• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Warsztat - Flotoma

WrocT

Znany użytkownik
Reakcje
200 29 1
I to jest profesjonalny model a nie badziewne wydruki z GPM-u...,
Przecież do Żuka są blaszki. Wreszcie ktoś w ciężarówce wykonał ramę z blaszek jak to jest w oryginale. Odnośnie wydruków, chyba trudno wydrukować błotniki takie jak są w ciężarówkach czy traktorach, co innego karoserię. Na rynku jest oferowany Ursus wraz z przyczepą Autosan D47b i w tym przypadku błotniki traktora i rama przyczepy są wydrukiem. Jakby producent te elementy zrobił z blaszek, model byłby naprawdę godny polecenia. Podkład i farba i tak ukryją z czego jest zrobiony model, ale wystarczy popatrzeć na błotniki czy lusterka, często to elementy są grube jak na H0.
 

Michal88

Aktywny użytkownik
Reakcje
487 15 0
I to jest profesjonalny model a nie badziewne wydruki z GPM-u...,


Jakoś żaden zagraniczny producent modeli nie wprowadził do sprzedaży modeli w formie wydruków ( nie licząc GPM ) tylko oferują profesjonalne odlewy żywiczne z dodatkiem części fototrawionych np. rewelacyjne modele Węgierskiego Balaton Modell https://www.balatonmodellshop.co.uk/BT-74-Trencher-machine-1/35, dość znany z dodatków do modeli lotniczych Aires a teraz nawet MIG Jimenez zaczął odlewać dodatki z żywicy. https://www.migjimenez.com/en/212-airplanes-resin-upgrade-detail-set
To nie jest tak, że ja jestem przeciwnikiem firmy GPM, absolutnie NIE!
GPM- To LEGENDA W MODELARSTWIE KARTONOWYM i jako jedna z pierwszych firm dokonała rewolucji w formie świetnych dodatków i modeli ciętych laserem. Wychowałem się ja jak i wielu modelarzy właśnie na kartonowych modelach tej firmy.

Co do wydruków to niektóre części da się zrobić tą metodą ale nie mogą one być zbyt długie i cienkie, deformacja wtedy gwarantowana. Ja np. ostatnio także drukuję min. ramy do Stara ale je dodatkowo wzmacniam wklejając w wydrukowany w ramie wzdłużne zagłębienie i w nie wklejam stalowy pręt, (ok 0,5mm śr.) dzięki takiemu zabiegowi rama jest sztywna i nie ma mowy o odkształceniu.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Flotoma

Flotoma

Znany użytkownik
Reakcje
4.867 5 0
Z ładowarką Ł-34 od GPM miało być tak: "to model na tylko jeden, no może dwa wieczory". W przypadku wielu modeli na początku tak zakładam i praktycznie nigdy nie sprawdza się to :)
Nie dawał mi spokoju tył modelu. GPM odwzorował wariant nowszy. Jako 4b-epokowiec, powinienem mieć model zbliżony do początków produkcji. Dlatego zmieniłem kształt przeciwwagi. Usunąłem rurę wydechową z góry osłony silnika. Dorobiłem tłumik i nową rurę za tylnym lewym błotnikiem. Doszły nowe tylne reflektory, bez osłon. Pojawiły się ucha do podnoszenia przeciwwagi.

20210321_222903.jpg
 
OP
OP
Flotoma

Flotoma

Znany użytkownik
Reakcje
4.867 5 0
Pasowało by jeszcze w pomoście zrobić zagłębienia na światła.
Zamęczysz Mateusz ;-) Żartuję. Pamiętam o tylnych światłach. Estetyczne wykonanie dwóch symetrycznych zagłębień będzie już wyzwaniem. Muszę znaleźć rozwiązanie. Nie podobają mi się jeszcze wypustki we wnętrzu "łyżki". Wystarczyło na etapie projektu odsunąć lekko otwory mocowania wysięgnika i nie byłoby problemu.
 
Ostatnio edytowane:

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.717 30 1
Przecież do Żuka są blaszki. Wreszcie ktoś w ciężarówce wykonał ramę z blaszek jak to jest w oryginale.
Oryginał raczej nie miał ramy z blaszek;). Ale domyślam się co chciałeś powiedzieć. Ja nie jestem przekonany czy taka blaszana rama lepiej odzwierciedla oryginał czy odlana z żywicy. Z żywicy chyba jednak lepiej, z blaszek nie da się oddać tych wszystkich drobnych niuansów ramy. W dużej mierze zależy to od składającego, a jeśli składałeś taką to pewnie wiesz jak bardzo pracochłonna jest to czynność. Samo składanie i lutowanie tych resorów z kilku blaszki... uff.
 
OP
OP
Flotoma

Flotoma

Znany użytkownik
Reakcje
4.867 5 0
Dzisiaj zaprezentuję "gotowca": Fiat 125p MR73 od naszego forumowego @Adam66 . Bardzo ładny i dopracowany w szczegółach model. Poprosiłem Adama o kierowcę. Spośród dostępnych figurek wybrałem podobiznę autora modelu. Nie mogło zabraknąć zielonych listków i naklejki "peelki". We własnym zakresie zmodernizowałem reflektory oraz dodałem tablice rejestracyjne z numerem odpowiadającym miastu Gorzów Wlkp. należącemu do ówczesnego województwa zielonogórskiego. Stąd pierwsza litera "Z" oraz kolejna "F" z nowego zakresu po wyczerpanej puli numerów z litery "G" - Gorzów.

20210419_085719-1.jpg
20210419_085643.jpg
 
Ostatnio edytowane:

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
Dziękuję Tomku za uznanie.

Jedyna uwaga jaką mam Tomku, to że zgodnie z moją pamięcią jednak zdecydowanie częściej na przedniej szybie naklejano listki u góry. Podobnie jak nalepki ttt (towarzystwa trzeźwości transportowców).
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.568 386 20
Pięknie wygląda ten Fiat. Listki i PL-ka to fajne dodatki, ale najlepsze są na tylnej półce. :) Natomiast zmiana świateł przednich to kapitalny pomysł, a i wykonanie świetne. (y) Gratuluję.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
W robocie 6
W robocie 2
W robocie 7
W robocie 14
W robocie 33

Podobne wątki