• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Drucik transformatorowy - lutowanie + kabelki

Cobrix

Aktywny użytkownik
NAMR
Reakcje
93 1 0
#1
Z góry przepraszam jezeli nie ten dzial. Szukalem odpowiedzi ale być może po prostu nie znam fachowej terminologii.

Potrzebuje przylutować cienki przewód z drutu nawojowego od transformatora. Druciki pokryte sa farba/lakierem i żeby lut chwycil jakos się trzeba tej powloki pozbyć. Podobne rozwiązanie stosuje Omkia w swoich lampkach. Tez maja cieniutkie lakierowane druciki. Za każdym razem jak chciałem skrocic drucik to była meka żeby lut chwycil. Skrobalem te druciki nożykiem co zwykle konczylo się urwaniem. Pewnie jest jakiś srodek w którym można zamoczyć drucik i cyna chwyci od razu. Lampki od Omkia miały koncowki pozbawione elegancko pozbawione lakieru i lut chwytal wiec musi być na to jakiś patent. Kalafonia tego nie usuwa. Bylbym wdzięczny za podpowiedz - co kupic, jak to się nazywa i gdzie można dostać. Markety, sklepy elektr?

Drugie pytanko mam odnośnie kabelkow. Nie mogę nigdzie znaleźć przewodow takich jak sa w modelach i dekoderach. Stosuje te z komputerowej skretki (0,5mm) ale czasami sa one za grube. Jaki przekroj maja te które sa z dekoderami ? Gdzie ich szukac, potrzebuje rozne kolory żeby w przyszłości nie zastanawiać się gdy spojrze na instalacje w modelu co autor miał na myśli stosując tylko czarny przewod bo taki miałem :) Najchetniej linki, nie druty. Może znow wylamuje otwarte drzwi i gdzies sa powszechnie dostępne ale nie mogę namierzyć.
 

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
258 2 1
#3
Osobiscie uzywam tego: http://www.aprovi.com.pl/zdjecia/00008169.jpg a dokladniej pojedynczych kabelkow z tego typu wstazki TLWY 12x0.12mm kwadrat. Wystarczajaco cienkie zeby zmiescily sie w stonce albo innym wynalazku, wystarczajaco grube zeby nie rwaly sie w rekach. Przewody w dekoderach/stonce piko z tego co widze to co najwyzej polowa tego przekroju.

A co do pytania o lutowanie drutu nawjowego to mi wystarczylo pocynowac taki drut od transformatora lutownica najlepiej nieco wiekszej mocy np transformatorowa ale pod powierzchnia plynnej kalafoni.
 

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.718 30 1
#7
Cobrix, też czasem używam tego drucika od transformatorów, izolację daje sie zeskrobać nożykiem do tapet, delikatnie skrobnąć z dwóch stron i drucik się nie urwie. Jest to drut miedziany więc łatwo można go uszkodzić. Może w kwasie (solnym?) izolacja by zeszła ale ja jeszcze nie próbowałem.
 
OP
OP
C

Cobrix

Aktywny użytkownik
NAMR
Reakcje
93 1 0
#8
Przewody w końcu znalazłem ! Dla potomnych - kabelki to 0,04mm2 fi 0,5mm.

Co do lutowania - poproszę cos więcej na temat aspiryny :)
No wlasnie skrobanie nożykiem uprawiałem ale kosztuje mnie to sporo nerwow. A skrobnę jeszcze raz.....i sru urwany :) Myslalem ze jest cos prostszego - zamaczam W CZYMS i już kalofania, cyna i działa.
 

dany

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#9
Apirryna to może kwas do podtrawiania przewodów ale możesz kupić bez problemu specyfiki do lutowania np w castoramie m innymi roztwory do podtrawiania
A przewody uzyskuje się z najtańszych słuchawek , giętkie i cienkie. Wybierasz takie z najbardziej szajsowatym cienkim przewodem. Do używania sie nie nadają a na materiał znakomite.
 

Maro16

Aktywny użytkownik
Reakcje
76 4 0
#10
Kiedyś miałem podobny problem z przylutowaniem takich cienkich przewodów do ledów smd (402, 603, 805). Koledzy z forum podpowiadali różne metody lutowania, które wypróbowałem (gdzieś jest ten temat na forum). Możesz je sam wypróbować oczywiście fotek aspiryny i denaturatu nie robiłem.

2013-09-13-213.jpg


W moim przypadku najlepiej zdała egzamin zwykła zapalniczka.

2013-09-13-218.jpg


Ja opalam delikatnie lakier z końcówki następnie resztki osadu zeskrobuje w delikatny sposób a pózniej same końcówki wkładam do pasty "Cynel" i je lutuje. Z tego co zauważyłem to wszystko zależy od jakości przewodu. Przewód przewodowi nie równy wiec należy metodą "prób i błędów"wybrać najbardziej odpowiadającą rozwiązanie. Mój przewód miał 0,18.
 

ANAKIN

Aktywny użytkownik
Reakcje
3 0 0
#11
Z góry przepraszam jezeli nie ten dzial. Szukalem odpowiedzi ale być może po prostu nie znam fachowej terminologii.

Potrzebuje przylutować cienki przewód z drutu nawojowego od transformatora. Druciki pokryte sa farba/lakierem i żeby lut chwycil jakos się trzeba tej powloki pozbyć. Podobne rozwiązanie stosuje Omkia w swoich lampkach. Tez maja cieniutkie lakierowane druciki. Za każdym razem jak chciałem skrocic drucik to była meka żeby lut chwycil. Skrobalem te druciki nożykiem co zwykle konczylo się urwaniem. Pewnie jest jakiś srodek w którym można zamoczyć drucik i cyna chwyci od razu. Lampki od Omkia miały koncowki pozbawione elegancko pozbawione lakieru i lut chwytal wiec musi być na to jakiś patent. Kalafonia tego nie usuwa. Bylbym wdzięczny za podpowiedz - co kupic, jak to się nazywa i gdzie można dostać. Markety, sklepy elektr?

Drugie pytanko mam odnośnie kabelkow. Nie mogę nigdzie znaleźć przewodow takich jak sa w modelach i dekoderach. Stosuje te z komputerowej skretki (0,5mm) ale czasami sa one za grube. Jaki przekroj maja te które sa z dekoderami ? Gdzie ich szukac, potrzebuje rozne kolory żeby w przyszłości nie zastanawiać się gdy spojrze na instalacje w modelu co autor miał na myśli stosując tylko czarny przewod bo taki miałem :) Najchetniej linki, nie druty. Może znow wylamuje otwarte drzwi i gdzies sa powszechnie dostępne ale nie mogę namierzyć.

słuchaj najlepsze kabelki do takich ustrojstw jak dekodery i inne badziewie modelarskie znajdziesz oczywiście w sprzęcie komputerowym i nie do końca tym nowoczesnym polecam szczególnie kabel do starych drukarek tak zwany lpt lub centroniks z jednego okablujesz ze dwadzieścia loków a na allegro lub innym złomie kosztuje ze dwa złote - oczywiście w wiązce znajdziesz wszystkie kolory tęczy jest ich tam ze trzydzieści każdy w innym kolorze (także standard dekoderów) w dodatku cieniutkie jak w sam raz . jeśli chodzi o pobielanie lakierowanych to chyba najlepiej pozbyć się tego świństwa opalając zwykłą zapalniczką - opalasz ok 1cm potem niestety troszkę obróbki mechanicznej lub potraktowanie kwasiorem do lutowania np solnym obmycie lub nie - ładne skręcenie wiązki lub w przypadku pojedynczego drutu nie - kalafonia, lub pasta do lut pobielenie cyną - obcięcie końcówki na zamierzony wymiar ok 2mm z tego centymetra - dlaczego opalamy ok centymetra bo zapalniczka i płomień to nic precyzyjnego zakładaj zawsze jakiś zapas drucik trochę dłuższy od zamierzonego --- mam nadzieję że pomogłem na pewno jest to w miarę najlepsze rozwiązanie i najtańsze (y)