• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta modułowa wg norm Stacja kolei piaskowej "Korfanty" - szyb podsadzkowy

Pawel

Aktywny użytkownik
H0e
Reakcje
348 1 1
#22
konstrukcja mojego mostu była powtarzalna i znajdowała się na siedmiu szybach podsadzkowych, m.in. na szybie Witczak czy Zbigniew.
Te siedem mostów to raczej zdecydowanie za mało, konstrukcja z zaokrąglonymi rogami, charakterystycznym cofnięciem frontów ku dołowi i poziomymi pomostami bocznymi była konstrukcją powszechnie stosowaną i jak dobrze pamiętam występowała w 2 wariantach różniących się długością.
Absolutnie nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, zapewne nasz nieodżałowany kolega Mariusz "Piaskowy" zrobiłby nam szczegółowy wykład na ten temat. Mostów eksploatowanych przez PMP-PW było coś około 100, na zdjęciach do których miałem dostęp w internecie, książkach i w pamięci (choć ta bywa zawodna) mamy ponad 50, a z tych 50 blisko połowa jest właśnie tego typu.
 

kuznior

Aktywny użytkownik
BGM
GGM
Reakcje
485 0 0
#23
Te siedem mostów to raczej zdecydowanie za mało, konstrukcja z zaokrąglonymi rogami, charakterystycznym cofnięciem frontów ku dołowi i poziomymi pomostami bocznymi była konstrukcją powszechnie stosowaną i jak dobrze pamiętam występowała w 2 wariantach różniących się długością.
Absolutnie nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, zapewne nasz nieodżałowany kolega Mariusz "Piaskowy" zrobiłby nam szczegółowy wykład na ten temat. Mostów eksploatowanych przez PMP-PW było coś około 100, na zdjęciach do których miałem dostęp w internecie, książkach i w pamięci (choć ta bywa zawodna) mamy ponad 50, a z tych 50 blisko połowa jest właśnie tego typu.
Jak napisałem wcześniej most który zbudowałem (czyli wariant krótki konstrukcji mostostalu) występował na siedmiu szybach podsadzkowych. Mostów o konstrukcji wydłużonej (dwa połączone przęsła, czyli inna niż mój model) było dokładnie 22 sztuki. Mamy wiec 7 krótkich i 22 długie i są to zdecydowanie prawidłowe liczby. Też mam wiedzę na temat mostów i całkiem sporą;) PS. A szybów podadzkowych i punktów sprzedaży piasku wyposażonych w most zsypowe przystosowane do rozładunku wagonów rolkowych rozstawu pyskowickiego było dokładnie 116.
 

Pawel

Aktywny użytkownik
H0e
Reakcje
348 1 1
#24
Mamy wiec 7 krótkich i 22 długie i są to zdecydowanie prawidłowe liczby. Też mam wiedzę na temat mostów i całkiem sporą;)
Super, to już wiem do kogo uderzać w razie pytań :)
Te 7 krótkich to Zbigniew, Witczak, Bojków, IV (Staszic), chyba Ignacy (Miechowice), Lompa (jak dobrze pamiętam), i brakuje jeszcze jednego, Bobrowniki był chyba długi?
 

kuznior

Aktywny użytkownik
BGM
GGM
Reakcje
485 0 0
#25
Super, to już wiem do kogo uderzać w razie pytań :)
Te 7 krótkich to Zbigniew, Witczak, Bojków, IV (Staszic), chyba Ignacy (Miechowice), Lompa (jak dobrze pamiętam), i brakuje jeszcze jednego, Bobrowniki był chyba długi?
W razie pytań zapraszam, na pewno pomogę. Siódmym krótkim mostem był Zygmunt August I i to jego (jeśli chodzi o typ zbiornika piasku) należy się najbardziej doszukiwać w moim modelu, A na szybie Bobrowniki rzeczywiście był długi „Mostostal”
 

Pawel

Aktywny użytkownik
H0e
Reakcje
348 1 1
#26
Siódmym krótkim mostem był Zygmunt August I i to jego (jeśli chodzi o typ zbiornika piasku) należy się najbardziej doszukiwać w moim modelu
Super, dzięki za wszystkie informacje.
W latach 90-tych wiele razy byłem w Maciejkowicach na stacji GKW, ale jakoś nigdy nie wpadłem na to, że zaraz obok są mosty na Zygmuncie Auguście, i można dosłownie podejść i je (zapewne zza ogrodzenia) zobaczyć, szkoda, są może gdzieś ich zdjęcia, bo chyba nigdy ich nie widziałem.
To jeszcze te 22 długie mosty: Dołki, Leśny (tu nie jestem pewien), Piekary, Wschodni (Kleofas, oba?), Północny (Halemba), Bobrowniki, Maczki, Aniołki, Leopold, Maciej, Wschodni (Nowy Wirek), Lech, Marta, Julita, Wschodni (Wieczorek), coś tu jeszcze brakuje ...
 

kuznior

Aktywny użytkownik
BGM
GGM
Reakcje
485 0 0
#27
Super, dzięki za wszystkie informacje.
W latach 90-tych wiele razy byłem w Maciejkowicach na stacji GKW, ale jakoś nigdy nie wpadłem na to, że zaraz obok są mosty na Zygmuncie Auguście, i można dosłownie podejść i je (zapewne zza ogrodzenia) zobaczyć, szkoda, są może gdzieś ich zdjęcia, bo chyba nigdy ich nie widziałem.
To jeszcze te 22 długie mosty: Dołki, Leśny (tu nie jestem pewien), Piekary, Wschodni (Kleofas, oba?), Północny (Halemba), Bobrowniki, Maczki, Aniołki, Leopold, Maciej, Wschodni (Nowy Wirek), Lech, Marta, Julita, Wschodni (Wieczorek), coś tu jeszcze brakuje ...
most na Zygmuncie widoczny jest w kawałku na tym zdjęciu:
114. zygmunt august I.jpg
 
OP
OP
Adam Kobyliński

Adam Kobyliński

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
1.164 68 6
#28
Trochę czasu minęło od wystawy, ale nie śpimy i działamy dalej. @kuznior zaprojektował kolejne moduły sąsiadujące z mostem i dostaliśmy wycięte elementy. Skrzynki sklejone, szpachlowanie i szlifowanie w trakcie. Moduł z mostem będzie pomiędzy pierwszą a drugą skrzynką od dołu.
Wkrótce kolejna aktualizacja (y)

IMG_20231214_223338.jpg
 

kuznior

Aktywny użytkownik
BGM
GGM
Reakcje
485 0 0
#29
Teren wokół mostu zsypowego się rozrasta. Z początkowo planowanej bocznicy, obecnie uformowała się fikcyjna stacja kolei piaskowej "Korfanty". Dwutorowa z bocznicą do mostu oraz mijanką za nim, która umożliwia również zmianę czoła i jazdę do odgałęzienia na wschodniej głowicy i kolejnym odgałęzieniem na zachodnim krańcu stacji. Inspiracją dla niej jest połączenie istniejących na północnej magistrali piaskowej stacji Zygmunt August oraz posterunku Kazimierz. Będzie się składać z 8 modłów o łącznej długości prawie 7,4m oraz dwóch modułów odgałęziających się na obu krańcach stacji.

Korfanty główny.png


Bez-nazwy-222b.jpg

Takiego widoku od strony wschodniej głowicy należy się spodziewać (Stacja Zygmunt August, Chorzów)


11s.jpg


13sa.jpg

Moduł z mostem zsypowym zainspirowany podg. Kazimierz w Mysłowicach

DSC_0153.jpg


Urządzenie SRK będą rozmieszczone wg. zamieszczonego niżej schematu.
 

Załączniki

BoGneR

Znany użytkownik
Reakcje
2.407 28 2
#30
Zaczęło się od pomysłu na bocznicę i skrzynki z profilem F96 na której miał stanąć most. Potem Maciek rozwinął pomysł na stację.
stacja kolei piaskowej "Korfanty". Dwutorowa z bocznicą do mostu oraz mijanką za nim, która umożliwia również zmianę czoła i jazdę do odgałęzienia na wschodniej głowicy i kolejnym odgałęzieniem na zachodnim krańcu stacji.
Panowie... często wracam do Waszego tematu i dużo myślę, tak myślę :p
Zastanawia mnie ten tor objazdowy za mostem... zakładam, że nie chcieliście połączyć go od zachodu głowicą, bo skład po rozładunku i oblocie wróci w kierunku próżnym, "wschodnim". Tylko pytanie, jaka jest długość mijanki? Czy mieści się tam w ukresie skład z lokomotywą, czy tylko wagony i oblot? Dłubię obecnie głównie tabor, ale projekt "A" nie został porzucony i powoli raczkuje, dojrzewa, ewoluuje. Zastanawia mnie, jaką można przyjąć minimalną, uniwersalną dla kolei piaskowych długość mijanki, toru mostowego :niepewny:
Wasza stacja daje też spore możliwości ruchowe i tutaj pytanie, jakie macie dalsze plany? ;)
 

kuznior

Aktywny użytkownik
BGM
GGM
Reakcje
485 0 0
#31
Ukres będzie miał jakieś 230 cm. Wejdzie skład 18stu wagonów typu 401v/vc i lokomotywa, a od biedy nawet skład 20stu wagonów się obleci. I tyle, czyli jakieś 230cm, powinna mieć mijanka, ale przecież można dzielić skład i robić różne manewry jak na Wschodnim Mysłowic czy Agacie.
A co do planów to na razie ukończyć do drugiej połowy roku 3 moduły, które są teraz na warsztacie, co da nam do dyspozycji most z torem do oblotu na kolejne wystawy, a następnie zabrać się za pozostałe 4 i skończyć stację.

Moduły które na teraz zrobimy będą mogły oczywiście być dołączone do każdej fremo'wskiej makiety. Tak to wgląda, ale więcej pokaże niebawem @Adam Kobyliński
Zdjęcie WhatsApp 2023-12-30 o 22.42.00_3344963a.jpg
 

Podobne wątki