• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Wagon osobowy pisk na kołach

Marcin2677

Aktywny użytkownik
Reakcje
58 13 2
#1
Witam posiadam wagon osobowy PIKO jest nowy seria Expert , podczas jazdy słychać czasami delikatny pisk na kołach izolowanych. Wymontowałem koła dałem olej maszynowy po kropli mimo to nadal czasem słychać delikatny pisk podczas jazdy. Wagon posiada dwie osie z 4 kołami jest to długi wagon . Czy to podlega gwarancji ? jak ,można to wyeliminować czy trzeba kupić nowe koła czy coś innego zrobić. Dziwne bo to nowe koła i wagon.
 

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.048 20 1
Owszem, jest piękna, ale nie mam jej i nie będę miał, bo to V epoka i jest dla mnie za młoda.:)
Wracając jeszcze do ocen. Ja też nie wiem, która jest neutralna, dlatego wyrażam me zdanie przez emotkę i tylko czerwonego krzyżyka unikam.
Nie jest to złośliwością, choć gdybym był złośliwy, to często wystawiałbym Ci ocenę "PISOWNIA", bo czasem nie do końca rozumiem jaką myśl chcesz przekazać:) Dlatego nie przejmuj się takimi pierdołami, bo to nie jest zła, negatywna ocena, ani złośliwość w stosunku do Ciebie.
 

rprail

Aktywny użytkownik
Reakcje
875 43 1
Jak łączyć ze sobą wagony różnych zarządów?
Różnica jest pomiędzy składami osobowymi i towarowymi, choć idea jest mniej więcej ta sama.
Musimy mieć wiedzę, gdzie i z jakim towarem jeździły wagony towarowe.
Musimy mieć wiedzę, w jakich międzynarodowych pociągach jeździły wagony pasażerskie jakich zarządów.

Przykład składu międzynarodowego OST-WEST z Moskwy do Paryża w latach, bodajże, 80tych....
+ moja wersja, z tego, co mam (różni się tylko Mitropą - ja mam z IV epoki, a na zdjęciu jest z V epoki), reszta to inny skład, do którego Ost-West był doczepiany.

Zobacz załącznik 961556 Zobacz załącznik 961557
Pociągi międzynarodowe to ciekawy temat.
Mi chodzi po głowie D246/247 "Leningrad Express". Miałem okazję jechać tym pociągiem kilka razy w latach 1986-1987.
https://www.vonderruhren.de/aachenbahn/seiten/d246.php
Oczywiście pobyt w RFN wpłynął także ma zakup BR111 i składu Silberlinge, no i na zainteresowanie IVep. DB :)
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
@rprail - racja, chętnie powymieniam się wiedzą na ten temat, ale nie zaśmiecajmy Marcinowi wątku. Ewentualnie na priv :)

@Marcin2677 - stworzenie realnego składu pociągu w modelu nie jest trudnym zadaniem, ale raczej czaso-i-kaso-chłonnym.
Krótki poradnik:
1. Jak pisałem wyżej - musisz podjąć decyzję, jaki skład będziesz odwzorowywał.
2. Musisz podjąć decyzję, czy robisz to "na visus", czy z zachowaniem wszelkich danych (czyli epoka, numery, daty rewizji itd.)
3. Musisz wiedzieć, wagony których producentów najlepiej odwzorowują wagony danego składu.
4. Dobrze wiedzieć, jaka lokomotywa / jakie lokomotywy ciągnęły dany skład i na jakich odcinkach.
5. Jeśli robisz na visus, to przynajmniej niech się zgadza epoka. (Może być np. IV z V lub V z VI, ale nie III z V np).

Poniżej przykład pomieszania epok w jednym składzie, ALE tu mamy V i VI:
301977489_5111899608919231_7406756768512037781_n.jpg
Przemyślanin.jpg
 
OP
OP
Marcin2677

Marcin2677

Aktywny użytkownik
Reakcje
58 13 2
Rozumiem Krzysztof jak należy to robić prawidłowo cenna instrukcja . Bardzo się cieszę, że nietypowa usterka wagonu osobowego została zakończona sukcesem :) tak jak przewidywał tutaj Zbigniew Gałczyński oraz ja , wymiana osi kół w całym wagonie doprowadziła do prawidłowego poruszania się wagonu. Pisk zniknął , nawet najlepsi tutaj modelarze zastanawiali się czemu tak jest bo ten przypadek jest nieznany. Na moim przykładzie to lekcja dla wszystkich ,że coś takiego, może mieć miejsce nawet w nowym wagonie. To moja pierwsza praca naprawy bardzo się cieszę. :)
 
OP
OP
Marcin2677

Marcin2677

Aktywny użytkownik
Reakcje
58 13 2
Super! ;)Ważne, że się udało.
W razie pytań - PYTAJ :)
Działaj i pokazuj :)
Oczywiście Krzysztof tak jak napisałeś będę postępował , doskonali ludzie na tym forum co chcą podzielić się wiedzą . Cysterna wagon został wysłany, może jutro będzie ,można ją zaprezentować i cały mój pierwszy skład towarowy. U ciebie w zdjęciu Krzysztof za wagonami Zboże widać biały kolejny wagon , chyba wiem jaki. Także posiadasz fajną kolekcję czy posiadasz również cysternę tego typu co ja zamówiłem.
 

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.048 20 1
Wracając jeszcze do tematu oświetlenia wagonów, to niektóre wagony towarowe również mogą posiadać oświetlenie np. wagony brankardy.
Mam właśnie taki techniczny, czyszczący. Oszklone okna, mały układzik, 3 LEDy z paska 12v .(y)
Świeci i czyści szyny aż miło. Nigdy nie czyściłem jakoś dodatkowo szyn. Taki wagonik starczy,
Ogólnie mam 2 czyszczące. Ten i całkowita samoróbka, która jest przeróbką towarowej kolebki Piko Junior z lat '80 XXw.
Jest brzydka, ale czyści wyśmienicie. (y)
Techniczny Czyszczacy Brankard.jpg

EDYTKA
A co tam, pokażę go, pośmiejcie się trochę.;) Dobry docisk - dobre czyszczenie.(y)
czyszczący.jpg
 
Ostatnio edytowane:

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
Oczywiście Krzysztof tak jak napisałeś będę postępował , doskonali ludzie na tym forum co chcą podzielić się wiedzą . Cysterna wagon został wysłany, może jutro będzie ,można ją zaprezentować i cały mój pierwszy skład towarowy. U ciebie w zdjęciu Krzysztof za wagonami Zboże widać biały kolejny wagon , chyba wiem jaki. Także posiadasz fajną kolekcję czy posiadasz również cysternę tego typu co ja zamówiłem.
To, co mam, zobaczysz TU:
https://forum.modelarstwo.info/threads/kolekcja-krisa.42455/
;)
 
OP
OP
Marcin2677

Marcin2677

Aktywny użytkownik
Reakcje
58 13 2
Świetna kolekcja Krzysztof coś wspaniałego :) gratuluję ci . @melanowy fajne te twoje wagony czyszczące jednak słyszałem,że to rysuje tory ,że wystarczy szmatka spirytus i można także wyczyścić tory prawidłowo. Na jaki czas wystarcza ci wkładka czyszcząca do wagonu i z czego ona jest wykonana. Sprawa oświetlenia wagonów towarowych opisana tutaj przez Janka Bednarczyka to dla mnie kolejna wiedza, nie wiedziałem,że są takie wagony.
 
Ostatnio edytowane:

rprail

Aktywny użytkownik
Reakcje
875 43 1
Świetna kolekcja Krzysztof coś wspaniałego :) gratuluję ci . @melanowy fajne te twoje wagony czyszczące jednak słyszałem,że to rysuje tory ,że wystarczy szmatka spirytus i można także wyczyścić tory prawidłowo. Na jaki czas wystarcza ci wkładka czyszcząca do wagonu i z czego ona jest wykonana. Sprawa oświetlenia wagonów towarowych opisana tutaj przez Janka Bednarczyka to dla mnie kolejna wiedza, nie wiedziałem,że są takie wagony.
Takie wagony nie niszczą torów. Część czyszcząca to jakiś miękki materiał.
roco-46400-wagon-czyszczacy-roco.jpeg
product (1).jpg
 

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.048 20 1
melanowy fajne te wagony ale słyszałem,że wystarczy szmatka spirytus i można także wyczyścić tory. Takie wagony mogą rysować uszkadzać chyba tory na ile wystarczy taki kamień zmienny do wagonów co to za materiał.
To nie jest nic twardego. Niczym twardym się nie szoruje torów.
Twarda, sztywna jest tylko podstawa, do której przyklejona jest... sztywniejsza część z gąbki do naczyń.:p
Docisk, sprężynki i działa na sucho.
Jeśli czyścisz raz na jakiś czas, to najlepszy jest izopropanol. Jest neutralny dla torów. Do tego coś do czyszczenia.
Szmatka jakaś moim zdaniem lepsza jest od wacików, czy patyczków, które kłaczą strasznie.
Po takim czyszczeniu trzeba jeszcze czyścić tory z kłaczków wacianych.
Gdy jeździsz natomiast takim wagonem czyszczącym cały czas po makiecie,
to zbiera on na bieżąco zanieczyszczenia i nie trzeba specjalnie czyścić torów izopropanolem.
Wcześniej musiałem izopropanolem czyścić tory regularnie.
Tak ja pisałem wcześniej, że przez lata odkąd jeżdżę wagonem czyszczącym nie czyściłem torów izoporopanolem.
Tory oczywiście po jazdach są zakrywane folią malarską zeby się nie kurzyły.
gąbka.jpg

EDYTKA
Taki wagon czyszczący Roco owszem, jest fajny, ale kosztuje ponad 200zł. Moja robota ...grosze:) i zadowolenie, że działa:D.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Marcin2677

Marcin2677

Aktywny użytkownik
Reakcje
58 13 2
Izopropanol mam w domu , widzę na zdjęciu gąbka jest oderwana ta część twarda, czyli to czyści się gąbką miękką. Co jaki czas należy to czyścić i czy koniecznie trzeba nakrywać tory folią jak nie jezdzimy ? @melonowy . @rprail teraz zastanawiam się czy kupować taki wagon czy robić jak opisał melonowy .
 

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
3.982 28 1
Wracając jeszcze do tematu oświetlenia wagonów, to niektóre wagony towarowe również mogą posiadać oświetlenie np. wagony brankardy.
Mam właśnie taki techniczny, czyszczący. Oszklone okna, mały układzik, 3 LEDy z paska 12v .(y)
Świeci i czyści szyny aż miło. Nigdy nie czyściłem jakoś dodatkowo szyn. Taki wagonik starczy,
Ogólnie mam 2 czyszczące. Ten i całkowita samoróbka, która jest przeróbką towarowej kolebki Piko Junior z lat '80 XXw.
Jest brzydka, ale czyści wyśmienicie. (y)
Zobacz załącznik 961609

EDYTKA
A co tam, pokażę go, pośmiejcie się trochę.;) Dobry docisk - dobre czyszczenie.(y)
Zobacz załącznik 961611
Janku i tu niestety się mylisz;)
Jeżeli popatrzysz na zdjęcia oryginalnych wagonów brankardów jakie stosowano na PKP niezależnie od typu wagonu na którym brankarda przebudowano (Opelln,Bremen,23K,exPwg14) to nie ma na podwoziu skrzyń akumulatorowych ani nawet prądnic. Panowie może Was to zdziwić ale w tych wagonach stosowano oświetlenie świecowe, lub za pomocą lamp naftowych.
Piszę tu o drewnianych wagonach w składach pociągów zdawczych dla konduktora ,kierownika i manewrowych obsługujących taki pociąg. Proszę nie mylić nazwy brankarda z wagonem bagażowym, bo i te również niektórzy nazywali brankardami.
Więc jeżeli ktoś jest modelarzem realistą (ortodoksem) nie powinien montować oświetlenia w modelu brankarda ;)
Pozdrawiam serdecznie