• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta Pierwsze próby - szutrowanie (i nie tylko)

TYCZYW

Użytkownik
Reakcje
13 0 0
#1
Witajcie,
chciałbym zaprezentować efekt pierwszego mojego szutrowania i malowania torów. Za wszelkie uwagi, w tym konstruktywną krytykę, będę bardzo wdzięczny.
Starałem się skorzystać z porad zamieszczanych na forum. Efekty jak na obrazkach... Muszę przyznać, że jestem trochę zawiedziony:(.
Tory malowałem farbą Pactra A51. Kolor fajny, ale nie jestem przekonany czy powinienem malować również podkłady. Z drugiej strony zostawienie ich plastikowo - czarnych chyba nie wchodzi w grę. Co mógłbym zrobić, by tory wyglądały lepiej? Nie mam żadnego doświadczenia w, jak to się mówi, brudzeniu, czy patynowaniu.

Szuter, jak na forum doradzano - skala TT - potwierdzam, jest ok. Chyba jednak wyszedł nieco za ciemny? Ogólnie bardzo długo się męczyłem rozprowadzając szuter między podkładami, a i tak efekt jest mierny. Czy dałem za dużo?.
Po uformowaniu nasypu całość spryskałem wodą z płynem do mycia naczyń, a potem zalałem wikolem rozcieńczonym wodą w stosunku 50/50.

Swoją drogą, jak przyklejacie tory na makietach? Kładziecie na jakimś podkładzie (użyłem korka) i kleicie super klejem?

Za wszelkie rady i uwagi serdecznie dziękuję
Pozdrawiam
 

Załączniki

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
#2
Jak dla mnie całkiem całkiem. Trochę za dużo szutru po bokach. Co do malowania też nieźle. Myślę, że jak jeszcze poćwiczysz będzie gites malina. Ale ja nie jestem znawcą, tylko odbiorcą ;)
 

ffox

Administrator
Zespół forum
Reakcje
3.454 12 0
#3
Hej.
Podkłady nie rdzewieją, więc nie potrzebnie zużyłeś farbę.
Żeby ukryć plastikowy wygląd podkładów, całość możesz pokryć pigmentami.
Ja korzystam z pigmentów firmy MIG. Do torów wykorzystuję pigment MIG 3007 (+ utrwalacz MIG 3000).
Efekt:
20170429_08.jpg

Jeśli chodzi o zbyt ciemny kolor tłucznia, to nie ma znaczenia - tłuczeń po zalaniu klejem wikolowym, według mnie i tak powinien zostać "przypudrowany". W przeciwnym razie będzie się nienaturalnie świecił (jak po deszczu).

Pomiędzy podkładami wyszło Ci idealnie.
Na moim zdjęciu tor z lewej strony miał za mało, przez co musiałem nanosić poprawki.

Jak na pierwszy raz wyszło Ci bardzo dobrze.
 
OP
OP
TYCZYW

TYCZYW

Użytkownik
Reakcje
13 0 0
#4
Panowie,
dziękuję Wam za opinie, może nie jest aż tak źle, jak mi się wydawało:). Oczywiście do efektu zaprezentowanego przez Kolegę ffox DUŻO brakuje.
Mogę prosić o jakieś wskazówki dotyczące użycia pigmentów? Póki co mam tylko pędzelki i rdzawą farbę:)
Zanim wezmę się za robienie makiety, minie trochę czasu i wciąż mam okazję doskonalenia 'warsztatu'.
Zakładam, że powyżej pewnego poziomu nie podskoczę i nie mam zamiaru kupować całej szuflady profesjonalnych narzędzi, ale może
jakimś sensownym nakładem finansowym jestem w stanie zbliżyć się do efektu prezentowanego powyżej?
Co potrzebuję w takim razie w rozpoczęcia zabawy z pigmentami? Aerograf? To się nazywa pudrowanie?
Wybaczcie, zalatuje ignorancją ale staram się czegoś dowiedzieć jak mam okazję.

Dziękuję, pozdrawiam
 

ffox

Administrator
Zespół forum
Reakcje
3.454 12 0
#5
Co do efektu, który udało mi się uzyskać, Tobie nie brakuje absolutnie nic - oprócz nałożenia pigmentu na tory.
Kup sobie na próbę pigment i utrwalacz (+ pędzel malarski 12 mm), którego używam ja.
Koszt pigmentu (35 ml) to około 15 zł + utrwalacz (ta sama pojemność i cena) - wystarczy Ci na kilka/kilkanaście metrów torów.

Pigment mieszam z utrwalaczem na jakiejś misce, pokrywce (utrwalacz zaciągam strzykawką, żeby dokładnie dozować jego ilość mieszając z pigmentem), aby zrobiło się lekkie błoto. Po wymieszaniu nakładam pędzlem bardzo delikatne warstwy bezpośrednio na tory oraz tłuczeń.
Schnie w kilka/kilkanaście minut.
Kupując inne pigmenty, możesz cieniować niektóre warstwy torów (jakieś zacieki, zabrudzenia, plamy).

Na koniec czyścisz tylko główki szyn.
 
OP
OP
TYCZYW

TYCZYW

Użytkownik
Reakcje
13 0 0
#8
Film bardzo pouczający, widziałem już wcześniej poradnik wykonania krzewów niskich;)
Zachęcam do produkcji kolejnych z cyklu, gdyż Twoje filmy mają spory walor edukacyjny. Zainwestuję w te pigmenty i poćwiczę.
Póki udało mi się wykonać elektrosadzarkę.

Pozdrawiam
 

ffox

Administrator
Zespół forum
Reakcje
3.454 12 0
#10
Nie korzystałem z pędzla z naturalnego włosia.
Najlepiej wybrać twardsze włosie - zostawia mniejsze warstwy pigmentu (z moich obserwacji).
 

Laku

Aktywny użytkownik
Reakcje
384 24 1
#11
Ten który został użyty na filmie, jakiego producenta jest?
Pytam bo chcę coś zakupić do patynowania torowiska, a na razie posiadam tylko same małe rozmiary nadające się raczej do tworzenia fug w ceglanych budynkach a nie patynowania większych powierzchni
 

ffox

Administrator
Zespół forum
Reakcje
3.454 12 0
#12
Kupiłem w sklepie papierniczym w Astrze we Wrocławiu i grawer ma z nazwą sklepu, ale pewnie nie ma to znaczenia.
Przyjdę do domu to zrobię Ci zdjęcie.
 
OP
OP
TYCZYW

TYCZYW

Użytkownik
Reakcje
13 0 0
#13
Panowie, jestem gotów do zaprezentowania postępu z prac.
Jak zawsze, proszę o konstruktywną krytykę i uwagi.

Wnioski / obserwacje:
-generalnie, jak na pierwsze podejście, przyznaję, że jestem zadowolony z uzyskanego efektu
-serdeczne dzięki Koledze ffox - Twoja metoda jest świetna, kolory wyszły takie, jakbym sobie życzył zobaczyć na mojej makiecie w przyszłości
-wykonanie takiego małego kawałka jest dużo bardziej pracochłonne niż myślałem
-na zdjęciach można zauważyć miejscami zbyt grubą warstwę pigmentu - za dużo nałożyłem / zły pędzel czy źle wymieszany kolor (za mało fixera)?
-co do trawy - moje pierwsze sadzenie, użyłem trawy 2,5mm / 6mm w dwóch odcieniach. Niby efekt ok, ale bardzo proszę o sugestie co można
zrobić / poprawić, by uzyskać lepszy efekt - dokupić dłuższej trawy? Jeszcze inny odcień? Teraz wygląda trochę jak skoszona.
-ścieżka mi nie wyszła - myślałem, że posmaruję wikolem i posypię piachem, ale nie jest to takie łatwe... macie jakieś sugestie jak to zrobić lepiej?

Na koniec generalne pytanie - teraz poszło łatwo, gdyż nadmiar trawy / tłucznia / żwiru mogłem po prostu wytrzepać z kawałka deski i użyć ponownie.
jak sobie radzicie podczas pracy nad makietą? jakbym miał zbierać nadmiar materiału odkurzaczem, to straty wynosiłby ok 30%...
Mam dużo ziemi z ziemniaków :), jakie widzicie ciekawe zastosowania dla niej? Ścieżki?


Ps pytanie do Kolegi FFOX - czy są jakieś dobre sklepy modelarskie/H0 we Wrocławiu?
Ja nie znalazłem niczego oprócz składnicy harcerskiej na rynku.
Zazwyczaj zaopatruję się w Poznaniu.

Pozdrawiam
20180219_143438.jpg
20180219_143456.jpg
20180219_143504.jpg
20180219_143522.jpg
20180219_143645.jpg
20180219_143730.jpg
 

mrozek20

Aktywny użytkownik
Reakcje
66 1 1
#14
mi się podoba z jednym wyjątkiem.
Miejscami przesadziłeś z pigmentem i wygląda troszkę jak lawina błotna na torach. Na ostatnim zdjęciu jest to bardzo widoczne.
Trawa bardzo ładnie Ci wyszła. Na tak małej powierzchni nic więcej nie wymyślisz. Nadmiar zbierasz odkurzaczem z założoną na końcówkę ssącą rajstopą, więc odzyskujesz wszystko.
Z ziemi z ziemniaków wychodzi super peron ziemny.
Co do sklepów to szukanie lokalnych sklepów i przywiązywanie się nie ma sensu. W obecnych czasach gdy paczka kosztuje 10PLN, czy z Niemiec 4-7EUR, większość "torawu" i tak kupisz przez internet. Dzisiaj zamawiasz i za 2 dni masz w domu.
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.028 494 29
#15
Po pierwsze tak jak wspomniał Mrozek20 trochę błotnisto jest, po drugie z ziemniaków można zrobić sporo rzeczy ale ziemi raczej nie, każdy wie o co chodzi, ale może się znaleźć taki który będzie szukał takiej ziemi, po trzecie bardzo rzucają się w oczęta na ostatnim zdjęciu łączniki podkładów.
 

Domino_wrc

Użytkownik
Reakcje
7 0 0
#17
Ps pytanie do Kolegi FFOX - czy są jakieś dobre sklepy modelarskie/H0 we Wrocławiu?
Ja nie znalazłem niczego oprócz składnicy harcerskiej na rynku.
Zazwyczaj zaopatruję się w Poznaniu.
Składnica z rynku przeniesiona jest na Piotra Skargi. Inne sklepy, to tylko AMC na Krzemienieckiej 60A, to jeżeli chodzi o tabor. Dodatki do budowy typu trawki, krzaczki itp. to możesz zaopatrzyć się w M-Zone na Kościuszki, koło starego i znanego sklepu papierniczego SKALA.
 
OP
OP
TYCZYW

TYCZYW

Użytkownik
Reakcje
13 0 0
#18
mi się podoba z jednym wyjątkiem.
Miejscami przesadziłeś z pigmentem i wygląda troszkę jak lawina błotna na torach. Na ostatnim zdjęciu jest to bardzo widoczne.
tak, zdaję sobie z tego sprawę, tylko właśnie nie jestem pewien, czy za dużo nabrałem, czy nie wymieszałem wystarczająco. Mam nadzieję, że następnym razem będę wiedział na co zwrócić uwagę.
Podoba mi się pomysł z odkurzaczem:)


Co do sklepów to szukanie lokalnych sklepów i przywiązywanie się nie ma sensu. W obecnych czasach gdy paczka kosztuje 10PLN, czy z Niemiec 4-7EUR, większość "torawu" i tak kupisz przez internet. Dzisiaj zamawiasz i za 2 dni masz w domu.
Wszystkie materiały kupowałem przez internet (zazwyczaj Makieta.pl). Jedną lokomotywę też, choć przyznaję, że było to dosyć stresujące. Co jeśli
ulegnie uszkodzeniu podczas transportu? Boję się, że takie sprawy są nie do udowodnienia.
Jako, że często bywam w Poznaniu, miałem okazję odwiedzić Dataland hobby - bardzo fajny sklep, z klimatem i tym 'kolejkowym' zapachem - nie wiem, czy wiecie o co chodzi, ale ja pamiętam go z czasów składnic harcerskich z młodości:)
I właśnie o to mi chodzi - wejść do takiego sklepu i poczuć ten 'klimat kolejek':) jak za dawnych lat. No i przydałoby się pokazać synowi jakie są możliwości i co ma "sobie" wybrać na następny prezent:).

po trzecie bardzo rzucają się w oczęta na ostatnim zdjęciu łączniki podkładów.
To część toru Piko - założyłem, że taki ich urok i tyle. Ogólnie tory uważam za OK, choć wiem, że można dostać towar lepszej jakości.
Chyba kupię sobie na próbę, bo trudno mi uwierzyć, że mogą się jakoś zauważalnie różnić, np czy 2,5 a 2,1mm to w ogóle jest widoczne?

A gdzie kolega podział zasilanie torów? Całość wyszła bardzo ładnie, gratuluję.
Dzięki, co do zasilania, to muszę przyznać, że nawet nie mam jeszcze Z21. Teraz ciężko go dostać, a zestawu startowego z dziwnymi torami od Roco jakoś mi się nie uśmiecha kupować, również tabor zbieram powoli, wybieram pojedyncze sztuki, bo jednak trochę to drogie:).
Ten kawałek toru to miała być pierwsza próba technik modelarskich prezentowanych na forum.
Następny kawałek to będzie zwrotnica + semafor + napęd MTP MP1. chciałbym się nauczyć jak to wszystko łączyć, ale nawet tam nie planuję zasilania do torów.

Składnica z rynku przeniesiona jest na Piotra Skargi. Inne sklepy, to tylko AMC na Krzemienieckiej 60A, to jeżeli chodzi o tabor. Dodatki do budowy typu trawki, krzaczki itp. to możesz zaopatrzyć się w M-Zone na Kościuszki, koło starego i znanego sklepu papierniczego SKALA.
Nie wiem dlaczego, ale ten AMC już sprawdzałem i jakoś mnie nie zachwycił, poza tym sklep jest zamknięty w sobotę, a szkoda. Pozostałe punkty to cenne informacje, za które dziękuję:)


Pozdrawiam
 

Qmaty

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
5.827 235 3
#19
Szkoda, że bez prądu. Zrobiłeś i pewnie jeszcze zrobisz kawał dobrej roboty a modelami nawet nie przejedziesz kawałka. To tylko kilka dziurek przez dechę i parę przewodów + lut.
 
OP
OP
TYCZYW

TYCZYW

Użytkownik
Reakcje
13 0 0
#20
Koyot,
myślę, że na tamto przyjdzie czas, choć nie ukrywam - temat dla mnie mocno enigmatyczny. Wiem, że potrzebuję ten legendarny już Z21, ale z kolei to pociąga za sobą konieczność kupna dekoderów do moich lokomotyw. Poza liczbą pinów, reszta, tzn jakiej firmy dekoder, czy od razu z dźwiękiem, to dla mnie ciężki temat. Potrzebuję też router i jakiś kod aktywacyjny (nie chcę multimaus - wolę sterowanie z aplikacji). Póki co cieszę się, że mogłem jedną lokomotywę wyciągnać z pudełka i wyeksponować:).

Pozdrawiam
 

Podobne wątki