• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Model fabryczny ALBERT-MODELL - modele wagonów typu 401W

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
3.079 87 0
Ja bym oznaczeń nadanych przez @Krzysztof Koj nie poprawiał. Liczę, że to wagon zgodny z istniejącym, konkretnym pierwowzorem, co w moich oczach podnosi jego wartość. Jeżeli decyduję się na konwersję taboru, staram się zdobyć "oryginalne" oznaczenia i malaturę, a nie tak po prostu dodaję kalkę do czegoś. Chyba, że chcecie któryś z wagonów Hobby skonwertować, ich wartość od tego nie spadnie :p
 

404W Eaos

Aktywny użytkownik
Reakcje
170 9 0
Poświęciłem chwilę na przejrzenie zasobów sprzed kilku lat i znalazłem takie rzeczy. ;)
Z ciekawostek, to wagon z epoki trzeciej oraz z czwartej z przynależnością do jakiejś stacji - przynajmniej tak wnioskuję z ułożenia napisów. To pierwsze dwie fotografie.
Wszelkie opisy są w nazwach plików. Zdjęcia pochodzą z różnych serwisów (głównie aukcyjnych) i dzięki nim możemy zorientować się w sytuacji taborowej na przestrzeni lat.

Zobacz załącznik 948530

Zobacz załącznik 948531

Zobacz załącznik 948532

Zobacz załącznik 948533

Zobacz załącznik 948534

Zobacz załącznik 948535

Zobacz załącznik 948536

Zobacz załącznik 948537

Zobacz załącznik 948538
Dzięki za przykłady. To chyba świetne potwierdza moją opinię, że model ten jest jednym kamieni milowych. Jak widać węglarki 401Wb i 401Wd były prawie nieodzowne w krajobrazie PKP od początku lat 70tych do do połowy 90tych kiedy to w związku z postępującym kryzysem poszły na złom jako niepotrzebne.
 

PingwinRico

Znany użytkownik
Reakcje
4.452 27 2
To ładujcie kolego Edwardzie do oporu takie fotospektra ! (y)

To fotomegaspektrum 1977 to chyba pierwszy przedpokój Nieba ! o_O

Tylko je...ć na ścianę jako fototapetę, lalkę ( GiGi )na kolana, duża butelka wina i ...
Boris Brejcha Style - Art Of Minimal Techno - Harley Quinn By Patrick Slayer
Odwagi Koledzy! Odwagi ewentualni zgredzi i lemingi ! :D
Spróbujcie... tylko na duży zycher ! :cool:
Od min. 20.50... lewarowanie utworu ! dalej - 22.51 przeładowanie utworu ... 23.06 explozja ! ...
23.22 turboexplozja ! ...i dalej już pełen technotranss ! ... :Ddo 24.55
I tak w koło, po kilku okrążeniach będziecie w bezproblemowym Świecie ;)
Andrzeeej, Ty masz w dyńce, jak cyganka w tobołku, ale uwielbiam Twój styl bycia na forum. :LOL:

Co najmniej dwie bestie z tematu są na tej fotografii.
Warszawa Praga 1977
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/en/jednostka/-/jednostka/11381341/obiekty/613419#opis_obiektu

Warszawa Praga 1977.jpg


Warszawa Praga 1977b.jpg


Warszawa Praga 1977c.jpg


Hrabioo, wołam Cię, a Ty usłysz mój głos!
Katowice Muchowiec znasz? Na peewno znasz. :D
1980 - 1987
Węglarków jak mrówków...


https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/en/jednostka/-/jednostka/10126190

Katowice Muchowiec 1980 1987.jpg


Katowice Muchowiec 1980 1987b.jpg
 

eddy

Aktywny użytkownik
Reakcje
411 5 2
To ładujcie kolego Edwardzie do oporu takie fotospektra ! (y)

To fotomegaspektrum 1977 to chyba pierwszy przedpokój Nieba ! o_O
....
Z drugiej strony te zdjęcia ukazują w jakim stanie były wagony PKP w tamtym czasach. Wagony bez drzwi, kłonic, powyrywane leżą w/na środku wagonu, drzwi w węglarkach, krytych po otwierane, dziury w wagonach itp... To już nie jest przedpokój nieba tylko piekła...:(
Przykro patrzeć na stan taboru i jego degradację...:(
Sporo na tych zdjęciach jest taboru węgierskiego...
 

browar łódź

Aktywny użytkownik
Reakcje
248 11 9
Z drugiej strony te zdjęcia ukazują w jakim stanie były wagony PKP w tamtym czasach. Wagony bez drzwi, kłonic, powyrywane leżą w/na środku wagonu, drzwi w węglarkach, krytych po otwierane, dziury w wagonach itp... To już nie jest przedpokój nieba tylko piekła...:(
Przykro patrzeć na stan taboru i jego degradację...:(
Sporo na tych zdjęciach jest taboru węgierskiego...
Na pierwszym opublikowanym zdjęciu widać takie wagony. Ale to wygląda na tory postojowe dla takich wagonów. W dostępnych kronikach na you tube widać też skalę uszkodzeń o taboru z winy załadunku jsk i kolejarzy.
 

Dariusz71

Aktywny użytkownik
Reakcje
961 2 0
Jako młody chłopak pracowałem podczas wakacji w wagonowni w Katowicach w agencji studenckiej żeby sobie dorobić. Powiem tak, sprzątanie wagonów to jest wielkie wyzwanie, sprzątanie a raczej czyszczenie i dezynfekcja, dezynsekcja i deratyzacja i co tam jeszcze chcecie ;) Syf pozostawiony przez podróżnych był straszny. Praca tragedia ale dobrze wtedy dla nas płatna;)) Dodatkowy dochód był za zbieranie puszek po piwie czy innych napojach. Były sprzedawane kolekcjonerom których w owych czasach nie brakowało. Niejedna taka puszka ozdabiała meblościankę, to dla młodszych kolegów którzy nie pamiętają czasów zamierzchłego dobrobytu;))
 

daromaro

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.511 119 86
Tuborg puszkowany - dobrze sie sprzedawał ;) Ale wiecie... wtedy jeszcze z własnego browaru. Teraz to już tylko marka (rozlewany przez Carlsberga).
 

KSK 1982

Kustosz Sali Pamięci
Zespół forum
GGM
Reakcje
168 4 0
Tak jak wcześniej Dracula napisał


Z mojej prywatnej korespondencji z PMR K.Koj :

"Jeszcze w tym roku powinna ukazać się także druga edycja węglarek 401Wb/401Wd (właśnie opracowuję ich oznaczenia)." - K.Koj

Oprócz węglarek mają w 2023 ukazac sie jeszcze :

- wagony 411Vb
- lokomotywy ST43 (oczywiście z “wiadrami”)
- wagony 418V
- wagony 408S
 

Podobne wątki