie mam pojęcia gdzie zrobiona, kiedy i przez kogo. Ciekawostkę stanowi malutkie okienko na środku ściany czołowej, oraz reflektory czołowe. I chociaż wagony mnie mało interesują, to ale pragnę spytać, czemu miała służyć ta modernizacja?
wagon.jpg
 

KoVaL

Znany użytkownik
Reakcje
2.497 56 5
Najprawdopodobniejsze wytłumaczenie jest takie ,że był to końcowy wagon pociągu ratunkowego ,a służyło do podjazdu lub odjazdu składu z miejsca działania . Na szlaku nie da się zmienić czoła pociągu ,czyli taki push-pull .
 

Podobne wątki