• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Plan domowej makiety modułowej

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.389 0 0
#41
Geometrię torów niszczy ten prawy rozjazd prosty na łuku. Niestety jedynym moim zdaniem rozwiązaniem jest przeniesienie tego przejścia na prostą, tak jak pokazałem to kilka postów wyżej.
 

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.070 20 1
#42
No tam jest WR. W Twojej propozycji wstawiłeś WL na prostej, co jest lepszym rozwiązaniem, ale dodać należałoby jeszcze przy nim krótki prosty odcinek, aby uniknąć "przeciwskrętów".
lewa góra.JPG

@szczawiont Odnośnie tej bocznicy, to masz tam już trochę torów, z których możesz zrobić tory załadunkowe z placem...

Przy rozbudowaniu tej górnej stacji zastanowiłbym się nad takim układem jak niżej.
Sprzęganie i rozsprzęganie wagonów będzie o wiele wygodniejsze przy nanewrach.

cała.JPG Spróbuj może to rozważyć i przeprojektować na coś takiego. Główną będzie teraz ta stacja na dole (pod ręką).
 
Ostatnio edytowane:

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.368 463 29
#43
W Twojej propozycji wstawiłeś WL na prostej, co jest lepszym rozwiązaniem,
To zależy od punktu widzenia: ja widzę raczej wady, bo to znacznie skróci tory stacyjne. Nie rozumiem, dlaczego poprzedni układ był zły. Kwestię 2-torowego łuku można rozwiązać stosując odpowiednio ukształtowane fleksy.
 

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.070 20 1
#44
Kolega szczawiont ma do dyspozycji cały, pokój. Planuje szerokość makiety na minimum 3,5 - 4,0 mb.
Pewnie, są plusy i minusy. Wstawi rozjazd jak chce, ale te niecałe 25 cm nie zrobią mu pewnie dużej różnicy. Kwestia gustu i wyboru...

@szczawiont Przyjżyj się dokładnie schematom połączeń. Będzie Ci łatwiej kształtować geometrię rozjazdów z zachowaniem odległości.
Zwróć uwagę na większe odlegości peronowe.
Piko system połączeń szynowych 1.jpg PikoTrack łuki.jpg
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
S

szczawiont

Użytkownik
Reakcje
20 0 4
#45
Kolega szczawiont ma do dyspozycji cały, pokój. Planuje szerokość makiety na minimum 3,5 - 4,0 mb.
Pewnie, są plusy i minusy. Wstawi rozjazd jak chce, ale te niecałe 25 cm nie zrobią mu pewnie dużej różnicy. Kwestia gustu i wyboru...

@szczawiont Przyjżyj się dokładnie schematom połączeń. Będzie Ci łatwiej kształtować geometrię rozjazdów z zachowaniem odległości.
Zwróć uwagę na większe odlegości peronowe.
Zobacz załącznik 893250 Zobacz załącznik 893251
Poczytam pomyśle. Co do pokoju to jednak wolę zostawić te max 3.60m bo jednak chce tam z boku zrobic miejsce. Patrzę na te geometrię i pomyśle
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.283 41 5
#46
Autor wątku mógłby w tzw międzyczasie zacząć już coś robić w tym kierunku - machnąć nam przed oczami jakąś dioramą, czy sklejonym budynkiem na przyszłą makietę.....
Papier przyjmie wszystko, oczy już niekoniecznie...
 
OP
OP
S

szczawiont

Użytkownik
Reakcje
20 0 4
#47
Autor wątku mógłby w tzw międzyczasie zacząć już coś robić w tym kierunku - machnąć nam przed oczami jakąś dioramą, czy sklejonym budynkiem na przyszłą makietę.....
Papier przyjmie wszystko, oczy już niekoniecznie...
Dobrze się składa bo mam już dioramę. Około 4 miesięce temu ją skończyłem. Jak wrócę do domu w niedzielę to wyślę więcej zdjęć. Bo tylko takie mam na telefonie (Ostatnie zrobione przed pozbyciem się trawy i innych śmieci. Odrazu po "posadzeniu") A i budynek już też jeden zaczolem robić
 

Załączniki

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.070 20 1
#48
No extra. To znaczy, że Kolega szczawiont nie klepie tylko w klawisze, ale rzeczywiście próbuje swych sił modelarskich
i poważnie przygotowuje się do budowy makiety.
BRAWO !
Jest jeszcze trochę do poprawienia, ale Kolega sam się na pewno poprawi oglądając i porównując swoją dioramę
z dioramami, czy makietami prezentowanymi tu na forum.
Mam takie subiektywne odczucie, że to ostatnie zdjęcie jest właśnie najlepsze. W przyrodzie nic nie jest czyste.
Jak tam plan ?

[Pisownia: od razu, zacząłem]
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
S

szczawiont

Użytkownik
Reakcje
20 0 4
#49
No extra. To znaczy, że Kolega szczawiont nie klepie tylko w klawisze, ale rzeczywiście próbuje swych sił modelarskich
i poważnie przygotowuje się do budowy makiety.
BRAWO !
Jest jeszcze trochę do poprawienia, ale Kolega sam się na pewno poprawi oglądając i porównując swoją dioramę
z dioramami, czy makietami prezentowanymi tu na forum.
Mam takie subiektywne odczucie, że to ostatnie zdjęcie jest właśnie najlepsze. W przyrodzie nic nie jest czyste.
Jak tam plan ?

[Pisownia: od razu, zacząłem]
Dziękuje za miłe słowa.

Planuje właśnie rozpoczęcie budowy 2 aby popracować przed budową makiety. Dostrzegam te niedoskonałości dioramy. Zwłaszcza przy innych pracach bardziej doświadczonych modelarzy.
Dopiero wróciłem do domu i biorę się za plany. Poczytam jeszcze raz na spokojnie wszystkie rady i pozmieniam to co trzeba.

(Co do pisowni to wiem. Jak już mówiłem staram się poprawić.)
 
OP
OP
S

szczawiont

Użytkownik
Reakcje
20 0 4
#50
Posiedziałem troche nad schematem i wpadłem na taki pomysł. Nie wiem czy przeróbki na górnej stacji wychodzą na reszte dlatego czekam na odpowiedź.
1652022896596.png
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.283 41 5
#51
I teraz ma to ręce i nogi.
Jeszcze pozostaje kwestia tego "widelca" u góry.
Co ma tam być ?
Lokomotywownia?
Tory odstawcze?
 
OP
OP
S

szczawiont

Użytkownik
Reakcje
20 0 4
#52
I teraz ma to ręce i nogi.
Jeszcze pozostaje kwestia tego "widelca" u góry.
Co ma tam być ?
Lokomotywownia?
Tory odstawcze?
Jeżeli dobrze rozumiem, że chodzi o tą bocznice z W3 to tam planuje dać lokmotywownie na 3 lokomotywy. Tylko niewiem czy nie dać tego po środku toru aby było łatwiej z niej wyjechać jak coś będzie stać na bocznicach.
1652028168198.png
 
Ostatnio edytowane:

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.283 41 5
#53
Nie kombinuj. Tak jak było, było ok. Tylko dodaj proste, bo w tej formie nie zmieści się żadna lokomotywa.
Pooglądaj zdjęcia, żebyś wiedział, jak to ogarnąć.
Może ktoś z kolegów coś Ci narysuje, ja na tel tego nie umiem namalować. :)
 

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.070 20 1
#54
Nie kombinuj. Powtórzę za Kolegą.
szczaw.png
Tam chodzi głównie o tor wyciągowy, aby można było swobodnie przetaczać i formować składy z tych torów po prawej.
Teraz wyskoczyłeś z lokomotywownią, o której nie było dotąd mowy.
Jeśli już lokomotywownia, to dwustanowiskowa, a trzeci tor przeznaczyć do obrządku lokomotyw (węgiel, ropa itp.)
Nie mam teraz pomysłu gdzie ją wsadzić...
Czy płyta makiety będzie w całości, czy może łączone moduły z pustym środkiem jak niżej na grafice? (moduły dość przypadkowo szkicowane)
szczaw.png
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
S

szczawiont

Użytkownik
Reakcje
20 0 4
#55
Nie kombinuj. Powtórzę za Kolegą.
Zobacz załącznik 893977
Tam chodzi głównie o tor wyciągowy, aby można było swobodnie przetaczać i formować składy z tych torów po prawej.
Teraz wyskoczyłeś z lokomotywownią, o której nie było dotąd mowy.
Jeśli już lokomotywownia, to dwustanowiskowa, a trzeci tor przeznaczyć do obrządku lokomotyw (węgiel, ropa itp.)
Nie mam teraz pomysłu gdzie ją wsadzić...
Czy płyta makiety będzie w całości, czy może łączone moduły z pustym środkiem jak niżej na grafice? (moduły dość przypadkowo szkicowane)
Zobacz załącznik 893978
Wolał bym zrobić pusty środek. a i co do lokomotywowani to miałem wrażenie że wcześniej już coś o niej mówiłem/
 

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.070 20 1
#56
No jeśli środek ma być pusty, to należy przemyśleć wszystko od nowa i wprowadzić może małe korekty.
Trzeba właśnie wziąć pod uwagę miejsca łączenia modułów w stosunku do zabudowy makiety.
Na przykład na łączeniu segmentów nie może być budynków, czy rozjazdów. Łączenia torów też muszą być dobrze przemyślane.
Za wczasu trzeba o tym pamiętać dostosowując wymiary i kształt modułów. Moduły nie mogą być za długie i muszą być dobrze spasowane.
Moim zdaniem max 1,5 m. Może to nie starczyć na długość Twoich peronów i zabudowy stacji w jednym kawałku. No, ale trzeba to jakoś dopasować.
Pusty środek nie może być za mały, za wąski . Musi być tam miejsce dla Ciebie. Trzeba się tam swobodnie "obrócić" prowadząc ruch pociągów.
W takim układzie nie wiem gdzie wcisnąć lokomotywownię i jak to zaaranżować. Chyba jakoś tam przy tym torze wyciągowym...

Wolał bym Wolałbym
 
Ostatnio edytowane:

feymo

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KSK Wrocław
Reakcje
481 3 0
#57
Kolego @szczawiont zanim przystąpisz do realizacji swojego planu warto wybrać się na imprezę modelarską z makietą modułową. Zobaczysz co to są moduły i jakie możliwości daje budowanie miniaturowej kolei na modułach. Nie bardzo rozumiem po co chcesz tort budować jako moduły? Chcesz tą makietę transportować, pakować przemieszczać?
Poza tym proponuję rozeznać czy w twojej okolicy jest jakiś klub modelarzy i podreptać za nimi, dołączyć do klubu wtedy zobaczysz z czym próbujesz się mierzyć. Tam będziesz miał okazję dowiedzieć się praktycznych aspektów modelarstwa kolejowego. Nauka na własnych błędach jest Ok ale pamiętaj, że w przypadku naszego hobby błędy kosztują realne pieniądze.

I żeby była jasność - moją intencją nie jest zniechęcenie Ciebie to projektu a jedynie zwrócenie uwagi, że zbudowanie własnej makiety nie kończy się na układzie torów i rozjazdów oraz zakupie tychże torów. Jest całe mnóstwo aspektów, które musisz wziąć pod uwagę (nepędy, sterowanie makietą, semafory, pulpit, zasilanie, oświetlenie, zieleń niska, zieleń wysoka, budynki itd), aby twój projekt Cię zadowolił, aby zabawa na nim sprawiała ci radość i co najważniejsze żeby makieta była trwała.
 
OP
OP
S

szczawiont

Użytkownik
Reakcje
20 0 4
#59
Albo się wziął za naukę, albo się jednak zniechęcił :)
Za jakiś czas poodpowiadam itp. 8 klasa = egzaminy = mniej czasu. W dodatku ostatnio z tatą jak nie nauka to podrózwałem pociągami po polsce więc też czasu mniej. Teraz końcówka roku szkolnego więc musze się postarać by oceny utrzymać i wezmę się później za pracę. (Dodam jeszcze że dochodzi remont czyli też trochę mniej czasu bo wypada pomóc.) Ale jak wsponiałem niedługo biorę się za dalszą prace i tak dale (;
 

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.070 20 1
#60
Bardzo cenię ambicję i takie podejście do swych obowiązków. Przyłóż się, żeby dobrze wypaść na koniec szkoły.
Po pomyślnej "cenzórce" z zadowoleniem, przyjemnością i podwójnym zapałam powrócisz do kolejek...
Powodzenia i szybko wracaj !!! (y)
polsce Polsce
 

Podobne wątki