• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Model fabryczny PIKO - modele lokomotyw serii SU42/SM42/SP42

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
3.096 87 0
Masz rację, porównywałem stare ceny za stonkę z obecnymi za rumuna :D a jednak inflacja poszła. Rumun z poprawkami prawie 2 tysie, za tyle teraz stonki nie zrobisz do tego stanu, co na foto.

Za tę stonkę 5 lat temu zapłaciłem w Exito 580 zł, konwersja była zamawiana 2 lata temu, dekoder miałem z rozbiórki (okazja Allegro, miałem farta). No i elektronikę montowałem sam. Reflektory rzeczywiście tak jak piszesz, bo niedawno robione.

Teraz by to kosztowało może 50% więcej. Cenniki reflektorów, płytek, dekoderów sa dostępne - można policzyć.
 

Sytzmer

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
323 0 0
SU42-524 była moją pierwszą konwersją lokomotywy, ostatecznie konwersja posiadała trzy iteracje: malowanie, kalkomanie i detale, elektronika i reflektory. Obecnie, jest jedną z moich ulubionych lokomotyw, model przejeździł setki metrów makiet, nie tylko pod moimi sterami.

Model wykonany jest na bazie SM42-926 kupionej za 430 zł o ile pamiętam. Obecnie posiada:
- Dźwięk na ESU LokSound V5, z modyfikowaną ścieżką dźwiękową (wiele nowych dźwięków, np.: agregat do grzania wagonów)
- Podwójny głośnik (kostka cukru), który sprawia, że model jest głośny i lepiej brzmi
- PowerPack w celu płynniejszej jazdy
- Lampy od ZNTK Rybnik, zapalane sekwencyjne, pełne oświetlenie E1 + ściemnianie pod tym samym przyciskiem co załączanie Pc1
- Liczne blaszki od Ostbahn, w tym zgarniacze, wentylator, pulpit w kabinie i inne
- Podświetlany pulpit z dwoma haslerami (podświetlanymi indywidualnie)
- Właściwe gniazdo sprzęgu na przedzie lokomotywy + sprzęg elektryczny i sprzęgi pneumatyczne z gumy
- Wiele, wiele detali, takich jak: shp i zbiornik na wodę, sterownik agregatu w kabinie, przestrzenne przełączniki na pulpicie (+ butelka i książka pracy) i wiele innych
 

Sytzmer

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
323 0 0
Cóż, może nie powinienem się do tego przyznawać, ale nigdy nie pomalowałem ramy (kiedy robiłem pierwszy etap konwersji, ledwie dostałem aerograf, o projektowaniu kalek nie wspominając). Stąd wprawny obserwator może wyłapać, że Polsat ma rewizję chyba z 1998 jeżeli dobrze pamiętam :LOL:
 

TORONCIAK

Aktywny użytkownik
Reakcje
513 24 3

Sytzmer

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
323 0 0
Myślę, że zabudowa agregatu grzewczego jest tu głównie problemem. Gdyby za model odpowiedzialne było np ROCO, mogli by dodać to jako detal do doklejenia przez klienta
 

Sytzmer

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
323 0 0
Przyznam szczerze, że nie przykładałem się bardzo do układania okablowania - „zamyka się bez problemu i to mi starczy” rzekłem kiedy wymęczony walką składałem budę
Konstrukcja wymagała ode mnie między innymi przelutowania powerpacka i dorabiania innego obciążnika z ołowiu

IMG_4838.jpg
 

garou

Znany użytkownik
Reakcje
4.412 442 99
Przyznam szczerze, że nie przykładałem się bardzo do układania okablowania - „zamyka się bez problemu i to mi starczy”(...)

Zobacz załącznik 1014775
Tak to /niestety/ wygląda w tych modelach w większości przypadków po zamontowaniu dźwięku z głośnikiem typu kostka + kondensator :) U mnie podobnie w dwóch egzemplarzach (ZIMO MX645 + kondensator + głośnik 'kostka cukru'). Z tym, że ja u siebie wywaliłem tą oryginalna płytkę małą kwadratową, która u ciebie chyba jest pod tą niebieską izolacją z prawej strony. Gdy była ta płytka, lokomotywa stawała bez przyczyny. Gdy ją wywaliłem, problem zniknął. Dekoder lutowałem bezpośrednio do przewodów w modelu.
Taki urok tego wypustu. Chwalić tylko kolegów którzy opracowali płytki rozwiązujące problem tego bur....lu pod budą.
 
Ostatnio edytowane:

Sytzmer

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
323 0 0
U mnie o dziwo, razem z płytką, lokomotywa jeździ tak płynnie, że aż nie chciałem jej ruszać. Jedyne co zrobiłem, to za radą Karola z DCC24 usunąłem z niej jeden kondensator.
Co do dedykowanej płytki, obawiam się, że tutaj ktoś musiał by ją robić pod moje potrzeby, bym mógł zrealizować moje mapowanie wyjść. Jednakże, gdyby ktoś chciał mi w tym pomóc, na pewno zapłacił bym uczciwie, tym bardziej, że będę jeszcze robił conajmniej 5+2 stonek w niedalekiej przyszłosci.
 

garou

Znany użytkownik
Reakcje
4.412 442 99
U mnie o dziwo, razem z płytką, lokomotywa jeździ tak płynnie, że aż nie chciałem jej ruszać. Jedyne co zrobiłem, to za radą Karola z DCC24 usunąłem z niej jeden kondensator.
...i pewnie to jest to, ale mam wątpliwości czy to widoczne jako dwa elementy na tej płytce to są kondensatory, ale raczej dławiki. Ja w każdym razie usunąłem wszystko. Do tej płytki fabrycznie niektóre przewody lutowane są do tego samego punktu lutowniczego, co już pokazuje lipę rozwiązania technicznego i cięcia kosztów.

smka.jpg


Przykładowe rozwiązania dławików: https://cdn.forbot.pl/blog/wp-content/uploads/2018/12/kurs_elektroniki_cewki_dlawiki.jpg
Niektóre przypominają rezystory z wyglądu, ale to na płytce PIKO wygląda jak jeden z pokazanego w linku obrazka.
 
Ostatnio edytowane:

Sytzmer

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
323 0 0
Chodzi i ten kondensator, połączony równolegle z silnikiem. W którejś aktualizacji Esu był błąd, który powodował skakanie lokomotywy przy ruszaniu i zatrzymywaniu. Obecnie został naprawiony z tego co pamiętam.
IMG_8590.jpeg
 

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
3.096 87 0
Głośniki owalne do PIKOwskiej stonki, możliwe do zamontowania w przeznaczonej do tego komorze pod lokomotywą, można zdobyć na portalach aukcyjnych, jako zdemontowane głośniki laptopów. Kiedyś kupiłem takie: https://archiwum.allegro.pl/oferta/glosniki-lenovo-thinkpad-t410-i8521143573.html

Jak Kolega planuje opracowanie kilku takich modeli, to można kupić wszystkie głośniki za cenę mniej niż jednego.
 

Sytzmer

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
323 0 0
Kupiłem jeden pikoski - są tragiczne, podwójna kostka cukru je miażdży.
Szczególnie po nowej aktualizacji ESU pozwalającej podkręcać bas.

EDIT: Dodatkowo, 35 zł za dwie kostki cukru, przy cenie dekodera, lamp i powepacka (nie mówiąc o robociźnie za montarz i podświetlanie kabin), to żadne pieniądze
 

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
3.096 87 0
Kupiłem jeden pikoski - są tragiczne, podwójna kostka cukru je miażdży.
Nie ośmielę się zaprzeczyć. W mojej rodzinie każdy noworodek jest komisyjnie zanoszony do zoo, żeby słoń nadepnął mu na ucho. Ale producenci laptopów przeważnie chwalą się olśniewającym dźwiękiem ;) Dlatego, gdybyś chciał wypróbować jeden z tych moich, mogę odstąpić za cenę samej przesyłki.
 

Podobne wątki