• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Fotografie Śląskie klimaty

OP
OP
Kris

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
#61
OK, Marcin, ale kominy nie występują tylko na Śląsku. W ten sposób możemy rozpocząć nową "pyskówę", a nie o to mi chodzi. Faktycznie, niektóre zdjęcia nie przedstawiają niczego...
Rocketman wstawił fotki, które oddają temat wątku i takie tu powinny się znajdować. Nie muszą to być tylko kopalnie, koksownie itp. Mogą to być też fotki śląskich dworców. Szczególnie tych charakterystycznych, jak Bielsko, Czechowice-Dziedzice itp., mogą być też szopy śląskich stacji lub fragmenty śląskich szlaków, ale wyróżniających się czymś śląskim w tle :)
Wiem, że jest na forum dużo kolegów ze Śląska. Chłopaki nie krępujcie się. Może "cudzoziemcy" mają jakieś fotki z wypraw na Śląsk ? :)
 

Marcin Kempa

Znany użytkownik
Reakcje
155 1 0
#62
Nie chodzi o to żebyśmy zaczęli nawzajem się krytykować. Chodzi raczej o to, że te zdjęcia są takie mało śląskie. Każdy "z zewnątrz" wyobraża sobie Śląsk właśnie jako kominy, fabryki, huty etc. Jak nie macie takich zdjęć to wrzućcie chociaż "niemiecką" zabudowę i już będzie bardziej Śląsko:) Pozdrawiam.
 

rocketman

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#64
I to jest faktycznie Śląsk. Kris bez obrazy, ale Kpt. Nemo ma rację. Takie klimaty jak były wcześniej prezentowane, to są w całej Polsce.
Podziękował. Wybrałem kilka ciekawszych zdjęć z ... naprawdę wielu.

Każdy "z zewnątrz" wyobraża sobie Śląsk właśnie jako kominy, fabryki, huty etc.
I takie właśnie przekonanie panuje o Śląsku. Moją znajomą ze Śląska w stolicy zapytano o biały płaszcz w którym była że nie chodzi w nim napewno po rodzinnej okolicy. Doznała szoku bo chodzi w nim na codzień. To tylko "gorole" myślą że tu brud i smród wszędzie.

Tymczasem z centr śląskich miast znikają huty, kopalnie, koksownie a powstają prywatne szkoły i corazto nowsze... centra handlowe. Wystarczy tu przykład Gliwic, Katowic czy Zabrza.

ale póki co jeszcze nie całkiem wyginęły kominy. Wspomniane Gliwice już były ale mało ciekawie zaprezentowane więc ode mnie odsłona druga: tylko Gliwice.

RP3241969 sw.jpg


Latem 2007 r. tory postojowe tuż za stacją były pełne wagonów a także jednostek EZT. Dziś po wagonach nie ma sladu. Część poszła do kasacji, cześć do Krakowa zapewne skąd teraz rozpoczynają bieg pociągi EX i TLK
RP6166220 sw.jpg


Ślad po wąskim torze. Sierpień 2005. Dziś w tym miejscu ponad torami przebiega autostrada A1! Póki co jest bezpłatna bo nie ukończono wszystkich odcinków.
RP7155920 sw.jpg


Nieczynny przystanek przy dawnym ZNTK
RP4193763 sw.jpg


Tory zakładu widziane z okna pociągu
RP4193812 ZNTK Gliwice sw.jpg


Przekuwanie przez drogę nowej bocznicy do rozlewni olejów i smarów z najbliższego zakładu. Około 2004 r. Górą nad ulicą wiedzie taśmociąg węglowy z KWK Sośnica-Makoszowy do Ciepłowni.
RPFIL1916 sw.jpg


Gliwice mają dostęp do morza. To port śródlądowy. Rok widzoczny na zdjęciu. Wówczas na odcinku około 1km obowiązywął tu zakaz zatrzymywania i postoju więc zdjęcie przez szybę jadącego samochodu. Proszę o wyrozumiałość!
RP2072691 s800w.jpg


Powiększenie. Widać kilka świeżych torów i nowych hal.
RP2072690 s1200w.jpg

I chyba jedno z najładniejszych zdjęć przedstawia Katowicką Specjalną Strefę Ekonoficzną podstrefa gliwicka i jej największy zakład produkcyjny GM Opel. Parking nowych samochodów i rampa załadowcza do wagonów. Rok 2007.
RP4228225 s800w.jpg
 

rocketman

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#66
Powiększenie. Widać kilka świeżych torów i nowych hal.
Zobacz załącznik 70650
Trzeba kliknąć na zdjęcie a następnie najlepiej otworzyć z oryginalnej lokalizacji załącznik aby obejrzeć to zdjęcie w 1500 pix! Widać niektórzy nie opanowali jeszcze obsługi nowego forum? Ja już nie moge edytować postu by dopisać że trzeba KLIKNĄĆ ABY POWIĘKSZYĆ ZDJĘCIE!
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
808 71 5
#67
Tak, tak Rysiu. Dla gorola, takiego jak ja, który polizał tylko Śląsk, bo jechał opłotkami Gliwic do Rud, to takie właśnie jest wyobrażenie. Dlatego z wypiekami czytam artykuły J.Halora w Ś.K, czy to o kolei, czy tramwajach w aglomeracji.
Kominy, hałdy, rurociągi, taśmociągi, sortownie, kopalnie, ceglane domy i brukowane uliczki. Sam piszesz, że większość tego ginie.
Dawajcie zdjęcia familoków, konserwy z Zabrza, jak najwięcej tego klimatu.!
 

Hoart

Znany użytkownik
Reakcje
1.953 6 0
#68
tego ujęcia
nie może tu w tym wątku nie być( lata sześćdziesiąte) to,że nie ma na tym zdjęciu żadnego motywu kolejowego to dobrze bo można sobie tylko wyobrazić co tam było , - jedna wielka plątanina totalnej architektury wybitnie przemysłowej z plątaniną infrastruktury kolejowej i wszystko w ramie zwartej zabudowy miasta- (autor foto nieznany jak również nieznany periodyk z którego kartka wyrwana)
 
K

Kpt.Nemo

Gość
#69
Paweł, załóż temat o kolei z Twoich okolic i tam sobie marudź. Nikt nie zmusza Cię do udzielania się w tym temacie. Szczególnie, że nie napisałeś nic mądrego tym razem.
Śląskie klimaty, czyli koleje ze Śląska, koleje ze Śląska na tle Śląska itd.
:)
Moje okolice nie są tak fascynujące jak Wasze, ale przeczytaj to co napisałem, potem jeszcze raz i pomyśl, schowaj swoją uraze do mnie i z ręką na sercu odpowiedz co sląskiego jest w torze któremu ktoś zrobił fotkę z góry, i popatrz na wiele innych zdjęć, takie to mogę sobie u mnie pod wiaduktem zrobić.
Sprawdzając ten wątek czekam na prawdziwe śląskie klimaty dla mnie egzotyczne i ciekawe.

I ciesze się że choć z Twych ust spływa sama mądrość, od razy lżej.
Na zakończenie fotka, czy to śląski klimat czy nie,oceń osiedlowy mądralo.
 

Załączniki

Hoart

Znany użytkownik
Reakcje
1.953 6 0
#70
- w "Dzieje katowickiego okręgu kolejowego"K,Soida, J.Karniewski,T Roszak,H.Dąbrowski,Z.,Podlejski,T.,Szafirski Katowice 1997 jest takie zdjęcie (fotokopia H0art)
 
OP
OP
Kris

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
#71
Moje okolice nie są tak fascynujące jak Wasze, ale przeczytaj to co napisałem, potem jeszcze raz i pomyśl, schowaj swoją uraze do mnie i z ręką na sercu odpowiedz co sląskiego jest w torze któremu ktoś zrobił fotkę z góry, i popatrz na wiele innych zdjęć, takie to mogę sobie u mnie pod wiaduktem zrobić.
Sprawdzając ten wątek czekam na prawdziwe śląskie klimaty dla mnie egzotyczne i ciekawe.

I ciesze się że choć z Twych ust spływa sama mądrość, od razy lżej.
Na zakończenie fotka, czy to śląski klimat czy nie,oceń osiedlowy mądralo.

Przeczytałem Twoje i swoje wypowiedzi kilkakrotnie i muszę się uderzyć w piersi. Mea culpa. Przepraszam Pawle, się zagalopowałem trochę.
Skąd wiesz, że na osiedlu mieszkam ? :)

Czy to śląski klimat? Może być, a nie musi. Masz rację. Może miałem jakiś drażliwy moment mając na względzie Twoje wpisy na różne dziwne tematy ostatnimi czasy.
Spójrz, co napisałem w odpowiedzi Marcinowi. Pierwszy wpis na 4 str.

Mam nadzieję, że nie chowasz urazy. Wkurza mnie czasem Twoje marudzenie, ale cenię Twoją wiedzę i mądrość.
Jeszcze raz sorry.

Jeśli pogoda pozwoli, to na dniach zrobię małą rundkę po okolicy z aparatem i wrzucę conieco.
 
K

Kpt.Nemo

Gość
#72
"Osiedlowy mądrala" to zwrot którym zawsze częstuję mają małżonkę, w chwili gdy się zaczyna wymądrzać.
Żadnych uraz i dąsów, śląskie klimaty są zajebiste zwłaszcza dla kogoś kto wychował się w fabrycznym mieście, ale sam przyznasz wiele zdjęć jest jak to mówią unisex czyli ani takie ani siakie.
No to czekamy na prawdziwie śląskie zdjęcia, może trochę ciekawych linii tramwajowych.
 
OP
OP
Kris

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
#77
A teraz trochę ode mnie. Obiecane fotki z krótkiego "wyskoku za róg". Kopalnia Pokój, Ruda Śląska Wirek.
 

Załączniki

Fisz

Aktywny użytkownik
H0e
GGM
Reakcje
59 0 0
#78
A propos zdjęcia bany pod piecem - zaraz za nią jest skrzyżowanie bocznicy hutniczej z torami tramwajowymi, nad ledwo trzymającymi się podkładów glajzami wielki napis ZA STAN TORÓW ODPOWIADA SPÓŁKA TRAMWAJE ŚLĄSKIE S.A., a sam widok w obie strony na bocznicę to po prostu wycinek wycięty z obrazu technologicznego raju :D Niestety popadającego już w ruinę. Ostatnia w pełni zakładowa bocznica 785mm zostala pocięta i przetopiona.. Cała ta ulica, jak i w ogóle Ruda Śląska, jest już chyba jednym z nielicznych bastionów slonskiyj godki, całego śląskiego krajobrazu i klimatu, niektóre fragmenty ulicy, głównie okolice huty i osiedle familoków, wyglądają jak zatrzymane w czasie w latach dwudziestych XX wieku, i co ciekawe zaadaptowany na salon samochodowy budynek pomimo nowoczesnego podejścia do architektury jest świetnie wpasowany w architekturę okolicy.. Jednak można :)

Musze się zmotywować, i dotrzeć w tamten rejon.. piechotą zalazłem już niemal pod Martinszacht, fakt, na ryby, teraz tylko aparat ze sobą wziąć, i zaatakować nim całą trasę od stacji w Chebziu, dalej torowiskiem powąskotorowym niemal pod samą kopalnię i hutę - Kris, jak masz możliwość to właź na wiadukt nad bocznicą na trasie z Czarnego Lasu na Zgodę i stamtąd strzel zdjęcia kopalni - kolejne to właśnie trasa bany dziewiątki z Chebzia przez wielki piec i osiedle familoków aż pod samą Zgodę.. za Hugonem trasę starego Sandbahna szlag trafił, ostały się tylko mosty podsadzkowe na trasie, póki co bocznica Huty Florian jakoś funkcjonuje, cudowny Borsig z dwoma wagonikami stoi tam jako pomnik między wajchami :) Tłukli się o niego Anglicy, Niemcy, pff, stoi i nigdzie go nie oddadzą :D Zabawnie wygląda taki mały czajniczek między potężnymi gagarami stojącymi na bocznicy tuż za szlabanem..

Ode mnie fotek nie ma z jednego prostego powodu - przegrałem walkę o aparat z siostrą, słitfocie wygrały z koleją, a matka sprzeciwiła się użyciu metod inwazyjnych w odbiciu zakładnika :D Jak się lato skończy i cycki z powrotem się schowają, pewnie aparat zalegnie w oczekiwaniu na kolejową wyprawę.
 
OP
OP
Kris

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
#79
Paweł, to są właśnie zdjęcia, m.in. z tego wiaduktu. Tylko, że roślinność jeszcze jest tak bujna, że trudno coś dojrzeć na szerszą skalę, o czym dowodzi pierwsze zdjęcie.

W poniedziałek prawdopodobnie będę na Chebziu, więc może uda mi się znów coś cyknąć.
 

Hoart

Znany użytkownik
Reakcje
1.953 6 0
#80
okładkę broszurki
projektował Jerzy Flisak klimat śląski jest ,-a to
jedno ze zdjęć z wnętrza owej broszurki i znów pytanie czy ktoś wie co to za stacja ?( podpowiem ,że to niewątpliwie klimat śląski) , nazwiska autora fotografii skopiowanej przeze mnie w tej broszurce brak
 

Podobne wątki