• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta Pierwsze próby - szutrowanie (i nie tylko)

OP
OP
TYCZYW
Reakcje
13 0 0
#81
Astro,
z tym zdjęciem trafiłeś w 10. To jest mój klimat kolei - boczne szlaki, nieco zapuszczone, skorodowane, DR / PKP III/IV, ceglaste budynki w tle.
Tego washa postaram się kupić przy najbliższej okazji, ale póki co postanowiłem użyć dostępnych środków. Widziałem metodę nanoszenia śladów eksploatacji za pomocą gąbki i postanowiłem zrobić test (załączono).
Przydałoby się jeszcze trochę czarnego. Czy mogę jakoś wykorzystać pastele i ponanosić miękkim pędzlem tu i tam? Może pokryć całość a potem czyścić patyczkiem, co sprawi, że nieco czarnego zostanie w zagłębieniach?
 

Załączniki

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.811 301 15
#83
Astro,
z tym zdjęciem trafiłeś w 10. To jest mój klimat kolei - boczne szlaki, nieco zapuszczone, skorodowane, DR / PKP III/IV, ceglaste budynki w tle.
Tego washa postaram się kupić przy najbliższej okazji, ale póki co postanowiłem użyć dostępnych środków. Widziałem metodę nanoszenia śladów eksploatacji za pomocą gąbki i postanowiłem zrobić test (załączono).
Przydałoby się jeszcze trochę czarnego. Czy mogę jakoś wykorzystać pastele i ponanosić miękkim pędzlem tu i tam? Może pokryć całość a potem czyścić patyczkiem, co sprawi, że nieco czarnego zostanie w zagłębieniach?
ta rdza wygląda nieźle, przydałyby się zacieki - rozrzedź farbę thinnerem i "pozaciekaj" trochę :) rdza powinna się osadzać również w zakamarkach tak jak osad spływa razem z wodą deszczową. Smarowanie całości czarną pastelą i czyszczenie odradzam, chyba że ma to być most w kopalni ;) thinner + kropla czarnej farby powinny lepiej się sprawdzić. Thinner musi odpowiadać rodzajowi farby oczywiście - inny do akryli, inny do emalii.
Mam taką technikę własną (być może wyważyłem jużotwarte drzwi, ale sam na to wpadłem) - otóż fragment modelu maluję czystym thinnerem i na mokrą jeszcze nawierzchnię miękkim pędzlem nakładam rozrzedzoną farbę. Pigment w farbie sam spłynie tam, gdzie ma na to ochotę - zgodnie z grawitacją. Ważne, by model stał tak, jak ma stać docelowo. Próbuj. Nikt cię nie nauczy lepiej niż ty sam.
 
OP
OP
TYCZYW
Reakcje
13 0 0
#84
ok Właśnie myślę jak zrobić washa z czarnej farby. Te humbrole kupiłem jakieś dziwne - wszystkie tylko nie akrylowe (a Thinner mam do akryli...).

Będę kombinował - dzięki!
 
OP
OP
TYCZYW
Reakcje
13 0 0
#87
Postanowiłem zaprezentować drzewko wykonane metodą przedstawioną przez Kolegę Astro (bardzo dobre tutoriale).
Może nie jest idealne, ale to pierwsza próba i efekt na tyle dobry, że postanowiłem przyjąć ów sposób jako głowną metodę wykonywania przeze mnie drzewek, z tą różnicą, że użyłem szkieletu skręconego z drutu. Bardzo proszę o ewentualne sugestie. Użyłem posypki, jaką akurat miałem w domu. Wydaje mi się, że mogłaby być drobniejsza, a za to gęściej nałożona.
 

Załączniki

Ostatnio edytowane:
OP
OP
TYCZYW

TYCZYW

Użytkownik
Reakcje
13 0 0
#88
Witajcie,
dokończyłem swoją kolejną 'dioramę', załączam zdjęcia. Woda niestety nie wyszła mi tak jak chciałem (nakładałem warstwy wikolu). Nasypy przykryłem ręcznikami papierowymi nasączonymi wikolem, mury rzeźbione gwoździem. Zapomniałem dodać im jakiejś faktury, o czym doczytałem nieco później.
IMG_0695.jpg IMG_0696.jpg IMG_0708.jpg

Zacząłem też prace nad kolejnym odcinkiem. Tym razem chciałbym zrobić peron w dwóch wariantach:
-taki zwykły z betonowymi płytami pionowymi, od góry pokryty żwirem
-ziemny z brzegami drewnianymi

Czy możecie mi przybliżyć technikę wykonania powyższych? Nie bardzo wiem jak się za nie zabrać, z czego zrobić sam peron?
Kupiłem coś takiego:
IMG_0769.jpg IMG_0770.jpg IMG_0771.jpg

czym wypełnić peron? może być masa szpachlowa? korek?
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.388 463 29
#90
Ta diorama z mostem wygląda całkiem fajnie. Mam tylko uwagę do odbojnic: są za krótkie, na całej długości mostu muszą być równolegle do szyn, a odcinek "najazdowy", gdzie odbojnice się zbiegają, muszą być przed i za mostem.

Co do peronu, to takie prefabrykowane ścianki i krawędzie peronowe zwykle stosuje się przy peronach z nawierzchnią z płyt, kostki, czy płytek chodnikowych, a nie ze żwiru.
 
OP
OP
TYCZYW

TYCZYW

Użytkownik
Reakcje
13 0 0
#91
Mam tylko uwagę do odbojnic: są za krótkie, na całej długości mostu muszą być równolegle do szyn, a odcinek "najazdowy", gdzie odbojnice się zbiegają, muszą być przed i za mostem.
Tyle miałem akurat wolnych odcinków toru:) to są raczej próby różnych technik modelarskich, sprawdzam, czy w ogóle jestem wstanie coś takiego wykonać, uwagę zapewne uwzględnię, jak będę kiedyś robił makietę.
 

mrozek20

Aktywny użytkownik
Reakcje
66 1 1
#92
z tym peronem z plastikowych płyt to nie jest różowo, poszedłem z tym dość daleko i za późno na odwrót :)
Więc to co masz nie pomalowane wygląda jak na zdjęciu poniżej. Dość mocno widać plastik, może nie będę tego malować, ale jakieś washe i pigmenty będą konieczne.
WP_20181116_18_07_45_Pro.jpg
Zrobiłem też próbę w pomalowanym i też mi się nie podoba. Być może za ciemny kolor, ale spigmentuje to jeszcze. Ogólnie wygląda mniej plastikowo po pomalowaniu. Chyba najlepszy efekt uzyskasz kupując coś u kotebi albo w ASP z kartonu i malując. Na zdjęciu widzisz też płot pomalowany Pactra43. Myślę że właśnie tędy droga do ładnego peroniku.
WP_20181116_18_07_20_Pro.jpg
Z kolei peron ziemny moim zdaniem wyszedł mi dobrze. Użyłem mocnej lampy do zrobienia zdjęcia. W rzeczywistośći piasek jest ciemniejszy.
WP_20181116_18_08_13_Pro.jpg
To są skrócone zapałki pomalowane farbą pactra 51+58, połączone odcinkami z szyny. W środku peronu jest warstwa styroduru posypana lekko piaskiem z pustyni, takim mega drobnoziarnistym i lekko brązowym. Jeśli pójdziesz tą drogą, to kłopotem może być wyrównanie piasku na peronie. Małe kropelki wody z wikolem zrobiły wgłębienia widoczne z bliska. Weź to pod uwagę w swojej pracy. Można je optycznie zniwelować kępkami trawy - takimi mini, dosłownie po 5-10 źdźbeł (czy jak to się pisze)
 

mrozek20

Aktywny użytkownik
Reakcje
66 1 1
#94
to są perony Auchagen'a(41634+11440). Ty kupiłeś same kanciki, ja z kolei całe perony. Gdybym robił to jeszcze raz, kupiłbym kartonowe *kotebi* i sam pomalował.Jako nawierzchnia peronu wówczas można użyć płytek chodnikowych i na prawdę to wygląda super. W tym sklepie są też kompletne perony, chyba po ok 22pln za 30cm. zobacz sam.
Tory są wpierw pomalowane(szyny) Pactra51, następnie zaszutrowane Polak5254, a następnie lekko popryskane ze sporej odległości ok 20cm Humbrol29 w sprayu. tylko na prawdę tak delikatnie. Moim zdaniem wychodzi ładne przełamanie koloru szutru a i podkłady nabierają fajnego koloru. Dłuższe pryśnięcie powoduje efekt zlania się szutru w jedną papkę, więc na prawdę trzeba delikatnie dozować.
 

Podobne wątki