• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta Pierwsze próby - szutrowanie (i nie tylko)

Domino_wrc

Użytkownik
Reakcje
7 0 0
#21
Nie wiem dlaczego, ale ten AMC już sprawdzałem i jakoś mnie nie zachwycił, poza tym sklep jest zamknięty w sobotę, a szkoda. Pozostałe punkty to cenne informacje, za które dziękuję:)
Pozdrawiam
Jeżeli sprawdzałeś tylko ich stronę internetową, to fakt nie zachwyca. To jest hurtownia ogólnie i przedstawiciel na Polskę Tilliga, Fallera i kilku innych. Podjedź do nich w tygodniu kiedyś, a nie pożałujesz, obsługa miła, a dla stałych klientów rabaty :)
 

mrozek20

Aktywny użytkownik
Reakcje
66 1 1
#22
jak nie masz jeszcze Z21, to pomyśl czy nie warto poczekać na zestawy PIKO SmartControl Light. Tak na szybko to zestaw z Husarzem PIKO 59002 kosztuje 172 EUR.
 
OP
OP
TYCZYW

TYCZYW

Użytkownik
Reakcje
13 0 0
#23
Tylko, że generalnie same te urządzenia sterujące wydają mi się mało wygodne w użyciu. Dużo przycisków i mały wyświetlacz, co przy mnogości funkcji, jakie oferuje standard DCC, nie jest dobrym połączeniem. Z21 ma możliwość sterowania za pomocą aplikacji z interfejsem graficznym i to rozwiązanie wydaje mi się optymalne. Podkreślam, WYDAJE, gdyż nie używałem żadnego z tych produktów. Jeszcze lepiej prezentuje się to:
PIKO SmartControl
Mamy tutaj połączenie graficznego interfejsu z 'analogowym' pokrętłem. Ale cena jest zaporowa...
Jak piszesz, 172 Eur za zestaw startowy to niedużo, choć Husarz ładną lokomotywą jest, moja epoka jest III/IV.

Pozdrawiam
 

ffox

Administrator
Zespół forum
Reakcje
3.455 12 0
#24
Podoba mi się. Jak na pierwszy raz, to wyszło elegancko.

Co bym poprawił...
Dałbym niższy korek. Tłuczeń wydaje mi się zbyt wysoki.
Podczas nakładania tłucznia porobiły Ci się gródki. Przed klejeniem spryskałeś wszystko wodą z małą ilością płynu do naczyń?

-na zdjęciach można zauważyć miejscami zbyt grubą warstwę pigmentu - za dużo nałożyłem / zły pędzel czy źle wymieszany kolor (za mało fixera)?
Kwestia wprawy.
Według mnie powinieneś nakładać na pędzel mniejsze ilości - mniej, a częściej. Jak nałożysz za dużo, to ciężko to potem rozprowadzić.
-co do trawy - moje pierwsze sadzenie, użyłem trawy 2,5mm / 6mm w dwóch odcieniach. Niby efekt ok, ale bardzo proszę o sugestie co można
zrobić / poprawić, by uzyskać lepszy efekt - dokupić dłuższej trawy? Jeszcze inny odcień? Teraz wygląda trochę jak skoszona.
Ja bym użył trawy 6/12 mm.
Siałeś ją bezpośrednio na płycie? Spróbowałbym zrobić najpierw jakieś nierówności i dopiero potem siać trawę.

-ścieżka mi nie wyszła - myślałem, że posmaruję wikolem i posypię piachem, ale nie jest to takie łatwe... macie jakieś sugestie jak to zrobić lepiej?
Spróbuj najpierw nałożyć piach (i zdecydowanie drobniejszy), spryskać wodą i zalać wikolem w stosunku 1/1 z wodą. Ja tak robię...

Na koniec generalne pytanie - teraz poszło łatwo, gdyż nadmiar trawy / tłucznia / żwiru mogłem po prostu wytrzepać z kawałka deski i użyć ponownie.
jak sobie radzicie podczas pracy nad makietą? jakbym miał zbierać nadmiar materiału odkurzaczem, to straty wynosiłby ok 30%...
Nakładasz tyle tłucznia ile potrzebujesz. Kleisz całość, aby odpadły minimalne ilości.
Natomiast jeśli chodzi o trawę, po wyschnięciu odwracam dioramę i delikatnie przecieram pędzlem... To co wypadnie, ponownie idzie do użycia.
Staraj się robić etapami. Nakładasz tłuczeń, kleisz... czekasz aż wyschnie. Potem kolejny etap.

Ps pytanie do Kolegi FFOX - czy są jakieś dobre sklepy modelarskie/H0 we Wrocławiu?
Oprócz AMC nie ma chyba nic :( bieda jak na takie miasto...
W AMC jest dużo produktów Fallera.
 
OP
OP
TYCZYW

TYCZYW

Użytkownik
Reakcje
13 0 0
#25
Podczas nakładania tłucznia porobiły Ci się gródki. Przed klejeniem spryskałeś wszystko wodą z małą ilością płynu do naczyń?
Witaj, spryskałem wodą z płynem do mycia naczyń, wydaje mi się, że po samym szutrowaniu takich grudek nie było.
To raczej z powodu źle nałożonego pigmentu.

Niestety z korkiem wtopiłem - kupiłem dwa duże arkusze 5mm, bez żadnego przycięcia.

Podoba mi się. Jak na pierwszy raz, to wyszło elegancko.
Ja bym użył trawy 6/12 mm.
Siałeś ją bezpośrednio na płycie? Spróbowałbym zrobić najpierw jakieś nierówności i dopiero potem siać trawę.
Bezpośrednio na desce - czego używasz to wykonania jakichś małych lokalnych nierówności? Jakiejś spachli?
Styropian / styrodur raczej do większych konstrukcji.

Pozdrawiam
 

SCYZOR

Znany użytkownik
Reakcje
2.964 2 0
#26
Witaj, spryskałem wodą z płynem do mycia naczyń, wydaje mi się, że po samym szutrowaniu takich grudek nie było.
To raczej z powodu źle nałożonego pigmentu.

Niestety z korkiem wtopiłem - kupiłem dwa duże arkusze 5mm, bez żadnego przycięcia.



Bezpośrednio na desce - czego używasz to wykonania jakichś małych lokalnych nierówności? Jakiejś spachli?
Styropian / styrodur raczej do większych konstrukcji.

Pozdrawiam
Cześć.
Moim zadaniem na wykonanie nierówności nadaje się bez mała każdy materiał np; styrodur, ręcznik papierowy, piasek, tektura itp.
Kształtujesz dany pagórek z w/w materiałów, przyklejasz w odpowiednim miejscu. Po wyschnięci wylewasz kilka kropel wikolu, rozsmarowujesz na
powierzchni pagórka, możesz dodatkowo przesypać piaskiem, ziemią. Po, 0,5 godziny rozpylasz wodę na pagórek i zostawiasz na 12 godzin aby wyschło. Po wyschnięciu siejesz trawę :).
 
OP
OP
TYCZYW

TYCZYW

Użytkownik
Reakcje
13 0 0
#27
Będę musiał popróbować. Muszę się nauczyć improwizować i wykorzystywać to, co mam pod ręką. Już teraz łapię się na buszowaniu po szufladach w kuchni i wyciągania różnych rzeczy, bo przecież mogą się przydać na makietę ;).
 

Prażma

Aktywny użytkownik
Reakcje
120 7 0
#32
Czy kolega @Prażma dokładnie obejrzał film? Kolega @ffox w 1:20 wspomnianego filmu poinformował jakiego szutru użył.
Czy kolega @Prażma dokładnie obejrzał film? Kolega @ffox w 1:20 wspomnianego filmu poinformował jakiego szutru użył.
Zobacz załącznik 559599
Oglądałem na telefonie i przyznaje, że musiałem to przegapić:niepewny: Choć przyznaje, że dziś w Sosnowcu oglądając makietę modułową widziałem tyle różnych szutrów, że teraz dla mnie jako początkującego najważniejsze jest kupić dowolny szuter i zacząć ćwiczyć się w tym rzemiośle.
 

mrozek20

Aktywny użytkownik
Reakcje
66 1 1
#33
tak w zasadzie to zadaj sobie pytanie czy zamierzasz szuter malować?
Jest sporo szutrów np firmy Polak które doskonale imitują naturany kolor. czasami wystarczy dobrać odpowiedni kolor.
Polecane jest do H0 używać szutra do TTki. Paczka kosztuje ok 11PLN, starcza na ok 1,5-2m bieżące toru
 

Prażma

Aktywny użytkownik
Reakcje
120 7 0
#34
Ano właśnie, myślę o tym żeby to wyglądało realnie i czy w tym przypadku malowanie a raczej patynowane jest istotne?
Pytam bo wagonów na tą chwilę nie zamierzam postarzać.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
TYCZYW

TYCZYW

Użytkownik
Reakcje
13 0 0
#35
Panowie,
mogę prosić o jakieś porady dotyczące szutrowania zwrotnicy? Pracuję nad drugą 'dioramą', przy której uczę się sterować zwrotnicą i semaforem.
Niestety próba szutrowania rozjazdu zakończyła się katastrofą. Mechanizm przestał 'dobijać' (wcześniej działał bardzo precyzyjnie) i teraz siedzę i wygrzebuję pojedyncze kamyczki szukając tego, który blokuje ruchy zwrotnicy... nie wierzę, że ludzie tak robią, musi być jakiś sprytny sposób, chyba, że zwrotnic się nie szutruje?

Pozdrawiam
 

mrozek20

Aktywny użytkownik
Reakcje
66 1 1
#36
tak na szybko:
WP_20180318_14_13_53_Pro.jpg

część ruchoma zwrotnicy jest odrobinę powyżej podkładów.
Twoim zadaniem będzie ułożenie mniej tłucznia pośrodku zwrotnicy. tak aby po prostu zakryć podłoże.
Następnie pędzelkiem powybierasz każdy pojedyńczy kamyczek który się gdzieś w szczelinie zapodział i zalejesz mocno rozcięczonym wikolem.
Drugą rzeczą na którą musisz uważać jest ruchoma część do napędów zwrotnicowych. Ona wychodzi poza torowisko i upewnij się że także jej nic nie blokuje.
Wikol schnie dość długo i warto po szutrowaniu po 2-3h poruszać lekko częścią ruchomą. Jeśli gdziekolwiek wikol ją złapał, to teraz będzie czas żeby to odblokować.
 
OP
OP
TYCZYW

TYCZYW

Użytkownik
Reakcje
13 0 0
#37
Kurcze czyli nie jakiegoś magicznego sposobu, po prostu trzeba się bardziej przyłożyć i być bardziej cierpliwym niż ja - fajnie wyszło:)
 
OP
OP
TYCZYW

TYCZYW

Użytkownik
Reakcje
13 0 0
#38
Póki co w miarę opanowałem sterowanie zwrotnica i semaforem za pomoca przełacznika. Od razu powiem, że semafor Hulackiego to tragedia... Jakość fatalna, dosłownie rozpada się w dłoniach. Może miałem pecha, ale więcej produktu z tego źródła nie kupię. Napęd MP1 ok, choć wydaje się nieco głośny.
W szutrowaniu postępów brak. Nadal wychodzi mi to wszystko 'brudne'. Kolegę Mrozka i mnie dzieli niestety przepaść. Co ciekawe próba ułożenia jako tako tego szutru zajęła mi ponad 30 min.
Następny etap to trawa i jakieś małe krzaczki.
Pozdrawiam
 

Załączniki

Prażma

Aktywny użytkownik
Reakcje
120 7 0
#39
Nie chcę mędrkować, ale jak byś spróbował ubić szuter pod napedęm np zapałką albo czymś podobnym. Robiłem coś takiego kiedyś w dioramach militarnych i pomagało. Ewidentnie u @mrozek20 pod napędem jest mniej szutru i trzeba poświęcić na to kilka minut.
 
Ostatnio edytowane:

Podobne wątki