• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta modułowa wg norm Kolej piaskowa z miniaturze

OP
OP
BoGneR

BoGneR

Znany użytkownik
Reakcje
2.271 28 2
#62
Tła bym nie tykał. Dobrze jest.
Resztę możesz poprawiać :p ;)

Ogólnie, bardzo mi się podoba.
Kto by pomyślał, że z takim kawałeczkiem będzie tyle zabawy....
Dziękuję za pozytywny komentarz... miło mi, że moja praca coś tam przedstawia ;)

Ja tam widzę jeden wózek w torach, i jedną oś drugiego też... będzie więcej roboty!

Maszyny piaskowe, a na pewno Tamary miały często wkolejnice leżące na burtach, wszak każdy wiedział, w jakim stanie bywały szlaki i czym może się skończyć "kolejny nudny dzień w pracy", nie rozumiem angażowania takich sił do wykolejenia wagonu, hah :p Gagar pewnie też gdzieś ma takie cuda walające się po podłodze... chyba tylko z uwagi na wagę takiej pojedynczej stalowej wkolejnicy przyjechało wsparcie.
Faktycznie! Nawet nie zauważyłem! :eek:
Miałem kiedyś okazję wkolejać tabor przy użyciu wkolejnic... ciężka robota... a jak jeszcze zestaw nie wskoczy! Znowu nurkowanie w tor i szarpanie się z tym żelastwem... Wykolejenia na polach piaskowych nie były faktycznie rzadkością. Mam kilka ciekawych zdjęć z takich akcji, ale to musi jeszcze trochę czasu upłynąć, aby móc je publikować... :cenzura:

A jest pomysł na boczki, przed które pociąg wyjedzie po za moduł?
Boczki, to płyta z wyciętym otworem do wjazdu składu. Powierzchnia płyty wyklejona folią lustrzaną. Co prawda fajnie zdaje, to egzamin przy lesie, ale wjazdy są widoczne... niestety nie wstawię tu drzewa, czy innego maskowania.
Chcę w ramach promocji kupić w markecie stojaki warsztatowe z regulowaną wysokością celem zdjęcia tego ze stołu, który już blokuje kilka miesięcy. Jak to uczynię i zrobię oświetlenie dioramy, to przedstawię, jak prezentuje się całość... ;)
 
OP
OP
BoGneR

BoGneR

Znany użytkownik
Reakcje
2.271 28 2
#63
A jest pomysł na boczki, przed które pociąg wyjedzie po za moduł?
Dziś jedno małe zdjęcie poglądowe... jak pisałem boki, to płyty z wyciętymi otworami dla pociągów możliwie najmiejsze, bo nie bedzie czym zamaskowac wjazdu na polu piaskowym. Folia samoprzylepna zakupiona w sklepie artystycznym. Bardzo trudno ją przykleic bez wad. Tak to wygląda na tą chwilę...

20231126_191133.jpg


Progres marny, bo wykonałem oświetlenie jeszcze bez docelowego zasilacza, a zastosowany do testów pikowski nie był w stanie dać 10V kiedy taśma LED jest na 12V. Cieszę się, że folia nie daje refleksów. Kolory w takim świetle wychodzą zupełnie inaczej niż dotąd, lepiej. Chyba dam jeszcze jeden pasek skierowany prostopadle w dół, bo teraz lokomotywa rzuca lekki cień.
Ino pioch!
 

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.024 4 1
#64
Zaczyna mi brakować różnorodności, za bardzo "jednokolorowe" to wygląda, przynajmniej taki zaczynam mieć odbiór. Masz jeszcze w planach zmianę odcieni na tym piasku?
 

robertmuszka

Znany użytkownik
FREMO Polska
H0e
T M M
Reakcje
4.091 153 19
#65
Kiedyś, a dokładnie 5 listopada 2017 roku byłem w kopalni piasku Bukowno.
Zrobiłem niestety słabe, jak na dzisiejsze czasy zdjęcia, ale wszedzie tylko pioch i pioch, załapała się na jednym zdjęciu maszyna do przestawiania torowiska, mało widoczna, bo bardzo daleko.
de64a4b5-aec7-4631-a3b3-dabe62a4a94f.jpg
24d27983-e9d8-46ab-82cd-ba36aafdc1f0.jpg
c8e0d60a-9af2-4e21-ab5f-33dbacbedb9d (1).jpg
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
BoGneR

BoGneR

Znany użytkownik
Reakcje
2.271 28 2
#66
Zaczyna mi brakować różnorodności, za bardzo "jednokolorowe" to wygląda, przynajmniej taki zaczynam mieć odbiór. Masz jeszcze w planach zmianę odcieni na tym piasku?
Zdjęcie zrobiłem telefonem, ale bardzo trudno będzie fotografować piasek... nie jest on całkiem równy, ani jednorodny, a aparaty tak go "wypłaszczają" i balans bieli świruje dając całości mocno żółty odcień. Mimo wszystko kolorów będzie więcej... tutaj chciałem ukazać koledze @WrocT wykonanie bocznych ścian.

Kiedyś, a dokładnie 5 listopada 2017 roku byłem w kopalni piasku Bukowno.
Zrobiłem niestety słabe, jak na dzisiejsze czasy zdjęcia, ale wszedzie tylko pioch i pioch, załapała się na jednym zdjęciu maszyna do przestawiania torowiska, mało widoczna, bo bardzo daleko.
U mnie stanie jeszcze koparka Kibri 11265, bo nic innego do pracujących koparek jednonaczyniowych na polach nie znalazłem, ale to pieśń przyszłości ;)
 

WrocT

Znany użytkownik
Reakcje
200 29 1
#67
Folia samoprzylepna zakupiona w sklepie artystycznym. Bardzo trudno ją przykleic bez wad. Tak to wygląda na tą chwilę...
Bardzo ładnie to wygląda, jedynie te czarne dziury za bardzo przyciągają wzrok. A gdyby te czarne dziury wewnątrz wyłożyć tą lustrzaną folią? Co do cienia to naturalne słońce też robi cień. Odnośnie odcieni piasku na plażach Bałtyku tego nie zauważyłem.
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
#68
Odcienie piasku są różne. Zależy od grubości, od warstwy, od tego, czy suchy, czy mokry.
Na pewno nie może być tylko zupełnie żółty. Powiedziałbym, że blado-żółty.
To widać na zdjęciach w tym wątku. Starczy się przyjrzeć. :)
 
OP
OP
BoGneR

BoGneR

Znany użytkownik
Reakcje
2.271 28 2
#70
Witajcie!
Przerwa taktyczna od budowy pola trwa... ale poczucie głodu rośnie i trzeba za jakiś czas wrócić do tematu. Odpoczynkiem był tabor, ale też mały, a może w przyszłości duży projekt o_O:cenzura::X3:
Oglądając most @kuznior na imprazach modułowych zamarzyłem też mieć most w swojej kolejowej izbie! Jednym z bardziej intrygujących mnie mostów jest nieistniejący już most rozładunkowy o konstrukcji betonowej przy nieistniejącym szybie Alfred KWK Jowisz w Wojkowicach. Niestety nie było mi dane zobaczyć go osobiście, a jedynie na nielicznych zdjęciach. Między innymi znanemu zdjęciu wykonanemu przez nieocenionego Leonarda Idziaka jeszcze w latach 60-tych przed elektryfikacją i z sygnalizacją kształtową.
idziak.jpg


Zdjęcie zaczerpnąłem ze strony https://kolejpiaskowa.eu/ którą również należy przywołać i polecić, ale opublikowane jest również w monografii poświęconej kolejom piaskowym. Jeden z jej autorów Mariusz Furtek zwykł o nim mawiać bunkier... o czym później...

Dlaczego Alfred? Chciałem wykonać most betonowy, bo wydawało mi się, że będzie łatwiej. Chciałem też wybrać most o oryginalnej konstrukcji, którą łatwo będzie narysować i wykonać. Z pomocą przyszedł Kolega @kuznior wspierając mnie rysunkami za co dziękuję! Projekt poszedł dość sprawnie i przyjemnie... całość miała być z kartonu o różnej grubości, którego realizację zleciłem kotebi.eu

202401311741.JPG


Zabawa trwa, ale pamiętaj... nie wychylać tego kielicha! :ROFL:

202402012033.JPG


"Góra" powstała niezależnie od konstrukcji nośnej, którą sklejałem z kilku warstw. Niestety był to zły pomysł, bo nie skleiłem go wystarczająco starannie i deformacja uniemożliwiła jej wykorzystanie... dlatego kolega wykonał mi te same detale już ze sklejki. Jego ograniczenia technologiczne wymusiły łączenie na długości, ale zostanie ono później zamaskowane... tak prezentuje się całość :niepewny:

202402272009.JPG


Niestety w gorącej wodzie kompany nie zaimpregnowałem kartonu, co było błędem. Mimo wszystko później w kluczowych miejscach zrobiłem to i postanowiłem pomalować całość, aby ocenić, co jest do poprawki... :X3:

202403031723.JPG


I tak pierwsze wnioski są. Wiem, co poprawić i jak wykonać... mam nadzieję... na pewno będzie sporo szpachlowania.
Docelowo całość konstrukcji chcę "pokryć betonem Fallera" i pomalować. Dalszy etapem będzie wykonanie konstrukcji wewnątrz mostu, co chyba będzie najtrudniejszym etapem. Na tą chwilę most prezentuje się następująco... @pyro dziękuję za podpory! :love:

202403131729.JPG


Dlaczego bunkier? Most był gigantyczny! W modelu ma długość prawie pół meta, co mnie przeraża! Dopiero po sklejeniu widać jego ogrom. Do tego jest mostem betonowym z pomostami wewnątrz konstrukcji nośnej, co jeszcze bardziej podnosi jego atrakcyjność, ale i trudność wykonania... mimo wszystko jest piękny i intrygujący! Prawdziwy bunkier! :love:
Jeśli miał by stanąć na... :cenzura: pojechałem w miejsce, gdzie stał... właśnie kończą budować tam market... :(
Dziękuję za uwagę... INO PIOCH! :love::p:cool:
 
Ostatnio edytowane:

hamulcowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.052 26 1
#75
Makieta z koleją piaskową, wydawać by się mogło, to prosty temat. Szutrować nie trzeba, bo ino pioch, jako tło wystarczy tapeta z sosnami, bo ino pioch, glajzy nie muszą być równo ułożone, bo ino pioch, no i praktycznie nie trzeba żadnych budowli, po za mostem zsypowym, bo ino pioch. Ale za to jest niepowtarzalny klimat, którego nie będzie nigdzie, na żadnej innej makiecie, a to dla tego, że ino pioch.
 

JohnyTRS

Aktywny użytkownik
NAMR
Reakcje
291 1 0
#76
Nie tylko pioch, ino jeszcze kilka dodatkowych elementów tworzących klimat: Nagromadzenie motywów przemysłowych, półskompensowana sieć trakcyjna, tabor ograniczony do w sumie niewielu typów lokomotyw oraz kilku typów wagonów. To sieć przemysłowa, na której można było spotkać też inne transporty niż tylko piasek, czyli na przykład węgiel, popioły (Elektrownia Rybnik), kamień zwałowy (z piaskowni w Przezchlebiu(?) powstało przecież centralne zwałowisko). To też klimat torów przeciskających się przez zabudowania, multum różnego rodzaju wiaduktów i skrzyżowań z siecią PKP, tramwajami, GKW... Do tego pociągi służbowe - były przecież perony i EN57.

Kompletnie inny klimat niż typowo makietowy ex pruski Kleinbahn z ceglanym budynkiem stacyjnym i przystankiem PKSu...

Żeby nie było pustych przebiegów: Odnoga sosnowiecka, mosty nad rzeczką Bobrek (widok z ulicy Długiej w kierunku Boru). Własne zdjęcie z czerwca 2019:

Most rzeka Bobrek Kolej Piaskowa.JPG
 
OP
OP
BoGneR

BoGneR

Znany użytkownik
Reakcje
2.271 28 2
#77
Makieta z koleją piaskową, wydawać by się mogło, to prosty temat. Szutrować nie trzeba, bo ino pioch, jako tło wystarczy tapeta z sosnami, bo ino pioch, glajzy nie muszą być równo ułożone, bo ino pioch, no i praktycznie nie trzeba żadnych budowli, po za mostem zsypowym, bo ino pioch. Ale za to jest niepowtarzalny klimat, którego nie będzie nigdzie, na żadnej innej makiecie, a to dla tego, że ino pioch.
Właśnie powoli zagadnienie pola zaczyna mnie przytłaczać. Bałem się lasu, a uważam, że forma jego realizacji uzyskała cele, jakie chciałem osiągnąć. Jakość modelarska, to inna sprawa… jeszcze nad tym popracuję. Natomiast samo pole spędza mi sen z powiek… ukształtowałem wiele kształtów i miejsc, ale są jednorodne kolorystycznie. Będę musiał w końcu spróbować nadać przestrzeni polu poprzez użycie różnych odcieni… boje się jednak, że mnie to przerośnie… dlatego wolałbym chyba szutrować, jak kształtować pole, ale taki temat wybrałem :love:

Kompletnie inny klimat niż typowo makietowy ex pruski Kleinbahn z ceglanym budynkiem stacyjnym i przystankiem PKSu...
Inny i właśnie oddanie górnośląskiej rzeczywistości sprawiło, że mocno ruszyłem z modelarstwem. Te jednotorowe linie wśród pól i lasów z niewielkimi stacyjkami nie są dla mnie wystarczające, aby pokusić się o setki godzin spędzonych nad modelarstwem. Cóż, każdy z nas inaczej odbiera rzeczywistość, która nas otacza i widzę mamy podobne spostrzeżenia ;)
 

JohnyTRS

Aktywny użytkownik
NAMR
Reakcje
291 1 0
#78
Natomiast samo pole spędza mi sen z powiek… ukształtowałem wiele kształtów i miejsc, ale są jednorodne kolorystycznie. Będę musiał w końcu spróbować nadać przestrzeni polu poprzez użycie różnych odcieni…
Bo samo pole to nie wszystko - potrzebna jest jeszcze stacja podkoparkowa - wtedy będziesz miał przejście z zapiaszczonego toru na tor trawiasto-zapiaszczony :).
 

Podobne wątki