Też dzisiaj otrzymałem książkę o Pociągach Pancernych 1921-1939.
Jest to naprawdę ciekawy i piękny album.
Książka zawiera setek zdjęć i pełno kolorowych profili najciekawszych wagonów i lokomotyw.
Jest to rzecz oczywista, jak i genialna, opracowanie książki w poziomie. Przecież pociągi są podłużne i długie, i dlatego plan poziomy bardzo dobrze pasuje do zdjęć, jak i rysunków. Super pomysł!
Książka jest podzielona na, głownie, trzy części, Opis wstępny (który opisuje początki oraz główną technikę), Pociągi od 1921 do 1929, 1929 do 1939 razem z działem wojennym wszystkich pociągów. Drezyny, pociągi improwizowane i składy gospodarcze też są opisane w tekście, i w kolorze.
Jak chodzi o zdjęcia, to są to często jeszcze nigdzie nie publikowane, w większości ładnie wyczyszczone i korygowane cyfrowo, i co może najważniejsze, duże. (A nie jak to często bywa malutkie znaczki na marginesie.)
Rysunki są też ładnie opracowane, czystą linią, tak jak w wielkim leksykonie uzbrojenia 1939, bo to ta sama zdolna ręka.
Co do tekstu, wybaczcie, …nie zdołałem przeczytać
Ale z tego co zacząłem jest to obszerny i dokładny tekst co do formacji, techniki, i działań każdego pociągu. Nawet tak krótko zerknąć, to widzę, że dużo poprzednich „dziur” historycznych pozostawianych w poprzednich publikacjach zostało wypełnionych, z czego jestem bardzo wdzięczny.
Naprawdę jest to dzieło godne wychlały i dodaniem do kolekcji jak i miłośników broni, jak i kolei.
Jak mam parę uwag złożyć, to no, osobiście brakuje mi wymiarów i specyfikacji pociągów.
Może są opisane w tekście (napewno..), ale warto byłoby napisać w tabelach.
Brakuje też skali w rysunkach oraz rzutów innych niż bocznych. (Jestem modelarzem i chciałbym rysunki ze skanować do opracowania modelach 3D)
Jest też „dziura” w rysunkach pomiędzy szarym malowaniem stosowanym pierwotnie, a malowaniem stosowanym na końcu lat trzydziestych, gdzie malowano pociągi w kolorach „pstrych” lub „japońskich”, a to był jednak ewenement i część historii. I jest taka dziwna sytuacja że jest zdjęcie wagonu w kolorach pstrych, a rysunek jest wagonu w kolorze szarym
Szkoda też, że nie ma rysunków pokazujące wnętrze wagonów i lokomotyw pancernych, (ala. Osprey) jako stary pancerny, zawsze się zastanawiałem jak „ci starzy” walczyli w tym co mieli.
Ale rozumiem, że to nie jest wszystkim potrzebne, i jak np. wydawca dodał arkusze w stylu dawnego AJ Press, to cena by była większa, a dla niektórych byłoby to kompletnie zbędne.
W wstępie jest notatka że będzie drugi tom o Polskich Pociągach Pancernych 1918-1921 opisujące pociągi od Powstania Wielkopolskiego, przez walki przeciw bolszewickie, kończące na III Powstaniu Śląskim. Jak bym mógł, to bym dzisiaj złożył zamówienie!
Oczywiście jest to moje marzenie aby też się okazał trzeci tom, opisujący pociągi od 1941 do 1960 (nawet jakby tylko miał 50 stron..
) , oraz oddzielna paczka rysunków w wielkiej skali (ala. AJ Press / Trojca / ArmourPhotoGallery) ale tu może trochę przesadzam