Oprócz całej masy fachowców do czarnej roboty to jest odlewników, spawaczy, ślusarzy i innych rzemieślników zdarzało się w parowozowniach zatrudniać specjalistów jak się wydaje w niczym nie kojarzonych z koleją.
I tak w Lublinie na zapleczu siedział sobie szewc.
O tym co tam robił to jest napisane poniżej.
Skąd szewc w parowozowni ?
Ano po części z autarkicznego modelu gospodarki kolejowej. To znaczy kolej (w państwach gdzie kolej była państwowa) była zaraz po armii największą strukturą organizacyjną w państwie. Podobnie jak armia była swego rodzaju państwem w państwie i starała się robić prawie wszystko we własnym zakresie. A już szczególnie jak mogła coś robić samemu to robiła. Mogło się zdarzyć, że ktoś spędził na kolei całe życie od narodzin do grobowej deski i wszystko co mu było do życia i szczęścia potrzebne kolej była mu w stanie zagwarantować. Były kolejowe domy dziecka, kolejowe przedszkola, szkoły, kościoły, szpitale, ośrodki wypoczynkowe, bufety i stołówki, przychodnie i biblioteki. Były kolejowe więzienia. Były też kolejowe domy starców. Przez długi czas w Polsce był osobny kolejowy fundusz emerytalny. Nie trafiłem jeszcze na kolejowy cmentarz, ale chyba kwestią czasu jest jak trafię.
Po części dlatego, że kwit jest z 1949 r. Kolej podobnie jak państwo dźwiga się wojennych zniszczeń. Braki we wszystkim są olbrzymie. Być może dla kolei było łatwiej zatrudnić szewca niż latać po mieście, szukać szewca i cierpliwe czekać aż się weźmie do roboty i naprawi trochę kamaszy, jak to zwykle u szewców "na jutro". Prościej było zatrudnić kogoś u siebie i mieć spokój. I taki szewc naprawiał buty dla całego, jakby nie patrzeć dużego węzła kolejowego i pewnikiem parudziesięciu stacji w najbliżej okolicy. Jakby nie patrzeć parę tysięcy ludzi czyli małe miasteczko. No i jak to w małym miasteczku przy rynku był szewc.
A być może w parowozowni przez analogię do podkutych zestawów kołowych.
I żeby się szewc nie nudził to do towarzystwa miał krawca.
Krawiec parowozowy.
Moim zdaniem brzmi nieźle.
Bądźcie zdrowi.
ksiezyc_nad_gieesem ...