• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta modułowa wg norm Mazowsze Główne

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.388 0 0
I to ma być to mało kabelków dzięki elektronice:p:eek::gwizd:.
Ilości kableków to nie zmieni, ale ich łączną długość można by istotnie ograniczyć przenosząc jeden z dekoderów napędów
do np. lewego-górnego "okienka" skrzynki.
Niezależnie od tego deceniam staranność poprowadzenia instalacji.

@Kempol , jaką rolę pełnią te małe, zielone płytki z jednym elementem w pobliżu każdego z napędów?
 
OP
OP
Artur

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.643 133 3
Tutaj ArturG wypowie się lepiej @Arturro
Wydaje mi się że na pierwszych stronach tego wątku to opisywał. To jest płytka z przekaźnikiem.
Każdy moduł ma taką płytkę głowną, która dostaje sygnał z pulpitu i odpowiednio uruchamia np rozjazd albo semafor przez te mniejsze z przekaźnikami. Czy jakoś tak ;)

Krzyś a teraz wyobraź sobie 150 kabli do każdego pulpitu idących przez połowę makiety.

W porcie mam 26 żył i to obsłuży napędy głównie i oświetlenie :]]

Tutaj masz około 100 napędów i jakieś łącznie 50 semaforów i tarcz. Łatwo policzyć ile to by było kabli :)

Zastosowana i pokazana wtyczka obsłuży też zailsilanie torów i chyba loconet jak dobrze pamiętam.
 
Ostatnio edytowane:

stare tory

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
970 82 11
To jest płytka z przekaźnikiem.
Może się mylę ale coś mi się wydaje, że styki tego przekaźnika działają tak jak"hebelek"konieczny do działania napędów MP-1 i MP-5 ale są sterowane krótkimi impulsami podawanymi z pulpitu.
Krzyś a teraz wyobraź sobie 150 kabli do każdego pulpitu idących przez połowę makiety.
Artur nie muszę sobie wyobrażać, wiem jak by to wyglądało gdyby wszystkie szły w jednym wieloparowym kablu, ale już 5 15-parowych kabli wyglądałoby dużo lepiej, a ja nie jestem w stanie przekazać ile mam radochy kiedy przychodzi mi łączyć taki analogowy"makaron". W czasach w których elektronika nie była tak rozwinięta jak dziś, zawodowo miałem do czynienia z łączeniem urządzeń z pulpitami sterującymi za pomocą 25 czy 50-parowych kabli, oczywiście o sporo większych przekrojach poszczególnych żył. I dlatego dziś łączenie dużej ilości"drucików"bez pośrednictwa krzemu nie stanowi dla mnie jakiegokolwiek problemu, co wcale nie znaczy, że potępiam kogoś kto robi to wspomagając się elektroniką. A to,
że sobie z tego pożartuję, to zupełnie inna para kaloszy;).
 
Ostatnio edytowane:

Arturro

Znany użytkownik
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
136 6 0
Zastosowanie przekaźnika daje to że z jednego dekodera obsłużę 8 rozjazdów zamiast 4. napędy MTB czy Conrada mają styki krańcowe, więc tak do końca im nie przeszkadza że przekaźnik podaje napięcie.
Jeden koder obsługuje 16 dekoderów. Chcąc zachowac standard że 1 dekoder obsługuje tylko urządzenia na skrzynce na której się znajduje brakuje w tym przypadku adresów. Trzeba dodawać kolejny koder. I tak w części zachodniej mamy dwa kodery choć nie wszystkie adresy są wykorzystane.
 

stare tory

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
970 82 11
Pierwsze dwa rysunki od lewej przedstawiają typowe, można powiedzieć, sposoby sterowania napędami mtb. A jak rozumiem Ty podłączasz jak na trzecim tyle, że zamiast przycisku sygnał sterujący(0 1) bierzesz z dekodera?
MTB i hebel.jpg MTB+bistab..jpg MTB+monost.jpg
 

Arturro

Znany użytkownik
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
136 6 0
Steruję GND poprzez przekaźnik tak jak na foto 1 a przekaźnik jest sterowany GND z dekodera. Jakbym sterował napędem bezpośrednio z dekodera to byłoby tak jak pisałem wyżej, czyli obsłużyłbym tylko 4 zwrotnice a nie 8 z jednego dekodera. Wartość jednego dekodera ok. 50 zł a przekaźnika ok. 5zł, po prostu ekonomia. :)
 
OP
OP
Artur

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.643 133 3
Dziś rozstawiliśmy całość (minus 3 segmenty ale mało istotne). Testujemy pracę pulpitów z drugą połową stacji. Pewnie ze 2 dni jeszcze nam zejdzie.


@Kempol trzeba powiekszyć ten otwór od drzwi. Ewidentnie bhp leży :p nie mają 90cm szerokości ;)
 

PiotrK

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
302 0 0
Podoba mi się zastosowany w obwodzie polaryzacji rozjazdu typ żarówek.
Żarówka.png

Czy możecie podać jaki typ używacie i co ciekawsze pod jakim oznaczeniem znajdę zastosowany do nich uchwyt? Gdzie można go kupić?
 

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.295 3 0
Jest to typowa żarówka samochodowa C5W.
Panowie trzymam kciuki za to wielkie przedsięwzięcie! Uwielbiam duże stacje, dużo rozjazdów, semaforów, masa elektroniki.

Bóg mnie pokarał - mieszkam w bloku...
 
OP
OP
Artur

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.643 133 3

PiotrK

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
302 0 0
@PiotrK
Oprawa gniazdo żarówki LED C5W C10W 10x36 36 mm RS
Te blaszki można przestawiać i dopasować do różnych żarówek.

https://allegro.pl/oferta/oprawa-gniazdo-zarowki-led-c5w-c10w-10x36-36-mm-rs-6666557668?snapshot=MjAyMS0wMi0xNVQxMzoyNzo1OS44MzNaO2J1eWVyO2VhNGViYTcyZWIzYWViY2Y5YTEyODE2YmRkYWUyOTJlM2Y2NGIwMmU3ZWYzYTRlOTRlYjdmZmFlMjY4NjViOWE=

Żarówki
TUNGSRAM 12V 10W rurka C10W SV8,5/8 41mm 10x 7576
Dziękuję za cenną informację i szczególne namiary na oprawki. Wcześniej jak takiej szukałem, to znalazłem za 10PLN.:eek:
 
OP
OP
Artur

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.643 133 3
Tak. Cena jest znośna ;) kiedyś jeszcze jak Błonie budowałem to na nie trafiłem.