• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Plan domowej makiety modułowej

Reakcje
20 0 4
#1
Cześć. Ostatnio dużo myślałem o makieci i wpadłem na pomysł a może zamiast torta jakaś domowa makieta modułowa. Mam pytanie czy ma ktoś jakieś ciekawe plany/pomysły tego typu makiety na torach PIko. wymiary wiadomo nie jakieś duże tylko na taki pokój chyba 4m na 4m coś tego typu. Z góry dziękuje. Fajnie gdyby w tych planach były jakieś ciekawe rozwiazania.
 

JohnyTRS

Aktywny użytkownik
NAMR
Reakcje
299 1 0
#2
Pytania:

1a. Pokój jest pusty do zagospodarowania? Tak/nie.
1b. Makieta będzie w już zagospodarowanym pomieszczeniu? Tak/nie.
1c. Pomieszczenie będzie pełnić też inne funkcje niż modelarskie? Tak(jakie)/nie

2. Co chcesz widzieć na swojej makiecie?
- linia jednotorowa?
- linia dwutorowa?
- przystanek kolejowy? (ile)
- stacja kolejowa? (i ile)
- przemysł? (jaki?)
- lokomotywownia? (jak duża)
- zabudowa?

3. Jakie otoczenie / jaki klimat będzie na twojej makiecie?
- głównie szlak kolejowy, krajobraz?
- klimat linii lokalnej, małe stacyjki, wiejska zabudowa?
- miasto?
- duże miasto na całą makietę, przez które przechodzi linia kolejowa?
- mocno przemysłowy charakter?

4. Ruch pociągów na makiecie?
- Z jednego do drugiego punktu?
- Z jednego do drugiego punktu, ale z pętlami?
- Ruch ciągły po okręgu?

5. Preferowany kształt makiety
- liniowy
- kształt litery L
- kształt litery C
- makieta dookoła pomieszczenia?
- inny?

6. wstaw rysunek pomieszczenia z wymiarami, zaznacz drzwi oraz to jak się otwierają. Plus okna, ponieważ potrzebne jest dojście do ich mycia.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
S
Reakcje
20 0 4
#3
Pytania:

1a. Pokój jest pusty do zagospodarowania? Tak/nie.
1b. Makieta będzie w już zagospodarowanym pomieszczeniu? Tak/nie.
1c. Pomieszczenie będzie pełnić też inne funkcje niż modelarskie? Tak(jakie)/nie

2. Co chcesz widzieć na swojej makiecie?
- linia jednotorowa?
- linia dwutorowa?
- przystanek kolejowy? (ile)
- stacja kolejowa? (i ile)
- przemysł? (jaki?)
- lokomotywownia? (jak duża)
- zabudowa?

3. Jakie otoczenie / jaki klimat będzie na twojej makiecie?
- głównie szlak kolejowy, krajobraz?
- klimat linii lokalnej, małe stacyjki, wiejska zabudowa?
- miasto?
- duże miasto na całą makietę, przez które przechodzi linia kolejowa?
- mocno przemysłowy charakter?

4. Ruch pociągów na makiecie?
- Z jednego do drugiego punktu?
- Z jednego do drugiego punktu, ale z pętlami?
- Ruch ciągły po okręgu?

5. Preferowany kształt makiety
- liniowy
- kształt litery L
- kształt litery C
- makieta dookoła pomieszczenia?
- inny?

6. wstaw rysunek pomieszczenia z wymiarami, zaznacz drzwi oraz to jak się otwierają. Plus okna, ponieważ potrzebne jest dojście do ich mycia.


1a. Tak. Jedynie na czas przyjazdu gości będzie czasem składana.
1b. tak. wszystko już jest jak ma być.
1c. Gościnny. Rzadko używany.

2 ilość torów nie ma znaczenia ważne by miało jakiś sens.
co do przystanków/stacji to nwm tak żeby nie było ich ani za dużo ani za mało. Makieta raczej będzie w 5/6 epoce.
Przemysł jakieś bocznice towarowe itp takie podstawowe. raczej bez lokomotywowni. zabudowa taka nie za dużo (nwm jak opisać)

3 Szlak chyba jendnotorowy, krajobraz na styl Pmmh0 itp. klimat takiej lini może nie wiejskiej ani też typu CMK. Taka linia kolejowa z 2 większymi stacjami na końcu i pomiędzy szlak i gdzieś jakieś przystanki/mijanki bo raczej jednotorowa. Nie miasto tylko jakaś linia i na niej jakieś właśnie stacyjki/przystanki/mijanki/bocznice towarowe.
linia napewno nie tylko przez miasto wręcz przeciwnie głównie krajobraz.
Nie przemysłowy, taki zróżnicowany.

4. Z jednego punktu do drugiego. Chciał bym zachować klimat prawdziwej kolei albo jak już z pętlą.

5. krztałt nie ma raczej znaczenia. Byle wykorzystać dobrze miejsce. Oraz aby sam układ miał ręce i nogi.

6.
1649794788450.png

co do okna to nie jest ważne więc nie ma co się bardzo nad nim zastanawiać. Jutro zrobię dokładne wymiary to sa poglądowe +- a że makieta ma być w stylu modułowej to z myciem okna nie będzie problemu.

Z Góry dziękuje za pomoc. Za błedy ortograficzne i językowe przepraszam mam z tym problemy.
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
#5
Cześć. Ostatnio dużo myślałem o makieci i wpadłem na pomysł a może zamiast torta jakaś domowa makieta modułowa. Mam pytanie czy ma ktoś jakieś ciekawe plany/pomysły tego typu makiety na torach PIkO.
Jak już idziesz w moduły to tylko nie PIKO.... widzę, że długa droga przed tobą skoro pytasz o czyjeś pomysły nie mając swojego.....
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.280 41 5
#6
Otóż to. Kolega chce gotowych rozwiązań.......niestety tak to nie działa. Może jeszcze koledze zbudować tą makietę i nauczyć jak się nią steruje?

Sorry za uszczypliwość, ale nie wytrzymałem.....

Wyszukanie interesujących nas informacji zajmuje mniej czasu w internecie, niż pisanie głupiego posta, w którym oczekuje się gotowych odpowiedzi na pytania, które nigdy nie padły.

Kolego @szczawiont - każdy kiedyś zaczynał, ale nie w ten sposób!
Zacznij od początku (przeczytania tego, co napisał kolega Johny TRS, tym razem z przemyśleniem i zrozumieniem, potem przeglądnięcie forum pod kątem interesujących Cię informacji, studium prawdziwej kolei i przeniesienie tego na grunt makiety), a nie od połowy.....

Do dzieła. Powodzenia!
 
OP
OP
S
Reakcje
20 0 4
#7
Otóż to. Kolega chce gotowych rozwiązań.......niestety tak to nie działa. Może jeszcze koledze zbudować tą makietę i nauczyć jak się nią steruje?

Sorry za uszczypliwość, ale nie wytrzymałem.....

Wyszukanie interesujących nas informacji zajmuje mniej czasu w internecie, niż pisanie głupiego posta, w którym oczekuje się gotowych odpowiedzi na pytania, które nigdy nie padły.

Kolego @szczawiont - każdy kiedyś zaczynał, ale nie w ten sposób!
Zacznij od początku (przeczytania tego, co napisał kolega Johny TRS, tym razem z przemyśleniem i zrozumieniem, potem przeglądnięcie forum pod kątem interesujących Cię informacji, studium prawdziwej kolei i przeniesienie tego na grunt makiety), a nie od połowy.....

Do dzieła. Powodzenia!
Ciągle samemu planuje tylko zapytałem się czy ma ktoś jakieś ciekawe plany. Siedze na forum codziennie i kożystając ze innych wątków planuje makiete i mam w teori dwa różne plany
1649857243727.png
1
2
1649857300957.png
I w tym momencie może lepiej jak zapytam o rady co do poprawienia tych 2 schematów.

Jak już idziesz w moduły to tylko nie PIKO.... widzę, że długa droga przed tobą skoro pytasz o czyjeś pomysły nie mając swojego.....
Mam swój pomysł tylko wypadło mi zgłowy dodanie ss ich. a co do torów to ide w PIKO bo to bardziej taka w domowym zaciszu makieta ma być.

przedchwilą dodałem ich ss i z góry dzięki za pomoc.
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.280 41 5
#8
Kolega szczawiont musi/powinien zrobić jeszcze coś. Zacząć pisać po polsku i....w jednym poście na raz. Czasem lepiej poczekać i przemyśleć, a dopiero później pisać. Forum to nie czat. ;)
 
OP
OP
S
Reakcje
20 0 4
#10
Zgadzam się z wcześniejszym wpisem. Musimy jednak być ciut bardziej wyrozumiali dla młodego Kolegi, licząc że się szybko we wszystkim poprawi.

Zobacz załącznik 889227
:LOL:
Przeczytałem i postaram się zastosować do rad. I przepraszam za tamte nieodpowiednie wpisy/wpisy pisane nie tak jak powwiny być. Ale kontynuując temat planów makiety. Raczej po moich przemyśleniach wybrał bym 1 projekt i jednak układ zamknięty. Wydaje mi się że na tak krótkich odcinkach makiety nie będzie ona miała sensu od stacji do stacji. I teraz pytanie. Czy ma ktoś rady dotyczące jakiś zmian w projekcie? Tory kolorowe to te które już mam. Na górze stacja. dole przystanek osobowy. a w środku jakaś bocznica towarowa i może jakiś peron tam zrobie. Dodam do tego zdjęcie z opisem co gdzie się znajduje żeby to zobrazować. (Na bocznicach brakuje torów ze względu na limit torów w darmowej wersji scarm.) Tory stacyjne są długie ponieważ chcę pomieścić długie składy. osobowe 6/5 epoki.
1649918066024.png
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.280 41 5
#13
Ten plan jest opcjonalny, jeśli chcesz mieć po prostu "ujeżdżalnię" taboru.....
Na makietę odwzorowującą jakikolwiek element prawdziwego świata, ten plan się nie nadaje...
Nie ma za bardzo sensu przy tak niewielkim metrażu.
Konkretniej? Na górnej stacji nie ma miejsca na dworzec i perony.
Odcinek między stacją górną a towarową w środku jest śmiesznie krótki.
Tory na prawym górnym zakręcie są niebezpiecznie blisko siebie, co może powodować kolizje i skraca długość użyteczną torów stacyjnych.

Po co wyważać otwarte drzwi? Postudiuj niniejsze forum dokładniej, poprzeglądaj jeszcze inne fora (niemieckie np)
https://www.stummiforum.de/f64-Meine-Anlage.html
https://www.h0-modellbahnforum.de/f54859-Gleis-und-Anlagenplanung.html

Poza tym wujek Google zawsze jest w pogotowiu. Po niemiecku "H0 anlage", " H0 gleisplane", "H0 projekte" itd.

Go go Power Rangers! ;)
 
OP
OP
S
Reakcje
20 0 4
#14
Tory stacyjne tam będą ułożone tak żeby nie kolidowały ze sobą. a co do bocznicy towarowej. lepiej będzie jak z przystanku osobowego zrobie bocznice i przystanek naraz czy całkowićie się go pozbyć/jej i zrobić jakoś inaczej coś? Myśle o czyś w tym stylu:
1649947906215.png
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.280 41 5
#15
Już lepiej. Teraz następne kroki :
1. Zobacz na moje poprawki.
2. Nie mam za bardzo pomysłu na górną stację. Przede wszystkim perony są za wąskie, choć są tak duże stacje z wąskimi peronami, ale to u naszych południowych sąsiadów jest bardziej powszechne. Trochę mi przeszkadzają te bocznice, bo nie wiem, gdzie usadowić dworzec.
Mógłby być podziemny lub NAD torami. Lub skrócisz bocznice i będzie po wewnętrznej stronie.

No i trzeba popracować nad dokładnością i geometrią. U góry po lewej jest cacy, ale po prawej już BE. Takich rzeczy nie ma na kolei...
Kłania się przeglądanie planów torowych stacji.

1649947906215.png
 
OP
OP
S
Reakcje
20 0 4
#16
Trochę zmeniłem prawą strone. Wydaje mi się że na lepszą wersje. Dworzec myślałem żeby dać na góre jeżeli dobre miejsce się znajdzie. Pomyśle nad bocznicami tej stacji. może dam je od drugiej strony czy jakoś pokombinuje. Poszerzyłem perony również i myśle że taka odległość będzie dobra.
1649967264846.png
 

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.067 20 1
#18
(Na bocznicach brakuje torów ze względu na limit torów w darmowej wersji scarm.)
Zmień tymczasowo wszystkie pojedyńcze tory na flexy. Zwiększy się wówczas limit części do użycia w SCARMie.
Idzie Ci coraz lepiej. Posłuchaj @Kris 'a. Dworzec może tak, po przesunięciu bocznic? ...taki pomysł.:niepewny:
dworzec.JPG
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
S
Reakcje
20 0 4
#19
Zmień tymczasowo wszystkie pojedyńcze tory na flexy. Zwiększy się wówczas limit części do użycia w SCARMie.
Idzie Ci coraz lepiej. Posłuchaj @Kris 'a. Dworzec może tak, po przesunięciu bocznic? ...taki pomysł.:niepewny:
Zobacz załącznik 889520
Dobry pomysł. Siąde do SCARMA i zrobie jak mówisz. nie robiłem wcześniej tak bocznic bo nie powiem chce aby wszystkie składy mieściły się na torach ale z drugiej strony teraz tak myśle że jak tam jeden tor skróce to raczej nic się nie stanie. Obok dworca nie dawał bym peronów tylko przejście pod toramia albo nad do peronu następnego. Coś takiego jak jest w Jeleniej Górze. (nie mogłem znaleść lepszych zdjęć żeby z obrazować.)
1650011480040.png
1650011376694.png
1650011686704.png
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#20
Trochę zmeniłem prawą strone. Wydaje mi się że na lepszą wersje.
Zdecydowanie na lepszą wersję, to wcześniejsza była nie do przyjęcia. Zastanowiłbym się jeszcze nad rezygnacją z rozjazdu podwójnego po lewej stronie. Znacznie lepiej byłoby zamienić go na dwa rozjazdy zwyczajne, jak niżej. Poza tym na dole po lewej trzeba przerobić te rozjazdy, bo tak, jak jest, nie może zostać. Tory równoległe wychodzące z rozjazdu łukowego są za blisko siebie i za rozjazdem musi być jeszcze lewy łuk, przynajmniej na torze wewnętrznym.

makieta szczzwiont.jpg
 

Podobne wątki