• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Relacja Opowieści dziwnej treści czyli Piotra i Pawła kolejowe peregrynacje

OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.259 496 29
Z tym Rydzem Śmigłym to może być pokłosie nowej polityki historycznej. W ogóle to teraz trudno się w tym rozeznać.
Wcale nie sytuacja jest klarowna, w moim mieście to kolesiostwo, obłuda, prywatne interesy, niemoc i stagnacja, pozorne działania mające stworzyć miraż dobrobytu, co w ostatnim czasie jest ważne: woonerfy, czyli skwerki dla żuli, stadion dla miernego zespołu który na zawsze świetność ma za sobą, przystanek stajnia jednorożca i kilka innych pomniejszych.
W skali kraju to samo tylko razy sto, miernoty wybierane przez miernoty, rzucają im ochłapy, a sami kradną i urządzają się na potęgę, bez względu na opcję polityczną, choć ******ni i schizofrenicy tę sztukę wznieśli na wyżyny.
Dopóki nie przywróci się surowych kar dla urzędników i odpowiedzialności karnej powiedzmy do drugiego pokolenia wstecz, choć ja optuję za plutonem egzekucyjnym, dopóty w tym kraju Panem będzie złodziej, a szary motłoch będzie go utrzymywał.

Na zakończenie respiratory od kolesia Szumowskiego idą na licytację, ktoś chętny.

I kończymy polityczne wtręty, choć trudno jest zachować neutralność i spokój.

Za chwilę daję buziaka mojej "dziewczynce" tej mniejszej bo ta duża już dostała i jedziemy z Pietrem w świat, niedaleki, ale dla starszych ludzi (o mnie to jest) każde wyjście z domu to już wyprawa.

Na rozpoczęcie miłego dnia, bo takim będzie, na bank.

1629073710_isamnc_600.jpg


Ale słodziak, co nie.
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.259 496 29
Spokojnej służby Ci życzymy z Piotrem.

Większość z moich relacji zaczyna się podobnie jeśli nie tak samo, ale cóż widocznie taka jest kolej ha kolej rzeczy.
Po wczorajszej ulewie i nocnym popadywaniu budząc się około piątej nasłuchiwałem czy nie pada, nie sucho nawet, pobawiłem się z psiurą i w drogę, jestem tradycyjnie na Chojnach i tradycyjnie przyjeżdża "Opocznianin" SA135-019.

DSC_0165.JPG


Pojawiają się znów pierwsze nieśmiałe kropelki deszczu i "byczek" ET22-1045

DSC_0161.JPG


A potem M62-0837 31 3D ZIK-u, na Chojnach co on tu robi.:niepewny:

DSC_0169.JPG


Mimo iż nie ma żadnego błękitnego samochodu, ;) te dwa "towarowe" uważam za dobrą wróżbę, i jak się potem okaże nie pomyliłem się.
Wsiadam do pociągu ŁKA, zepsuty kasownik, Pan mi opisuje bilet i jeszcze robi w nim dziurkę, osiem minut i jestem na Widzewie, chyba trzeba zainwestować w lepszy obiektyw, znaczy dłuższy daleko w polu oczekuje na swoją kolej "siódemka" chyba miała numer 329.

DSC_0170-crop.JPG


I znów przybysz z obcych stron, chyba je tu naprawiają czy co, bo to nie pierwszy raz.

DSC_0171-crop.JPG


Bilety kupione, czekam na peronie na Piotrka, dziś jedziemy do... Koluszek, powiecie a to Ci wyprawa, no pewnie że wyprawa.
Od dość dawna odkryłem receptę na udane wycieczki, niezbyt wysokie oczekiwania, improwizacja, dzisiejsza to takie w sumie łażenie poza głównym celem, i luźne podejście do tematu, bez popuszczania w spodnie i zawiedzionej miny.

Piotrek w raz ze swoją żoną Agnieszką dobrowolnie zaślubioną podczas wycieczki rowerowej trafił na "stadion" kubu sportowego, gdzie w ogrodzeniu były słupki z szyn, trzeba jechać i obejrzeć.

Tu on ci jest na mapie widać go doskonale.

1-crop.jpg


Idziemy, znów pada, ale bagatela, mijamy teren kolejowy w bramie słupek z szyny a na niej cecha.

DSC_0174.JPG


Stadion w 3/4 ogrodzony słupkami z szyn, oglądamy każdą do której możemy się dostać.

DSC_0188.JPG


Przepraszam za kropelkę na obiektywie, ale już nie padało, już lało, a jakoś w deszczu nie umiem robić zdjęć, może ktoś podpowie jak to robić.

DSC_0203.JPG


Każdą trzeba sprawdzić.

DSC_0202.JPG


DSC_0193.JPG


Zapomniana brama na stadion a w niej szyna z cechą.

DSC_0200.JPG


Huta Królewska 1929

DSC_0199-crop.JPG


Sprawdzamy też ogrodzenia domków jednorodzinnych, za jednym z płotów chyba ujęcie wody lub coś w tym rodzaju, zakaz to zakaz lae jakże piękna czcionka napisu, nie jest to współczesna tablica a jeśli to brawa da wykonawcy.

DSC_0201.JPG
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.259 496 29
W całym ogrodzeniu znaleźliśmy dwa typu cech, pierwsza dominuje rok produkcji to 1914, dwie lub trzy miały rok produkcji 1913.
А.Ю.Р.З.Б.О.-Александровский Южно-Российский Завод Брянского Общества

DSC_0190.JPG


DSC_0194-crop.JPG


Druga to Т.М.О.-Таганрогское металлургическое обществo

DSC_0192.JPG


W płocie jednej posesji szyna z cechą która od dawna nam nie daje spokoju PV kto widział lub kto wie, niech da głos.

DSC_0204.JPG


Jeszcze jedna cecha w płocie AH- ALVENLEBENHÜTTE 1879

DSC_0205-crop.JPG


Drewniany dom już niestety z plastikowymi oknami, ale nie widać tego ma jeszcze oryginalne zawiasy do okiennic.

DSC_0206.JPG


W bramie służby drogowej Union ale daty nie podejmuję się odczytać.

DSC_0207-crop.JPG


Na terenie tej najazd dla samochodów z szyn i dwie cechy.
Huta Pokój 1967

DSC_0208-crop.JPG


I podstawa najazdu Bochum 1876

DSC_0209-crop.JPG


Pod latarnią stoi samotny "Gagarin" M62M-005

DSC_0210-crop.JPG


Idziemy w stronę Skierniewic.

DSC_0211.JPG


Żuraw i jakaś bocznica.

DSC_0212.JPG


DSC_0213.JPG


ET22-809 gna jak strzała bo ma z górki.

DSC_0216.JPG


Znikający tor .

DSC_0218.JPG


Pamiętacie jeszcze firmę ESSO

DSC_0219.JPG


CDN.
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.259 496 29
Słupek.

DSC_0220.JPG


A ten ma pod górkę ET22-872

DSC_0224-crop.JPG


Huta Kościuszko 1974 gdy została wyprodukowana miałem 13 lat.:oops:

DSC_0225.JPG


Na prywatnej posesji, odnajdujemy dwie cechy takie same, przy okazji wzbudzając podejrzenie młodego gospodarza i jego żonusi, chyba nie trafiło do niej tłumaczenie że jesteśmy trochę nie teges.

Nie wiem jaką nosił nazwę ten zakład przed rewolucją, nie udało mi się tego ustalić, ale ta podana nie mogła funkcjonować w tym czasie, choć obie są takie same.

О.Г.З. 1882 i 1889

DSC_0226.JPG


DSC_0231.JPG


W następnym pocie jak twierdzi Piter element konstrukcyjny wagonu ceownik z cechą Huty Bankowej

DSC_0237.JPG


DSC_0236.JPG


Dotarliśmy na ulice Krańcową pod bazę paliw, nawet nie podchodzimy bo wiadomo "Verboten" no i kto wie co zrobią.

2-crop.jpg


DSC_0238.JPG


Na przejeździe przez polną drogę krzyż na słupku z szyny.

DSC_0241.JPG


Huta Kościuszko 1986 rok.

DSC_0239.JPG


Wracamy do torów, i się zaczyna festiwal "towarów"

ET42-028, wiem zrobiłem zdjęcie pod kątem 45 stopni i z tym żółtym badziewiem z tyłu, biada mi oj biada.

DSC_0247.JPG


Idziemy na chwilę do końca toru widocznego po prawej stronie aby obejrzeć kozioł oporowy.

DSC_0248.JPG


Król Huta 1927

DSC_0249.JPG


I rozstrzelona odrobinę cecha Gebr. Stumm

DSC_0250.JPG


Dużo dalej rok produkcji 1921

DSC_0251.JPG
 

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
4.666 33 4
Relacja jak zawsze ciekawa, nie ma lipy. Pomijając klasyczne tematy kolejowe ten drewniany domek mnie urzekł. Jako miłośnik naturalnych materiałów typu drewno, kamień jestem zachwycony. A nie jakieś betonowe, szklane kloce. Co do tej nieznanej cechy czy przypadkiem przed "PV" nie widnieje cyfra "6"? A no i ET42 jest właśnie pod świetnym kątem zrobiona, mój ulubiony kąt, a to co w tle to nie istotne, ważne, że widać i przód i bok maszyny.(y)
Z pozdrowieniami.
Maciek "Magic"
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.259 496 29
ET22-1113

DSC_0253-crop.JPG


Policyjny "Byczek" ET22-997

DSC_0262-crop.JPG


ET22-1161

DSC_0267-crop.JPG


EP08-008

DSC_0272-crop.JPG


Idziemy w stronę stacji, droga z początku zwykła po pewnym czasie gęsto usiana jest tłuczniem, Piotrek opowiada mi o trójkącie nawrotnym i linii do huty.
Tu widać i jedno i drugie.

3-crop.jpg


A tak to wygląda w naturze.

DSC_0273.JPG


DSC_0274.JPG


Zdjęcie w stronę przeciwną do stacji, widać wyraźny ślad po torach.

DSC_0275.JPG


Poczekamy z eksploracją na bardziej suchą porę, dziś zmokliśmy, wywiał nas wiatr potem zrobiło się ciepło, znów zimno, taki typowy sierpień.

Wracamy, podjechał pod semafor Dragon 2 E6ACTab-034

DSC_0276.JPG


Potem kolejna EP08-009

DSC_0277-crop.JPG


Niesamowicie brudna EU07-172E

DSC_0280-crop.JPG


Niesamowita sprawa Koluszki kolebką polskiego przemysłu lotniczego, po miljonach dronów, po dziesiątkach promów, nie wspominając o atomowej elektrowni, oto prezentacja dwóch nowatorskich konstrukcji, wielozadaniowy myśliwiec M.A.T.E.Sz 1 i myśliwiec przechwytujący kasę z budżetu SASH.in 70(130)

DSC_0282.JPG


DSC_0283.JPG


Z nieustającego cyklu "Bramy Polskie" powiew komuny, brama z wypełnieniem odpadami z wykrawania jakichś elementów, no blachy to nam nie brakowało, z tego kawałka tak na oko można było zrobić o 30 % więcej elementów, ale po co.

DSC_0284.JPG


Dochodzimy do osiedla niegdyś kolejarskiego, kilka szyn które chyba przeoczyliśmy podczas dawnej wycieczki do Koluszek, znana z ogrodzenia stadionu.

DSC_0285-crop.JPG


Hoesch 1912

DSC_0286-crop.JPG
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.259 496 29
Oraz rosyjska dość często spotykana.
НОВ. РОС. ОБЩ.- Новороссийское Общество.

DSC_0287.JPG


Po lewej ET22-1161 którą pokazywałem już po prawej ET22-965

DSC_0291.JPG


Ciekawe czy przy modernizacji stacji, też zburzą nastawnię i zastąpią budą z blachy falistej.

DSC_0292.JPG


Waga wagonowa jeszcze nie zdewastowana, ale czy działa, chyba nie.

DSC_0293.JPG


Kolejny Dragon 2 6ACTab-028

DSC_0296-crop.JPG


Trochę słabo widoczny ET22-163

DSC_0297-crop.JPG


Poszliśmy w stronę wyjazdu ze stacji za wiadukt, na mapie oznaczone miejsce gdzie staliśmy.

a-crop.jpg


Po drodze minęliśmy stary z wyglądu kozioł oporowy, jednak wykonany z całkiem nowej szyny Huty Katowice w 2006 roku.

DSC_0300.JPG


Od razu trafiła nam się WM-ka, WMB10-007

DSC_0301.JPG


Potem Skoda 182 013-3

DSC_0310-crop.JPG


Ło matko, znów Dragon a jaki koloraśny, męski taki 6ACTab-033

DSC_0312-crop.JPG


Autobus jaki szkolny czy co.

DSC_0313.JPG


Odpicowana linia do Tomaszowa.

DSC_0314.JPG


Wracamy, bramka zbudowana z trzech słupów.

DSC_0315.JPG


Krzyżowanie "Karpiów"

DSC_0316.JPG


Jesteśmy na stacji, chcieliśmy sobie kupić bilet, no to se nie kupiliśmy.

DSC_0318-crop.JPG
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.259 496 29
Podróż powrotna minęła nam szybko, na Widzewie cyknęliśmy fotkę EP07-370

DSC_0319.JPG


Tu się rozstaliśmy Piotrek do domu ja też tyle że okrężną trasą przez Olechów ot taki miejscowy koloryt.

Jestem na Chojnach, widzę że wagony które dla picu tu stoją a które rano sfotografowałem czasami nawet przestawiają aby dodać realizmu całej inscenizacji.

DSC_0163.JPG


Olechowska "stonka" SM42-722

DSC_0320-crop.JPG


Już byłem na końcu stacji, widzę światełko, cofam się żeby zrobić super fotkę, nie udało się.

WM15A?-448

DSC_0324.JPG


Jestem bardzo zadowolony, aczkolwiek zmęczony, ale to takie pozytywne zmęczenie.
Dzięki Piotruś za wspólna wycieczkę, wspólne brnięcie przez błoto i mokrą trawę, za towarzystwo, do następnego.

Powstały plany kolejnych wycieczek, nie tak spektakularnych, bardziej archeologicznych niż kolejowych, bardzo mnie zaintrygowały pomysły Piotrka, tylko kiedy my to wszystko zrobimy.

Dziękuję za uwagę.
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.259 496 29
Sprawdziłem teraz pobieżnie, zrobiliśmy dziś z Piotrkiem około 13 km, dodam do tego moje w te i nazad na Chojny 5 km, całkiem niezły wynik, zwłaszcza że Piotrek wieszczy iż niedługo pozostaną nam tylko spacery, no nie wiem.:niepewny:
 

newermind

Łowca cech
Zespół forum
ŁKMK
Reakcje
3.497 45 1
Dzisiaj z całą pewnością był "dzień świra" ! Zaczynaliśmy w deszczu i błocie, by po dłuższej chwili cieszyć się brakiem opadów. To wszystko jednak zrekompensował nam ruch i atrakcje około kolejowe. Oczywiście trudno tak wszystko kategoryzować, ale ilość pociągów była dzisiaj niespotykana od dawna i to był bardzo pozytywny aspekt wycieczki!
Dorzucę tylko mało udane zdjęcie "byczka" z kategorii kisiel, ale za to pokazujące desperację w kierowaniu pociągów, bo ten ET22-1003 z kontenerami, poleciał przez Żakowice, którędy od dawna nie są wyprawiane pociągi towarowe. Jak widać zaskoczył i nas!
DSC_0342 (2).JPG

Kolejne wyzwania czekają i tylko musimy sobie życzyć - ciut lepszej aury. ;)
Dzięki Druhu! (y)
 

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
4.666 33 4
Jak czytam relacje i oglądam zdjęcia nasuwa mi się jedna myśl, wiem, że tłum mikoli to nic miłego, jeden wpadnie pod pociąg, a 10 innych pokrzywy poparzą i poskarżą rodzicom, ale żebym ja miał jakoś blisko do Was to pierwszy bym się wpisał na listę do takich wędrówek. Takie wycieczki fantastycznie obrazują Wasze miejsca, na co dzień niby nudne, ale dla innych z innych regionów niezwykle ciekawe :) Obojętnie czy wstaję o 2 czy 5 rano, ale jak w tym dziale jest relacja to mus jest przeczytać i zobaczyć fotki :)
Z pozdrowieniami.
Maciek "Magic"
 

newermind

Łowca cech
Zespół forum
ŁKMK
Reakcje
3.497 45 1
Wracając jeszcze na chwilkę do taboru, jaki dane nam było oglądać, to bez wątpienia najciekawszym był ten:
24.08.21r. Koluszki ET22-1113.JPG

Większość przewozów towarowych, to dzisiaj składy całopociągowe, złożone z jednego typu wagonów i w tej całej masie przewozów, czasem trafi się taki "cudak" ! Rozbiórka - jak to mawiają, a dawniej zwany pociżągiem zbiorowym.
Tuż po przejeździe tej "zbiorówki", Paweł zapytał mnie o ostatni w składzie wagon cysternę. Odpaliłem na szybko Rt500, lub jakaś pochodna, wspominając przy tym dokonania Jacka @Meggido , ale nie dawało mi to spokoju i po sprawdzeniu mamy w składzie "rarytasik" !
Cysterna serii Zas 438Rb, wyprodukowana jedynie w piętnastu egzemplarzach! Ta jak widać, dopasowana numerologicznie do "Byczka", ma numer trzynasty!
438Rb Zas 7849 013-2
24.08.21r Koluszki 7849-013-1 438Rb.JPG

Tak więc trofeów bez liku i jak widać dziś jeszcze można coś ciekawego "ustrzelić" !
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.259 496 29
Małe sprostowanie co do opisu cechy na szynie.
Jednej z dwóch takich samych.

DSC_0231.JPG


Podpisałem О.Г.З. całe szczęście że Kolega Jarząbek jest czujny, za co mu bardzo dziękuję, oczywiście że powinno być О.П.З.-Объединенных Путиловских заводов.
Przepraszam za mimowolne wprowadzenie w błąd.
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.259 496 29
ale żebym ja miał jakoś blisko do Was to pierwszy bym się wpisał na listę do takich wędrówek. Takie wycieczki fantastycznie obrazują Wasze miejsca, na co dzień niby nudne, ale dla innych z innych regionów niezwykle ciekawe
Dziękuję bardzo w imieniu naszej "grupy";) mam dziwne przeczucie że kiedyś się spotkamy na takiej wycieczce, także cierpliwości.
A lubisz być utytłany w błocie, mieć przemoczone buty, itp. atrakcje, bo tego z nami na pewno doświadczysz.
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora: