• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Konwersje Astro na Car System

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.765 301 15
#1
Witam wszystkich. Wygląda na to, że będę tutaj pierwszy i pewności nie mam czy właściwie wybrałem dział.
W tym wątku chciałbym zaprezentować relacje z konwersji modeli nieruchomych na kompatybilne z Faller Car System jak rownież przeróbki oryginalnych "fallerów " na kompatybilne z systemem car-stop w opartym na podczerwieni (IR)

Na pierwszy ogień jedna z moich pierwszych przeróbek:
Mercedes Actros Oppel - trzyosiowa ciężarówka z przyczepą od Herpy. Rozgrzebana kupę czasu temu, leżała sobie grzecznie w szafie i czekała na dokończenie.
Foto ze strony Modelbahn Union.
H0-LKW-Mercedes-Actros-Gardinenplanen-Haengerzug-Oppel-Ansbach-Herpa-307376_b_0.JPG

Na początek rozbiórka modelu.

PSX_20180107_153205.jpg
PSX_20180107_153423.jpg
PSX_20180107_153744.jpg

Montaż silnika ze slimakiem i zębatki na oś tylną.
PSX_20180107_154033.jpg
PSX_20180107_162749.jpg
Silnik 12v, duży pracujacy na stosunkowo niskich obrotach. Dzieki temu bez przełożenia jeździ wolno. Choć nie wiem czy nie zbyt wolno.
Na zdjeciu powyżej widać wstępnie zamontowany element skretnej osi. A poniżej cały mechanizm. Oś oryginalna produkcji Faller. W wątku Unimog RC mozna znaleźć porównanie mechanizmów różnych producentów.
PSX_20180107_162838.jpg
PSX_20180107_162914.jpg

A poniżej efekt montażu diod w reflektorach. Rezystory do wymiany bo światła wyszły za mocne.
PSX_20180107_153852.jpg
PSX_20180107_153933.jpg
Wkrótce kontynuacja relacji. Pozdrawiam.
 

Załączniki

OP
OP
Astro

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.765 301 15
#2
Dla zainteresowanych ciekawostka: jedną z konwersji jakie przeprowadzę, a w zasadzie budową będzie fiat 125 prawdopodobnie milicja jeśli uda mi się zmieścić jakiś moduł świateł specjalnych. A jako że nie bardzo będzie pasował do mojej epoki na makiecie, prawdopodobnie pójdzie pod młotek.
Na zdjeciu poniżej wyłożyłem prawie wszystkie elementy potrzebne do budowy za wyjatkiem ślimaka i zębatki. Docelowo model ma mieć swiatła przód, tył, kogut oraz system car-stop na bazie modułu AHIRM od Antares Hobby. Jak się zmieści..
PSX_20180107_210639.jpg
 
OP
OP
Astro

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.765 301 15
#3
Witam ponownie.
Dziś udało mi się wymienić diody przednie i zamontować oś skrętną. O dziwo Herpa nie zadbała o to by koła się skrecały w tym konkretnym modelu. Przy skręcie dotykały nadkoli w efekcie blokując się co powodowało wypadnięcie modelu z trasy.. Musiałem cofnąć tylne nadkole o ok 1,5mm oraz opiłować wszystkie by skrecanie odbywało się bez haczenia.
PSX_20180107_215108.jpg
PSX_20180107_215135.jpg
Po zamontowaniu kabiny przeszla pora na testy.. Actros pięknie trzyma się drogi.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.559 386 20
#4
Bardzo fajnie jeździ ten Actros. Powiedz, czy będziesz miał na zbyciu takie modele do Faller Car System? A może można u Ciebie zamówić jakiś konkretny model do tego systemu?
 
OP
OP
Astro

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.765 301 15
#5
Dziękuję. Mi tez się podoba. Faktycznie puszczam go sobie i patrzę jak sobie jeździ. Mam jeszcze kilka rozgrzebanych ale ten ma chyba fajną predkość. Muszę pokończyć je wszystkie bo cały karton czeka :)
Prawdopodobnie będę sprzedawał bo nie wszystkie podpasują mi do makiety. Dziwnie wyglada star z głębokiego prlu obok takiego actrosa. Albo wspomniana wyzej milicja fiat 125.
Jesli potrzebujesz coś konkretnego to pisz. Pomyślimy. Koszt to pewnie zwrot zakupu modelu i bebechów bo raczej nie chcę na tym zarabiać.
Jestem na etapie szukania tańszych alternatyw do części z niemiec czy usa.
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#7
Astro czemu na starcie nie zmieniasz kabli w baterii na cieńkie...tylko zostawiasz takie grube. Ja zawsze robię akcje ich przelutowania na ciekie.

Ten silnik co w Aroksie to co to za silnik i jaka jest jego wielkość i cena. Widzę że ma wałek na obie strony. Mam podobny motor ale jednostronny. Ciekawe czy twój to to samo....
 
OP
OP
Astro

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.765 301 15
#8
Astro czemu na starcie nie zmieniasz kabli w baterii na cieńkie...tylko zostawiasz takie grube. Ja zawsze robię akcje ich przelutowania na ciekie.

Ten silnik co w Aroksie to co to za silnik i jaka jest jego wielkość i cena. Widzę że ma wałek na obie strony. Mam podobny motor ale jednostronny. Ciekawe czy twój to to samo....
Bo nie wiedziałem ze to takie proste dopóki nie urwaľem jednego. W tym jeszcze zostawiłem bo mam miejsce ale w Unimogu juz zmieniam :) prawdopodobnie rozwiąże to problem niedomykania się budy.

Silnik z allegro. 12V. Tyle wiem. Oś na obie strony. Jedna ze slimakiem dlatego kupiłem kilka :) jak potrzebujesz to ci wyślę. Zmierzę jak mi wieczorem przypomnisz. ;)
 

Ciemny

Aktywny użytkownik
Reakcje
857 6 1
#9
Bardzo fajnie się zapowiada ;-) Actros będzie robił robotę, powiedz mi tylko - z silnika wyciągnięta jest max prędkość czy ograniczyłeś go "jakoś"?
 
OP
OP
Astro

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.765 301 15
#10
To jest max bo dostał 3.7v. Jakby mu wrzucić np. Dwie na baterie na w sumie 7,4v to by miał prędkość autostradową... Sprawdzę ale chyba nie ma to sensu. U siebie planuję plątaninę wąskich uliczek górskich, trochę wiaduktów mostów itp...
 
OP
OP
Astro

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.765 301 15
#15
Witam. Przyczepa oswietlona i podłączona. Ale fimu nie bedzie. Kabel łączący wóz z przyczepą jest za sztywny i wypycha go ona z drogi. Czeka mnie wymiana czego nie przewidziałem :)

Ale jest gorszy problem. Ma ktoś pomysł czym delikatnie obciąć oś silnika? Nie miesci się w budzie a nie przewidziałem ze to takie twarde. Zadne szczypce, zaden brzeszczot tego nie bierze. Ratunku!
PSX_20180111_150929.jpg PSX_20180111_150959.jpg PSX_20180111_151127.jpg
 

Ciemny

Aktywny użytkownik
Reakcje
857 6 1
#16
Druciki łączące proponuje jakiś miedziak 0,10mm są elastyczne, pozwijaj go w sprężynkę co urealni a za razem pozwoli lepiej pracować przy pokonywaniu łuków.
Co do wału, ile musisz "uciąć" mm?
 
OP
OP
Astro

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.765 301 15
#18
Druciki łączące proponuje jakiś miedziak 0,10mm są elastyczne, pozwijaj go w sprężynkę co urealni a za razem pozwoli lepiej pracować przy pokonywaniu łuków.
Co do wału, ile musisz "uciąć" mm?
No chyba muszę przejsc na druciki. Kabelek sprawiał wrazenie całkiem elastycznego... Tej ośki muszę sciąć tak z 3-4mm.
 
OP
OP
Astro

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.765 301 15
#19
Ten wał skróć tarczą na mini szlifierce, poradzic sobie w 5 sekund i nic nie uszkodzi :)
Nawet kupiłem taką wiertarko-szlifierkę o regulowanej prędkości więc dziś sprawdzimy co tam się uda zrobić.

Generalnie w modelu dodam jeszcze pomarańczowe markery boczne z ledów 0603. Szesc na przyczepę i osiem na ciężarówkę. Ciekawe czy wystarczy mi zdrowia i cierpliwości :)
 
OP
OP
Astro

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.765 301 15
#20
Dziś dotarły Żuczki. Oba dostaną silniki. Sam nie wiem czy jako fallery czy rc. Jeden, plandekę, pewnie odsprzedam po przerobieniu. Ktoś chętny?
PSX_20180111_212432.jpg