• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

lutowanie

Lupino

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam,
Mam kłopoty z przylutowaniem kabelka podającego napięcie do szyny. Spoiwo "ześlizguje" się i nie przykleja się do niej. Nie wiem od czego to zależy, czyżby do połączenia potrzebna była wyższa temperatura lutowania?
 

Mateusz

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
#2
Należało by oczyścić szynę iglakiem w miejscu w którym chcemy lutować, bo być może jest zabrudzona, ja u siebie tak robiłem i nie miałem żadnych problemów. Dobrze jest też stosować cynę, która zawiera w sobie kalafonię.
 

Uriel

Znany użytkownik
Reakcje
17 0 0
#3
Rozwiązaniem może być zastosowanie topnika, nazywanego potocznie "wodą do lutowania". Zastosowanie topnika (odtleniacza) polega na oczyszczeniu lutowanej powierzchni co pomaga spoić ze sobą elementy przy pomocy cyny.
W Castoramie mała fiolka tego specyfiku kosztuje coś koło 12-15 zł, a nazywa się Löt Wasser, albo jakoś tak ;)
 
OP
OP
L

Lupino

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#5
Dzięki za poradę. Wybieram się w tygodniu do Leroy'a i spróbuję nabyć tą wodę do lutowania ewentualnie kwas. Zobaczę co lepiej zadziała.
:D
 

yahya

Znany użytkownik
Reakcje
35 0 0
#7
Pozwolę sobie dodać dwa grosze. Oczywiście poprzednie posty wziąć sobie do serca, a skoro jesteś z Warszawy, to kupić np. w sklepie AVT (http://www.sklep.avt.com.pl) kalafonię za ok. 2 zł lub pastę do lutowania za ok. 3 zł (trzeba ją jednak potem zmyć z szyn, ale świetnie usprawnia lutowanie) albo topnik RF800 bodaj za 6 zł, którego już zmywać nie trzeba.
 

Podobne wątki