• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta modułowa wg norm Wysoka Gorzowska

OP
OP
Flotoma

Flotoma

Znany użytkownik
Reakcje
5.383 5 0
OP
OP
Flotoma

Flotoma

Znany użytkownik
Reakcje
5.383 5 0
Od ostatniego piątku do soboty w holenderskim Utrechcie trwała wystawa makiet kolejowych On traXS 2024. Wystawcy z Holandii, Francji, Belgii, Niemiec oraz Polski pokazali w sumie 25 makiet. Wystawę odwiedziło około 18 tysięcy gości. Każdy z odwiedzajacych jak i wystawcy mogli oddać głos na najciekawszą ich zdaniem makietę. Głosy: odwiedzajacy - wystawcy, zostały policzone w stosunku 50% do 50%. Miło mi poinformować, że makieta z Polski otrzymała drugie miejsce :)
Pierwsze miejsce otrzymała makieta "Rijk van Nijmegen" holendra Loek Bronkhorst prezentująca zupełnie odmienne podejście do modelarstwa kolejowego. Była to makieta wykorzystująca zmniejszającą się w stronę tła perspektywę. Na pierwszym planie pojawiały się pociągi w skali 1:87. W tle poruszały się pociągi, statki, samochody w mniejszym rozmiarze, budynki zostały zbudowane w zbieżnej perspektywie. Bezdyskusyjnie makieta prezentowała się bardzo efektownie. Jak jednak zaznaczyłem wyżej, jest to zupełnie inne podejście do modelarstwa kolejowego w porównaniu do tego co zna i preferuje większość z nas, modelarzy.

On traXS_2024.jpg
 

BoGneR

Znany użytkownik
Reakcje
2.696 28 2
Od ostatniego piątku do soboty w holenderskim Utrechcie trwała wystawa makiet kolejowych On traXS 2024. Wystawcy z Holandii, Francji, Belgii, Niemiec oraz Polski pokazali w sumie 25 makiet. Wystawę odwiedziło około 18 tysięcy gości. Każdy z odwiedzajacych jak i wystawcy mogli oddać głos na najciekawszą ich zdaniem makietę. Głosy: odwiedzajacy - wystawcy, zostały policzone w stosunku 50% do 50%. Miło mi poinformować, że makieta z Polski otrzymała drugie miejsce :)
Pierwsze miejsce otrzymała makieta "Rijk van Nijmegen" holendra Loek Bronkhorst prezentująca zupełnie odmienne podejście do modelarstwa kolejowego. Była to makieta wykorzystująca zmniejszającą się w stronę tła perspektywę. Na pierwszym planie pojawiały się pociągi w skali 1:87. W tle poruszały się pociągi, statki, samochody w mniejszym rozmiarze, budynki zostały zbudowane w zbieżnej perspektywie. Bezdyskusyjnie makieta prezentowała się bardzo efektownie. Jak jednak zaznaczyłem wyżej, jest to zupełnie inne podejście do modelarstwa kolejowego w porównaniu do tego co zna i preferuje większość z nas, modelarzy.

Zobacz załącznik 1042302
Wielkie gratulacje! Oglądałem już pierwsze filmy na YT i Twoja praca prezentuje się na nich rewelacyjnie. Wielkie ukłony dla modelarstwa na najwyższym poziomie! Aż muszę zapytać, jaki projekt teraz? ;)
 

daromaro

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.511 119 86
Pierwsze miejsce otrzymała makieta "Rijk van Nijmegen" holendra Loek Bronkhorst prezentująca zupełnie odmienne podejście do modelarstwa kolejowego. Była to makieta wykorzystująca zmniejszającą się w stronę tła perspektywę. Na pierwszym planie pojawiały się pociągi w skali 1:87. W tle poruszały się pociągi, statki, samochody w mniejszym rozmiarze, budynki zostały zbudowane w zbieżnej perspektywie. Bezdyskusyjnie makieta prezentowała się bardzo efektownie. Jak jednak zaznaczyłem wyżej, jest to zupełnie inne podejście do modelarstwa kolejowego w porównaniu do tego co zna i preferuje większość z nas, modelarzy.
W podobnym stylu chyba kolega @pado kombinuje z trzema skalami: "++++ Makieta--półka dookoła garażu dla torów H0, TT i N ++++." Choć tu o perspektywie nie wspomina...
 

Dominik

Znany użytkownik
FREMO Polska
NAMR
Reakcje
346 15 0
Z całym szacunkiem dla pracy Szymka jedynie podobieństwo to obecność kilku skal na obydwu wymienionych makietach.
Na makiecie Rijk van Nijmegen pokaz wygląda tak, że pociąg w skali H0 przejeżdża przed widzami, chowa się w lesie z którego chwilę później, trochę wgłąb makiety wyjezdza taki sam pociąg w skali tt, potem idą skale mniejsze aż do mikropociągu przyklejonego do jakiejś taśmy. Efektywnie pociąg przejeżdża coś 4 czy 5 razy a oczywiście jest to kilka różnych pociągów. Fajny pokaz.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.956 493 33
Opis i zdjęcia tej makiety znajdziesz też w linku podanym przez kolegę z ForumTT.pl: https://stacjaplawna.pl/utrecht-2024-on-traxs/
Ale warto zauważyć, że w przeciwieństwie do informacji w opisie, można było zobaczyć "niekiedy również latający po niebie" sterowiec, a nie parowiec. :p
Wracając do makiety kolegi @Flotoma, to warto odnotować film, na którego początku (od minuty 3:00) sam autor przedstawia swoje dzieło:
OntraXS 2024: Faszination auf Schienen - YouTube Na końcu tego filmu jest też pokazana wspomniana wyżej makieta holenderska.
 

t_domagalski

Znany użytkownik
Reakcje
1.428 19 9
Ale warto zauważyć, że w przeciwieństwie do informacji w opisie, można było zobaczyć "niekiedy również latający po niebie" sterowiec, a nie parowiec. :p
Faktycznie. Niestety, tekst nie jest mój, więc nic z tym przejęzyczeniem nie zrobię. :rolleyes:

A co do samego werdyktu jury z Ultrechtu, to wietrzę tu nowy trend i nowe podejście do oceny twórczości modelarskiej, przynajmniej na wystawach międzynarodowych. Najwidoczniej w czasach, w których lasery i drukarki 3D wykonują wszystko za człowieka, i to z nieporównywalnie lepszą dokładnością, o wiele bardziej "cenny" dla jury okazał się ciekawy pomysł i jego realizacja, niż zwykłe, warsztatowe odtworzenie rzeczywistości, nawet bardzo precyzyjne.
Bo nikt chyba nie ma wątpliwości, że pod względem precyzji wykonania zwycięska makieta ustępuje nieco makiecie Tomka. ;)
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.571 50 5
To ciekawa dyskusja i (powtórzę się) warto ją wydzielić i kontynuować. Np pod tytułem "Makiety wystawowe, nowe trendy - dyskusja", czy coś w tym stylu.
:)
Obejrzałem filmik z tej makiety i zgadzam się z przedpiścą :) Jakość nie jest porywająca, ale pomysł i wykonanie przednie.