• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Fotografie Śląskie klimaty

prezesedi

Aktywny użytkownik
Reakcje
281 1 0
Witam Kolegów
Czy ktoś jest w stanie określić, gdzie zostało zrobione to zdjęcie, oraz jaki zakład/zakłady posiadały tyle kominów?

NAC.JPG


Opis na stronie NAC to - "Pociągi wypełnione węglem kamiennym na stacji kolejowej na Górnym Śląsku przed odjazdem do Rzeszy."
Sygnatura dawna: 2-6454
 

BoGneR

Znany użytkownik
Reakcje
2.374 28 2
Czy ktoś jest w stanie określić, gdzie zostało zrobione to zdjęcie, oraz jaki zakład/zakłady posiadały tyle kominów?
Gliwice w latach trzydziestych ubiegłego wieku, czyli Gleiwitz. Dlatego pociągi nie odjadą do Rzeszy, a są na jej terenie. Wtedy były to Huldschinskysche Hüttenwerke, wchodzące później w skład Oberschlesische Eisenbahn-Bedarfs. Po II WŚ wspaniała Huta 1 Maja. Obecnie zrównana z ziemią. Zachował się tylko budynek zarządu i wieża ciśnień. Od około roku na części terenu po hucie budowane są ogromne biurowce.

Edit. Tak to miejsce w moim obiektywie wyglądało niedawno ;)
http://bana.webd.pl/details.php?image_id=461
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:

prezesedi

Aktywny użytkownik
Reakcje
281 1 0
Gliwice w latach trzydziestych ubiegłego wieku, czyli Gleiwitz. Dlatego pociągi nie odjadą do Rzeszy, a są na jej terenie. Wtedy były, to Huldschinskysche Hüttenwerke wchodzące później w skład Oberschlesische Eisenbahn-Bedarfs. Po II WŚ wspaniała Huta 1 Maja. Obecnie zrowna na z ziemią. Zachował się tylko budynek zarządu i wieża ciśnień. Od około roku na części terenu po hucie budowane są ogromne biurowce.
Super, dziękuję za obszerną informację.

No widok z czasów obecnych w niczym nie przypomina tego ze zdjęcia czarno-białego :)
 
Ostatnio edytowane:

PingwinRico

Znany użytkownik
Reakcje
4.026 23 2
Huta Kościuszko w latach 70-tych. Chorzów Stary.
Kadry z serialu "Daleko od szosy" 1976
Swoją drogą polecam. :)

Z ciekawostek widocznych, to Ls300 (SM30), lokomotywa wąskotorowa 2WLs40/2WLs50 na platformie (przy rampie?), kadzie, węglarka 9W z budką, niewielki kryty wagon z podwyższonym pudłem i cysterny dwuosiowe.

Huta Kościuszko.jpg


Huta Kościuszko 2.jpg


Huta Kościuszko 3.jpg


Huta Kościuszko 4.jpg
 

Kylogram

Znany użytkownik
Reakcje
1.511 33 3
Free wifi. Free music. Free drinks. Free maps. Free bags – a nie, to się już skończyło, bo za torebkę wartą pół grosza (tyle w niej polietylenu i taki koszt jego uformowania) należy płacić 50 groszy.

Ale jedno się jeszcze w Polsce nie skończyło: free access, przynajmniej do kolei.

Wychodzę ja sobie w Gliwicach z centrum handlowego Forum. Vis a vis wyjścia ze świątyni pieniądza jest przejazd i przechód pod torami na drugą stronę stacji PKP Gliwice. Od mojej strony jest piękny kratownicowy wiadukt z kolorze miłej zieleni, no to ja za aparat i – nagle nadjechał jakiś regio, no to cyk! Po lewej znana gliwicka nastawnia.

g1.jpg


Schowałem aparat, zszedłem w lewo na Traugutta, a tu najbliższym mnie torem, tak grubo powyżej poziomu chodnika, z wolna przetacza się maszkaron 6Dg ciągnący ładną stonkę. Grzebię w plecaku szukając aparatu, a stonkowy mechanik, napakowany tatko po 50tce, z góry zerka na mnie podejrzanie, czy czasem bomby kasetowej nie podrzucę, a co to ja ruski jestem żeby takie rzeczy robić? No i nie zdążyłem wyjąć aparatu, tandem odjechał…

No to idę dalej ulicą. Tu na Traugutta jestem pierwszy raz w życiu, nie znam najbliższej okolicy. Nagle za łukiem w lewo otwiera się szeroka brama do Kolei. Z jednej strony baraki ze sklepem meblowym, a z drugiej ogrodzony siatką budynek, popadający w ruinę. Przede mną – to.

g2.jpg


Natychmiast wchodzę na ten trawnik, na którym, co nieznacznie widać na zdjęciu, jest mieszanka trawy, ziemi i mnóstwa drobno zmielonych, połamanych, podartych śmieci, jakby ktoś je przepuścił przez odpowiednio duży rozdrabniacz. Dochodzę do widocznych po prawej drzew i mam taki widok w stronę nastawni

g3.jpg


i taki w przeciwną.

g4.jpg


Już mam się zbierać, a tu słyszę narastający charakterystyczny klang diesla, hmm coś ciekawego chyba jedzie, czekam chwilę i…

g5.jpg


No i proszę, znowu się widzimy. Taka ładniutka stoneczka pomalowana w industrialne firmowe barwy, pchana przez lokomotywę z budą jak z tekturowej wkładki „złóż to sam” w dawnym czasopiśmie dla dzieci „Miś”. Tylko napis ją rehabilituje, no owszem mam tę wolność podejścia tutaj i zrobienia tego zdjęcia.

Warto zatem z niej korzystać, dopóki owa jeszcze jest na naszych kolejach i możemy to i tamto pofotografować dla siebie i dla potomnych. Dopóki wszystkiego jeszcze nie ogrodzili płotami i murami i nie postawili kamer przy każdym koźle oporowym, rozjeździe i semaforze. Dopóki „free access” jest – w tym przypadku – istotnie bezpłatny, o ile nie zapłaci się mandatu za chodzenie po terenie kolejowym… Wszak ostatecznie te wszystkie „free” są w ten czy inny sposób płatne. Nie ma bowiem darmowych obiadów.

Zdjęcia z dzisiaj.
 
Ostatnio edytowane:

teigrekty2

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
3.898 111 7
Warto zatem z niej korzystać, dopóki owa jeszcze jest na naszych kolejach i możemy to i tamto pofotografować dla siebie i dla potomnych. Dopóki wszystkiego jeszcze nie ogrodzili płotami i murami i nie postawili kamer przy każdym koźle oporowym, rozjeździe i semaforze. Dopóki „free access” jest – w tym przypadku – istotnie bezpłatny, o ile nie zapłaci się mandatu za chodzenie po terenie kolejowym… Wszak ostatecznie te wszystkie „free” są w ten czy inny sposób płatne. Nie ma bowiem darmowych obiadów.
Chciałem dać kciuka w górę i popieram razem, ale nie da rady. Chodząc po torach, czy przy torach mam bardzo podobne myśli i uczucia. Jeden wspaniały były pilot wojskowy wypowiedział się na temat życia, po dostaniu na nie drugiej szansy-"Don't miss the moment"-nie przegap momentu.
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.286 61 2
Free wifi. Free music. Free drinks. Free maps. Free bags – a nie, to się już skończyło, bo za torebkę wartą pół grosza (tyle w niej polietylenu i taki koszt jego uformowania) należy płacić 50 groszy.

Ale jedno się jeszcze w Polsce nie skończyło: free access, przynajmniej do kolei.

Wychodzę ja sobie w Gliwicach z centrum handlowego Forum. Vis a vis wyjścia ze świątyni pieniądza jest przejazd i przechód pod torami na drugą stronę stacji PKP Gliwice. Od mojej strony jest piękny kratownicowy wiadukt z kolorze miłej zieleni, no to ja za aparat i – nagle nadjechał jakiś regio, no to cyk! Po lewej znana gliwicka nastawnia.

Zobacz załącznik 915548

Schowałem aparat, zszedłem w lewo na Traugutta, a tu najbliższym mnie torem, tak grubo powyżej poziomu chodnika, z wolna przetacza się maszkaron 6Dg ciągnący ładną stonkę. Grzebię w plecaku szukając aparatu, a stonkowy mechanik, napakowany tatko po 50tce, z góry zerka na mnie podejrzanie, czy czasem bomby kasetowej nie podrzucę, a co to ja ruski jestem żeby takie rzeczy robić? No i nie zdążyłem wyjąć aparatu, tandem odjechał…

No to idę dalej ulicą. Tu na Traugutta jestem pierwszy raz w życiu, nie znam najbliższej okolicy. Nagle za łukiem w lewo otwiera się szeroka brama do Kolei. Z jednej strony baraki ze sklepem meblowym, a z drugiej ogrodzony siatką budynek, popadający w ruinę. Przede mną – to.

Zobacz załącznik 915549

Natychmiast wchodzę na ten trawnik, na którym, co nieznacznie widać na zdjęciu, jest mieszanka trawy, ziemi i mnóstwa drobno zmielonych, połamanych, podartych śmieci, jakby ktoś je przepuścił przez odpowiednio duży rozdrabniacz. Dochodzę do widocznych po prawej drzew i mam taki widok w stronę nastawni

Zobacz załącznik 915550

i taki w przeciwną.

Zobacz załącznik 915551

Już mam się zbierać, a tu słyszę narastający charakterystyczny klang diesla, hmm coś ciekawego chyba jedzie, czekam chwilę i…

Zobacz załącznik 915552

No i proszę, znowu się widzimy. Taka ładniutka stoneczka pomalowana w industrialne firmowe barwy, pchana przez lokomotywę z budą jak z tekturowej wkładki „złóż to sam” w dawnym czasopiśmie dla dzieci „Miś”. Tylko napis ją rehabilituje, no owszem mam tę wolność podejścia tutaj i zrobienia tego zdjęcia.

Warto zatem z niej korzystać, dopóki owa jeszcze jest na naszych kolejach i możemy to i tamto pofotografować dla siebie i dla potomnych. Dopóki wszystkiego jeszcze nie ogrodzili płotami i murami i nie postawili kamer przy każdym koźle oporowym, rozjeździe i semaforze. Dopóki „free access” jest – w tym przypadku – istotnie bezpłatny, o ile nie zapłaci się mandatu za chodzenie po terenie kolejowym… Wszak ostatecznie te wszystkie „free” są w ten czy inny sposób płatne. Nie ma bowiem darmowych obiadów.

Zdjęcia z dzisiaj.
No to się Kolego zapuściłeś na moje tereny .
Budynek popadający w ruinę był kiedyś przychodnia kolejową. Ten otwarty widok z trawką powstał kilka lat temu gdyż tam stał budynek magazynowy z tablicą pamiętającą dawne czasy z napisem Robotnicza Spółdzielnia Spożywców (gdzieś mam jej zdjęcie). Ten zielony wiadukt na wprost centrum handlowego miał kiedyś tor. Jednak kiedy niedawno bo jakieś 34 lata temu postanowiono wybudować nową nastawnię (taki wielki ohydny budynek po prawej stronie widoku na ww wiadukt poza kadrem) weszła ona w skrajnie wspomnianego toru.
 

Kylogram

Znany użytkownik
Reakcje
1.511 33 3
Dziękuję za oceny, a Koledze @Jacek765 za podanie ciekawych informacji.

Spacerując poszedłem na wschód, minąłem magazyny za hotelem, na drzwiach jednego z magazynów jest szyld "Hurtownia nabiałowa", a potem zatrzymałem się przy kolejnym magazynie, ponieważ od zachodu podtoczył się chyba karp na światełku manewrowym. Zatrzymał się i czekał na dalsze rozkazy. Miałem nadzieję, że szybko się ruszy, czekałem i czekałem, a tu nic, znaczy on nic, ja też nic, bo nikt mnie nie przepędzał, no to w końcu zrezygnowałem z tego czekania. Karpia ledwie widać na końcu toru w postaci krótkiego poziomego paska; widok na zachód.

g7.jpg
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.286 61 2
Ten karp czy cokolwiek tam podjechało tam akurat się odgówniał. Tam jest punkt asenizacyjny (kontrner po drugiej stronie toru). I uzupełnienie wody. Przy samym schronisku Brata Alberta (żółto niebieski budynek), tam kiedyś były biura PKP Cargo. Obecnie przeniesione trochę dalej na przeciwko magazynów po drugiej stronie drogi. Tam zwykle rozpoczynam pracę. Tak było też i dzisiaj.
 

hamulcowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.053 26 1
Ten karp czy cokolwiek tam podjechało tam akurat się odgówniał. Tam jest punkt asenizacyjny (kontrner po drugiej stronie toru). I uzupełnienie wody. Przy samym schronisku Brata Alberta (żółto niebieski budynek), tam kiedyś były biura PKP Cargo. Obecnie przeniesione trochę dalej na przeciwko magazynów po drugiej stronie drogi. Tam zwykle rozpoczynam pracę. Tak było też i dzisiaj.
Na prawo od tego zielonego wiaduktu była za tamtej komuny górka rozrządowa. Może źle widzę, ale wygląda, jakby skrajny tor na wiadukcie był rozebrany.
 
Reakcje
507 4 1
24.04.2023. | Katowice Brynów |

Eurosprinter 390 001 zagranicznego przewoźnika ZOS Zvolen z transportem jednostek Flirt 200 z siedleckiego Stadlera do Włoch. Skład w Polsce jechał w relacji Siedlce - Chałupki przez Tychy, Rybnik, Wodzisław Śląski. Pociąg jedzie szlakiem podg. Brynów - Katowice Ligota.
IMG-20230424-WA0012.jpg
IMG-20230424-WA0013.jpg
 

BoGneR

Znany użytkownik
Reakcje
2.374 28 2
Znów kilka zdjęć z JZ :)
Ul. Witczaka, kopalniany wiadukt kolejowy. Zbudowany, bo nie zmieścił się tor wyciągowy od mostu podsadzkowego a ulica musiała zostać. To generalnie rejon byłych tzw. "Szybów trzecich", jednego z KWK "Moszczenica" i drugiego z KWK "Jastrzębie". Kiedyś tu była cała maszyneria do mieszania podsadzki płynnej: bocznica kolejowa, most podsadzkowy, lej podsadzkowy i cała reszta potrzebnej infrastruktury. Dziś prawie nie ma już śladu po tym wszystkim.
W środku zdjęcia resztki nasypu, pozostałość po zlikwidowanym wiadukcie na torze PKP -na linii Jastrzębie Zdrój-Moszczenica.
Zobacz załącznik 804333 Zobacz załącznik 804336
Był to most podsadzkowy #Szyb III KWK Jastrzębie. Na jednej z map opisany, jakby były tam dwa mosty - Otwór 7 i Otwór 8. Faktycznie były tam dwa mosty, czy jak to wyglądało?

Jesteś w stanie zlokalizować na tych zdjęciach, gdzie stał most podsadzkowy szybu #Głównego KWK Moszczenica? Był to najdalej wysunięty na południe most podsadzkowy kolei piaskowych. Istniał w tym obszarze też most podsadzkowy #Zachodni KWK Moszczenica, ale to już po zachodniej stronie szlaku szlaku górniczego.
 

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
1. Faktycznie na Szybach Trzecich były dwa mosty podsadzkowe, ale piasek sypał się i tak do jednego leja, tzn. zbiornika skąd spłukiwany piasek najpierw przez szybik podsadzkowy i potem dalej w dziury, grawitacyjnie, rurociągami podsadzkowymi. Oczywiście nie sam piasek tylko mieszanina z wodą :) Ztcp, rurociąg podsadzkowy był zamontowany w szybie jastrzębskim. Nawet kiedyś zdarzyło mi się wyjeżdżać "trójką" akurat podczas awarii rurociągu, burza z piorunami to pikuś, a ubranie po wyjeździe do pralni, było jakbym się wytarzał w piasku na plaży :D Na Moszczenicę podsadzka kierowana była rurociągami na podszybiach obu "trójek" -odległość między szybami była jakieś 120m. Potem skuli pożaru na Moszczenicy podszybia zostały odizolowane ale rurociągi chyba zostały.
Dobrze nie pamiętam czasów podsadzki, jak zacząłem pracować na Jastrzębiu, był to początek lat osiemdziesiątych, podsadzka piaskowa powoli wychodziła z użycia. O ile pamiętam, zrezygnowano wtedy z eksploatacji pod tzw. miastem Jastrzębie Zdrój i likwidowano ściany na podsadzkę. Ekonomia górą, tylko zawał.

2. Na Szybach Głównych kiedyś podobno były urządzenia do podsadzki piaskowej, lecz zostały zlikwidowane w latach osiemdziesiątych, JA w każdym bądź razie nie mam żadnych materiałów. A ciężko teraz znaleźć kogoś z tamtych czasów...

3. Na Szybach Zachodnich Moszczenicy na pewno były urządzenia podsadzki piaskowej, ale w połowie lat osiemdziesiątych ten rejon już był w likwidacji. Ztcw, taka ciekawostka, była tam "zrzutnia" do długiego (6m) drewna: dużej średnicy rura do której na zrębie wrzucano taki drewno i sobie swobodnie leciało na wybrany poziom ;)

To tak trochę w skrócie, latka lecą i pamięć się powoli zaciera...
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.063 140 0

Podobne wątki