• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Impreza Poznań – Targi Hobby 2021 – 4 - 5 grudnia 2021 r.

t_domagalski

Znany użytkownik
Reakcje
1.351 18 9
... dla publiczności, za barierek widoczne były tylko fragmenty, a imponująca rozmiarami, rozmachem stacja węzłowa, stała pod ścianą, niedostępna dla publiki bez lornetki. Wielka szkoda, myślę że bez problemu dałoby się ją umiejscowić centralnie, tak jak dawniej bywało...no ale cóż. Kilka znanych modułów, kilka nowych - w tym szalenie interesujący port rzeczny z kolejowym mostem zwodzonym...jak będzie skończone, będzie majstersztyk.
Sądzę, że to powinno być powodem do przemyśleń, czy warto w następnych latach wystawiać na targach makietę modułową w takiej postaci jak obecnie.

Z własnego doświadczenia, jako uczestnik wielu zloTTów modułów w skali TT, wyraźnie zauważam, że takie makiety-molochy, na których jeszcze dodatkowo są prowadzone jazdy rozkładowe ze skalową prędkością, nie sprawdzają się w takich miejscach, gdzie większość widzów wymaga "dużo, szybko, kolorowo", oraz gdzie trzeba konkurować o tych widów z samochodzikami, czołgami, klockami LEGO i innymi zabawkami.
Taka makieta jest świetna dla samych hobbystów oblatanych w temacie. Ale dla przeciętnego widza, który wymaga wrażeń "tu i teraz" taka makieta jest po prostu nudna... :(
Z tego powodu zwykle większym zainteresowaniem cieszą się makiety prezentacyjne, tzw. "telewizory" i podobne, gdyż widz w każdej chwili, gdy do takiej makiety podejdzie, widzi jakiś ruch, coś ciekawego. Nie musi błądzić wzrokiem po metrach szlaku w nadziei wypatrzenia jakiegoś pociągu.

A już na pewno nie powinno wystawiać się na takich imprezach modułów niewykończonych. Dla nas modelarzy jest to oczywiste, że takie moduły buduje się nieraz latami. Ale znowu - dla niezorientowanego widza jest to przejaw niechlujstwa. Bo przecież na innych stoiskach wszystko jest wykończone - budowle z klocków, modele kartonowe, że mucha nie siada. A tylko ci od "kolejek" jeżdżą po gołych deskach albo styropianie. Sam nieraz na różnych imprezach słyszałem podobne komentarze zawiedzionych widzów.

Nie zdziwiłbym się też, gdyby to, co spotkało makietę modułową w tym roku w Poznaniu, czyli umieszczenie jej "w najbardziej niedorzecznym miejscu", było całkowicie przemyślanym działaniem organizatora, wynikającym z obserwacji z wcześniejszych lat, na zasadzie: Jak dużo widzów przyciągnęła? Mało. -> Znaczy, jest to hobby mało interesujące -> W przyszłym roku wciśniemy gdzieś w kąt,, a na środek damy coś, co ściągnie tłumy. :( Tak niestety działa biznes.
 

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
2.872 86 0
Gołych dech nie było ;) a przynajmniej nie kojarzę.
Ustawienie całej makiety było tak niedorzeczne, że łatwiej było oglądać stację techniczną Toruń (pozdrawiam Kolegów), niż niektóre moduły prezentacyjne.

Jak dużo widzów przyciągnęła? Mało. -> Znaczy, jest to hobby mało interesujące -> W przyszłym roku wciśniemy gdzieś w kąt,, a na środek damy coś, co ściągnie tłumy. :( Tak niestety działa biznes.
Tak działa. Po prostu tematem wystawy p.t. Hobby nie była prezentacja rzeczywistego ruchu kolejowego. Były to raczej pokazy budowy i zastosowań zaawansowanych zabawek. Makieta a'la "tort" wpisałaby się lepiej w formułę imprezy.

Rozumiem "biznesowe" racje za spychaniem makiety w kąt pawilonu, ale to niestety jest błędne koło. Mało ludzi obejrzy, więc zepchniemy w kąt, więc mało ludzi obejrzy.

Jednak kilkanaście lat wcześniej na Hobby symulacja prawdziwej kolei przyciągała więcej widzów i była lepiej wyeksponowana.

Żeby makiety na Hobby znów "ożyły", musiałaby zaistnieć wola i wysiłek obu stron. A nie wiem, czy kredyt zaufania (z obu stron) się nie wyczerpał...


Nie jest moim zamiarem umniejszanie wysiłku i zasług Kolegów, którzy zbudowali i uruchomili te moduły. Były wśród nich prawdziwe perełki, oraz po prostu wiele prac na poziomie "celujący" i "bardzo dobry" :) Tylko nie zostało to "sprzedane", bo nie zgrało się z koncepcją całej imprezy.
 

bstok70

Znany użytkownik
MSMK
PGM
Reakcje
1.363 33 1
Helouł :)
Chciałbym jeszcze raz i publicznie bardzo podziękować za tę wspaniałą dla mnie imprezę. Przepraszam, że z moim drapakiem ośmieliłem się mówić w telewizji o modelarstwie ale panowie mnie zaskoczyli i byłem przekonany, że będą rozmawiać ze wszystkimi i każdy dorzuci swój kamyczek. A tu wyszło, że tylko ja ..... No wtopa i moja pyszałkowatość okropna. Naprawdę proszę nie myślcie, że mam poczucie wielkości w odniesieniu do tego co tam sobie dziergam w modelarstwie. Oczywiście przygotuję krótką relację. W tym jednak roku będzie dość skąpa, bo z Kolegą Gawrylukiem siedzieliśmy na stacji i reperowaliśmy wszelkie usterki aby nic nie zakłócało ruchu kolejowego.
Tymczasem zdjęcie moim zdaniem wybitnego dzieła sztuki jakim jest "Czapajew" Jarka na tle pięknych bramek firmy KLUBA.
Uściski dla wszystkich. To był wspaniały czas!
IMG_20211208_104602.jpg
 

t_domagalski

Znany użytkownik
Reakcje
1.351 18 9
Jednak kilkanaście lat wcześniej na Hobby symulacja prawdziwej kolei przyciągała więcej widzów i była lepiej wyeksponowana..
Kilkanaście lat temu widzowie byli inni. Dzisiejsze targi odwiedza już kolejne pokolenie - to są już nieraz dzieci tamtych widzów, ze swoimi dziećmi. ;)
Mają więc inne oczekiwania niż kilkanaście lat temu.... Co z resztą doskonale widać po nowych dziedzinach prezentowanych na targach - gry komputerowe, cosplay'e, itp. Czas idzie do przodu...
 

Podobne wątki