• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta modułowa wg norm Stacja Włoszakowice

robertmuszka

Znany użytkownik
FREMO Polska
H0e
T M M
Reakcje
4.102 153 19
#21
Jeżeli chcesz się łączyć z innymi na imprezach to rozjazdy WR15 i WL15 są raczej kiepskim pomysłem, nie każda lokomotywa da radę gładko je pokonać, lepiej użyć WR i WL 10, a zamiast odcinków G1 odcinki G4 to sztywny tor o długości takiej jak flex (920 mm).

W tej wypowiedzi brakuje jednego magicznego słowa;), a zresztą wyznaczenie dodatkowych otworów nie powinno być problemem dla tak doświadczonego modelarza jak Ty.
Proszę Kolego wstaw w tym wątku.

Rozjazdy o małym promieniu chyba rozwiązały by problem w układzie torów.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Scenika

Scenika

Aktywny użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
Reakcje
507 5 0
#23
Zrobiłem wersje 2.0.
Zmieniłem rozjazdy na wersje 10 stopniowe, faktycznie jest dużo lepiej i bliżej oryginału. Stacja wychodzi około 5,8 m długości.
 

Załączniki

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.650 133 3
#24
Ze względu na jakieś sensowne DUT ja bym zrobił tak

1653430551538.png


Dwa jakiej szerokości będą perony? Bo przy tym rozstawie zostają Ci 2cm czyli jakiś 1.8m
 

mikl

Znany użytkownik
Reakcje
3.612 107 12
#26
Zrobiłem wersje 2.0.
Zmieniłem rozjazdy na wersje 10 stopniowe, faktycznie jest dużo lepiej i bliżej oryginału. Stacja wychodzi około 5,8 m długości.
Masz jeszcze Peco Code75 które sa 12 stopniowe. Ja mam na swojej makiecie i wyglądają ok.

Takie rozwiązanie daje ci większa wartość długości użyteczna torów. 15-sto stopniowe będą wg mnie "kaleczyć" Twoja makietę bardziej niż skrócenia długości wstawek prostych
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#27
Zmieniłem rozjazdy na wersje 10 stopniowe, faktycznie jest dużo lepiej i bliżej oryginału.
Lepiej, ale ta wstawka prosta w dolnym torze po prawej stronie jest teraz za długa, nieproporcjonalnie do tego, jak jest w realu. Ja bym zrobił tak:

plan2jpg.jpg


Ale nie tak, jak proponuje kolega @Artur:
Ze względu na jakieś sensowne DUT ja bym zrobił tak

Ten dolny tor nie jest torem przebiegowym, tylko ładunkowym i jego długość nie ma aż takiego znaczenia (tam i tak nigdy nie jest wstawiany cały pociąg, a jedynie wagony do za- i rozładunku), poza tym zaproponowany przez Artura układ odbiega od oryginału. To, co ja proponuję wyżej, mniej więcej odpowiada rzeczywistości, oczywiście z proporcjonalnym skróceniem całości.
 
OP
OP
Scenika

Scenika

Aktywny użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
Reakcje
507 5 0
#29
Byłem, pooglądałem i zrobiłem fotki. Peron ma 213 cm szerokości.
Fotki wstawiam dla ciekawych świata i zerknijcie proszę jak w realu kształtują się rozjazdy od strony Wolsztyna:
 

Załączniki

stare tory

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
974 82 11
#32
Untitled.jpg

Tak wygląda podział Twojej stacji na 7 skrzynek o długości 90cm. Układ torowy trochę zmodyfikowałem żeby wszystko się gładko zmieściło.
Zwróć uwagę na to, że wszystkie odcinki proste są zrobione z odpowiednio dociętych torów G4, a wszystkie łuki z fleksów. Uwierz mi tak jest
łatwiej przyklejać tory do skrzynki i prościej robić kabelkologię(mniej połączeń).
 
Ostatnio edytowane:
Reakcje
172 0 0
#33
Będę śledził wątek ponieważ chciałem kiedyś budować stację z te samej linii Zbąszyń - Leszno- miała to być stacja Błotnica.

Na stacji Błotnica była piękna wieża ciśnień, stacjonował tez tam parowóz jako pych ze względu na duże wzniesienie koło Boszkowa.
Dodam tylko, że na tej lin spotkać można parowozy Wolsztyna.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.
 
OP
OP
Scenika

Scenika

Aktywny użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
Reakcje
507 5 0
#34
Miło mi - linia jest wyjątkowa - nie wiem ile jest lini w Polsce na których regularnie jeżdżą parowozy ale wolsztyńska Ol49 ma się świetnie i jeździ przez cały tydzień
 

qwertas

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.353 37 2
#36
Dodam, że do końca I wojny światowej, kursowały tą linią dwie pary pociągów pospiesznych.
Jedna relacji Berlin - Zbąszyń - Leszno, druga Berlin - Zbąszyń - Leszno - Kalisz. Jeden z par tych pociągów była nocna i prowadziła wagon sypialny.
Czas przejazdu odcinka Zbąszyń - Leszno wynosił 60 minut.
Tutaj rozkład z 1914
https://www.deutsches-kursbuch.de/1914/58_hoch.htm
 

Mawak

Aktywny użytkownik
Reakcje
16 0 0
#37
I już kibicuję i trzymam kciuki za powodzenie projektu! Od dawna spoglądam na układ torowy jak i na samą stację Włoszakowice, gdzieś tam w swojej głowie układam plan swojej makiety. Region jest mi szczególnie bliski ze względu na rodzinę w bliskiej okolicy. Jako dziecko jeździłem tam na wakacje oraz na samą stację gdzie odbieraliśmy wuja z pociągu z Leszna. Dziadek pracownik torowy, a tuż przed odejściem na emeryturę dróżnik przejazdowy na stacji Włoszakowice oprowadzał mnie po rejonie. Niezapomniane chwile parowozy, semafory kształtowe, zapach sadzy... Czekam z niecierpliwością gdy wątek przejdzie na wlasciwe tory!

Pozdrawiam
 
OP
OP
Scenika

Scenika

Aktywny użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
Reakcje
507 5 0
#39
Kontynuacja wątku: http://forum.modelarstwo.info/threads/stacja-włoszakowice-modułowa-dużo-pytań.56170/

Wystartowałem z produkcją skrzynek. Dwa moduły przejściowe na początku i na końcu - przejście z fremo f96 500 mm na moduły stacyjne 600x900 mm.
Dojechało parę zakupionych rzeczy: dwa rozjazdy Roco 42488 i 42489, zestaw startowy Piko z dcc z lokomotywami BR 218 i BR 185, i tory flex 920 mm.
Chce pokleić skrzynki i zabiorę się za rozrysowane torów i naniosę schemat elektryki. Temat którego się boję, ale myśle ze z pomocą wujka G. i Waszą dam radę
 

Załączniki

OP
OP
Scenika

Scenika

Aktywny użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
Reakcje
507 5 0
#40
Jeszcze raz dodaję zdjęcia z placu budowy;
 

Załączniki

Podobne wątki