• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Fotografie Kolej na ziemi łódzkiej

Speedway

Znany użytkownik
Reakcje
9.353 18 0
13.08.2023r. Koluszki, 111Ed-015 oraz 181 047-2. W tle charakterystyczna sylwetka tutejszej nastawni. To takie nawiązanie do aktualnie trwającej dyskusji o warszawskich "grzybkach", o których można poczytać w dziale: "Kolej w Warszawie i okolicach".
2.JPG
 

Speedway

Znany użytkownik
Reakcje
9.353 18 0
13.08.2023r. Rogów. Stojąca na peronie dziewczynka na kilka minut wcieliła się w dyżurną ruchu i właśnie odprawia pociąg do Jeżowa.
Uwieczniłem ten moment na zdjęciu, gdyż dawno nie widziałem dziecka, które byłoby tak radosne i podekscytowane. Całym swoim ciałem daje temu wyraz. W oddali, po prawej stronie kadru widać, podpartą pod boki, jej mamę. Również w kolejarskiej czapce na głowie, matczynym okiem spogląda na swoją latorośl.
1.jpg
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.950 492 33
A ja spytałbym, kto zaprojektował tę stację w taki sposób, że koliduje z przyszłą linią dużych prędkości? Nie zwalajmy wszystkiego na CPK (którego zwolennikiem nie jestem), przecież plany budowy linii KDP istnieją od dawna (projekt "Y"), kiedy jeszcze nikt nie snuł mrzonek o CPK. Niestety, trzeba chyba przyznać rację rzecznikowi CPK, który mówi (cytat z podlinkowanego artykułu): lokalizacja odcinka Kolei Dużych Prędkości z Warszawy przez Łódź do Wrocławia (konieczna jest budowa tunelu pod Łodzią, jedna z linii ma biec w miejscu przystanku na Retkini), wynika z decyzji środowiskowej z 2012 roku, która została "wykorzystana na potrzeby inwestycji". Przypomnę, że szaleńcze pomysły CPK powstały (a może zostały wtedy upublicznione) dopiero po dojściu PiS do władzy w 2015 roku. I niezależnie od tego, czy CPK powstanie, czy nie, uważam, że linie KDP są potrzebne.
 

radek_m

Aktywny użytkownik
Reakcje
146 3 0
No ale remont Retkini zlecał PLK. I chyba wiedzieli o planach KDP i o decyzji środowiskowej. jednak lekką ręką wydali pieniądze.
Inną sprawą że jest sporo krzyku o to, ale w sumie nikt nie wie, kiedy budowa KDP w Łodzi ruszy. To może być i za 10 i więcej lat.
 

Speedway

Znany użytkownik
Reakcje
9.353 18 0
Zamieszczony przez kolegę *browar Łódź* film, sympatykom "Miasta Włókniarzy" jest raczej znany. Co nie znaczy, że nie jest godny przypomnienia lub polecenia np. kandydatom na sympatyków. ;)
Z kronikarskiego obowiązku, zamieszczam kilka aktualnych ujęć budynku dworca Łódź Kaliska oraz placu (podjazdu) bezpośrednio przed nim. Dokładnie z dnia dzisiejszego, tj. 19.11.2023r. Mnie najbardziej imponuje "dworzec tymczasowy", który na ostatniej fotografii zaznaczyłem strzałką.
P0060.JPG P0061.JPG P0062.JPG P0063.jpg
 

Speedway

Znany użytkownik
Reakcje
9.353 18 0
10.02.2024r. Zduńska Wola Karsznice. E4DCUd-005 z beczkami na haku, jadąc w stronę Tarnowskich Gór, zatrzymał się na chwilę, w celu podpisania rozkazu. Pani dyżurna w oczekiwaniu na zwrot dokumentu z zaciekawieniem zerka w stronę "faceta z aparatem". Przy tym ujęciu jeszcze do niedawna, w obiektywie powinna być widoczna, charakterystyczna nastawnia w kształcie grzybka. Pozostał po niej tylko pusty plac. A panie dyżurne muszą obecnie "drałować" z budynku, którego narożnik widać za lokomotywą. Bo składy "przyzwyczajeń nie zmieniły". Nadal zatrzymują się
w dawnym miejscu.
4.JPG
 

Podobne wątki