• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Budownictwo Rozjazd Piko ver. 2.0

kareks

Aktywny użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
ŁKMK
Reakcje
235 10 2
#81
Kawał dobrej wykonanej roboty ale efekt końcowy i tak jest zepsuty przez sam profil szyny, która wygląda bliżej jak dwu teownik budowlany a nie szyna kolejowa i jej wielkość to chyba S100. Jak juz włożóno tyle pracy to może juz pokusić się o wymiane szyn na code 83 czy nawet code 70 o bardziej wiernym wyglądzie szynom prawdziwym.
 
OP
OP
P

Pawelec

Aktywny użytkownik
Reakcje
250 0 1
#82
Kawał dobrej wykonanej roboty ale efekt końcowy i tak jest zepsuty przez sam profil szyny, która wygląda bliżej jak dwu teownik budowlany a nie szyna kolejowa i jej wielkość to chyba S100. Jak juz włożóno tyle pracy to może juz pokusić się o wymiane szyn na code 83 czy nawet code 70 o bardziej wiernym wyglądzie szynom prawdziwym.
Oczywiście, można by zastosować inny profil, normalnie bym tak zrobił.
Ale tu akurat chodzi o to aby trochę "ożywić pikolce";)
 
OP
OP
P

Pawelec

Aktywny użytkownik
Reakcje
250 0 1
#83
Orientuje się ktoś, gdzie można w internecie kupić, porządne śruby/nakrętki "precyzyjne" chodzi o bardzo małe średnicę oczywiście, rzędu max 0,5 mm, oraz w miarę możliwości jak najdłuższe.
Najlepiej jakby były w formie zestawów.
 

Lyntog

Znany użytkownik
Reakcje
1.008 6 2
#85
Kawał dobrej wykonanej roboty ale efekt końcowy i tak jest zepsuty przez sam profil szyny, która wygląda bliżej jak dwu teownik budowlany a nie szyna kolejowa i jej wielkość to chyba S100. Jak juz włożóno tyle pracy to może juz pokusić się o wymiane szyn na code 83 czy nawet code 70 o bardziej wiernym wyglądzie szynom prawdziwym.
Z drugiej strony to nadal tylko PIKO, co by się nie robiło, Weinerta się z tego nigdy nie zrobi, więc nie wiem czy jest sens próbować. Na makiecie domowej tak przerobiony rozjazd to już i tak będzie mistrzostwo świata :D
 
OP
OP
P

Pawelec

Aktywny użytkownik
Reakcje
250 0 1
#87
Nie widzę sensu kupowania rozjazdów PIKO i wymieniania w nich wszystkiego.
Już lepiej kupić nie PIKO
Dokładnie, właściwie to przeróbka miała ograniczyć się tylko do zwrotnicy, ale się rozpędziłem z tematem:)

Przynajmniej wiemy jak wygląda od strony technicznej.

Najlepiej jak bym wykorzystał gotowe podkłady (renomowanych firm) pod rozjazdy, a reszta to już przyjemność ;)
Jak dokończę omawiany rozjazd, to raczej kolejny jak zacznę to ograniczy się tylko do następujących czynności:
1. Usunięcie sworzni w zwrotnicy (jak na początku przedstawiłem)
2. Połączyć szyny orginalne (połączenie za pomocą cyny), aby był to "jeden element" iglice z resztą szyny.
3. Usunąć szpetne nadlewki na szynach w okolicy krzyżownicy
4. Dziobownice zrobić w jednym kawałku, tu było by troszkę pracy,
Aby środka nie niszczyć.
Ale efekt byłby fajny.
Tak by to wyglądało, tak w skrócie, na pewno nie będę już "Rozpruwać" krzyżownicy, podziękuję za to:)
 
Ostatnio edytowane:

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.335 3 0
#88
Zaczęło się od polaryzacji, a już jesteśmy na wymianie szyn. Zaraz z PIKO zostaną tylko podkłady i ktoś stwierdzi, że trzeba by wymienić, bo brzydkie :)

A powaznie:
Ja mam ochotę wyfrezować krzyżownicę całą z metalu, tylko z jakiego?
 
OP
OP
P

Pawelec

Aktywny użytkownik
Reakcje
250 0 1
#89
Zaczęło się od polaryzacji, a już jesteśmy na wymianie szyn. Zaraz z PIKO zostaną tylko podkłady i ktoś stwierdzi, że trzeba by wymienić, bo brzydkie :)


A powaznie:
Ja mam ochotę wyfrezować krzyżownicę całą z metalu, tylko z jakiego?
Za pewne tak będzie :)

Też bardzo fajny pomysł.
Co do materiału, można wykorzystać pręt nierdzewny, i poddać go obróbce np taki
Screenshot_20240316_121118_Chrome.jpg

Z tego wyjdzie dużo krzyżownic;)
 

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.335 3 0
#93
Tak, właśnie.
Chociaż jak mi raz przypadkiem w stół wjechała, to mam nacięty piękny łuk w aluminium i to frezem do tworzyw.
 
OP
OP
P

Pawelec

Aktywny użytkownik
Reakcje
250 0 1
#95
Dzisiaj, troszkę temat odbiega od omawianego, ale myślę że nie jedna osoba się zainteresuje:)
A temat będzie dotyczył:
"Przenośnego Mikroskopu" takiej zabawki właściwie, ale spełnia swoje zadanie w pełni, a cena bezkonkurencyjna.
Oczywiście pożyczyłem od syna na czas testów:)
Przy takim "sprzęcie" żaden detal mi nie umknie uwadze.
Pierwsze zdjęcie w macro zrobione, drugie pod "mikroskopem"
20240317_084045.jpg
20240317_082318.jpg

A teraz zdjęcie starych pikolców,
"U-rurek" macro.
20240317_083909.jpg
mikroskop.
20240317_083722.jpg
20240317_083602.jpg
20240317_083222.jpg

Nieźle, co nie?
Sami oceńcie,
Bezpośrednio z nowego sklepu "Chińskiego" jest to koszt około 30zł
A na naszych "Polskich" stronach trzeba sobie liczyć już 100zł.
Tak wygląda urządzenia:
20240317_084236.jpg

Fajny gadżet, moim zdaniem.
Taki ciekawy model jeszcze znalazłem dla bardziej wymagających, i najważniejsze, oczy przy takim na pewno się nie męczą.
Screenshot_20240317_092930_Chrome.jpg

Ale cena to już ok 200zł.
 
Ostatnio edytowane:

Podobne wątki