• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Norma FREMO

OP
OP
gbbsoft

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#21
WM-MODEL napisał(a):
ponieważ jego urządzenia nie obsługują długich adresów, rówież i ze względu na ograniczenia ilościowe. Tzn. MM obsługuje, ale to w zasadzie to tylko zabawka.
Czasy się zmieniają.
MM obsługuje, LH-80 i LH-100 też.
W sumie to nie ma znaczenia, bo w normie jest mowa o dekoderze, a nie o sprzęcie na zapleczu...
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#22
WM-MODEL napisał(a):
Maciuś, ja wiem, że mozna stosować różne przejściówki, ale wyobraź sobie wiekszą imprezę, o pomyłkę nietrudno. Z powodu, ze ktoś wymyślił sobie inaczej jak mają wszyscy, może sie rozłożyć cała impreza.
E tam, zawracanie gitary, żeby z powodu kabelkologii zawaliła sie cała impreza? :-D
Zresztą jak tak bardzo chcesz to sobie można przed imprezą wetknąć po jednym kabelku :)

Co do tych kart wagonów - po co tam są te pola, skoro twierdzisz że sa nieakceptowalne?

Zas minimalne promienie łuków są w zasadniczej normie Fremo opisane, w norweskiej wersji jest to powtórzone, nie widzę potrzeby zeby być bardziej papieskim od papieża.
Zalecenie jak najwekszych promieni powinno sie oczywiscie znaleźć, ale jako zalecenie.
 

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#23
ciekma napisał(a):
...żeby z powodu kabelkologii zawaliła sie cała impreza?
No właśnie jest to tak wymyślone, żeby uniknąć kabelkologii ;) zbędnej...

ciekma napisał(a):
...po co tam są te pola ...
Staaaaary program :D FREMO idzie z postępem.

ciekma napisał(a):
... minimalne promienie łuków są w zasadniczej normie Fremo...
W "zasadniczej" normie FREMO jest napisane, że minimalny promień łuku jest 1000mm.

Niestety tylko po niemiecku: http://www.fremo.org/gauges/h0_neu_d.htm :D

Władek
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#24
WM-MODEL napisał(a):
ciekma napisał(a):
...po co tam są te pola ...
Staaaaary program
Wzorowany na Miśkowym, a on to dostał zdaje się od Ciebie :-]

WM-MODEL napisał(a):
W "zasadniczej" normie FREMO jest napisane, że minimalny promień łuku jest 1000mm.
Niestety tylko po niemiecku: http://www.fremo.org/gauges/h0_neu_d.htm
Ten link tutaj co podałeś to Verbesserung czyli jak rozumiem taka propozycja ulepszenia, ale po co wyskakiwać przed orkiestrę?
No i co z tymi modułami które już są, papatki?

Zresztą tam piszą o 850 mm na torach bocznicowych.


Pozdr,
Mc
 

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#28
ciekma napisał(a):
...po co wyskakiwać przed orkiestrę?
Choćby z tego powodu, że za niedługo będzie to w oficjalnej wersji FREMO :razz:
Możemy być JUŻ lepsi :D

ciekma napisał(a):
...co z tymi modułami które już są, papatki?.
Co, co z tymi modułami? A są takie z łukami mniejszymi niż 1000 mm?

ciekma napisał(a):
Zresztą tam piszą o 850 mm na torach bocznicowych
Wielka też różnica... 150 mm... przesadzasz. Kto zresztą buduje na modułach takie tramwajowe łuki? Przecież to bez sensu... nijak się ma do "realistyczności"...


Ws. Twojej wersji przewodów połączeniowych:
-wadą jest to, że są oddzielone od modułu, można np. zapomnieć wziąść...
-wadą jest sposób łączenia, trzeba wleźć pod moduł, żeby zobaczyć gniazda i wetknąć wtyczki, Tobie łatwiej bo jesteś konus... w wesji FREMO wystarczy się schylić,
-wadą jest dodatkowe, niepotrzebne p* się z mocowaniem gniazd pod modułem, również dodatkowe całkowicie zdędne punkty styków,
-wadą jest to, że łącząc z modułami wg FREMO, i tak musisz stosować przejściowe przewody, gdyż te przewody są po prostu za krótkie, żeby sięgnąć pod sąsiedni moduł do zamontowanych gniazd, i też trzeba zabudować gniazdo na kabelku przejściowym...




Władek
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.084 141 0
#29
ciekma napisał(a):
Acha, chyba że tak. A jak wyglądają karty obecnie?
wersja przed_spotkaNiowa (z modelami w eNce) wisi tutaj: http://norma.martel.pl/download.php?id=982
co jakiś czas poprawiam formuły, grzebię w makrach
teraz na warsztacie są wagony osobowe => karty podwójne nie są w rozmiarze A6 ;-) => http://norma.martel.pl/download.php?id=1075

ciekma napisał(a):
PRzy okazji, witam Brata mNiejszego :) i gratuluję pierwszych ZTCW w Polsce jazd frachtowych.
dziękować, dziękować ;-) fajna rzecz...

w kwestii przyłączy...
N-orma stosuje z powodzeniem zaciski kolumnowe, do tej pory problemów z tym nie było (tfu, tfu). tylko trzeba odpowiednio podłączyć zaciski w przypadku obracania modułów (nie wiem jak w HO z symetrycznością modułów). pomocne są w tym przypadku opisy na spodzie modułu

przystosowanie zacisków do bananków odbywa się tak:
http://norma.martel.pl/download.php?id=830
(Władziu: kabelek 1,5mm^2 :p )
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.518 33 0
#30
Też jestem tego zdania co szelmek. Dyndające kabelki od spodu modułu są lekką niewygodą i np w trakcie pakowana sie do samochodu strasznie łatwo o ich uszkodzenie. Dlatego raz zabrałem sie za elektrykę i ją całą przerobiłem. Na modułach szlakowych- banany na końcach segmentów też nie wydają mi się złe, tylko są troszkę trudniejsze do zamontowania w ścianie bocznej moduł - i pytanie brzmi w której :?:
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#31
@pado- Ja gniazdka montowałem na bocznej ściance istniejących modułów dlatego, że tak łatwiej mi było bezprzeróbek, ale raz że to brzydziej wygląda, dwa że kabelki musza być dłuższe jeśli moduły są odwrócone stronami.
W obecnie budowanych modułach robię gniazdka tak jak nalezy czyli pod spodem, osadzając je w nawierconej i przyklejonej dodatkowej deseczce.

@WM-
sorry ale Twoje argumenty są na siłę a szczególnie z tymi jakimis przejściówkami i dodatkowymi kablami, chyba nie rozumiesz o co chodzi.

Tu są rysunki, FREMO:
http://www.fremo.org/elektro/images/hetero.gif
tu jest moje Verbesserung:
http://layer.uci.agh.edu.pl/~mczapkie/Train/tmp/modele/FREMO/kabelki.gif

To tylko schemat, w rzeczywistości kabel wzdłuz modułu i kabel szynowy zbiegają się w gniazdku, tak więc dodatkowy argument że sie punkt lutowniczy nie pęta w okolicy srub montażowych. A zgodność z FREMO jak widzisz jest pełna.

Co do promieni łuków - ja np. mam taki moduł bocznicowy z rozjazdami R9.
 

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#32
Maciuś, te kabelki wg FREMO są w rzeczywistości RÓWNEJ długości, ten z gniazdem jak i ten z wtykiem. Tłukę o tym od początku... Więc musisz jako przejściówkę dołączyć również DWA kabelki...
Takie tam... po Alsfeldowe echa...

A co do dynadających kabelków... dziwne... ale nikomu we FREMO jakoś to nie przeszkadza...

Rób zresztą jak chcesz, już napisałem, że powstaje kolejny klon... nazwij to np. McNorma PL, bo oprócz profili nie ta Twoja "norma" to na pewno nie będzie FREMO PL.
Kolejny wynalazca... http://www.cosgan.de/images/midi/froehlich/d050.gif

Władek
 

Załączniki

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#33
WM-MODEL napisał(a):
te kabelki wg FREMO są w rzeczywistości RÓWNEJ długości, ten z gniazdem jak i ten z wtykiem. Tłukę o tym od początku...
Może i tłukłeś, ale wiesz, obraz robi za 1000 słów, teraz rozumiem co miałeś na myśli.
Jeżeli jest tak jak mówisz to inna inszość, ale to chyba jakaś nowość, bo z tego co pamiętam z Kassel to gniazdko było pod modułem, a kabelek z wtyczką był dłuższy.
Zresztą tak sugeruje nie tylko cytowany rysunek ale inne źródła:
http://gonzo.uni-weimar.de/~uhlig/fremo ... ement.html

Ale jak mówisz że tak jest, a widziałeś to ostatnio, to co innego.

Mc
 

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#34
Ta strona jest baaaardzo stara :razz: Ostatnia aktualizacja 30.10.2001 r. :LOL:

To co jest na stronach fremo.org jest w zasadzie najnowsze, choć aktualizacja nie nadąża za zmianami wymuszonymi przez życie, tzn. praktykę ;)

Na takiej kabelkologii jak JA proponuję, oparta była zdecydowana większość połączeń H0-makiety w Alsfeld. Tylko 1000 m.

Władek
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#35
WM-MODEL napisał(a):
To co jest na stronach fremo.org jest w zasadzie najnowsze, choć aktualizacja nie nadąża za zmianami wymuszonymi przez życie, tzn. praktykę
No więc nie dziw się że ja coś kombinuję, bo to stare rozwiązanie było do kitu nie tylko moim zdaniem, skoro je zmienili :p

Skoro są po dwa kabelki z każdej strony modułu to ma to sens bo nie musza być zbyt długie, wystarczy że trochę za krawędź sięgną (3 cm zdaje sie?)

Gbbsoft, wpisywałem poprawki, straciłem godzine i wszystko szlag trafił bo mnie wylogowało :(
 
OP
OP
gbbsoft

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#37
ciekma napisał(a):
Gbbsoft, wpisywałem poprawki, straciłem godzine i wszystko szlag trafił bo mnie wylogowało :(
Tak to jest z aplikacjami internetowymi i chyba trzeba się do tego przyzwyczaić.

Ja przy długich tekstach:
- przed zapisem robię copy-paste do schowka (ctrl+a, ctrl+c)
- piszę w notatniku lub Wordzie
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#38
gbbsoft napisał(a):
Tak to jest z aplikacjami internetowymi i chyba trzeba się do tego przyzwyczaić.
Raczej należy adminów odzwyczaić od ustawiania timeoutu niczym w jakimś banku :-]
Komputery są żeby ulatwiać sobie życie, przynajmniej teoretycznie,
bo na powyższym przykładzie timeoutu widać że komputery pozwalają na rozwiązywanie wielu problemów, których by nie było gdyby nie było komputerów...

Wracając do meritum - skoro nie udało mi sie zamiescić poprawek, to sobie to jeszcze gruntownie przemyslę w czasie długiego weekendu ;)

Pozdr,
Mc
 

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#40
ciekma napisał(a):
...to sobie to jeszcze gruntownie przemyslę w czasie długiego weekendu ;)
Wiesz co, Maciuś, właściwie to należałoby dać sobie spokój z wymyślaniem jakiejś tam... FREMO.PL...

Tekst po polsku wersji oficjalnej Normy FREMO 2.00 jest zupełnie wystarczający, a TY i tak nie wymyślisz nic mądrzejszego :razz:

Dotychczas wszystko co powstało w tym temacie, to tylko klony FREMO... więc...


Władek
 

Podobne wątki