• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta modułowa wg norm Wysoka Gorzowska

OP
OP
Flotoma

Flotoma

Znany użytkownik
Reakcje
5.383 5 0
Dzięki pracy zespołowej kolegów Romka, Marcina i mojej do makiety doszło ostatnie ogniwo, które spina wszystkie detale w jedną całość. Mam na myśli tło. Do jego wykonania należało zgrać wiele czynników:
- znalezienie odpowiedniego motywu (przydały się wycieczki rowerowe po dalszej okolicy),
- zrobienie serii zdjęć z odpowiedniej wysokości, w odpowiedniej porze roku, przy odpowiednim kierunku i kącie oświetlenia. Wymagane były również chmury - dodają klimatu,
- złożenie zdjęć w jeden plik (w moim porzypadku potrzebowałem 8,3m tła). Ze względu na taką długość konieczne okazało się powielenie niektórych obszarów,
- dokonanie odpowiedniej korekty kolorów. Przy standardowych monitorach LCD wcale nie jest to takie oczywiste. Z tego względu przed ostatecznym drukiem został wykonany druk testowy,
- dopasowanie wysokości drzew, dopasowanie do makiety wysokości lini styku łąki z lasem. Od tego zależy głebokość perspektywy na makiecie.
- podzelenie jednego pliku na 9 pojedynczych plików ze zdefiniowanym rozmiarem płyt, dodanie "spadów" dla drukarni,
- zlecenie druku. Ważne, aby w drukarni obsługiwał ktoś świadomy co drukuje i nie próbował robić korekt,
- wysyłka pakietu gotowego tła tak, aby nie uległo uszkodzeniu. To również jest wyzwaniem.
Jak już z tym wszystkim uda się uporać, to wycięcie przelotowych otworów w bocznych płytach, dorobienie na nich 4 milimetrowej długości toru staje się błahostką :) Zapomniałem, muszę jeszcze pomyśleć nad opakowaniem tła. Wydruk ma swoją tolerancję na zadrapania.

Dodam jeszcze, że makieta otrzyma tło z innego miejsca niż wynika to z oryginalnej lokalizacji stacji. Oryginalnego miejsca nie da się dobrze sfotografować. Przeszkadzają słupy wysokiego napięcia, na pierwszym planie znajdują się duże połacie pól. Motyw byłby pod słońce. Do tego w ostatnich latach doszły elektrownie wiatrowe. Dlatego od dawna pogodziłem się z tym faktem.

20230714_160132_.jpg


20240126_171452.jpg


20240126_220713.jpg



Pierwsza przymiarka. Wjazd od strony Gorzowa Wlkp. Jeszcze bez docelowego oświetlenia, segment na stojąco, na podłodze.

20240128_150200.jpg
 
Ostatnio edytowane:

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
5.502 37 4
Proszę nie odebrać tego jako krytykę, ale może warto było puścić fototapetę tła lekkim łukiem a nie pod kątem 90 stopni? Strata terenu minimalna, ale wyeliminowałoby ten "szew" na krawędzi. Nie wiem, teoretyzuję :)
 
OP
OP
Flotoma

Flotoma

Znany użytkownik
Reakcje
5.383 5 0
Proszę nie odebrać tego jako krytykę, ale może warto było puścić fototapetę tła lekkim łukiem a nie pod kątem 90 stopni? Strata terenu minimalna, ale wyeliminowałoby ten "szew" na krawędzi. Nie wiem, teoretyzuję :)
Aby na narożniku makiety zrobić łagodne przejscie tła łukiem, musiałbym zamodelować łuk już na segmencie, czyli narożnik musiałby zostać ścięty. Do tego tło powinno zostać wydrukowane na tworzywie o grubości około 2 mm, które miałoby tak dużą elastyczność. Wtedy jednak okazałoby się zbyt wiotkie i miałoby klopot trzymać pion na brzegach. Obecne tworzywo o grubości 4 mm w przypadku chęci wygięcia pod kątem prostym potrzebowałoby promień około 0,5 m. Za dużo kombinacji. Przeboleję tą szczelinę ;) Muszę zaznaczyć, że na zdjęciu płyty tła zostały tylko przystawione do segmentu. Docelowo będę je dociskać do siebie rzepami itp.
 
OP
OP
Flotoma

Flotoma

Znany użytkownik
Reakcje
5.383 5 0
Nawet drabinę wziąłeś że sobą :eek: Jak zawsze profesionalka (y)
Na drabinę wszedł Romek. Przy fotografowaniu motywu na tło dobrze jest trochę podnieść punkt usytuowania aparatu fotograficznego. W moim przypadku drabina posłużyła również za statyw. Użyłem trochę zmodyfikowany uniwersalny uchwyt fotograficzny. Dorobiłem przejściówkę. Zamocowałem do niego obrotową głowicę od statywu. Po wypoziomowaniu udało się zrobić serię kilku zdjęć z zachowanem takiej samej wysokości lini horyzontu.

20230713_221501.jpg
 

Kot Prezesa

Znany użytkownik
Reakcje
2.206 1 0
Już kiedyś wspominałem, co najbardziej podoba mi się w Twoijej pracy. Wykorzystam okoliczność i się powtórzę. Kompozycja, lekkość i "nieprzegadanie"
Moj kolega niezwiazany kompletnie z modelarstwem ujął to tak: "Mniej znaczy wiecej"
Przy takiej złożoności projektu oraz ilości detali i smaczków- nie ulec pokusie pogoni za kolejnymi, jest nie lada wyzwaniem. Jest też sztuką.
A lato 1995 pamiętam, że było piękne.