• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Minidiorama

techno

Moderator
Zespół forum
Reakcje
1.045 18 0
Tak, sprzętu pływającego masz zdecydowanie za dużo, co by w jednym czasie go na module umieścić :) Nie ma wyjścia, trzeba zdecydować, co z czym i kiedy ;)

Samo cumowanie burta w burtę może być, ale musisz pamiętać, że niezbędne jest pozostawienie miejsca na sam tor wodny (dwie do trzech wąskich jednostek max - ale raczej dwie w ogóle) w bezpiecznej odległości od drugiego brzegu oraz miejsce na ewentualne manewry przy nabrzeżu. Akurat sama szerokość "kanału" jest na tyle niewielka, że obrotnicy tu i tak byś nie zmieścił.

No chyba że chcesz zablokować kanał czymś na wzór Ever Given z Kanału Sueskiego to i można się pokusić o wrzucenie jakiejś jednostki na mieliznę po przeciwnej stronie nabrzeża :D
 

Tempest

Znany użytkownik
Reakcje
578 1 0
Zatytułowanie dioramy "Normandia 1944" usprawiedliwiłoby ten tłok.;)

Portowe klimaty bardzo mi się podobają i ta diorama również. No może trochę dziwny wydaje mi się ten piaskowo-żółty kolor bruku.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Tak, sprzętu pływającego masz zdecydowanie za dużo, co by w jednym czasie go na module umieścić :) Nie ma wyjścia, trzeba zdecydować, co z czym i kiedy ;)

Samo cumowanie burta w burtę może być, ale musisz pamiętać, że niezbędne jest pozostawienie miejsca na sam tor wodny (dwie do trzech wąskich jednostek max - ale raczej dwie w ogóle) w bezpiecznej odległości od drugiego brzegu oraz miejsce na ewentualne manewry przy nabrzeżu. Akurat sama szerokość "kanału" jest na tyle niewielka, że obrotnicy tu i tak byś nie zmieścił.

No chyba że chcesz zablokować kanał czymś na wzór Ever Given z Kanału Sueskiego to i można się pokusić o wrzucenie jakiejś jednostki na mieliznę po przeciwnej stronie nabrzeża :D
Bedzie porządek - nawiązujący do realnych fotek
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Czekaj, ale czy ja dobrze widzę, że wody jeszcze nie ma? Może zatem jakaś łódka zatonięta się znajdzie? ;)
Wody jeszcze nie ma i zatopionych łódek nie przewidywałem ale ... natrafiłem w Internecie na informację i dwa zdjęcia (raczej z ludźmi niż samą akcją) z wyciągania tramwaju wodnego z Warty w Poznaniu w 1959 roku. Platforma z nurkiem już jest gotowa więc temat do rozważenia. Chociaż sama akcja miała miejsce nie w porcie ale jakiś kilometr od niego.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
No to czas otwierać zakłady stoczniowe.
Na pierwszy ogień idą dwie z trzech takich samych barek:
IMG_9015.JPG


Pierwsza będzie wykonana w stanie "zamkniętym". Początek to konstrukcja wewnętrznych i skrajnych wręg:

IMG_9016.JPG


Potem pokrycie (preszpan):

IMG_9018.JPG


I detale pokrycia:

IMG_9019.JPG


Dalej dołożony zostaje ster, inne drobne detale, trochę malowania, lekka patyna (barka niedawno po remoncie więc minimalnie przykurzona tylko). Na barkach toczyło się normalne życie więc zainspirowany jednym ze zdjęć z przedwojennego portu dodałem ... dwie niewiasty i suszące się pranie:

IMG_9027.JPG


IMG_9028.JPG


IMG_9029.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Druga barka będzie stała bliżej nabrzeża - zrobiona jest w formie otwartej - w trakcie załadunku węgla.

W pierwszej kolejności dodane są grodzie w przestrzeni ładunkowej oraz ukształtowanie ładunku (balsa):

IMG_9021.JPG


IMG_9022.JPG


Malowanie, dodanie drobnych elementów w tym steru, dokończenie ładunku i postarzenie - ta barka ma za sobą już dłuższy okres eksploatacji). Oczywiście i tutaj trochę życia na pokładzie też dodałem:

IMG_9030.JPG


IMG_9032.JPG


IMG_9031.JPG
 

Tempest

Znany użytkownik
Reakcje
578 1 0
Wiem że zdjęcie prezentowane na ekranie monitora jest ze 20 razy większe od oryginału ale czy da się te brązowe "łosze" jeszcze trochę rozmyć za pomocą white spirit'a albo innego rozpuszczalnika ?
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Barki w duecie ... Tak burta w burtę będą stały przy nabrzeżu - połączone pewnie kładką.

IMG_9033.JPG


IMG_9035.JPG


IMG_9014.JPG


Środkiem rzeki będzie płynął statek - trochę przerobiony model żywiczny Artitect'a - nawiązuje do powojennego statku "Madaliński" w stanie przed modernizacją (czyli w drugiej połowie lat 40-tych).

IMG_9061.JPG


IMG_9062.JPG


IMG_9063.JPG
 

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
Zgadza się, ale na zdjęciach nie widać tego prania wiszącego przy barce z węglem, wychowałem się przy piecach węglowych i wiem jakie powstaje przy przeładunku węgla zapylenie.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Zgadza się, ale na zdjęciach nie widać tego prania wiszącego przy barce z węglem, wychowałem się przy piecach węglowych i wiem jakie powstaje przy przeładunku węgla zapylenie.
Logicznie - trudni się nie zgodzić. Zdjęcia dowodzą, że suszono pranie na barkach w porcie ale tego że przy wyładunku węgla - chyba już nie. Dla mnie był to tak "fotogeniczny motyw" i dodatkowo dość nieoczywisty, że postanowiłem go odwzorować modelarsko.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Udało mi się jeszcze zdobyć trochę lepsze zdjęcie przedwojennej kolektury którą prowadził kuzyn mojego pradziadka.

1641828716025.png


Dzłu wię nowe drobne elementy na fasadzie budynku - wiem że trochę inne ale i budynejk też nie jest idealnym modelem:

IMG_9040.JPG


IMG_9046.JPG


Dodałem tez nazwy ulic. Pojawiła sie Szyperska, Piaskowa i Estkowskiego. Nie wiem tylko czy przed wojną były na niebieskich tablicach - jakoś nie udało mi sie znależć tej informacji...

IMG_9042.JPG


IMG_9045.JPG


No i dla przypomnienia jak to w skali wygląda ...

IMG_9047.JPG